iOS İşletim Sisteminin Diğer İşletim Sistemlerinden Farklı Olduğunu Kanıtlayan 10 Özelliği

Bu konuyu okuyanlar

O.Tolga ÖZKAYA

Asistan
Reaksiyon puanı
139
iOS İşletim Sisteminin Diğer İşletim Sistemlerinden Farklı Olduğunu Kanıtlayan 10 Özelliği...

iOS belki de dünyanın en sevilen işletim sistemidir. iOS'un bu kadar sevilmesinin nedeni ise onu farklı kılan özelliklere sahip olmasıdır.

1. Diğer Apple ürünleriyle arasındaki muhteşem iletişim

s-167648af82ea797e35f7a9aecf46f19c497ac10e.jpg

Apple dünyasında işletim sistemleri kapalı olduğu için, cihazlar arasındaki iletişim kontrolünü sadece Apple sağlıyor. Bu yüzden Apple marka iPhone, iPad, Apple Watch ve MacOS gibi ürünlere sahipseniz bu ürünlerin hepsini birbiriyle bağlantılı olarak kullanabilirsiniz.

2. Kullanım kolaylığını kimse göz ardı edemez!

s-d18a55d4fb1758d6184107a3b6befb48ae88d618.jpg

iOS işletim sistemi dışında bir işletim sistemi kullanıyorsanız ve iOS'a geçtiyseniz ilk dikkatinizi çeken iOS'un kullanımının kolaylığıdır. iOS'da kişiselleştirmeden feragat ediliyor. Fakat menü / ana ekran gibi gereksiz fazlalıklar görülmeden sadece "Home" tuşuyla istenilen uygulamaya erişim sağlanabiliyor. (iOS 10 ile parmak izi sensör
üne sahip telefonlar için geçerli. Eskiler yine parola girmek ya da ekranı kaydırmak zorunda)

3. O uygulama marketindeki zenginlik... iOS kullanmayanların uygulama marketini çok kıskandıkları net bir şekilde ortada.

s-1960a378fe48cfdae76e261cbd7d3880cb4100b1.jpg

Sadece biz değil birçok otorite AppStore'un en iyi uygulama marketi olduğunu düşünüyor. Bunun en büyük sebebi ise uygulamalar markete gelmede önce bir onay sisteminden geçiyor. Bu da uygulamanın belli bir kalitede olmasını sağlıyor.

4. Uygulamaların adeta konsol havası vermesine ne diyebiliriz ki?

s-2afdae8e917cedd56080793ab7da6b3316530196.jpg

iOS işletim sistemi başka markalar tarafından kullanılmadığı için ürünlerin donanımları belli. Bu doğrultuda yazılan uygulamalar bir konsolda çalışırmış gibi tam performanslı halde işlem görüyor. Tabi, cihazlar eski donanıma sahipse yeni oyunlarda takılmalar gösteriyor. Fakat bu gayet normal bir durum.

5. Bir iOS kullanıcısı güncelleme konusunda endişe etmez.

s-95645fb2f7238af073f3447583174bcc2baaa6cd.jpg

iOS kullanıcıların Android kullanıcılarına nazaran bir güncelleme endişesi bulunmaz. Bunun en büyük nedeni ise işletim sitemi tek olduğu için güncelleme bütün dünya ile aynı anda paylaşılıyor. Her güncellemenin 4 yıl önceki iPhone modeline de geldiğini belirtmeden geçemeyeceğiz.

6. Güvenlik tehdidi de neymiş?

s-a0b8a207f81015be75c1bec4cfedb4d72c42b169.jpg

iOS kullanıcılarının cihazları jailbreak yapmadığı için büyük bir güvenlik tehdidi altında kalmazlar. Yani bir iOS kullanıcısı cihazından rahatlıkla banka hesaplarını kontrol edebilir. Bunların yanı sıra Apple, her zaman bulunan açıkları ve tehditleri gözden geçirmektedir. Firma bu konuda oldukça dikkatli davranıyor.

