İyiliğe mi kötülüğe mi inanıyorsunuz? (bir hikaye, bir atasözü)

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
lZzMrB.jpg

Yaşlı Kızılderili reisi kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki köpeği izlemekteymiş. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahmış ve 12 yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlarmış.

Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından hiç ayırmadığı, iki iri köpekmiş bunlar. Çocuk, kulübeyi korumak için biri yeterli görünürken niye ötekinin de olduğunu, hem de niye renklerinin illa da siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyormuş. Merakla sormuş dedesine...

Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazlamış.

"Onlar," demiş, "Benim için iki simgedir evlat."

"Neyin simgesi?" diye sormuş çocuk.

"İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları."

Çocuk yeniden sormuş;

"Peki, sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?"

Bilge reis, yine bilgece bakmış torununa:

"Hangisi mi evlat? Ben hangisini daha iyi beslersem o kazanır!"

Peki, ya sizce?

"İnsan iki ruhludur. İçinde bir iyi köpek bir de kötü köpek kavga eder. Hangisini daha çok beslersen o kazanır." bir Kızılderili atasözünün hikayesi babında paylaşmak istedim.

Saygılarıma,
kilicbaligi

(Hikaye alıntıdır: ntv.com.tr.)

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,729
Siyah köpek her zaman kazanmaya daha meyillidir. Ama Beyaz olsun istersin.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
İkisine de inanıyorum ama inanmak istediğim iyilikten yana.

nötrino

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
'Ne ekersen onu biçersin!' Kötülük, kötülükle; iyilik ise iyilikle karşılanır. Ama önemli olan, bir alimin de dediği gibi 'İyiliğe iyilik, HER KİŞİNİN karı; kötülüğe iyilik ise ER KİŞİNİN karı!' Sözü doğrultusunda yaşayabilmektir ve bu da oldukça zor...

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Ben hep beyazı besleyen bir insan olduğunu düşünmüyorum. Bence her insan biraz kötüdür. Yada yanılıyorumdur herkes kendi gibi zanneder ya diğer insanları. Biz biraz siyah biraz beyaz öyle yuvarlanıp gidiyoruz işte.

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Kötülük her zaman daha fazla olucaktır biz iyiliği sadece onu örtmek için kullanırız bir kılıf gibi. O kılıf yırtılınca kötülüğü görüyoruz sonra yeniden hemen dikiyoruz bizi hemen ele geçirmesin diye.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
her zaman iyilik kazanır kötülük kazanır gibi görünse de he zaman kötülük kaybeder...