iOS12 Beta Sürüm Deneyimlerim [İlk Bakış]

Bu konuyu okuyanlar

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
İlk çıktığı gece beta sürümünü indirip kurdum. iPhone6 - 64GB kullanıcısıyım. iOS12’de çok çok esktra büyük değişiklikler yok. Görünüş anlamında da çok büyük değişiklikler yok. Fakat bir kaç güzel ve hoş özellik ile birlikte güvenlik ve stabilizasyon ile ilgili çalışmışlar. Açıkçası ilk beta sürümü olmasına rağmen şuan iOS11’in son sürümünden daha iyi çalışıyor gibime geldi yani beni rahatsız eden bir durum olmadı. Pil konusuna gelirsek daha yeni kullanmaya başladığım için pek bir şey söyleyemem eskisi gibi görünüyor. Pil konusu zamanla gösterir kendini. Bildirimlere uygulama bazlı gruplandırılma getirildi. Ben bayağı beğendim zaten daha önceden olması gereken bir özellikti. Tabi ilk beta sürüm olunca iyi çalışmadığı oluyor haliyle. Onun dışında görsel olarak değişen iBooks var artık “Kitaplar” oldu ismi. Sesli notların görüntüsü değişti. Ve fotoğraflar kısmına bir düzenleme getirildi. Ekran Süresi diye bir şey geldi fakat pek kullandığım bir şey olmayacak açıkçası. Çünkü uygulamaları dakikaya göre açıyor kaç dakika açık kalmasını istiyorsun gibisinden. Ona bende çok anlam veremedim doğrusunu sölemek gerekirse. Aşağıya bir kaç görüntü koymak istiyorum en azından görmemiş arkadaşlar görür. Hem de konferans dışında görüntü gelmiş olur. Tam olarak bilgi sahibi olmak isteyen özellikleri detaylı öğrenmek isteyenler konferansı da seyredebilir, ShiftDelete.Net’in haberlerini de okuyarak öğrenebilir.

985CB4CB-BCAA-443D-9151-7CB275CADB1D.png

33D351BF-7025-4B3E-9958-440349ADF921.png

641609E7-C4E3-44DD-9A89-6BAA05723874.png

5912FE6C-30CA-4947-8920-0ADA7688EB6B.png

1B2711CC-1614-437B-993A-813414A4DF0C.png

41D2E973-1C1D-4E84-AD61-2AD47B353F58.png

1DE4CDE5-5E05-45C0-956C-838F6CD9CB68.png

CCC3E11F-78E9-49E0-95EE-93FBA8ADE791.png

Bunların dışında da eklemek istediğiniz bir şey varsa söyleyebilir, soracağınız sorular var ise sorabilirsiniz.

Reaksiyon puanı
78
Bilgilendirme için teşekkürler hocam. IOS 12 de en çok istediğim özellik iPhone X deki gibi anasayfa. Alt taraftaki dock bölümü köşeli olması kötü. İnşallah X modelindeki gibi yaparlar

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Always on display modu gibi rahatsız etme modunda öyle bir özellik varmış o tam olarak nasıl çalışıyor ve nasıl görünüyor? :)

M

Murat Burç

SDN Okuru
Tereddütsüz güncelleyecegim ilk ios sürümü olurdu herhalde ios 12

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
O değil de 5s beni şaşırttı sanırım 5s cihaza sa ıos 12 gelecekmiş :eek: o zaman 6 ıos 13 sürümünü garantiledi gibi apple bu işi hiç belli olmaz

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Bilgilendirme için teşekkürler hocam. IOS 12 de en çok istediğim özellik iPhone X deki gibi anasayfa. Alt taraftaki dock bölümü köşeli olması kötü. İnşallah X modelindeki gibi yaparlar

Rica ederim. Umarım olur iPhoneX’te güzel görünüyor.

Always on display modu gibi rahatsız etme modunda öyle bir özellik varmış o tam olarak nasıl çalışıyor ve nasıl görünüyor? :)

Always on Display değil o, sadece ekranı karartıyor biraz. Ve gelen bildirimleri oraya diziyor ses çıkarmıyor. Yani telefonu kilitlediğinizde Samsung’da ki gibi ekran açık kalmıyor. Öyle bir özellik mevcut değil.

