İşlemcim Darboğaz mı Yapıyor?

Bu konuyu okuyanlar

Melih Ayar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba dostlar.

Öncelikle sistemim;

AMD A10 5800K İşlemci
R7 370 Ekran Kartı
4 GB RAM (8'di biri bozuldu ama aynı sorunu 8'ken de yaşıyordum.)
F2A55M-DS2 Anakart
400W Power

Derdimi şöyle anlatıyım. LoL gibi bir oyunda bile:

Yüksek Karakter Kalitesi
Yüksek Çevre Kalitesi
Orta Efektler
Gölgeler Kapalı

FPS 150 - 200 ile başlıyor oyun içerisinde 100 civarı oluyor, belli bir efekt yoğunluğundan sonra FPS halen 80 gösterse de 20 FPS de oynuyor gibi donuyor oyun ve kapatıp açınca düzeliyor. (Bunu her zaman yapmıyor ama oyun uzayınca hissettirmeye başlıyor )

Ya da Overwatch' da orta ayarlarda 30'la 70 FPS arası alıyorum çatışmada olup olmamama bağlı olarak.

Overwatch oynarken işlemci %90 ve %100 arası çalışıyor.

Oyun Başı ve 10 Dakika sonrası olarak 2 görsel yüklüyorum Afterburner'dan.
başı.png
ortası.png
Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim :)

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
sanırım öyle :/

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
PSU modelinizi yazabilir misiniz rica etsem.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Merhaba dostlar.

Öncelikle sistemim;

AMD A10 5800K İşlemci
R7 370 Ekran Kartı
F2A55M-DS2 Anakart
400W Power

Yüksek Karakter Kalitesi
Yüksek Çevre Kalitesi
Orta Efektler
Gölgeler Kapalı

FPS 150 - 200 ile başlıyor oyun içerisinde 100 civarı oluyor, belli bir efekt yoğunluğundan sonra FPS halen 80 gösterse de 20 FPS de oynuyor gibi donuyor oyun ve kapatıp açınca düzeliyor. (Bunu her zaman yapmıyor ama oyun uzayınca hissettirmeye başlıyor )

Ya da Overwatch' da orta ayarlarda 30'la 70 FPS arası alıyorum çatışmada olup olmamama bağlı olarak.

Ekli dosyayı görüntüle 29317 Ekli dosyayı görüntüle 29318 Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim :)
Evet darboğaz yaşıyorsunuz... En fazla X4 olarak Athlon X4 760K'ya kadar destekliyor anakartınız... Önerim, ekran kartı hariç sistemi satıp, güncel bir sistem toplamanız veya Athlon X4 760K almanızı öneririm.

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
X4 760K nın sorununu çözeceğini sanmıyorum ikiside nerdeyse birebir aynı , hatta seninkinin artısı var ; dahili olarak ekran kartı var .

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Son düzenleme:

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Estafırullah sorun yaratmaz ayrıca kaldırmanıza da gerek yok... Arkadaşın oyunu MP olduğu için darboğaz yapıyor... Single Playerde yapacağını sanmıyorum.
--- Gönderi Güncellendi ---
Merhaba dostlar.

Öncelikle sistemim;

AMD A10 5800K İşlemci
R7 370 Ekran Kartı
F2A55M-DS2 Anakart
400W Power

Yüksek Karakter Kalitesi
Yüksek Çevre Kalitesi
Orta Efektler
Gölgeler Kapalı

Ekli dosyayı görüntüle 29317 Ekli dosyayı görüntüle 29318 Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim :)
Ayrıca ilk başta %50 oranında bir darboğaz mevcutken 10 dakika sonra darboğaz olmadığı görülüyor...

