İran'ın savaş uçağı beğenilmedi

Bu konuyu okuyanlar

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Petrol fiyatları arttığında ikiside kazanıyor.

Sadece petrol fiyatları olsa yine iyi. Petrolden tut, mezhep çatışmalarına, Ortadoğu'daki dengelere kadar çörtüşen çıkarları çok fazla. Boş insanların eleştirdiği "Stratejik Derinlik (Ahmet Davutoğlu)" kitabını öneririm. Biraz ağır bir kitap ama gerçekten dengeler için, Türkiye için stratejik planlamasının nasıl yapılması gerektiğini anlatan mükemmel bir kitap.

Reaksiyon puanı
10,325
Uçamayan bir uçağın tanıtımını yapmak gibi bir gaflet içinde bulunamazlar herhalde :)

Buna benzer rusya ve küba geçmişte epey propaganda amaçlı gösteriş haberler uçurdular abisi, hatta güney kore de...
iran blöf konusunda dünyanın en akıllı ve usta oyuncularından biridir.

ha ille de yalan mı olması lazım, tabii gerçek de olabilir, bu da mümkün!
ne ki, anlatıldığı gibi "yandım anam!" özelliklerde olması bana çok hayali gibi gözüküyor.

bak şimdi biz savaş helikopterleri yaptık, Atak isminde.
bu helikopterlerin uçuşları, verileri, deneyleri falan her ne varsa açıkta ve ortada...
hatta yurt dışından birçok talibi bile geldi.

diciboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O değil de yorumlara bakıyorum, forumumuzda bayağı uçak mühendisi varmış onu anladım,
bi' ara birleşelim de Shiftdelete'e özel bi uçak yapalım ha? Ne dersiniz uçak mühendisleri? :)

hangi mesajdan yada mesajlardan anladın yazan uçak mühendislerini ....
ben anlayamıyorum da banada anlatabilir misin ?

ayrıca bir konu hk. yorum yapmak için illa onun tasarımcısı yada üretim aşamasında yer almış biri mi olmak gerek ?

Sen bu kafayla belki uçak yapmayı isteyebilirsin .... ben almıyım...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
"Helal olsun her şeyini kendi yapıyor" şeklindeki yorumlar yerini "bu mu uçacak muhaha" şeklindeki çocukça olmaktan bile kötü yorumlara bırakmış. :)

İran, doğru veya yanlış fakat tüm dünyanın Türkiye dahil Amerika korkusuyla ambargo uygulamalarına maruz kalmasına ve bu yüzden Türkiye'nin sahip olduğu birçok olanağa sahip olamamasına rağmen bir şeyler üretebilmeyi başarıyor. Bununla beraber, değil uçağı; uçağın tekerini bile Amerika işbirliği ile temin eden Türkiye'nin kuvvetleri ise "bu mu uçacakmış" diyerek dalga geçiyor.

Dün kardeştik, bugün ise savaş davulumuza eşlik etmediği için tü-kaka oldu.

Bu kapsamda genel yorumlar "ya İran yapıyor ama içi boş, maket bunu herkes yapar" şekline dönüşmüş. Türkiye'nin yaptığı anti-propaganda çok işe yaramış. Böylece yarın bir gün Suriye'den sonra Amerika İran'a girince Türk halkı aynı dünyanın her yerine demokrasi götürdüklerine inanan Amerikan halkı gibi televizyonlara bakıp savaş çığırtkanlığı yapacak ve müslüman öldürmekten zevk duyan bir topluluk yaratılmış olacak.

Fakat gel gör ki; asıl bu düşüncenin için boş. Çünkü bu yorumlar haklı olsaydı, şimdiye kadar "havlayıp da ısırmayan" Afganistan ve Irak gibi olurdu İran'ın da sonu. Fakat öyle olmadı; hatta İran'ı bırak, İran'ın onda biri etmeyen Lübnan'ı bile deviremedi. Hatta bunu direkt İsrail yapmaya kalkıştı, hani şu 6 Arap ülkesini 6 günde dümdüz eden İsrail, bunlardan sadece bir tanesinin bileğini bükemeyince kuyruğunu kıstırıp kaçmak zorunda kaldı. Demek ki sizin zannettiğiniz gibi uçakla, bıçakla olmuyor sadece bu savaş. Zira öyle olsaydı, dünyanın en zayıf ülkelerinden biri Türkiye'dir demek gerekirdi. Çünkü bütün savaş teçhizatı ve donanımı dışarıdan teminli. Kendi kendimize yapmaya çalıştığımız bir iki şey var; onu da dünyalara sığdıramıyoruz; ama her şeyini kendi yapan adamlarla dalga geçmekten de ihmalkar davranmıyoruz.