O değil de 5s beni şaşırttı sanırım 5s cihaza sa ıos 12 gelecekmiş :eek: o zaman 6 ıos 13 sürümünü garantiledi gibi apple bu işi hiç belli olmaz

Garantiledi diyemeyiz pek. Belli olmaz dediğiniz gibi.

cefdsahg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bende de Iphone 7 Plus var. Yeni IOS bide stabilite odaklı yüklesem mi kararsızım. Görünürde sorunları yok gibi IOS 11 in betalarına bakarak. Yüklemek sıkıntı değil bana ama çok bug ı varsa gerek yok. Görüşleriniz nelerdir acaba? @Hakkı Alkan @rubarovan21

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
süpersin. performans konusunda deneyimlerini bekliyorum.

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
Apple da geliştirici diye birşey varmış bu beta sürümünde bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Nasıl yaparız? @Hakkı Alkan Abicim bi el atarsan sevinirim.

Şahin Emre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
iphone 6s 64 GB a ilk gece yükledim ben de. temiz kurulum da yapmadım,direkt güncelledim. öncelikle tasarım anlamında neredeyse ios 11 ile arasında hiçbir fark yok; ios 11.5 gibi olmuş diyebilirim. Ama bunun olacağını apple zaten söylemişti ve bizim için önemli olan performans noktasına gelelim; gerçekten de uygulama açılış ve kapanış, klavye ve kamera açılışı fark edilir düzeyde hızlanmış. yazılım konusunda apple ın 3 yıllık cihazı bile bu kadar hızlı çalıştırması takdire değer. herhangi bir kasma,donma, uygulama kapanması yaşamadım beta olmasına rağmen. cihaz gayet seri çalışıyor. batarya konusuna gelirsek ben cihazın garantisi bitiğinde 2200 mAH deji batarya alıp taktım ve gayet memnunum, ios 11 e göre de bir tık iyileştirilmiş gibi geldi batarya ( güç tasarrufu modunda mobil ver-wifi karışık 36 saat kullandım(ekran süresine bakmadım sosyal medya ve sesli görüşme ağırlıklı kullandım)). merak eden varsa ios 12 antutu v7.0 132000 puan aldı. Genel olarak memnunum yani

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Bende de Iphone 7 Plus var. Yeni IOS bide stabilite odaklı yüklesem mi kararsızım. Görünürde sorunları yok gibi IOS 11 in betalarına bakarak. Yüklemek sıkıntı değil bana ama çok bug ı varsa gerek yok. Görüşleriniz nelerdir acaba? @Hakkı Alkan@rubarovan21

Önerilen bir durum değil bir çok hata çıkabiliyoe bence şuan için beklemelisiniz. Tabi denemek istiyorsanız yükleyebilirsiniz fakat bir sorun olur diye yükleyin diyemem şuan için. Yüklemek isterseniz ShiftDelete.Net bununla ilgili bir yazı yazmıştı bakabilirsiniz.

Apple da geliştirici diye birşey varmış bu beta sürümünde bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Nasıl yaparız? @Hakkı Alkan Abicim bi el atarsan sevinirim.

ShiftDelete.Net’in sitesinde detaylı bir açıklama mevcut.

iphone 6s 64 GB a ilk gece yükledim ben de. temiz kurulum da yapmadım,direkt güncelledim. öncelikle tasarım anlamında neredeyse ios 11 ile arasında hiçbir fark yok; ios 11.5 gibi olmuş diyebilirim. Ama bunun olacağını apple zaten söylemişti ve bizim için önemli olan performans noktasına gelelim; gerçekten de uygulama açılış ve kapanış, klavye ve kamera açılışı fark edilir düzeyde hızlanmış. yazılım konusunda apple ın 3 yıllık cihazı bile bu kadar hızlı çalıştırması takdire değer. herhangi bir kasma,donma, uygulama kapanması yaşamadım beta olmasına rağmen. cihaz gayet seri çalışıyor. batarya konusuna gelirsek ben cihazın garantisi bitiğinde 2200 mAH deji batarya alıp taktım ve gayet memnunum, ios 11 e göre de bir tık iyileştirilmiş gibi geldi batarya ( güç tasarrufu modunda mobil ver-wifi karışık 36 saat kullandım(ekran süresine bakmadım sosyal medya ve sesli görüşme ağırlıklı kullandım)). merak eden varsa ios 12 antutu v7.0 132000 puan aldı. Genel olarak memnunum yani

Teşekkür ederim katkılar için. Performans konusunda söylediklerinize katılıyorum fakat bazen buglar olabiliyor o da ilk beta olmasından kaynaklanıyor.

