İşletim Sistemi Tavsiyeleriniz

Sizce oyun için hangi Windows sürümü?

• Windows 7

Kullanılan: 2 100.0%
  • Windows 8.1

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    2

Bu konuyu okuyanlar

gorkemfacts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba herkese,
MSI CX62-6QD Mod-2 laptop kullanıyorum. Bilgisayarıma en uygun işletim sistemini arıyorum. Aynı zamanda Yazılım mühendisliği okuyorum. C++, Java ve Phyton üzerine çalışmalar yapıyorum bu cihazda.
Şu an Windows 10 Pro yüklü. Fakat oyunlardaki droplar ve durduk yere aşırı cpu kullanımı beni sinir ediyor. Ayrıca işlemci asla turbo boost hızına tamamen çıkmıyor. Max. 3.08GHZ ile çalışıyor.

Sistem özelliklerim;
İşlemci: Intel i5 6300HQ 2.30GHZ (6MB Önbellek Turbo Boost ile 3.20 GHZ)
Ekran Kartı: Nvidia GT940MX 2GB
SSD: GALAX TA1D0120N 120 GB
HDD: HGST HTS721010A9E630 7200RPM 1TB
RAM: HYNIX 8GB DDR4 2133MHZ
İşletim Sistemi: Windows 10 1803 17134.112

Genelde oynadığım oyunlar; PUBG, CS:GO, ETS 2, Black Desert, Radical Heights, Battlefield1(korsan), FarCry5(korsan), Need For Speed Payback(korsan), GTA V(korsan).

Windows 7 kullanmam doğru olur mu sizce veyahut 8.1 gibi daha güncel işletim sistemi kullanmalı mıyım?
PUBG en çok oynadığım oyundur en düşük 29-32 fps en yüksek 45-57 fps alıyorum. Eğer Windows 7 veya 8.1'e geçtiğimde fps farklılıkları olur mu?

Teşekkürler hepinize.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
hocam bu adresten sağlam bir win 10 pro iso indirip temiz format atın. win 10 pro o sistem için en iyisi. bilgisayarınızda sorun, win 10 da değil...

TechBench by WZT (v4.1.1)

---- Mesajlar birleştirildi ----

sanal belleği de kapatın eğer açıksa.

Son düzenleme:

gorkemfacts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam bu adresten sağlam bir win 10 pro iso indirip temiz format atın. win 10 pro o sistem için en iyisi. bilgisayarınızda sorun, win 10 da değil...

TechBench by WZT (v4.1.1)

---- Mesajlar birleştirildi ----

sanal belleği de kapatın eğer açıksa.
Sanal bellek 4096 MB gözüküyor. Bilgisayarda ne gibi bir sorun olabilir peki?

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
sanal belleğe ihtiyacınız yok, zaten 8 gb belleğiniz var. sanal bellek oyunlarda yavaşlamalara, takılmalara sebep olabilir. sanal bellek raminiz kısıtlı olduğunda hdd den ya da ssd den ram için yer ayırtan bir teknoloji ama faydası oyunlarda yok hatta zararı var.

gorkemfacts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki ben sizin gönderdiğiniz TechBench sitesinden Windows 8.1 Pro N indirsem sizce hızda artış olur mu? Program açılış hızlarında, arayüz geçişlerinde ve RAM kullanımında azalma olur mu? Windows 7 üzerinde çok az RAM kullandığı yazıyor ve servisler tetikleme üzerine çalıştığı yazıyor. Windows 8.1'de de tetikleme üzerine mi çalışıyor? Yoksa Windows 10'da olduğu gibi kendiliğinden mi çalışıyor?

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
hocam sizin ram yeterli win 10 için ve eğer sağlam bir win 10 kurarsanız sorun kalmayacaktır. temiz kurulum şart ama. hem win 10 oyunlarda şu an sorunsuz.

Reaksiyon puanı
602
İşlemci en yeni nesil olduğu için Windows 7 kurulamaz. Windows 10 veya Windows 8.1 kurabilirsiniz. Microsoftun sitesinden Windows iso dosyası yüklenebilir.

Windows 10 daha önerilir ve iyidir.

gorkemfacts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşlemci en yeni nesil olduğu için Windows 7 kurulamaz. Windows 10 veya Windows 8.1 kurabilirsiniz. Microsoftun sitesinden Windows iso dosyası yüklenebilir.

Windows 10 daha önerilir ve iyidir.
Hocam dediğinizi anladım fakat Windows 7 kurabilirim şu an. Daha önce de kurmuştum. MSI’ın sitesinde de Windows 7 için işlemci driverları vs. mevcut. Sanırım 8.1 yükleyip deneyeceğim. Olmazsa son sürüm 10 yüklerim. Test etmeden bir yere varamayacağım böyle. Teşekkürler hepinize.

gorkemfacts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sadece kodlama mı yapacaksınız? Performans için Windows 7 yeterli.
Kodlamayı linux üzerinde bile yapabilirim. Benim için oyun performansı, arayüz hızı ve aynı zamanda düşük ram kullanması gerekiyor. Bilgisayar durduğu yerde 3.08 GHZ ile %83 işlemci kullanıyor şu an. Sorun orada aslında.

gorkemfacts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
PUBG, CS:GO, ETS 2, Black Desert, Radical Heights, Battlefield1(korsan), FarCry5(korsan), Need For Speed Payback(korsan), GTA V(korsan). En başa da yazmıştım, PC’yi en çok zorlayan PUBG ve NFS oluyor diğerlerinde rahat 50-60 fps alabiliyorum. Bir bakıma arayüz hızı istiyorum.
Oynacağınız oyuna göre belirleniyor. Oynayacağınız oyun varsa nedir?

mustafaylcn

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Ekran kartınız oyunlar için yeterli değil. İşletim sistemi değişikliğinin size ciddi bir katkı sağlayacağından şüpheliyim. Yinede isterseniz farklı sürümler kurarak deneyimleyebilirsiniz.

Reaksiyon puanı
602
PUBG, CS:GO, ETS 2, Black Desert, Radical Heights, Battlefield1(korsan), FarCry5(korsan), Need For Speed Payback(korsan), GTA V(korsan). En başa da yazmıştım, PC’yi en çok zorlayan PUBG ve NFS oluyor diğerlerinde rahat 50-60 fps alabiliyorum. Bir bakıma arayüz hızı istiyorum.
Bazı oyunlarda Windows 7 diyebilirim fakat Windows 7 daha fazla RAM kullanabiliyor.