7. iOS işletim sistemi olan bir cihaz aldıysanız diğer işletim sistemlerindeki gibi gereksiz uygulamaları kaldırmakla uğraşmazsınız.

s-febe8cdd750bdd7feff7994ba1b08703fc9ef5b4.jpg

Diğer telefon / tablet üreticilerine nazaran Apple, iOS cihazlarına gereksiz uygulama koymaktan çekiniyor. Fakat bazı durumlarda, yüklü gelen uygulamaları kullanmıyoruz ve kaldıramadığımız için hepsini bir klasöre tıkıştırıyoruz. Bu da iOS 10 ile birlikte çözüldü. Artık fabrika çıkışında gelen uygulamaları da ekrandan kaldırma özgürlüğüne eriştik.

8. En beğenilen özelliklerden birisi ise stabilizasyondur.

s-ae4d16b8d5f3e437ba2d9f36c8d4b699e886cda8.jpg

iOS cihazlarının en beğenilen özelliklerinden birisi stabilizasyondur. Sistem bir bütün olarak çalıştığı için çökme veya takılma gibi durumlar yaşanmaz. Tabii bu durumda da istisnalar var. Örneğin cihaz kullanım ömrünü tamamladıysa ne yazık ki yapacak bir şey yok. Bazı telefonlarda büyük güncellemelerden sonra problemler oluşabiliyor. Apple, çok geciktirmeden bu problemleri ortadan kaldırmak için yeni bir sistem güncellemesi hazırlıyor.

9. iOS cihazların tasarımının çok hoş olduğunu kimse inkar edemez.

s-64f674b6ac16ebf84ab3f8ee0bab4cbc30891ace.jpg

Apple, cihazlarında kullanıcıların gözüne hitap edecek bir tasarım hazırlamak için elinden geleni yapıyor. Yapılan tasarımların sade ve güzel olması kullanıcılar tarafından da çok beğeniliyor.

10. Çoğu uygulamanın ilk AppStore'a yüklendiğine değinmeden geçmeyelim.

s-1d6bc3f4d229d861c7c28c8588d6d52771c5bf71.jpg

Geliştiriciler genellikle uygulamalarını yüklemek için ilk olarak AppStore'u tercih ediyor. Bu da iOS kullanıcılarının uygulamaları öncelikli denemesine olanak sağlıyor.

Kaynak :

https://onedio.com/haber/ios-isletim-sisteminin-diger-isletim-sistemlerinden-farkli-oldugunu-kanitlayan-10-ozelligi-739105

Son düzenleyen moderatör:

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
O ekosistem yok mu, bitiyorum ya

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Şimdi bende size her bir özelliğinin ne kadar gereksiz olduğu hususunda ispatlar da bulunacağım. Umarım böyle bir yazı hazırlarken böyle bir muhalefet ile karşılaşma riskine de hazırlıklısındır.

1. Kendi eko sistemi içinde iyidir. Ama diğer eko sistemler ile iletişimi rezildir. Bu açıdan bakıldığında acayip bir kibir barındırır. Ben varsam varım diğerleri benim umurumda değil kibiri. Hatta iTunes denilen Windows'larda da çalışan ve dünya tarihinin gelmiş geçmiş en gereksiz ve sezgiselliği sıfır olan program bile ancak kendi ekosistemi içerisinde düzgün çalışır. Ben Linux kullanıyorum. Örneğin Apple telefon alsam (Mümkün değil ama örnek verme özgürlüğümüz var değilmi :D) bu boktan programı kullanmak zorunda kalmayacaktım çünkü Linux sürümü yok. Bu sebeple ne senkronizasyon ne de güncelleme ne de market harici bir şey yükleme şansım olacaktı. Yani bende ki iphone tamamen işlevsiz bir hale bürünecekti.

2. Kimse kusura bakmasın ama eğer Apple ekosistemine kolay kullanım diyorsanız bu ancak sizin hüsnü kuruntunuz olur neden mi? Çünkü Apple'ın size dikte ettiği saçma kullanım alışkanlığının kurbanı olmuş olurdunuz. Diğer sistemler sizi çok zorlar. Basit bir işlemleri bile yapamaz hale gelirsiniz. Çünkü genel kullanım alışkanlığının dışında sadece kendileri gibi şablon adeta robotik bir kullanıcı durumuna düşersiniz. Bu da özellikle bilişim dünyasında en istenmeyen kullanıcı tipidir. Herkesin haline acıyarak baktığı fakat sizin kendinizi kandırdığınız Apple kullanma ayrıcalığı diyerek avuttuğunuz robot kullanıcı tipi.