W7a5Mm.png

Performans ile ilgili, açıkçası bana iOS11’den daha iyi geldi. Ara sıra buglar oluyor dün gece şarjım %50’lerdeyken bi anda kapanıyormuş gibi oldu sonra şifre istedi tekrar fakat kapanmadı. Bunun gibi sorunlar olabiliyor beta sürümlerinde bu yüzden yüklemeniz pek tavsiye edilmiyor. Klavye konusunda anlaşılır bir hızlanma var daha hızlı açılıyor ve tuşlarda kasma olmuyor. Kamera da WWDC2018 de tanıtıldığı gibi gerçekten anlaşılır bir hızlanma mevcut. Onun dışında gözüme çarpan bir durum; klavye üzerinde ki kelime önerileri daha iyi öneriler yapıyor. Daha doğru kelimeler gösteriyor. Ekran görüntüsü aldıktan sonra çıkan pencereye tıklayıp resimi düzenlerken çıkan renklere yeni renk paleti eklenmiş istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bildirimler de henüz tam olarak düzgün gruplandırmıyor fakat zamanla düzeltilecektir. Aşağıya ekran görüntüsü bırakıyorum hem bildirimler ile ilgili hemde ekran resmi aldıktan sonra ki düzenleme kısmıyla ilgili.

53D45659-B9B7-4E0B-827F-9633527E6DB5.png

BB791C3B-BB1E-4FCF-A81C-9E9298D44E47.png

F83F4D85-1BF6-403C-8BAC-8D851326455E.jpeg

grkmsrky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben de iPhone 6 Plus 16 GB kullanıcısıyım. iOS 12 Beta, iOS 11'e göre uygulama açılışları, touch ID'e telefonun tepki verişi gibi yönlerden yüklerseniz farkedebileceğiniz kadar hızlı. Ancak bende ilginç bir bug oldu sim kartımın parolasını girdikten sonra 'servis yok'a düştü ve telefonu 2 defa aç kapa yapmadan düzeltemedim. Bu yüzden aktif olarak dışarıda bulunan insanların bu betayı yüklemesini önermiyorum kesinlikle.

Ayrıca bir yerden duyduğuma göre iOS12'de iPhoneların ram frekansları iOS 9'da olduğu seviyeye çıkartılmış ve bu yüzden daha hızlı çalışıyormuş cihazlar iOS11'e göre. Doğru mudur bir test yapabilir miyiz?

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Ayrıca bir yerden duyduğuma göre iOS12'de iPhoneların ram frekansları iOS 9'da olduğu seviyeye çıkartılmış ve bu yüzden daha hızlı çalışıyormuş cihazlar iOS11'e göre. Doğru mudur bir test yapabilir miyiz?

Test yapma değil de, CPU DasherX diye bir uygulama var oradan bakılabiliyor. Benim iPhone6’nın Frekansı 1400’dü hep, ondan fazla olmadı zaten Max Frekans 1400. Doğru depil sanırım söyledikleriniz. Çünkü Frekansları arttıramazlar bu CPU’lar bunu destekliyor ona göre ayarlamışlar.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
1528454776132.png

Bu sabah uyandığımda böyle bir görüntü ile karşılaştım bu da iOS12 ile gelen bir yenilik. Gece de buna benzer bir görüntü ile karşılaşabiliyoruz fakat ona henüz denk gelmedim. Onun da ekran görüntüsünü alıp buraya eklerim. Bunun için Siri’yi aktif etmek gerekiyor, Siri’yi aktif etmediğiniz de sadece Günaydın yazısı ile karşılaşıyorsunuz onun dışında bir yazı yazmıyor.

1CA1317E-4408-4F76-BA3F-E95C53C2BECE.png

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Ya telefonda çok takıldığım bi nokta var, uygulama olmadan rehberde aynı anda birden fazla kişiyi silme getirildi mi ? Lazım olabiliyo da illa uygulama indirmem gerekiyor.
Bide pil nasıl ?

Erkam376

Doçent
Reaksiyon puanı
165
Ben yükledim bir uygulamada sorun yaşamaya başladım ve hava durumu da sıkıntılı doğru göstermiyor artık

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Ya telefonda çok takıldığım bi nokta var, uygulama olmadan rehberde aynı anda birden fazla kişiyi silme getirildi mi ? Lazım olabiliyo da illa uygulama indirmem gerekiyor.
Bide pil nasıl ?

