Isıtıcıda Yeni Teknoloji, Tasarım, Zerafet :: Slim :: Üstelik TÜRK MALI !

Bu konuyu okuyanlar

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Dayanıklılık konusunda ürüne güveniyoruz. Gövdesi, gövdeyi sarmalayan metal gövde sacı ve içinde sağda ve solda olmak üzere gövdeyi bir arada tutan metal destek sacı mevcut ve bunlar birbirine civatalı değil kaynak puntalı. Gövde ince olduğu için ön ve arka metal sac birbirine yakın olduğu için aradaki desteğin kısa olması sebebiyle fazla esnemesine müsaade etmiyor.

Yani zorla ezilmediği sürece gövdesi sağlam :D Fonksiyon olarak ta kullanılan kompanentler 1. sınıf. Uzun süre sorunsuz çalışması için testleri yapılarak en iyi hale getirildi.

Bakalım hayırlısı, Allah utandırmasın :)

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Ne yakıyor bu ondan haber ver :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ne yakıyor bu ondan haber ver :)
Max. güçte 2800w olduğuna göre;
(sürekli MAX değerlerde kullanıldığını düşünerekten)
Günde 6 saat kullanımda 16800w
30 günde 504000w / 1000w (1kW= 1000W) 504kW
504 x 0,21 (1kW elektrik (evler için) 0,206TL civarı) = 105,84TL aylık yaktığı elektrik.

Sadece makineciler konuşmasın, elektrik elektronik teknisyeni olaraktan bizimde ağırlığımız olsun :D :D

Tabi ki bu sadece varsayım.
Sürekli MAX. güçte kullanmazsanız, üzerinde termostat sürekli açılıp kapanmasına olanak tanır.

Mesela günde 6 saat min. güçde 700w da ayda 26.46TL elektrik yakar.

Tabiki bu birde 2800w mı 700w mı ona bağlı.
Şebeke gerilimine bağlı olarak +/- oynama olsada kimi cihazlar 3000w yazar ama 2000w çeker kimisi 500w yazar 800w yazar.
Bunun sebebi gerekli testlerin yapılmaması yada piyasadaki muadillere rakip olarak gösterilme çabasıda diyebiliriz.

@uygar2580
Benim bahsettiğim konu mesela rezistansın arkasında saç elyaf yokmu? Yoksa arka tarafı gereğinden fazla ısınmaz mı? Bu bence asıl arıza sebeplerinden biri oluyor çünkü elektrik kablolarıda hep arkada oluyor.

Isıtma ile ilgili bir diğer en önemli konuda herkesin atladığı;
ev veya ofisin ısı yalıtımı.
Siz evinizde ne yakarsanız yakın ortaya çıkan ısıyı koruyamadıktan sonra, duvarlardan camlardan dışarı kaçırdıkça istediğiniz kadar enerji harcayın.
En önemli olan şeylerden birisi duvar yalıtımı.

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sadece makineciler konuşmasın, elektrik elektronik teknisyeni olaraktan bizimde ağırlığımız olsun :D :D

Ayıp oluyor ne demek buyrunuz.. :D
Ayrıca yalıtım konusunda kesinlikle haklısınız zaten yasa gereği yakında yalıtımsız evler satılamayacak.. Ama sadece duvar değil tavan yalıtımıda önemli ısınan hava yukarı çıkıyor malum.. Zaten bu konuda farklı alternatif yalıtım çözümleride gelişti..

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ayıp oluyor ne demek buyrunuz.. :D
Ayrıca yalıtım konusunda kesinlikle haklısınız zaten yasa gereği yakında yalıtımsız evler satılamayacak.. Ama sadece duvar değil tavan yalıtımıda önemli ısınan hava yukarı çıkıyor malum.. Zaten bu konuda farklı alternatif yalıtım çözümleride gelişti..

Duvar derken zaten tüm duvarları kasdetmiştim :D

Birde cihaz hakkında bir sorum daha olacak.
Rezistanslar on of mu çalışıyor? Dimmer ile mi kontrol ediyorsunuz?
Kontrol panelindeki şeyler dimmer gibi duruyor çünkü merak ettim.