Fotoğrafa bakarak bir aerodinamik yapının uçup uçamayacağını sorgulayan bir adam havakuvvetlerinden falan emekliyse yazıklar olsun.
Bilgisayarını kapat bakalım F16 kaç saniye uçabiliyor manuel şekilde? Eurofighter?
Aerodinamisi bozuk uçak kavramı babam dedm yaşında artık.

Evet, gerçekten yazıklar olsun. Fakat konunun gerçekte uçağın aerodinamiği ile alakası bile yok. Amaç sadece anti-propaganda yapmak. Hem de "emekli" generaller aracılığıyla. Yani "muhteşem bir diplomatik" adım. Türkiye mevcut generaller aracılığıyla bunu söylese, sert bir eleştiriye ve karşılığa maruz kalır; o yüzden gelecek eleştirilerin çoğu "ya emekli olmuş adam ordumuzla alakası yok" şeklinde yorumlarla savuşturulacak; fakat bununla beraber imaj bozma planı da aynen işlemeye devam edecek; çünkü adam sonuçta "hava kuvvetleri general"liği yapmış, boru mu, söylüyorsa mutlaka bir bildiği vardır.. :) diye düşündürecek. (Buna da "aklı sıra" diyelim.)

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Oyuncak gibi.Çok dandik duruyor.Bence gerçek değil.
kaç pille çalışıyormuş acaba :)
O uçak tam anlamıyla komedi. Tarla ilaçlayabilirler belki.
güzel yakalamışsın @desperado64, aynen dediğin gibi.
biz ne yaparsak yapalım, tu kaka... bizden adam olmaz psikolojisi sulandırmış beyinlerimizi.
ama öteki bir oyuncak da yapsa, "helal olsun!"
uçarken çekilmiş videosunu görmezsem inanmam
tenekeci de yapılmş gibi duruyor
Fotoşop harikası mı gene yoksa :D Videosu filan varmı ya :D
Türkiye'nin son yıllarda yaptıklarını az araştırın. 2023 de ise savaş uçağı prototipimiz hazır olacak hayırlısıyla. Test uçuşları başlıycak yani.

İran'ın yaptığı bu sözde savaş uçağının uçma ihtimali yok, sadece göz korkutma amaçlı.
----------------------------------------------
hangi mesajdan yada mesajlardan anladın yazan uçak mühendislerini ....
ben anlayamıyorum da banada anlatabilir misin ?

ayrıca bir konu hk. yorum yapmak için illa onun tasarımcısı yada üretim aşamasında yer almış biri mi olmak gerek ?

Sen bu kafayla belki uçak yapmayı isteyebilirsin .... ben almıyım...
Üstte alıntıladığım mesajlar senin için yeterlidir sanırım.

Reaksiyon puanı
10,325
[h=1]İran'ın uçağı sahte mi?[/h]
153502.jpg

İran'ın yeni savaş uçağının sahte olduğu iddiaları ortaya çıkan bir fotoğrafla alevlendi.

İran’ın Kahir-313 adlı yeni savaş uçağı hakkında ‘uçamaz’ iddiaları photoshop programı kullanılarak yapıldığı düşünülen bir fotoğrafla kuvvetlendi.

Fotoğrafta Kahir 313 modeli uçak, İran dağları üzerinde süzülürken görülüyor. İran haber sitesi Khouz’da yayınlanan fotoğrafın, uçağın basına tanıldığı toplantıdakiyle aynı açıdan çekilmiş olması iddiaları desteklese de kesin bir yargıda bulunmak da zor.

1980'DEN BERİ KENDİ YAPIYOR

İranlı yetkililer ise Kahir-313’ün silah taşıma, alçak uçuş yapma ve radardan kaçma kapasitesine sahip olduğunu söylüyor.

Savaş uçağı, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın katıldığı bir törenle basına tanıtılmıştı.

Tahran, uluslararası ambargolar nedeniyle 1980’den beri askeri teknolojisini kendi başına geliştiriyor.

http://www.aksam.com.tr/iranin-ucagi-sahte-mi--165473h.html

YeniJenerasyon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İran'ın uçağı sahte mi?