Melih Ayar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Estafırullah sorun yaratmaz ayrıca kaldırmanıza da gerek yok... Arkadaşın oyunu MP olduğu için darboğaz yapıyor... Single Playerde yapacağını sanmıyorum.
--- Gönderi Güncellendi ---

Ayrıca ilk başta %50 oranında bir darboğaz mevcutken 10 dakika sonra darboğaz olmadığı görülüyor...
Onu şöyle açıklayabilirim, antrenman modu. Kuklalar falan var, Harita sabit. Sanırım render aşamasında sıkıntı çekiyor işlemci diye düşündüm bunun için çünkü rakiplere karşı oynarken çatışma esnasında yine darboğaz başlıyor diyebilirim :)

Birde anakartıma göre işlemci önerdiğiniz için teşekkürler. Ama isterseniz FX serisi için anakartımda var yada yeni bir anakart alabilirim yeni bir işlemci için tavsiyeniz varsa :)

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
O zaman hüseyin hocamın dediği gibi yapmakta fayda var ,açıkcası en başta kalitesiz bir PSU dan kaynaklanıyor sanmıştım , fakat kalitesiz değil ha ucu ucunamı yetiyor , evet ucu ucuna yetiyor hatta ve hatta belkide tam olarak yetmiyor aşırı yüklenmede (çatışma vs) gpu ve işlemci daha fazla güce ihtiyacak duyacak, bu yüzden daha fazla enerji tüketecektir.Anakart ve işlemciyi satarak ryzen e geçebilirsiniz , fakat dediğim gibi o PSU watt konusunda sıkıntı çıkaracaktır diye düşünüyorum.Size önerim yeni bir Anakart + işlemci + psu almanızdır.

Melih Ayar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
O zaman hüseyin hocamın dediği gibi yapmakta fayda var açıkcası en başta kalitesiz bir PSU dan kaynaklanıyor sanmıştım , fakat kalitesiz değil ha ucu ucunamı yetiyor , evet ucu ucuna yetiyor hatta ve hatta belkide tam olarak yetmiyor aşırı yüklenmede (çatışma vs) gpu ve işlemci daha fazla güce ihtiyacak duyacak, bu yüzden daha fazla enerji tüketecektir.Anakart ve işlemciyi satarak ryzen e geçebilirsiniz , fakat dediğim gibi o PSU watt konusunda sıkıntı çıkaracaktır diye düşünüyorum.Size önerim yeni bir Anakart + işlemci + psu almanızdır.
Çok teşekkürler :) Uygun fiyatlı bir Öneriniz var mı peki? :)

Melih Ayar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1000 Lira civarı çok düşük mü kaçar? :)

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
PSU:Zalman ZM700-LX 700W 120mm Fanlı 80+ Power Supply Fiyatı
Anakart:Asrock AB350M Ryzen AM4 Socket, 3200+ MHz (OC), DDR4, M.2 SSD, mATX Oyuncu Anakart - ASRAB350M - Anakart - Bilgisayar Bileşenleri

Şimdi şöyle söyleyeyim , en düşük fiyatla bunu bulabildim.PSU lar çok ucuzada bulunabilir fakat bi everestin PSU sunu alırsanız paranızı çöpe atmakla aynı işlevi yapmış olacaksınız.Ayrıca çok az bir miktar fazla verip 700W +80 sertifikalı bir PSU ilerde GPU bile güncelleseniz sıkıntı yaşatmayacaktır.Şimdi 50-100 liradan kaçıp ilerde 400 lira vermeye gerek yok.Yazdığım işlemciler şuanki işlemcinizden daha güçlü , oyun performansı olarak intel konulabilir fakat konulursada 7. nesil konulacak;oyun performans daha yüksek olacaktır fakat ayrıca ölü bir yatırım olacaktır sonuçta 8. nesilde soket yapısı değişti, ama ryzen hala destek alacak amd nin yaptığı açıklama üzerine.Bütçene göre

