İşlemcim aşırı ısınıyor

Bu konuyu okuyanlar

Ibrahim1981

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Evet arkadaşlar.
Yaklaşık 5 6 ay önce topladığım sistemim uzun zamandır çok ısınıyor.
Şöyleki: task manager'ı açsam 80°c lere, Google chrome'u açsam 100°c lere, yükseliyor.
Haliyle League Of Legends gibi bir oyunda bile işlemcim, ekran kartımı besleyemiyor ve sistemimde dar boğaz oluyor. Aklıma gelen bütün yöntemleri denedim.
Denediğim yöntemler sırayla şunlar:
*Format: 2 defa windows 10 kurdum, c yi ve d yi sıfırladım düzelmedi.
*Kasa bakımı: kasamın heryerini temizledim, termal macununu v.s değiştirdim.
*Çeşitli taramalardan geçirdim: Sorunu hardisk'den sanıp, hardiski disk taramasından geçirdim. Çeşitli antivirüs programları denedim, düzelmedi.
*Işlemciyi ne kulanıyorsa devre dışı bıraktım: Cortana, torrent ,steam ,hatta windows superfetch ve msi mysticlights'ı bile devre dışı bıraktım düzelmedi.
*Işlemcimi farklı bir sistemde denedim:
Arkadaşımda bulunan"GIGABYTE B360M H" anakart modelli sisteminde denedim, hiç bir ısınma gözlemleyemedik.

Çeşitli fikir ve önerilerinizi bekliyorum, Yurtdışından geldiğim için türkçem zayıf, imla hataları mutlaka yapmışımdır şimdiden affola.

"Sistem Özelliklerim"
-Masterbox Lite 5, Kasa.
-Msi z270 Gaming Pro Carbon, Anakart.
-Intel i5 7500 "Kaby Lake Mimarisine Sahip", işlemci.
-Msi Geforge GTX 1060 GamingX 6G, ekran kartı.
-Kingston HyperX Fury 8×2 3000 mhz, Ram.
-Coolermaster Masterliquid ML120L, Soğutucu .
-2 TB WD, Hardisk.

Bilgisayar açıldıktan hemen sonra, 10 Dk'lık ''League Of Legends'' ardından bilgisayarımın sıcaklık değerleri.
sıcaklık.png

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
Sorun kasadan gibi duruyor. Sistemi kasadan söküp uzay montaj ile çalıştırır mısın?
MasterBox Lite 5 sorunlu bir kasa çünkü.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu program yerine birde Aida 64 ile bakar mısın sıcaklıklara.

#quess

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Programda sorun yok ben kullanıyorum. Sıkıntısız çalışıyor her zaman.
Eski tamire gelen bilgisayarda yeri geldi - dereceler yeri geldi 110 120 dereceler gösterdi. Çoğu zaman hatalı gösteriyor.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
spectre + meltdown açıklarından dolayı ısınıyordur... + işlemci soğutucusunu sıfırdan aldın taktın ama işlemci üzerine basan yerdeki jelatini çıkartmadan taktıysan...

Ibrahim1981

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Hocam sıvı soğutucu var belki pompa kablosu takılı değil? Belki de pompa oturmadı, kontrol etme şansın var mı?
pompa kablosu nasıl birşey,nasıl takılır, bilgi verebilirmisiniz.
spectre + meltdown açıklarından dolayı ısınıyordur... + işlemci soğutucusunu sıfırdan aldın taktın ama işlemci üzerine basan yerdeki jelatini çıkartmadan taktıysan...
Gerçekten olabilir. vatanda bir ''Uzman xD'' ile topladık fakat adam kablolama gibi basit bir şeyi bile bilmiyordu. sıvı soğutucuyu yarım saate taktık nasıl zorlandı anlatamam. Arabam şuanda sanayide yarin'e kadar yapamazsak artık vatana götüreceğim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Hocam sıvı soğutucu var belki pompa kablosu takılı değil? Belki de pompa oturmadı, kontrol etme şansın var mı?
Hemen baktım ve fan_pump1 takılı

Kontrol ettim takılı değil :/.