153502.jpg

İran'ın yeni savaş uçağının sahte olduğu iddiaları ortaya çıkan bir fotoğrafla alevlendi.

İran’ın Kahir-313 adlı yeni savaş uçağı hakkında ‘uçamaz’ iddiaları photoshop programı kullanılarak yapıldığı düşünülen bir fotoğrafla kuvvetlendi.

Fotoğrafta Kahir 313 modeli uçak, İran dağları üzerinde süzülürken görülüyor. İran haber sitesi Khouz’da yayınlanan fotoğrafın, uçağın basına tanıldığı toplantıdakiyle aynı açıdan çekilmiş olması iddiaları desteklese de kesin bir yargıda bulunmak da zor.

1980'DEN BERİ KENDİ YAPIYOR

İranlı yetkililer ise Kahir-313’ün silah taşıma, alçak uçuş yapma ve radardan kaçma kapasitesine sahip olduğunu söylüyor.

Savaş uçağı, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın katıldığı bir törenle basına tanıtılmıştı.

Tahran, uluslararası ambargolar nedeniyle 1980’den beri askeri teknolojisini kendi başına geliştiriyor.

http://www.aksam.com.tr/iranin-ucagi-sahte-mi--165473h.html

Hahaha bariz şotofok. 5 yasında çocuk bile anlar bunu :D

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Herhalde "dinime söven müslüman olsa bari" şeklindeki deyimimizin tam icat olduğu olayı yaşıyoruz. :)

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
İran’ın geçtiğimiz hafta dünya kamuoyuna tanıttığı radara yakalanmayan yeni savaş uçağı F-313 üzerindeki sır perdesi aralanıyor. Uçağın Photoshop’lu yeni görüntüleri ortaya çıktı.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Uçak gerçek olsa herhalde manevra yaparken,iniş kalkış esnasında videoları olur.Ucak tanıtımları aşağıdaki gibi
http://www.youtube.com/watch?v=vcwC2v_MPT0
herhalde şu an maketi var ellerinde yapmaya çalışıyorlar.Ama bir ülkenin kendi teknolojisini üretmeye çalışmasını takdir etmek lazım.Bizimkiler de yeni uyandı ama işte avrupa,amerika teknoloji olarak rahat 50 yıl ilerde. Bakalım nasıl sonuçlar verecek ilerde göreceğiz.

goki

Asistan
Reaksiyon puanı
0
he he ulan biz yapsak herkes orjinal değil der ya da Türklerin yapacağı bu kadar olur der ama İran yaptı mı?? Adamlar öyle ya da böyle yapmış derler :mrgreen:
aynen öyle valla tank yaptık yok alman cakması yok bilmem ne helikopter yapıldı kobranın çakması :D yine aynı aşağılayıcı laflar bi küfür etmedikleri kaldı şimdi burda uçtuğu bile muamma olan bi uçağı adamlar en azından yapıyor kardeşim diyolar :D

ahan dediğin tiplerden biride burda :D

http://forum.shiftdelete.net/gundem-dunya-turkiye/304125-ilk-turk-savas-gemisi-heybeliada.html

aagkn

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Yeteri kadara adlarından söz ettirdiler İstedikleri bu,istediklerini almaya devam ediyorlar.

Kendilerinin reklamını yapmakta üzerlerine yok,bu şekilde dünya sahnesinden rol çalmaya devam edecekler.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yeteri kadara adlarından söz ettirdiler İstedikleri bu,istediklerini almaya devam ediyorlar.

Kendilerinin reklamını yapmakta üzerlerine yok,bu şekilde dünya sahnesinden rol çalmaya devam edecekler.

Değil mi.. Halbuki eskiden ne iyiydi, Amerikan uçağının biri geliyor İsrail helikopterinin öteki gidiyordu gazete haberlerimizde. Şimdi o güzelim dünya sahnesi gitti; yerine bu pis doğulular geldi.

aagkn

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Değil mi.. Halbuki eskiden ne iyiydi, Amerikan uçağının biri geliyor İsrail helikopterinin öteki gidiyordu gazete haberlerimizde. Şimdi o güzelim dünya sahnesi gitti; yerine bu pis doğulular geldi.

