iPhone günah mı?

Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
3000tlye iphone alın (2000tllik kısmına beddua edin haram kılın) size 1000tlye gelsin :D

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
at gözlüğü ile bakmak mı derlerdi buna?!
kuzum sen bebek yahut nişantaşında falan yaşıyor olmalısın. :)

bu ülkede kapitalist de, sosyalist de mebzul miktarda olsa da dominant unsur hasolar, hüsolar, memolardır arkadaşım.
onlar kapitalizmin, yahut sosyalizmin ne olduğunu bile bilmezler.

işte o adamlardır çanakkalede yatan, ta edirneden, hakkariden gelip toprak altında yurt edinen... ki,
sen rahat rahat bir iphone için 3000 tl. veresin diye...

ah şu hamaset, hiç sevmediğim halde getirip bizi buna mecbur ediyorlar adeta yav! :)

:) ben de senin at gözlüğünü çıkarmak istemiştim o mesajla, ironiye bak.

Demek istediğim asıl noktayı kaçırmışsın. Sanki insanlar iphone almasalar ona vercekleri parayı muhtaç insanlara dağıtacaklar. Para adamın parası, iphone almazsa gider başka yerde yer yicek olduktan sonra. En yoksulumuz bile eline 3 kuruş para geçer geçmez bunla ihtiyaçlarını karşılar, kimi zamanda lüks e kaçar, hiç kendinden daha yoksulları düşünüp yardımda bulunana tanık olmadım.

Şehitlere saygım sonsuz ama onlara mehmetçik demeyi tercih ederim. Bizim oralarda haso hüso memo genelde göbeğini kaşıyanlara denir :)

Ayrıca iphone karşıtıyımdır, benim takip edenler bilir:)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Aşırı dinci ve mantık bu ikisini hiç aynı haberde gören varmı?

bak arkadaşım, boyundan büyük konuşma olur mu?
dinin aşırısını, makulunu, zayıfını ölçecek bir cetvelin varmış gibi racon kesmeye kalkarsan nefesin tükenir, yorulur, tıkanır kalırsın orta yerde...

din ile mantık kavramlarını mutenakız bir metafor olarak tanımlamak tek kelimeyle densizliktir çünkü...

not: bu söylediğini haham için söyledinse öznel olarak belirtmelisin, işi genele teşmil edince vaziyet değişiyor çünkü...

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
çok saçma bir mantık insan teknolojiyi faydalı yönde de kullanabilir

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Ya hocam neyi tartışıyorsunuz Allahınızı severseniz... Elin deli hahamı ortaya bir taş atıyor siz onu yorumluyorsunuz.
Bırakın konuşsun, yaksın yıksın iPhone ları. Günah ilan etsin ne olacak...

yok be usta, bu bizim bjk'lı arkadaş adet edinmiştir, nereye bir mesaj yazıversem doğru-yanlış, haklı-haksız farketmiyor, illa ki bir cevap yazacak, illa ki ters köşeye yatırmaya çalışacaktır. arkadaşın böyle bir huyu var, aslında cevap vermemeye çalışsam da bazen mecbur bırakıyor insanı...

neyse, kapandı konu benim için.

bu arada unutmadan belirteyim, ben de s3 kullanıyorum. bir müslüman olarak teknolojiye karşı oluşum falan düşünülmemeli, işin içine din konusu karıştırılınca bazı safhalarda müdahil olma durumuna düştüm, hepsi o kadar.

BEFEGA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
keşke böyle bir ifade kullanmamış olaydın arkadaşım, doğrusu bir müslüman olarak içim burkuldu.
bir imam hiçbir zaman böyle bir ifade kullanmaz, kullanamaz, ama bunu başka bir açıdan izah edebilir.

mesela diyebilir ki, "insanların çöp kutularından ekmek topladığı bir coğrafyada 3000 küsur tl. bir cihaza vermesi (1000 tl'ye muadili varken) doğru ve adil değildir" diyebilir. vicdanımıza, merhamet ve adalet duygularımıza hitap edebilir, makul ve mantıklı açıklamalar, izahatlar getirebilir... uyup uymamak, dinleyip dinlememek tabii ki elinizde... ama bunu 'dinlemem' diye açıktan deklare etmeniz hiç şık durmadı... çünkü Allah Tealanın rızasına muvafık olacak şeylerden bahsediyoruz, kulların şahsi görüşlerinden, tercihlerinden değil.

o haham doğru olan bir niyyeti, tavrı ve üslubu ile mundar etmiş, kirletmiş.