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
NV1L64IH.jpg

biz bunu kullaniyoruz farklı bir marka ama memnunuz bu ürün de yaygınlaşmaya başladı..

Kaynak

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Korpe arkadaşın gösterdiği ürün karbon ısıtıcı. Bizimde yaptığımız bir karbon ısıtıcı var.

50305758.jpg

boltduvarmontaj.jpg

Bu üründe de karbon ısıtıcı kullanılacak, teleskopik ayağı standart tip olmayacak, farklı olarak hem yatay hem dikey ayarı arkasındaki mandal sayesinde kolayca yapılabilecek. Mekanizmanın patentini aldık. Hatta şu anda bu ürünün prototipini topluyorum testler için :)

Rezistanslar manuel modellerde on off, kumandalı modellerde L1-2-3-4 şeklinde farklı kademelerde olacak, analog dimmer şeklinde kullanamıyoruz. Termostatımız analog, kumandalıda dijital olcak. Ekranda ayarlanan sıcaklığa oda sıcaklığı yaklaştıkça ısıtma kademesi düşecek, ulaşınca tamamen kapanacak. Herhangi bir değişiklik olmazsa sistemi böyle düşünüyoruz, tabi şu an test aşamasında. Zaman ayarlayıcısı da olacak :)

Fiyat veremiyorum, ben sadece tasarımcısıyım, pazarlama ekibi fiyatı belirleyecek.

Mr_YAMYAM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlginç bir teori ortaya atayım. Belki araştırmacı arkadaşlar ilgilenir.
Reflektör kısmı ile resistans'ın arasının daha uzak olması, Reflektörün daha büyük yapılmasına sebebiyet verecektir. Eğer parabolik reflektörler kullanılabilirse böyle bir durumda daha fazla verim alınabilecektir.
Ne dersiniz. Çok mu üfledim acaba:D

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Korpe arkadaşın gösterdiği ürün karbon ısıtıcı. Bizimde yaptığımız bir karbon ısıtıcı var.

Bu üründe de karbon ısıtıcı kullanılacak, teleskopik ayağı standart tip olmayacak, farklı olarak hem yatay hem dikey ayarı arkasındaki mandal sayesinde kolayca yapılabilecek. Mekanizmanın patentini aldık. Hatta şu anda bu ürünün prototipini topluyorum testler için :)

Rezistanslar manuel modellerde on off, kumandalı modellerde L1-2-3-4 şeklinde farklı kademelerde olacak, analog dimmer şeklinde kullanamıyoruz. Termostatımız analog, kumandalıda dijital olcak. Ekranda ayarlanan sıcaklığa oda sıcaklığı yaklaştıkça ısıtma kademesi düşecek, ulaşınca tamamen kapanacak. Herhangi bir değişiklik olmazsa sistemi böyle düşünüyoruz, tabi şu an test aşamasında. Zaman ayarlayıcısı da olacak :)

Fiyat veremiyorum, ben sadece tasarımcısıyım, pazarlama ekibi fiyatı belirleyecek.

Tabiki bu tarz ürünlerde analog dimmer kullanılmaz, sağlıklı olmaz. Digital dimmer üretebiliriz aslında.
Firma olarak bu iş üzerinde bir ara çalıştık ama ilgilenen kimse bulamadığından yarım bıraktık.
Ancak prototip olarak çalışan modeller çıkarttık ortaya.

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle belirtmeliyim ki hoş ve bilimsel bir konu olmuş. Tartışma sonuçları bilmeyen kişilere de birşeyler öğretebilecek şekilde.
Gelelim konumuza.
Bahsi geçen açıklama yazısında elektrik enerjisinin hesabı ısıya dönüşüm olarak verilmiş ve belli bir değerde olduğu belirtilmiş.
Bu durumda 1000Watt/h lik bir elektrik enerjisinin bu kadar enerjiyi ortaya çıkarma teorisi bence yanlıştır, veya sadece ısı üreten rezistanslar baz alınarak yapılmıştır.
Söylediklerime bir örnek ile açıklık getirmek isterim.
1000Watt gücünde bir rezistans çalışırken belli bir ısı enerjisi meydana getirir.
1000Watt gücünde bir motor (kompressör) olarak çalıştırıldığında belli bir yerde havanın sıkıştırılması ile de bir ısı enerjisi elde edilir. Üstelik bu motor yükten dolayı da ısınarak kendi içerisinde de bir ısı meydana getirecektir.
Sizce 1000Wattlık bir rezistastan alınan ısı enerjisi mi çoktur yoksa kompresör sisteminden alınan toplam ısı mı.
Sana termodinamiğin en basit yasasını anlatarak olayı açıklığa kavuşturayım.