İşlemci:
+★ AMD Ryzen ™ 3 1200 3.1GHz (Turbo 3.4GHz) 8MB AM4 İşlemci (Wraith Stealth Soğutuculu) - İşlemci - Bilgisayar Bileşenleri ---> bununla birlikte 1200 civarı
+★ AMD Ryzen ™ 5 1400 3.2GHz (Turbo 3.4GHz) 8MB Cache AM4 İşlemci (Wraith Spire Soğutuculu)
---> bununla birlikte 1500 civarı
+★ AMD Ryzen ™ 5 1600 3.2GHz (Turbo 3.6GHz) 16MB Cache AM4 İşlemci (Wraith Spire Soğutuculu)
---> bununla birlikte 1700 civarı

birini seçmeni öneririm.Gönül ister 7 serisi koymak ama maalesef bütçeni çok aşar diye düşünüyorum.

Bu arada ramlerin DDR3 ama anakart DDR4 olduğundan RAMleri satman ve yenisini alman gerekecek.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
1000 Lira civarı çok düşük mü kaçar? :)
Bütçe 1000 TL ise, 8 GB DDR4 3000 MHz RAM,
Ryzen R3 1200
B350 çipsetli bir anakart
İşinizi görecektir. Elinizdeki PSU yetecektir. Yalnız bütçenizi arttırıp yeni bir PSU almanızı tavsiye ederim.

Melih Ayar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
PSU:Zalman ZM700-LX 700W 120mm Fanlı 80+ Power Supply Fiyatı
Anakart:Asrock AB350M Ryzen AM4 Socket, 3200+ MHz (OC), DDR4, M.2 SSD, mATX Oyuncu Anakart - ASRAB350M - Anakart - Bilgisayar Bileşenleri

Şimdi şöyle söyleyeyim , en düşük fiyatla bunu bulabildim.PSU lar çok ucuzada bulunabilir fakat bi everestin PSU sunu alırsanız paranızı çöpe atmakla aynı işlevi yapmış olacaksınız.Ayrıca çok az bir miktar fazla verip 700W +80 sertifikalı bir PSU ilerde GPU bile güncelleseniz sıkıntı yaşatmayacaktır.Şimdi 50-100 liradan kaçıp ilerde 400 lira vermeye gerek yok.Yazdığım işlemciler şuanki işlemcinizden daha güçlü , oyun performansı olarak intel konulabilir fakat konulursada 7. nesil konulacak;oyun performans daha yüksek olacaktır fakat ayrıca ölü bir yatırım olacaktır sonuçta 8. nesilde soket yapısı değişti, ama ryzen hala destek alacak amd nin yaptığı açıklama üzerine.Bütçene göre

İşlemci:
+★ AMD Ryzen ™ 3 1200 3.1GHz (Turbo 3.4GHz) 8MB AM4 İşlemci (Wraith Stealth Soğutuculu) - İşlemci - Bilgisayar Bileşenleri ---> bununla birlikte 1200 civarı
+★ AMD Ryzen ™ 5 1400 3.2GHz (Turbo 3.4GHz) 8MB Cache AM4 İşlemci (Wraith Spire Soğutuculu)
---> bununla birlikte 1500 civarı
+★ AMD Ryzen ™ 5 1600 3.2GHz (Turbo 3.6GHz) 16MB Cache AM4 İşlemci (Wraith Spire Soğutuculu)
---> bununla birlikte 1700 civarı

birini seçmeni öneririm.Gönül ister 7 serisi koymak ama maalesef bütçeni çok aşar diye düşünüyorum.

Bu arada ramlerin DDR3 ama anakart DDR4 olduğundan RAMleri satman ve yenisini alman gerekecek.

Bütçe 1000 TL ise, 8 GB DDR4 3000 MHz RAM,
Ryzen R3 1200
B350 çipsetli bir anakart
İşinizi görecektir. Elinizdeki PSU yetecektir. Yalnız bütçenizi arttırıp yeni bir PSU almanızı tavsiye ederim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim :) Çok Sağolun :)