Kötü bişey söylemedim stratejileri tam da istedikleri gibi gidiyor, ayrıca İsrail ve Amerika'yı tanıyoruz ama zor zamanında hep yanında olduğumuz İran,ne zaman ihtiyacımız olsa arkasını döndü,belki pis "doğulu " demek haksızlık olur ama hiç vefakar değiller.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sinirlenmene gerek yok usta :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Burada atip tutmak ne guzel. Dunyadan haberiniz yok ama goren de MIT gorevlisi sanacak. Sanirsiniz ki, devletler uzmani, kim dost kim dusman onlardan sorulur.

Burada bos kahve muhabbeti yapacaginza faydali bir ugras bulun kendinize. Biri ne guzel demis herkes ucak muhendisi burada diye. Yok arkadasim burada herkes , olmus her sey.

Illa da bir seyin uzmani olmalarina gerek yok yorum yapmak icin. Nasil olsa hepsi bos muhabbet.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=115926]aagkn[/MENTION], abicim, vefasızlık dediğin hangisi, şu mu mesela;

Dünkü Türkiye: "İran dostumuzdur, PKK terörüne de göz açtırmıyor, bölgedeki önemli ortağımızdır, İran ile daha fazla iş birliğiyapacağız".
Her zamanki Amerika: "İran ile ilişkisi olan ayağını denk alsın"
Bugünkü Türkiye: "İran teröre destek veriyor, gerekirse oraya da gireriz".

Evet, gerçekten de büyük vefa örneği bizdeki.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Şu ensonhaber.com ne kadar taraflı site ya manşete bak...

volkanos

Profesör
Reaksiyon puanı
138
dikkat buyrun yüzde yüz iran üretimi bizim böyle bir icadımız varmı kendi ürettiğimiz uçağımız yok o zaman iranı alkışlamak lazım biz yapalım karşıya sonra kötü deriz.

Vefasiz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Adamlar kendi uçaklarını üretmişler gerisi teferruat bu sefer beğenilmez daha sonra gelişir.

aagkn

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Peki; [MENTION=18256]Turab Garip[/MENTION] Kardeşim

Eleştirdiğin Türkiye İran'ın arkasında durmasaydı Arap baharını (bana göre Amerika'nın orta doğuya verdiği ayar) en derinden yaşayacak ülkelerden biriside olacaktı.

Ülkeler arasındaki ortaklık çıkar ilişkisine dayalıdır ve değişkendir,sadakat gerektirmez,zamana ve şartlara göre değişkenlik gösterebilir.

Tıpkı sana göre İran'ı Amerika uğruna satan Türkiye,Zamnanında Irak için Amerika ile boğaz boğaza gelmişti kardeşim.

Not:

Bu konularda uzman falan değilim,yazılı ,görsel medya ve internetten öğrendiğim bilgelere dayalı konuşuyorum,doğruluğunu asla teyit edemem.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@aagkn, kardeşim, Irak için Amerika ile boğaz boğaza geldiğini düşündüğün Türkiye, çok yakın tarihte Amerika ile beraber oraya girsek mi girmesek mi tartışmaları yapıyor ve mecliste Amerika'ya destek verecek Türk birliklerinin Irak'a giriş tezkelerini havalarda uçuşturuyordu. Müslüman kanı dökmek için Yahudiyle işbirliği yapmaya yelteniyordu.

Bugün da Arap baharı denilen saçmaçlıktan İran'ın etkilenip etkilenmemesinin Türkiye ile zerre kadar alakası yok. Zira eğer Amerika yapabiliyor olsaydı, en başta onu devirirdi zaten. Ne dedi İsrail dış işleri bakanı? "Esad gitsin de kim gelirse gelsin". Yani bu kadar hırsla devirmek istedikleri yeri çoktan yerle bir ederlerdi güçleri yetseydi. (Daha sonradan Türkiye gibi ülkeleri de yanına alarak bölgeyi kan gölüne çevirebilir orası ayrı konu.)

Yani Türkiye'nin bu noktada İran'ın lehine bir buğday tanesi kadar hareketi olmadı. Tam tersine, Amerika höt dedikçe biz İran'la bağlarımızı kestik. Yüzlerce yıldır kardeş dediğimiz adamları bugün tefin ağzına koyduk ve Amerika onlardan petrol almayın dediği için ticaretimizi kestik, Suriye'de bizimle beraber teröre destek vermedikleri için medyada imaj bozma planları yaptık vs vs..

Anlayacağın güzel kardeşim, bilgileri internetten ve görsel medyadan ediniyorsun ya; işte o zaten senin deyiminle Amerika'nın sağa sola ayar vermek için kullandığı en büyük silah. Sen o silahla vurulmuşsun.