3. Şöyle bir market düşünün elinizde geçmişte kalan bir kaç eşya var ama onları hiç kullanamıyorsunuz. Neden? Çünkü adamlar öyle bir kullanıcı söğüşleme yöntemi bulmuşlar ki buna kalite diyorlar siz de inanıyorsunuz. Örneğin güncelleme yaptınız sisteminizdeki bunu kaldıracak yeni güncellemeler için uygun değil. Eski versiyon kullanayım bari diyorsunuz markette yeni versiyonu var. En iyisi gidip telefonu değiştireyim diyorsunuz. Ne güzel market değil mi? Bunu da kalite falan gibi isim takmışlar. Hep söğüşleme hep söğüşleme.

4. Konsol havası falan ben bir şey anlamadım. Bana biri açıklasın. Ben işimi yapar çıkarım arkadaş. Bana hava değil iş lazım. Geeeç...

5. Güncelleme konusunda niye endişe etsin ki? Belli başlı donanımlarda çalışıyor zaten. Windows yada Linux gibi envai çeşit donanım uyumluluğu yok. Artık buna da güncelleme desteği versin. Kazığın alasını atıyor zaten bir de vermesin mi? Ama işin aslı öyle değil. Gördük biz onların güncelleme desteğini. Biraz donanım farklılıkları ortaya çıktığında apışıp kaldılar. Geçmişte kalmış o rahat güncelleme desteği. Şimdi her kullanıcı geçsem mi geçmese mi diye kendi kendine soruyor. Geçince pişman oluyor. Apple ın keyfini bekliyor ne zaman bug fix yayınlarsa diye. Yayınlamazsa boku yedi. Bir de eski donanım sahipleri yanlışlıkla güncelle yaptığında bakıyorlar ki önceki sürüm çok daha hızlıydı bari geri döneyim deme şansı da yok hemen yeni telefon. Ne demiştik? Hep söğüşleme hep söğüşleme.

6. En çokta buna güldüm. Bu adamlar kendi kendilerini kandırmayı ne kadar da seviyorlar. Güvenlik dediğin şey ne ki değil mi? Örneğin iCloud sızıntısı olsun hemen kullanıcıya at suçu. Ulan bir kullanıcı iki kullanıcı. Yüzlerce binlerce kullanıcı nasıl bir hata yapmış da şifresini kaptırmış? Ama kibir üst düzeyde. Apple insan yapısı değil ilahi bir firma!!! Onlar hata yapamaz. Yapsa yapsa kullanıcı yapmıştır. Daha fazla güvenlik hususunda yazmayacağım sadece söyleyeceğim yok. Araştırın teknoloji sitelerini bakın. Yok sadece bu siteye baksanız bile olur. Bir sürü haber çıktı Apple'ın güvenlik konusunda ne kadar problemli olduğu. Kendi kendinizi kandırın ancak.

7. Eeeee. Bu da özellik mi yani? 7.Şık. Şıklardan şık beğen. Dedim ya robotik kullanıcılar diye. Adamlar bunu özellik diye bize yazıyorlar niye yazmışlar ben anlamadım anlayan anlatsın bir.
Geeeç.

8. Şimdi efendim. Bu web ortamında bir algı operasyonu ve viral dolaşıp durur. Bunun ismi de ayfon çok stabil. Ya kusura bakmayın bu ve diğer forumlarda biz ne okuyoruz kardeşim ya... Sadece bu forumda Ayfondan şikayetçi olan adamlar Apple'ın dünyasında yaşamıyorlar. Geçin gidin ya yemişim stabilizasyonunuzu. Kendiniz kandırmayı ne kadar da çok seviyorsunuz. Adam ben telefonlar görüşemiyorum diyor. Diğeri ayfon çok stabil diyor. Resmen komedi

9. Evet kabul ediyorum. Tasarım çok hoş. Zaten robot kullanıcı ilk önce tasarıma bakıyor. İşim görür görmez pahalı mı? değil mi? Fark etmez. Tasarımı çok hoş. Evet zaten kekleri de böyle avlıyorlar. Tasarım çok hoş. Çok hoş, ay bir hoş oldum çok hoş. Hey Allah'ım ya adamlara bak çok hoş.