Son düzenleme:

Ercan KIRAN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Psu değiştirip deneme imkanınız varsa bir deneyin benim başıma ne geliyorsa ondan gelir. birde ekran kartınızı söküp deneyin anakartınızda onboard çıkış var. işlemci elektrikle ilgili sorun yaşarsa ısınır. arkadaşımın anakartla denedim demişsiniz arkadaşınızın anakartını sizin pc yemi bağladınız yoksa sizin işlemciyi onun pcdemi denediniz arada fark var. Geçmiş olsun dileklerimle

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
psu kaynaklı olur kaç watt? marka,model ne?

Ibrahim1981

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
psu kaynaklı olur kaç watt? marka,model ne?
Kasamla beraber gelen Psu'yu kulanıyorum.''CoolerMaster Masterwatt lite 600w 80 plus'' diye birşeymiş.
EDIT: Sistem kaç waat harcadığını Msi'dan baktım 316 çıktı.

Psu değiştirip deneme imkanınız varsa bir deneyin benim başıma ne geliyorsa ondan gelir. birde ekran kartınızı söküp deneyin anakartınızda onboard çıkış var. işlemci elektrikle ilgili sorun yaşarsa ısınır. arkadaşımın anakartla denedim demişsiniz arkadaşınızın anakartını sizin pc yemi bağladınız yoksa sizin işlemciyi onun pcdemi denediniz arada fark var. Geçmiş olsun dileklerimle
Benim işlemcimi onun sisteminde denedik.

Son düzenleme:

Ibrahim1981

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
psu'yu kontrol ettir hatalı olabilir...
Sıcaklık Pc boştayken bile en az 60-70 derece sıvı soğutucum çalışmasa pasif soğutucu görevi bile görse, bu kadar sıcak olmaması lazım.
Bütçem olanak verdiğinde (Dükkanda işler düzelince) ilk önce işlemcimi değiştireceğim, çünkü tek 2. el parça o.
Bu arada işlemcim üzerindeki termal macun tabakası çok kalın, Fakat bilgisayarcılara sorduğumda o kadar büyük bir fark olamayacağını söyledi. Sizce 40 50 derece fark yaratacak bir unsurmu söz konusu?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Sıcaklık Pc boştayken bile en az 60-70 derece sıvı soğutucum çalışmasa pasif soğutucu görevi bile görse, bu kadar sıcak olmaması lazım.
Bütçem olanak verdiğinde (Dükkanda işler düzelince) ilk önce işlemcimi değiştireceğim, çünkü tek 2. el parça o.
Bu arada işlemcim üzerindeki termal macun tabakası çok kalın, Fakat bilgisayarcılara sorduğumda o kadar büyük bir fark olamayacağını söyledi. Sizce 40 50 derece fark yaratacak bir unsurmu söz konusu?
macun kalın olmaz ince olmalı macun fark edebilir.

mehmethabil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
acaba işlemci voltajı otamatikte auto'da olabilirmi bu yüzdende ısınabiliyor

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
son güvenlik yamalarıyla artık tüm intel işlemciler daha çok ısınıyor hala anlamadınız mı? spectre ve meltdown açıkları varyasyonlarıyla çok yük olmaya başladı...

mehmethabil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
evet auto'da, sence ne yapmalıyım.

aynı problemi bi arkadaşım başka bir işlemcide yaşadı auto'yu kapatıp manuel olarak güç voltajını yazmıştı problem çözülmüştü i5 7500 güç tüketimi nekadar onu bilmiyorum ama yöneticiler bunu çözer heralde

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Intel_ARK_ComparisonChart_2019_02_17.xml

Ibrahim1981

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
aynı problemi bi arkadaşım başka bir işlemcide yaşadı auto'yu kapatıp manuel olarak güç voltajını yazmıştı problem çözülmüştü i5 7500 güç tüketimi nekadar onu bilmiyorum ama yöneticiler bunu çözer heralde
usta sen undervoltage diyormuşsun, çok düşük değerler denedim fakat yine olmadı. yine'de çok saol

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O işlemci ,o kadar,sıvı soğutma ile ısınamaz. Soğutucu pompası çalışmıyor . AİDA 64 İle pompa devrini görmen lazım. Eğer göremezsen, radyatörün fanının bağlı olduğu soket ile pompanın bağlı olduğu ,anakrt üzerindeki soketleri yer değiştir. o zaman görürsün,kesin. Buraya bi yazarmısın sonucu.

Son düzenleme:

BİLİRKİŞİ2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
virüs te olabilir bilgi kaçakcılıgı dısında bilgisayarın bagzı parcalarına asırı yüklenerek ısınmaya veya parca yanmalarına neden olabılır (