Giren enerji= Çıkan enerji (kayıp olmadığını varsayarsak ki bu zaten imkansız)
Giren enerji elektrik, çıkan enerji de ısı, ışık, mekanik vs bu enerjilerin toplamıdır.

Motorun kendi içindeki zorlanmalardan kaynaklanan şey açığa ısı enerjisi çıkarır ve kalanı mekanik enerji oluşturur diyebiliriz kısaca.
Ama hiçbir zaman aynı watt değerindeki bir motor bir ısıtıcıdan daha fazla ısı açığa çıkaramaz, çünkü motor aldığı enerjinin büyük bir kısmını mekanik enerjiye diğer kısmını da kayıp olarak ısıya dönüştürür, ama bir rezistanslı ısıtıcı aldığı enerjinin neredeyse tamamını ısıya dönüştürür, rezistansda kayıp olarak sözü edilen şey zaten istenilen ısı ile aynı olacağından da kayıp olarak değerlendirilmez.

Mr_YAMYAM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zaten arkadaş tasarımın üzerinde durmuş yoksa bu yıllardır bilinen bir teknoloji.

http://www1.gantep.edu.tr/~habermerkezi/?p=2553 <----- @Haccac , burayı incelersen konu açıklığa kavuşur sanırım.

Aşağıdaki kalın yazı ile verilen bilgiler yukardaki verilen linkteki yazıdan alıntıdır

Kışın ısıtma amaçlı kullanılan split klimaların çalışma prensibinin farklı olduğunu ve normalde harcadıkları elektrikten daha fazla ısıyı odaya verebildiklerini anlatan Kanoğlu, bu sistemin enerjinin korunumu ilkesine uygun olarak çalıştığını ifade etti. Dış hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü durumlarda split klimaların veriminin düştüğünü ve bu şartlarda elektrikli ısıtıcı gibi kullandığı elektrik kadar ısıyı ortama verdiğini ifade eden Kanoğlu, kışın ılıman olan Adana, Mersin gibi yerlerde bütün kış split klimalarla ısınmanın mümkün olduğunu ve elektrikli ısıtıcıya göre çok daha ekonomik ısınma sağladığını belirtti.

Kompresörden aldığınız ısı enerjisi daha fazla olur...

Sana termodinamiğin en basit yasasını anlatarak olayı açıklığa kavuşturayım.

Giren enerji= Çıkan enerji (kayıp olmadığını varsayarsak ki bu zaten imkansız)
Giren enerji elektrik, çıkan enerji de ısı, ışık, mekanik vs bu enerjilerin toplamıdır.

Motorun kendi içindeki zorlanmalardan kaynaklanan şey açığa ısı enerjisi çıkarır ve kalanı mekanik enerji oluşturur diyebiliriz kısaca.
Ama hiçbir zaman aynı watt değerindeki bir motor bir ısıtıcıdan daha fazla ısı açığa çıkaramaz, çünkü motor aldığı enerjinin büyük bir kısmını mekanik enerjiye diğer kısmını da kayıp olarak ısıya dönüştürür, ama bir rezistanslı ısıtıcı aldığı enerjinin neredeyse tamamını ısıya dönüştürür, rezistansda kayıp olarak sözü edilen şey zaten istenilen ısı ile aynı olacağından da kayıp olarak değerlendirilmez.

