İran'ın savaş uçağı beğenilmedi

Bu konuyu okuyanlar

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yok artık, tarihi de reddedeceğiz şimdi. :) Kardeşim, belki farkında değilsin ama konuştuğun dilin %30'u Farsça sözcük dolu. Dünyada başka çok az yerde bu kültürel etkileşim var. (Hele 700 yıllık Osmanlı'da bu rakam %60-70 arasında.) Sen hiç İranlıları tanımadığın için kültür olarak Türklere ne kadar benzediklerini de bilmiyorsun. (Bir de senin mantığına göre benim sana kaç tane İranlı tanıyorsun, eğer bütün bir milletle ilgili yorum yapıyorsan çok iyi tanıdığın yüzlerce İranlı olması lazım, yoksa "üfürüyor musun" diye sormam lazım.)

Ama söz konusu bu değil; sizler için değil. Dibine kadar etkileşim olsaydı da umurunuzda olmayacaktı; çünkü zihninizde başka şeylerden kaynaklı bir düşmanlık var; o yüzden İsrail bile dost olur ama o olmaz diyorsunuz. Yani kılı kırk yarıp ağzıyla ejderha yakalasa da bir kılıf bulunacak. Zaten o yüzden hükümet bu konuda çok başarılı olmuş diyorum; bu sizin taze düşüncelerinizde filizlenen kin o "bir baktım da" şeklinde özetlediğiniz tarihte hiç olmadı. O yüzden hay hay, tabii ki İsrail ile çıkar dostluğu yapabilirsiniz. Bu noktada siyasi olarak İran hiç umurumda değil; fakat ben Allah'a şunun için şükrediyorum; insani olarak sizin gibi her şeyi çıkarlar doğrultusunda yapıp kendi vatandaşının, kardeşinin kanını döken adamları "dost" edinmeyenler var neyse ki.

@RocKhan, hayır abicim, Amerikan taraftarı olduğunu asla iddia etmiyorum. Fakat siz farkına varmadann şu fikir size aşılanmış; "Jet dediğin böyle olur". O yüzden ona benzemiyorsa o jet değildir senin gözünde. Dikkat edersen İran bu uçağı yapmıştır çok iyidir filan demiyorum, çünkü yerinde gidip de görmedim; ben tamamen olayın psikolojik boyutundan ve verilen savaştan bahsediyorum. Nitekim bu her zaman yapılmıştır dünya tarihinde.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Yok artık, tarihi de reddedeceğiz şimdi. :) Kardeşim, belki farkında değilsin ama konuştuğun dilin %30'u Farsça sözcük dolu. Dünyada başka çok az yerde bu kültürel etkileşim var. (Hele 700 yıllık Osmanlı'da bu rakam %60-70 arasında.) Sen hiç İranlıları tanımadığın için kültür olarak Türklere ne kadar benzediklerini de bilmiyorsun. (Bir de senin mantığına göre benim sana kaç tane İranlı tanıyorsun, eğer bütün bir milletle ilgili yorum yapıyorsan çok iyi tanıdığın yüzlerce İranlı olması lazım, yoksa "üfürüyor musun" diye sormam lazım.)

Ama söz konusu bu değil; sizler için değil. Dibine kadar etkileşim olsaydı da umurunuzda olmayacaktı; çünkü zihninizde başka şeylerden kaynaklı bir düşmanlık var; o yüzden İsrail bile dost olur ama o olmaz diyorsunuz. Yani kılı kırk yarıp ağzıyla ejderha yakalasa da bir kılıf bulunacak. Zaten o yüzden hükümet bu konuda çok başarılı olmuş diyorum; bu sizin taze düşüncelerinizde filizlenen kin o "bir baktım da" şeklinde özetlediğiniz tarihte hiç olmadı. O yüzden hay hay, tabii ki İsrail ile çıkar dostluğu yapabilirsiniz. Bu noktada siyasi olarak İran hiç umurumda değil; fakat ben Allah'a şunun için şükrediyorum; insani olarak sizin gibi her şeyi çıkarlar doğrultusunda yapıp kendi vatandaşının, kardeşinin kanını döken adamları "dost" edinmeyenler var neyse ki.

@RocKhan, hayır abicim, Amerikan taraftarı olduğunu asla iddia etmiyorum. Fakat siz farkına varmadann şu fikir size aşılanmış; "Jet dediğin böyle olur". O yüzden ona benzemiyorsa o jet değildir senin gözünde. Dikkat edersen İran bu uçağı yapmıştır çok iyidir filan demiyorum, çünkü yerinde gidip de görmedim; ben tamamen olayın psikolojik boyutundan ve verilen savaştan bahsediyorum. Nitekim bu her zaman yapılmıştır dünya tarihinde.