Reaksiyon puanı
10,325
Bugünkü Türkiye: "İran teröre destek veriyor, gerekirse oraya da gireriz".

peki muhterem abim, merak ettim de, Türkiye böyle bir demeci ne zaman vermiş acaba?
kim bu mealde konuşmuş, uluslararası arenada iran aleyhinde -son on yıldır- hangi faaliyette bulunmuşuz?
halbuki benim bildiğim Türkiye başbakanı bugüne kadar iran aleyhinde tek bir söz söylemediği gibi irana hep kol kanat geren politikalar izlemiştir. hiçbir zaman karşılığını göremese de!

eğer bu sözünüze bir kaynak gösterebilirseniz ben özür dilemeye hazırım usta!

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
İran o kadar iyi propaganda yapmış ki, bizim millet bile İranın uçak yaptığına inanmış.

Çok basit bir soru soruyorum, aklı mantığı olan cevap versin.

Bir ülke çıkıp son model Jet Uçağı yaptım derse ve bu uçağın tüm donanımı Amerikan malı ve sivil havacılıkta kullanılan donanımlar ise bu ülkeye ne denir? Benim cevabım şu, Jet uçağı yapamamış denir.

Diğer cevaplar da gelsin daha sonra size İranın maket uçağının aslında uçamayan bir maket olduğunu resimlerle kanıtlayacağım.
Fikir vermesi ve aklı başında insanların anlaması için ilk örneği şimdi veriyorum.

İranın sözde son model Jet uçağını kokpit camı.
Gördüğünüz gibi net değil, çizikler ve buğular içinde.
ty2KOlh.jpg

Gerçek bii Jet uçağının kokpit camı.
Olması gerektiği gibi pürüssüz, saydam ve net.
2-cockpit-of-a-norwegian-f16-luc-de-jaeger.jpg

Başka bir örnek.
2013-02-15_031759_zpsde1413f4.jpg

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@|SeYYaH|, abicim sorun da orada ya zaten. Meğer ne sağ gösterip sol vuruyormuşuz gibi. Hep "gibi" yapıyormuşuz. Kardeş-miş gibi, dost-muş gibi. Davutoğlu'nun, Erdoğan'ın ve hatta alakasız olduğu halde Ekonomi Bakanının yaptığı demeçlerde hep bir "gönderme" var ve hükümetin desteğiyle Türkiye medyasında yayınlanan Suriye ile alakalı onlarca yalan İran haberi kaynak olarak yeterli. (Örneğin yıllar önce ölmüş birinin kimliğini kullanarak Suriye'deki cinayetlerde İran'lı "ajan" rolünü ortaya atmak gibi.) Aslında medyadan değil bilfiil olan olaylardan ve esaslardan örnekler vermek isterdim; fakat "dış güçler"in esir ettiği insanlar, bütün bilgisi televizyondan ibaret olup düşünme yetisini yitirmişler için çok zor olur bazı şeyler.

Zira devletin televizyonu olan TRT'nin muhabirlerinin Suriye'de el kol sallayarak dolaşıp Türkiye'den gelen araçlarla ve teçhizatlarla Suriye'ye girdiklerini söylemesi kimsede merak uyandırmıyor. Yahut da Türkiye'de kalabalık şehir sokaklarında ceplerinde binlerce dolar parayla gezip mühimmat, telsiz vb teçhizat alarak el kol sallayıp sınırdan geri Suriye'ye dönmeleri de hükümetten polisten askerden habersizdir zaten mutlaka.. :) Hükümetin kalkıp bazı şeyleri televizyonda açıklaması gerekli değil her zaman.

Çok rica ediyorum, vakti olanlar buyursunlar izlesinler, çok küçük bir tiyatro kuplesi:

http://www.youtube.com/watch?v=fte_ZhIndgg
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=c-K21UMnJr0

@RocKhan, özellikle sen de izle abicim, "resimlerle kanıtlarım" diyorsun ya; yukarıdaki videolar resimlerle nasıl "kanıt" üretildiğini gösteriyor. Sizler televizyonlarda gördüğünüz "kanıt"ları kendiniz buldunuz zannediyorsunuz, fakat ne söylenirse sadece ona inanıyorsunuz.

