Java öğrenmeye yeni başlayanlara tavsiyeler.

Bu konuyu okuyanlar

Daredevil__

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar Java'ya yeni başladım. Youtube da bi kanalın Sıfırdan Java serisini takip ediyorum şu anda. Bir kaç sorum var bilgisi olan tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
1)Kendi kendime öğrenerek ne kadar ilerleyebilirim? Nasıl bir yol izlenmeli?
2)Video yla mı yoksa yazılı kaynakla mı öğrenilmeli?
3)Kaynak olarak tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı?
4)Udemy de kurslar var onlar daha mı faydalı olur. Bir de bu udemy sertifikaları bir işe yarar mı?
5)Bu video serisinde öğreniyorum ama öğrendiğimi uygulayamıyorum gibi hissediyorum. Öğrendiklerimi ödev gibi uygulayabileceğim bi alıştırma listesi tarzı bir şey var mı?
6)İnternette java bilginle serbest iş yapabileceğim bir yer var mı ya da bir şirkette falan çalışma işleri nasıl oluyor. Kendi kendime öğrenerek iş yapabilecek seviyeye gelebilir miyim?
7)Bir gelir kaynağı olabilir mi Java?
8)İlla bir üniversiteden bilgisayar mühendisliğinden falan mezun olmak gerekiyor mu? ki ileride de şu anda okuduğum bölümden bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmayı düşünüyorum.
Şimdiden tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
2)Video yla mı yoksa yazılı kaynakla mı öğrenilmeli?

İkisi de olur ama antrenman yapmanız şart.

6)İnternette java bilginle serbest iş yapabileceğim bir yer var mı ya da bir şirkette falan çalışma işleri nasıl oluyor. Kendi kendime öğrenerek iş yapabilecek seviyeye gelebilir miyim?

Evet, R10.net var.

7)Bir gelir kaynağı olabilir mi Java?

Evet.

8)İlla bir üniversiteden bilgisayar mühendisliğinden falan mezun olmak gerekiyor mu? ki ileride de şu anda okuduğum bölümden bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmayı düşünüyorum.

Hayır, işi bildikten sonra mezuniyetinizi değil yaptığınız işleri referans verirsiniz.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Java ya daha sürem olduğundan genel olarak bildiklerim doğrultusunda;
1) İnternette çok kaynak var.Olmadı uygun fiyata kitap alırsınız bir yandan uygulayarak yaparsınız.Her türlü ilerlersiniz.
2) Değişir.Mesela Phyton'da yazılı bir site var video ile anlatanlardan daha iyi bence.Sana kalmış bir şey.Hangisi uygunsa.
3)
4)
5) Sadece izleyerek olmaz.Bir yandan uygulamanız gerekmekte yoksa kodlama (program dilini) öğrenemezsiniz.
6) Kendi kendine iş yapabilecek seviye gelmek için belirli bir zaman ayrılmalı, temel mantık oturduktan sonra dil iyice öğrenilmedilir.
7) Elbette.En basitinden yazılım firmalarına aranan işçilere sitelerden bakarak istenen nitelikler kısmında Java'nın eksilmediğini görürsünüz.
8) Çoğu firma artık diploma ile işe alıyor yani üniversite okuman önemli.Fakat okumayıp iş bulabilmek için Java'yı sular seller gibi bilmeniz gerekiyor.

Bu şekilde bildiklerimi yazdım umarım yardımcı olmuştur.Javaya ne kadar rakip çıksa da (C#) aynı C++ gibi eskimeyecek diller arasındadır kanaatimce.Üniversiteyi bitirdikten sonra Java ile iş bulma olasılığı diller dillere nazaran daha kolaydır çünkü yelpaze geniştir.Gelir elde edilebilir.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Video izleyerek ne kadar Doktor olabilirsen, o kadar Java öğrenebilirsin.
Kitap okuyarak ne kadar Doktor olabilirsen, o kadar java programcısı olabilirsin.
Youtube'dan izleyerek doktor oldum diyerek ne kadar güven kazanıp, bir hastanede Doktor olarak işe başlama şansın varsa, iş olanakların aynı olacak.
Şahsen yuotube'dan ameliyat izlemiş birine güvenerek ameliyat masasına yatmam, Sen yatarmısın?
Kimse büyük yatırımlar yaptığı projesini şansıma ne çıkarsa diye sana emanet etmez.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Kitap okuyarak ne kadar Doktor olabilirsen, o kadar java programcısı olabilirsin.
Youtube'dan izleyerek doktor oldum diyerek ne kadar güven kazanıp, bir hastanede Doktor olarak işe başlama şansın varsa, iş olanakların aynı olacak.
Şahsen yuotube'dan ameliyat izlemiş birine güvenerek ameliyat masasına yatmam, Sen yatarmısın?
Kimse büyük yatırımlar yaptığı projesini şansıma ne çıkarsa diye sana emanet etmez.

Ne alakası var yahu?

Doktorlukla yazılımcılık, Java eğitimi nasıl bir tutulabilir?

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
Ne kadar karamsar bir açıklama olmuş!
Bunun aksini iddia edecek bir çok örnek var ki, bende bunlardan birisiyim. Kendimi gelistirerek aralarinda Resmi! Kurumlarda olmak üzere bir çok firmayla program yazılım, daha bir çok çalışmalarinda da bulundum.
Evet Herşey o kadar kolay değil, ama imkansız da değil..
Saygılar efendim..

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Birinde hayatınızı emanet ediyorsunuz, diğerinde sermayenizi. Kendi mesleğinizde tabii'ki kendinizi gelişrirsiniz ve bunu yapmak ta zorundasınız. Ama tamamen "kendim öğrendim" diyen birisine kim güven duyar?
Soru:

Ben sıcak pazarlamacıyım. Bir ara kurumsal pazarlama için başvuruda bulunmuştum. "Hiç sizi boşuna ümitlendirmeyelim" cevabı almıştım. Adamlar dürüst çıktılar ve beni oyalamadılar.

Tatil Rehberi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ek olarak:
Sun Certified Java Programmer (SCJP) eski adi, yeni adi Oracle Certified Java Programmer (OCJP) kitabini da temin edip okursan temel saglam olmus olur. Ingilizce bir kitap.

Son mesajlar