:) Sen kendini iran'a yakın bulabiliyorsun ama ben bulmuyorum. İran halkıyla da hiçbir problemim yok, iranlı arkadaşım da çok oldu.

Kendi konuştuğun Türkçe'nin %30'u Farsça olabilir belki ama benimkinin o kadar olacağını sanmıyorum. Bunun sebebi de İslam dünyasındaki edebi ve ilmi eserlerdeki farsçanın ağırlığından gelmektedir. İran'ın kültür emperyalizmi yani :) Türkçe içerisinde ingilizce ve fransızca da birçok kelime var ona bakarsak. Ama bu onlarla aramızda kültür bağı oluşturmuyor.

Dikkat ettiysen ben kinden bahsetmedim. Ne dost, ne düşmanız dedim. Aynı coğrafyadaki hakimiyet mücadelemiz sonucunda birbirimze diş geçiremeyip, düşman olmanın fayda getirmeyeceğini anlamışız, fakat yakınlaşamamış da. Asla dost olamayacağımız dememizin sebebi de biz ne zmn onlara zeytin dalı uzatsak karşılığını bulamayışımız. Bu İran devletinin Türklere bakışından kaynaklı daha çok. Tarihte aksi önde örneği varsa da bilemiyorum, biliyorsan paylaşmanı rica edeceğim.

Millet olarak İran'a kinimiz yok bence, hayal kırıklıkları diyelim biz ona. Tarihte bu olmayabilir belki ama bugun o tarihe "bir baktığımız da" hayal kırıklıkları oluşuyor.

Ayrıca İran diğer komşu devletler ne kadar umrumdaysa o kadar umrumda :) Sonuçta devlet ilişkileri menfaatler ve milli gurur üzerinden yürür, dinamiktir. İran'ın bulunduğu konum itibariyle bize çok fazla menfaati olamaz. İran'ın yanında olacağız diyerek karşımıza alacağımız güçler ile mücadeleye girecek olursak, sonumuz iran gibi olabilir.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Gerçekliği, adaleti, dostluğu "yakınlık" ve "menfaat" ile ölçenler için hayırlı sonlar dileriz. Zira bazı kimseler için gerçekler yakınlığa göre değişiklik gösteriyor gibi görünüyor. İşimize gelene göre yakın olduğumuz şeyleri daha farklı gözle görebiliyoruz.

Ama birilerinin yanında olacağız diye nelerimizi feda ettik ülke olarak, haberimiz yok. Her şey menfaat için.. :)

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Bunu eleştirebilmek için illa uçak üreticisi mi olmak lazım ne kadar sığ yorumlar öyle.Bu konuda bir otoritesindir eleştirirsin ne var bunda İran müslüman diye her yaptıklarını beğenelim mi ayrıca devletlerin çıkarları vardır bunların eline düşsek bir kaşık suda boğarlar bizi,bölgede kendilerinden başka büyük bir güç daha olmasını isterler mi sizce bir düşünün, bakmayın Amerika'ya diklendiğine. Konudan çok fazla uzaklaşmayayım isterseniz.Uçarsa hayırlı uğurlu olsun .

shadow2

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
ön tarafına sarı mavi kablolu cd sürücüsü takmışlar galiba:) Kabloyu bari örtselermiş iyiymiş.

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
o kadarcık kanatla 1 cm bile havalanmaz o uçak. bence bir maket yapıp show için göstermişler. ama onu bile mantık çerçevesinde yapamamışlar.

grcngnc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bir işi bilen yaparmış, az bilen akıl verirmiş, bilmeyen çamur atarmış fazla söze gerek yok adamlar yapmış helal olsun.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15

Yazdıkların konusunda bana ters gelen bir şey yok, belki %99 aynı şeyi de savunuyoruzdur, benim tek farkım ne İranın ne de Usa'nın ne yaptığı umrumda değil, ben onların psikolojik savaş olarak gördüğü şeyi bilimsel ve teknolojik açıdan ele alıyorum, Amerikanın binbir yalanla Libyaya, Iraka, Afganistana saldırmak için uydurduğu şeylerin farkındayım, aynısını İrana karşı da yapıyor olabilir ki yapıyordur, yarın bir gün aynı şeyleri Türkiyeye karşı da uygulayabilir, hiç şaşırmam, bu konuda yerden göğe haklısın, bu konuda en başta kendi ülkemi eleştiriyorum, Irakda onbinlerce müslüman kadın, çoluk, çocuk ölürken bu ülkenin en çok oyla seçilmiş başbakanı Amerikan askerlerine dua ediyorsa ve bu halk hala buna oy veriyorsa, yarın bir gün bu ülkenin başına bir bela bir musibet gelirse, Aynı insanlar Allaha yakaracak ama bu dualar karşılıksız kalacaktır. Bu tür bir ortam içinde bu ülkenin de başına bir şey gelmemesi şaşırtıcı olur.