Maalesef öyle bir özellik getirilmedi. Haklısınız bazen lazım olabiliyor. Pilinde bi değişiklik göremedim eskisi gibi sanki.

Ben yükledim bir uygulamada sorun yaşamaya başladım ve hava durumu da sıkıntılı doğru göstermiyor artık

Hatalar olması normal henüz tam sürüm değil. Bu yüzden yüklenmesi önerilmiyor. Dönüş yapabilecekseniz iOS11’e dönüş yaparsanız sorununuz çözülür. Fakat ben dediğiniz gibi bir sorun ile karşılaşmadım.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Maalesef öyle bir özellik getirilmedi. Haklısınız bazen lazım olabiliyor. Pilinde bi değişiklik göremedim eskisi gibi sanki.

Hatalar olması normal henüz tam sürüm değil. Bu yüzden yüklenmesi önerilmiyor. Dönüş yapabilecekseniz iOS11’e dönüş yaparsanız sorununuz çözülür. Fakat ben dediğiniz gibi bir sorun ile karşılaşmadım.
Bide bana gelmedi 12 beta ?

Erkam376

Doçent
Reaksiyon puanı
165

Peki İOS 11 e nasıl dönüş yapacağım ?

Penah0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bende de Iphone 7 Plus var. Yeni IOS bide stabilite odaklı yüklesem mi kararsızım. Görünürde sorunları yok gibi IOS 11 in betalarına bakarak. Yüklemek sıkıntı değil bana ama çok bug ı varsa gerek yok. Görüşleriniz nelerdir acaba? @Hakkı Alkan @rubarovan21
Ben de ip7 plus 128gb kullaniyom 11.4 deyim 12 gelince geceçem .bizim cihaz 12,13,14 dü bele ?

Erkam376

Doçent
Reaksiyon puanı
165
Aşağıdaki video iOS11’den iOS10 için fakat uygulanan şeyler aynı sen sadece iOS11 dosyası indireceksin.

Büytün herşey sıfırlanıyormuş bunu yaparsam yedekleme de yapmadım en iyisi hiç yapmayayım tam sürüm gelene kadar idare edecem artık yapacak bir şey yok

themorgan

Asistan
Reaksiyon puanı
29
İphone 7 ios 10.3.3 sürümünü kullanıyorum telefonu aldığımda kutudan bu sürümle çıkmıştı 10 aydır hiç güncellemedim şarz konusunda kötü olmasını istemediğimden fakat ios 12 beta 1 yapmak istiyorum eğer sevmessem geri ios 10.3.3 e geri dönebilirmiyim ios 11 e dönmek istemiyorum

cefdsahg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İphone 7 ios 10.3.3 sürümünü kullanıyorum telefonu aldığımda kutudan bu sürümle çıkmıştı 10 aydır hiç güncellemedim şarz konusunda kötü olmasını istemediğimden fakat ios 12 beta 1 yapmak istiyorum eğer sevmessem geri ios 10.3.3 e geri dönebilirmiyim ios 11 e dönmek istemiyorum

IOS 10 artık imzalı değil bu yüzden dönemezsin. Hatta 11 in bile en son harici hepsi imzalı değil.

Erkam376

Doçent
Reaksiyon puanı
165
Bence mevcut kullandığın sürümü kullan ?

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Büytün herşey sıfırlanıyormuş bunu yaparsam yedekleme de yapmadım en iyisi hiç yapmayayım tam sürüm gelene kadar idare edecem artık yapacak bir şey yok

Yedek almamışsanız maalesef sıfırlanıyor.

İmzalar kapatıldığı için dönüş yapamazsınız. Ancak iOS11.4’e dönüş yapabilirsiniz.

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,629
Benim de farkettiğim ufak bir bug var. Sabah alarmı kapattıktan sonra üstteki saat simgesi kaybolmuyor kurulu başka bir alarm olmamasına rağmen. Alarmlara girip bir alarmı aktif edip hemen tekrar geri kapatınca kayboluyor.

cefdsahg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Benim de farkettiğim ufak bir bug var. Sabah alarmı kapattıktan sonra üstteki saat simgesi kaybolmuyor kurulu başka bir alarm olmamasına rağmen. Alarmlara girip bir alarmı aktif edip hemen tekrar geri kapatınca kayboluyor.

Onları bildirin bir sonraki sürüme düzeltme yapsınlar ??

Son mesajlar