Rezistanslı bir ısıtıcının ısı yayabilmesi için akım/gerilim hysteresis eğrisi vardır. Yani resiztanslı bir ısıtıcı ısınıncaya kadar belli bir voltaj ve akım gereksinimi duyarlar. Örneğin: 220V 10A kapasiteli bir ısıtıcıya 100 V verdiğimiz zaman bu rezistans henüz ısınmaya başlayacak ve sadece kendi çevresinde bir ısı oluşturacaktır. Voltajın daha az uygulanması halinde ise neredeyse hiç ısınmayacaktır. Bu durum da verilen elektriğin bir kısmının ısıya dönüşmediğinin temel kanıtıdır.
Oluşan ısının ise temel hesabı JOULE biriminden hesaplanacak olursa, belli bir kalınlıktaki telin havaya yaydığı ısı miktarı ile çok daha kalın bir metal plakanın havaya yaydığı ısı miktarının karşılaştırılmasından anlaşılabilir. Elbette ki daha kalın bir metal plaka havaya daha fazla ısı yayacaktır.
Burada bilinmesi gereken unsur, elektrikli ısıtıcıların rezistansta oluşturduğu sıcaklık derecesidir. Bu sıcaklık takribi 600-1200'C civarında olabilmektedir.

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Slim olması güzel. Başka bir numarası yok bence

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Aşağıdaki kalın yazı ile verilen bilgiler yukardaki verilen linkteki yazıdan alıntıdır

Kışın ısıtma amaçlı kullanılan split klimaların çalışma prensibinin farklı olduğunu ve normalde harcadıkları elektrikten daha fazla ısıyı odaya verebildiklerini anlatan Kanoğlu, bu sistemin enerjinin korunumu ilkesine uygun olarak çalıştığını ifade etti. Dış hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü durumlarda split klimaların veriminin düştüğünü ve bu şartlarda elektrikli ısıtıcı gibi kullandığı elektrik kadar ısıyı ortama verdiğini ifade eden Kanoğlu, kışın ılıman olan Adana, Mersin gibi yerlerde bütün kış split klimalarla ısınmanın mümkün olduğunu ve elektrikli ısıtıcıya göre çok daha ekonomik ısınma sağladığını belirtti.

Rezistanslı bir ısıtıcının ısı yayabilmesi için akım/gerilim hysteresis eğrisi vardır. Yani resiztanslı bir ısıtıcı ısınıncaya kadar belli bir voltaj ve akım gereksinimi duyarlar. Örneğin: 220V 10A kapasiteli bir ısıtıcıya 100 V verdiğimiz zaman bu rezistans henüz ısınmaya başlayacak ve sadece kendi çevresinde bir ısı oluşturacaktır. Voltajın daha az uygulanması halinde ise neredeyse hiç ısınmayacaktır. Bu durum da verilen elektriğin bir kısmının ısıya dönüşmediğinin temel kanıtıdır.
Oluşan ısının ise temel hesabı JOULE biriminden hesaplanacak olursa, belli bir kalınlıktaki telin havaya yaydığı ısı miktarı ile çok daha kalın bir metal plakanın havaya yaydığı ısı miktarının karşılaştırılmasından anlaşılabilir. Elbette ki daha kalın bir metal plaka havaya daha fazla ısı yayacaktır.
Burada bilinmesi gereken unsur, elektrikli ısıtıcıların rezistansta oluşturduğu sıcaklık derecesidir. Bu sıcaklık takribi 600-1200'C civarında olabilmektedir.

Öncelikle konuya gösterdiğin ilgiden ve gözlemlerinden dolayı sana saygı duyuyorum, fakat bu konudaki attığım diğer mesajları da incelersen ne demek istediğimi daha iyi kavrarsın. Bir cihazın ısı yayıp yaymadığını anlamak için illede bir insanin bunu hissetmesi gerekmez, aynı şekide ısı yayan bir cihazın ortam sıcaklığında hissedilir düzeyde bir artış sağlamasıda gerekmez, hatta basit termometre ile bile sıcaklık artışını belirleyememek bile mümkün, ben sana termodinamik yasalarına göre olacakları anlattım, inanıp inanmamak sana kalmış, bunları ben uydurmuyorum ve yüzyıllardır uygulanan yasalar, dikkat ettiysen yazılarımın tamamında enerjinin sözü geçiyor volt veya amper şeklinde bir birim kullanmadım. Bu bilgileri şu kitabı yalayıp yuttuktan sonra öğreniyor insan bilmem anlatabildim mi, eğer öğrenim durumunuzu ve ya mesleğinizi söylerseniz daha ayrıntılı bilgilerle cevap verebilirim.

