İşlemciye overclock yapmak için yardıma ihtiyacım var

Bu konuyu okuyanlar

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar işlemcim aşırı kötü olduğu için overclock yapmaya karar verdim ama biosu bir türlü çözemedim o yüzden yardıma ihtiyacım var.

Işlemci: İntel Pentium Dual CPU E2140 1.60 GHz
Anakart: 945GCT-M2

Şimdi biosun 3 tane fotoğrafını atıcam. Overclock için önemli olanların bu 2 kısım olduğunu duydum.

Bu Biosun ana menüsü:
2 (2).jpg

Bu sağ en üstteki Frequency/Voltage Control menüsü:
2 (1).jpg

Bu da sağ en alttaki PC Health Status menüsü:
3.jpg

Evet şimdi önemli olanın bunların 2 si olduğunu duymuştum ama nasıl yapıcağımı bilmiyorum ayriyetten 2. fotoğraftaki CPU Frequency Setting kısmına ve üstüne erişemiyorum oraya yön tuşları filan gitmiyor. Aynısı 3. fotoda da geçerli CPU Fan Speed kısmına CPU VCore kısmına v.b erişemiyorum zaten dikkat ederseniz o kısımlar gri renkte. Sizden istediğim ne yapıcağımı söylemeniz ve ne kadar arttırmam gerektiğini söylemeniz yani kaç Ghz yapıcağımı en fazla ne kadar olucağını filan söylerseniz çok iyi olur. Ayrıca bilgili birisi anlatırsa sevinirim, sorun yaşamak istemiyorum. Bu arada bu işlemciye overclock baya bi yapılıyomuş yani bu işlemciye yapılmıyor tarzında şeyler söylemeyin. Anakart yüzünden yapılmazsa bilmiyorum...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Düzeltme: Sonuncu fotoğrafta sağ en alttaki demişim. Sol en alttaki olacaktı.

Son düzenleme:

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
1: İntel sitesinde overclok ile ilgili bir bilgi yok
2: 65nm işlemci yanar yine soğumaz
3: öyle bir desteği olduğuna sanmıyorum çok eski 2 çekirdekli şey overclok olmaz hadi bi şekilde oldu diyelim performans artması için hatırı sayılır derecede yapılmalı onun için sıvı nitrojen falan anca yeter YouTube illa vardır overclok video'su ama onlarda o zamanların en iyi anakartları ile falan yapılır yani hiç kalkışmayın elinizde kalır yine olmaz

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
işlemcinin yanması umrumda bile değil. yani denemenin bana bir zararı olmaz. hiçbir şekilde yapamaz mıyım? biosu güncellesem o şekilde olabilir diye düşünüyorum ama güncellemeden mümkün değil mi? yani o kısımlara erişemediğimden yapamıyorum diye düşünüyorum

ayrıca gerçekten yapılıyor overclock. forumlarda gormustum

Son düzenleme:

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
İşlemciniz boşda bile 41 derece masa üstüne dönene kadar bilgisayar kapanır ama illa derseniz 2ci resimdeki CPU voltaj ayarları var 200mhz yazan yer oraya girebilmeniz gerekiyor girmiyor ise bios güncelleme yapmanız gerekiyor girdi diyelim mhz ile ilgi kısım olur orda (auto) (sync al core) gibi şeyler olucak orda sync al core değerine alıp en üsteki paragrafı 17 yazabilirsiniz 1mhz lik bir oc olucak sizin işlemci 16da çalıyor direk 20 falan alırsanız bilgisayar kapanır ve bios piliyle falan uğraşmanız gerekir yani açılmaz bilgisayar kademeli kademeli gitmeniz gerekiyor sıcaklık değerlerini takip etmeniz gerekiyor ve o bios anlık olarak gösteremez MSI afterburner programını indirip açılışta açılsın diyerek masa üstüne gelir gelmez sıcaklığa görebilirsiniz ama tavsiye ettiğimi söylemem

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Advanced setup menüsüne tıklayın. Oranın bi fotosunu koyun. Oradan gideceğiz.

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
yarın atsam olur mu bu gün daha olmaz çünkü

ya da aktif iseniz şuan olabilir

Son düzenleme:

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466