Hitler de zamanında ülkesinde en çok oyu alarak lider oldu, yeni yollar, fabrikalar, hastaneler vb inşa ettirdi, tüm halk ona tapıyordu, ülkesinde sanayi alanında inanılmaz başarılara yol açtı, askeri alanda dev oldu, bilinen süreç sonrası Alman halkının başına gelenler tüm dünya tarafından biliniyor, en sevilen liderler en nefret edilen haline geldi, ta ki halk onun gerçek yüzünü görene kadar.

“Aklını güzelce kullanmayanların üzerine pislik yağdırırız- Yunus, 100)

Yalnız seninle ayrı düştüğümüz noktada ben sözümün arkasındayım, İranın amerikan mallarını kullanarak amerikaya karşı gelme çabası bana çok basit bir çaba ve sadece İran halkını kandırmaya yönelik, seçimlerde Ahmedinejad'ın oy toplama propagandasından başka bir şey gibi gelmiyor, bu yöntemlerle saf İranlılar kandırılabilir, aklın yolu ve bilim ve mantık yolunda düşünen insanlar bunu yemeyecektir.

Ha madem psikolojik savaş yapacaksın bunu olması gerektiği gibi yap, en başta yaptığın jeti uçur, kimse de kalkıp ''o maket, bu uçmaz'' deyip dalga geçemesin, milletin ağzına lafı tık, kimsenin bir şey demeye mecali kalmasın. Oraya dünyanın en gelişmiş savaş Jeti diye bir şey koyuyorsan Allah aşkına biraz özenin yahu, elinizde gerçek Jet uçağı da mı yok, onlardan birinin kokpitini sökün oraya takın, en azından gerçek olduğu belli olur. İran malesef psikolojik savaş yapayım derken daha da komik duruma düşüyor, Allah aşkına orada bir tane aklı başında insan yok mu, kimse demiyor mu '' yahu bunu yaptık ama derme çatma görünüyor, şunu adam gibi yapın'' ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
[h=1]İran'ın uçağı Photoshop'lu çıktı[/h]Fotoğraflar maket iddialarını çürütmek içindi

İran , geçtiğimiz günlerde tanıttığı “Yüksek teknoloji savaş jeti”nin maket olduğu iddiaları karşısında, jetin karlı dağlar üzerinde uçarken görüldüğü fotoğraflarını yayımladı.Ancak bu fotoğrafın da photoshop'lu olduğu ortaya çıktı.

İslam Devrimi’nin 34. yıldönümü adına üretilen Kahhir (Fatih) 313 adlı jeti sergilenirken ve karlı dağlar üzerinde uçarken gösteren fotoğraflardaki uçakların üzerindeki ışığın yansıması ve açısı tıpatıp benzer olduğu için aynı görüntünün kullanıldığı öne sürüldü.

İranlı bloggerların ortaya attığı bu iddia, karlı dağların çıplak görüntüsünün internetteki imaj bankalarında bulunması üzerine güçlendi.

“Yüksek teknoloji eseri, radara takılmadan alçaktan uçabildiği ve kısa hava sahasına iniş yapabildiği” söylenen, İran yapımı jetlerin fotoğraflarını inceleyen bazı uzmanlar uçakların havalanmasının bile imkansız olduğunu iddia etmişti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından tanıtımı yapılan uçakların yapısının plastik olduğu, o yüzden görülen jetlerin bir replika ya da model olduğu öne sürülmüştü..

laroz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
adamlar yapmış ama bu ucaktan bir cacık olmayacağını anlamak için mühendis olamaya gerek yok.bu resimden belli oluyor.pilot bayağı çay ocağında tabureye oturmuş 1 çay söylüyor gibi.dizlerin orda ne işi var.

fVbNXYK.jpg

endiresli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
türkiyenin ilk yerli arabaları ile dalge geçip arkadan mazota su katan hainler yüzümden bu ülke hep yerinde sayıyor. aynı zihniyyet oyunlarına devam ediyor anlaşılan.