O değilde birileri cebini dolduracak diye zaten ben hiç bir telefona veya cihaza 3000 TL vermem. Oradaki kullandığım cümle sadece şaka amaçlıydı ama gerçek anladıysa orası da maalesef senin bakış açın. Ben Türkiye fiyatına göre %60 daha ucuza aldım. Ha burada kaça aldığım söz konusu değil ama 3000 TL gibi ciddi bir meblağ yazmışsın ondan dedim. Yoksa ne imamaydı sözüm ne de başka birilerine... :)

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Çoluğunun çocuğunun rızkını sırf hava atmak için ayfon 5'e sayan birinin yaptığının haram olduğunu bilmek için imamın/hahamın/papazın cevaz vermesine gerek yok.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ne abartıyorsunuz şu iphone olayını varya... Yok rıskmış yok hakmış.

Arkadaş şu telefona 3000TL para veren adamın zaten zaten 3000TL yi dert edecek durumu yoktur. Adamın sıkıntısı yoktur size ne?
Kontürlü hattına kontür yükleyemeyip iphone 5 alan kişininde zaten akıl sağlığı yerinde değildir. O da haram/helal olayından muaf sayılır :D :D

1500TL ye adam S3 alınca müslüman,
3 ay sonra 1500TL ye iPhone5 alınca gösteriş meraklısı, hak yiyen gayri müslüm

Mantığınız bu ise söyleyecek bişey yok zaten.

@|SeYYaH| abi senle alakalı bir olay değil miletin iphone u yada farklı bir telefonu dine, siyasete bağlamasına anlam veremiyorum sadece

Uranos

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
bak arkadaşım, boyundan büyük konuşma olur mu?
dinin aşırısını, makulunu, zayıfını ölçecek bir cetvelin varmış gibi racon kesmeye kalkarsan nefesin tükenir, yorulur, tıkanır kalırsın orta yerde...

din ile mantık kavramlarını mutenakız bir metafor olarak tanımlamak tek kelimeyle densizliktir çünkü...

not: bu söylediğini haham için söyledinse öznel olarak belirtmelisin, işi genele teşmil edince vaziyet değişiyor çünkü...

Kimse için söylemedim genel olarak söylüyorum ben hiç aşırı dincilerle ilgili düzgün bir haber görmedim hepsi böyle saçma sapan şeyler

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
sunnet degil kesinlikle cunku hicbipeygamber iphoneye elini bile surmemis :p a acidan kacinilmazi caizdir bnecede :D
simdi peygamber deve kullandigina gore dini butun olanlarin da deve kullanmasi sunnet oluyo bu durumda araba kullanirlarsa da ne oluyo tam bilmiyorum ama kismen ters oldugu kesin standard dini felsefeye gore.
birde peygamberler guvercin postaci filan kullanmis yani telefon da hahamin dedigi gibi dinen de kismen yanlis sunnet olani guvercin ve elciyle haberlesmek :D
digeri mekruh mu ne diyolar budurmdaki seylere :p
yorumundan cehalet akıyor insan birşeyi bilmiyorsa onu öğrenir ve ondan sonra konuşur onun hakkında. bizim dinimiz ilim yapmayı emretmiştir bir, iki peygamberin her yaptığı sünnet değildir sadece ibadet maksatlı yaptığı işlere sünnet denir

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
yorumundan cehalet akıyor insan birşeyi bilmiyorsa onu öğrenir ve ondan sonra konuşur onun hakkında. bizim dinimiz ilim yapmayı emretmiştir bir, iki peygamberin her yaptığı sünnet değildir sadece ibadet maksatlı yaptığı işlere sünnet denir
iyi tama oyle olsun bari seni mi kiricaz. seni kiracagimiza iphone 5 kirariz :p