İran uçak yapmış ya da yapmamış; şu anda önemli olan sadece Amerika'nın yapmış olduğu psikolojik savaşa destek vermek ve bunu iyi başarıyorsunuz; hem de ABD'nin jet uçaklarının fotoğraflarıyla ve bazı abilerim, kardeşlerim de o fotoğrafları beğeniyorlar. :) Aynı abiler, küçük bir silah yapsak "biz yaptık biz ürettik, bizim malımız, biz başardık" diye her yere yazmayı da ihmal etmiyorlar. Onlarca yıldır Türkiye de dahil ABD'den korkan ülkelerin uyguladığı yaptırımlara rağmen öyle veya böyle kendi otomobilini bile üretmeyi başarmış ve Türk halkının sevgisini ve sempatisini kazanmış olan İran; bizim gibi, yani Türkiye gibi imkanlara sahip olmadan bunu ve daha diğer birçok teknolojiyi içselleştirmeye çalışmış; fakat biz çok daha büyük imkanlara ve hiçbir ülkeden ambargo görmüyor olmamıza rağmen ufak tefek şeyleri göklere sığdıramıyoruz; fakat elalemin zor şartlarda yapmaya çalıştığına çamur atmaktan da geri durmuyoruz. Bu nefret ne zaman türedi? Son on yıldır yoktu değil mi |SeYYaH| abicim? Demek ki hükümet, halkı manipüle etmede çok başarılı; zira yüzlerce yıldır olmayan nefret ve kin bu yıl ortaya çıktı.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
RocKhan[/B], özellikle sen de izle abicim, "resimlerle kanıtlarım" diyorsun ya; yukarıdaki videolar resimlerle nasıl "kanıt" üretildiğini gösteriyor. Sizler televizyonlarda gördüğünüz "kanıt"ları kendiniz buldunuz zannediyorsunuz, fakat ne söylenirse sadece ona inanıyorsunuz.

Benim anlattığım şeyin senin anlattıklarınla alakası olmadığı gibi videonun da bu konuyla alakası yok.

Ayrıca dikkat edersen benim verdiğim resim İran Haber AJansı tarafından tüm dünyaya geçilen yayındır. Mehr Haber Ajansı.

O resme uydurma diyorsan uçağı da uydurma ilan etmiş olursun bilmem anlatabildim mi?

İran kalkacak Dünyanın En gelişmiş uçağını yaptım diyecek ve tüm dünyaya bu resimleri verecek, ben de bu resme bakıp 2 metre mesafeden arkadaki İran Bayrağını bile bulanık gösteren şeyin jet uçağı olduğunu söyleyeceğim öyle mi_ Doğruları söyleyince de Amerikanın yaptığı psikolojik savaşa destek vermiş oluyorum demek? Bu neyin kafası?

Oradaki Amerikan uçaklarını kaldıralım yerine Rus uçağı koyalım ne değişecek? İranın yaptığı maket gerçek mi olacak?

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
2 Tane kokpit camı göstermek için Amerikan savaş uçağı resmi koydum diye beni ''Amerika'nın yapmış olduğu psikolojik savaşa destek vermek'' ile suçlayan sen, Dünyanın en gelişmiş Jetini yaptığını iddia eden İranın, bu uçağın içindeki tüm Aviyoniklerin Amerikan malı olduğunu biliyor mu acaba, acaba İran da mı Amerikaya destek veriyor. Ben 2 resimle Amerikan taraftarı oluyorum madem, Uçağı baştan sonra Amerikan malları ile donatan İran bu durumda ne oluyor?

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
İran ne zmn bizim için dost, kardeş ülke oldu :) Şöyle bir geçmişe baktım da...

Tarihin büyük bölümünde iran ile sadece sınır komşusu olup, karşılıklı savaşmaktan sakındık. Aramızda ne kültür, ne tarih, ne menfaat, ne milli ne de dini yakınlık var. 2 millet de birbirini tarih boyunca ne sevdi, ne de nefret etti.

Biz ne zmn onlara müslüman ülke, din kardeşi gözüyle baksak, kendi menfaatlerimizi bir kenara koyup zarar görme pahasına onlara destek olsak, onlar bize vefa, minnet duyup iyi niyetle bakamadılar. Biz onlar hakkında açıklama yapmaktan ne kadar kaçınırsak kaçınalım, onlar Türkiyeye tehtid savurup, sizi vururuz demekten geri kalmadılar.

Rusya, Amerika, Çin, Avrupa hatta israil ile bile günü genir menfaat icabı "dost!" olunur ama irandan Türkiyeye ne dost olur, ne de hayır gelir.