4868122.jpg

Mr_YAMYAM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Doğru söylüyorsun. Ancak ben termodinamik yasalarına göre yorum yapmadım dikkat ederseniz. Yorumlarım genellikle kullanılabilir ısı enerjisi ve verim üzerinedir. Eğer termodinamik yasalarını mutlak sıcaklık seviyesinde (-273'C) uygularsak sizin söyledikleriniz doğrudur.
Ben elektronik-elektrik teknik elemanıyımdır. 30 sene himetten sonra emekli oldum.

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Saygı duyuyorum, bende yeni yetme makina mühendisiyim, inşallah sizin gibi büyüklerimizden aldığımız çıtayı daha yükseklere çıkarabiliriz. İyi forumlar.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13

Bu kanıt kime göredir?
Teorin yanlış.
Rezistanslar voltaja göre ve istenilen güce göre kilo watt cinsinden sarılır.
220V da çalışacak 2.2kW lık bir rezistans 10 amper güç çeker.
Evet bu rezistansa 100V verirsen ısı yaymaz belki ancak kendini ısıtır ancak bu herhangi bir teorinin kanıtı değildir. Sebebi o rezistansın 220V şebeke gerilimine göre sarılmasıdır.
110V lık bir rezistans yaparsın yine istediğin ısıyı verir sana.

Sen bence bir yerlerden bişey okudun ama yanlış hatırlıyorsun.

Böyle bir kanıt veya teori olmaz.

Mr_YAMYAM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O halde, iletkenler, yarı iletkenler ve yalıtkanlar konusunu görüşmeliyiz.
Elektrik hatlarında neden bakır iletkenler kullanılır. Elektrik hatlarında chrome-nikel tellerden iletkenler kullanılsaydı ne olurdu. Ya da altın ucuz ve bol olsaydı altın kullanılması ne gibi avantajlar getirirdi. Isıtıcılarda kullanılan teller hangi sınıfa girerler acaba?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
O halde, iletkenler, yarı iletkenler ve yalıtkanlar konusunu görüşmeliyiz.
Elektrik hatlarında neden bakır iletkenler kullanılır. Elektrik hatlarında chrome-nikel tellerden iletkenler kullanılsaydı ne olurdu. Ya da altın ucuz ve bol olsaydı altın kullanılması ne gibi avantajlar getirirdi. Isıtıcılarda kullanılan teller hangi sınıfa girerler acaba?

Konuyu nasıl bu yöne çektin onu anlamadım.
Neden bakır kullanılır?
En iyi iletkenlerden biridir, soğutması kolaydır, maliyeti düşüktür, bol miktarda bulunur.

Altın böyle bol bol bulunsa kablolar altından yapılırdı.

Mr_YAMYAM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuyu nasıl bu yöne çektin onu anlamadım.
Neden bakır kullanılır?
En iyi iletkenlerden biridir, soğutması kolaydır, maliyeti düşüktür, bol miktarda bulunur.

Altın böyle bol bol bulunsa kablolar altından yapılırdı.
Konunun bu yöne gelmesi, daha önceleri söylemiş olduğum rezistanslı ısıtıcıların, elektriksel verimi konusundan meydana gelmiştir. Bilimsel bir konu olduğu için değinmiştim. Rezistans, öz direnci yükseltilmiş, özel alaşımlı tel demektir. Günümüzde en ucuza imal edilebilen ve en yaygın kullanılan yöntemdir.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Konu nerelere kaydı.
Cebini düşünen adam rezistanslı ısıtıcı yerine klima alır. En mantıklısı bu.

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar fiyatlar belli olmaya başlamış. Fansız buharsız düz modeli 175 TL civarında olacak sanırım.

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ürünler satışa sunuldu, mağazalarda görebilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.