İşlemci Yanar mı ? [ÇÖZÜLDÜ]

Bu konuyu okuyanlar

KVR1333D3N9

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İşlemci fan takmazsak yakabilirmiyiz ?

O noktaya gelene ekadar Anakart gücü keser diyeceksiniz ama hadi anakart gücü kesmedi diyelim onu soruyorum

işlemci yanabilir mi ?

virtual worms

Müdavim
Reaksiyon puanı
66
yanabilir yanmasa bile pc dakika başı kendini yeniden başlatır:)

zero2900

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Şimdi burada cevabını yukarıdaki arkadaştan almışsın asıl sorulması gereken şey fan takmamak gibi birşey bir fikir veya bir buluş nasıl aklına geldi :D Fanın arızalandı paradan kurtarmaya çalışıyorum dersen son hatırladığım en iyisi 90 ila 120 lira arasıydı işlemcinin ısınma oranına göre daha ucuz larıda var ama bilen bir kişiye danışıp en uygun fanı alman en akıllıcası olacaktır.

Mesela aşağıdaki fan 25 lira THERMALTAKE CL-C0051

http://www.cimri.com/thermaltake-cl-c0051-islemci-fani

Yukarda yazdığım fiyat aralı daha kaliteli olan veya saf bakır olup ısıyı çok güzel yayan titreşim yaratmayan fanlar için.

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
İsterseniz siz bir deneyin, yanıp yanmadığını hep birlikte öğrenmiş oluruz. :D

bbesbas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Normalde anakartta koruma var ve işlemcilerde de termal sensör var diye biliyorum kesin olmamakla birlikte. Eğer ki anakart enerjiyi kesmiyorsa zaten o zamana kadar sistemde başka arızalar olmuş olması gerekir. Ama her elektronik ürünün üst limitleri vardır ve oldu ki elektrik kesilmedi o zaman sıcaklık üst limitleri zorlar ve işlemci yanar. 12-13 yıl önceki bilgilere dayanarak sadece AMD değil Intel de bir güzel yanar içiniz rahat olsun :D 12-13 yıl öncesinden bahsetmemin amacı hala AMD ler yanıyor diyen bazı zihniyetler mevcut o yüzden.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Eğer anakartta aşırı sıcaklık koruması yoksa veya devrede değilse belli bir süre sonra yavaşlamaya hatta durma noktasına gelip kilitlenir. Anakart gücü kesmezse donup kalır veya baştan başlar (Reset).

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İnternetten bir videoya rastlamıştım. Videoda AMD işlemcinin mi yoksa Intel işlemcinin mi fansız daha iyi çalışacağını gösteriyordu. Intel işlemcide fanı çektikten 10 sn. sonra işlemci patladı(!). AMD işlemcinin fanını çektikten sonra 10 - 15 sn. içinde duman çıkmaya başladı ancak herhangi bir patlama olayı olmuyordu videoda.

Kısacası tavsiyem, o fanı yerinden çıkarmayı fazla düşünme... :)

infooo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yaptigim testler sonucunda soyluyorum ki denemeyin :D phenom x2 yaktim anakartla beraber is gormez hale geldiler am islemcinin kullanim alani degisti bu sayede pinlerini soktukten sonra artik anahtarlik olarak kullaniyorum

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Neticede intelde amd de silikon yarı iletkenden mutesekkil. Asiri akım geçişinde transistörlerin yapısı bozulur ve işlemciler çalışmaz olur. Burada işlemcilerde kullanılan silikon materyalin cinsi, (silisyum ve germanyum ağırlıklı olarak kullanılıyor) islemcinini dayanma süresini bir miktar değiştirebilir. Ornegin silisyum eşik voltaj degeri 0,7v germanyum eşik voltaj degeri 0,2v tür.

Not:turkce karakter olmayan bir klavyeden yazıyorum.

haldunaksoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
olasılık üzerine çalışmamanı tavsiye ederim. öncelikle işlemcinin amd mi yoksa intel mi olduğunu belirtmen gerekir. yalnız aşırı ısı zamanla sorun çıkartır. bir iki denemeyle sorun olup olmadığını göremeyebilirsin.

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
anakart cok isininca gucu kesiyo tabi ,ancak hersey ters gitse bile
buyuk bir ihtimalle anakartin uzerindeki devreler daha kalitesiz oldugu icim ,anakart erken davranip buyuk bir fedakarlik ornegi sergileyerek onden gidicektir. anakart olunce de elektrik kesiliyo zaten cou durumda, olmadi islemci de yanar herhalde.
islemci celik kaplamali anakart ise korumasiz gibi bisey :p

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
[video=youtube;_Vrh3WoATzw]http://www.youtube.com/watch?v=_Vrh3WoATzw[/video]

dediğiniz bu galiba :)

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
[video=youtube;_Vrh3WoATzw]http://www.youtube.com/watch?v=_Vrh3WoATzw[/video]

dediğiniz bu galiba :)
bunlar 400~ pinli amdler yenilerinde 900 civari pin var.son cikanlar intel/amd 1000 pinden fazla :p ayrica p4 yeni sayilir 400 kusur pinli amdlere gore bildigim kadariyla
+ yenileri nde metal koruma/soutma kaplamali oldugu icin daha dayanikli.