10. Yedinci şıkta yazdıklarımı aynen yazmayayım gidin oradan okuyun eeee.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Ben Microsoft ve İphone 4s kullandım,abim telefonları kullanamadı bana da bayağı şaşırdı,çünkü her türlü telefonu kullanabiliyorum,ama İos ve Windows alınmadan önce kullanımı hakkında biraz bilgi edinmek yeterli bence.;)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu konudan anladığım şununla paralel gidiyor;

1. Diğer Apple ürünleriyle arasındaki muhteşem iletişim

Ama iTunes'u kuramadığınız hiç bir platformla iletişim kuramazsınız ve iTunes'da bazen size dosyalarınızı yüklememe, iPhone'daki bütün şarkıları silme gibi baş ağrıtıcı şeyler yaşatabilir, USB'yi takıp, sürükle, bırak yemeyecek ! Ayrıca bu sayılan cihazların her birini alabilecek bütçede fazla insan yok ülkemizde. Bir Ubuntu kullanıcısı olarak telefonuma filmlerimi atamıyorum ve Macbook Pro ile de iTunes yukarıda belirttiğim sıkıntıları verdi. Bu ilk IOS cihazım değil, altını çizeyim. Ablamın (Birisi eskiden benimdi) 2 tane iPad'i var. iPad 1 ve İpad Mini 2. Şu zamana kadar iTunes ile bir kere bile yıldızımız barışmadı diyebilirim. Babamın iPhone 5'i ve annemin iPad retina'sı var (Baba Apple fanı). Bu kadar cihazla, evde toplamda 6, ablamın evindeki netbook ile 7 ayrı bilgisayar var, bilgisayardadır desen 7 bilgisayar da mı sorunlu ? iTunes sorunlu bir sistem.

2. Kullanım kolaylığını kimse göz ardı edemez!

Peki, sadelik anlamında söylemişsin, bu dediğin doğrudur çünkü Android'in kaç tane Launcher'ı var ve IOS'un tek bir tane var. Her zaman alıştığımız menüleri görmek biraz daha evimizde hissettiriyor.

3. O uygulama marketindeki zenginlik... iOS kullanmayanların uygulama marketini çok kıskandıkları net bir şekilde ortada.

İşte orada duracaksın :D Android kullanıcıları bize her fırsatta gülüyor uygulama merkezimizdeki uygulamalar az diye. Çoğu IOS kullanıcısı bizde Android'deki çöp, gereksiz, virüslü uygulamalar yok, biz daha iyiyiz diyor. Ben ise bu harika uygulamanın IOS'a çıkmasını beklerken köklerimi salıyor, doğaya karışıyorum.

The Fabulous

4. Uygulamaların adeta konsol havası vermesine ne diyebiliriz ki?

Bu söylediğin tamamiyle stabilite ile ilgili. İyi bir şey mi ? Geliştiricilere kolaylık sunuyor Android'e göre. Ama bu durum performansı etkilemez ve donanım ne ise o dur.

6. Güvenlik tehdidi de neymiş?

Evet katılıyorum, IOS Android ile kıyasla daha güvenli. Nedenleri ise Android'de bir şeye izin verirken senden şifre istemiyor. Kabul et/izin ver benzeri bir şeye basıyorsun ama IOS'da şifre yada parmak izi istiyor. Android'in en büyük güvenlik açığı Java'dır.

7. iOS işletim sistemi olan bir cihaz aldıysanız diğer işletim sistemlerindeki gibi gereksiz uygulamaları kaldırmakla uğraşmazsınız.

iPhone'umu ilk elime aldığımda yaptığım ilk şey gereksiz gördüğüm uygulamaları silmek oldu. Çünkü ekranda yer kaplıyorlardı ve ben temiz bir menü istiyordum.

10. Çoğu uygulamanın ilk AppStore'a yüklendiğine değinmeden geçmeyelim.

Tam tersi oluyor çünkü Apple'a uygulama çıkarmak Android'den daha zor.

Not: 1. şıkta biraz agresif yazmışım şimdi farkettim. Üstüne alınma, sinirim sana yada bir başkasına değil, Apple'a dır.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
O ekosistem yok mu, bitiyorum ya
Ekosistem'den kastın nedir ? Ayrıca bu "ekosistemin" beğendiğin yanları neler ? Herkes bir IOS "ekosistemi" diye konuşuyor ama ben konuya yabancı kaldım sanırım mobil'den uzak durarak. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

gokhan999

Doçent
Reaksiyon puanı
76
Bi bakın bakalım kime whatsapp ile sesli ve görüntülü konuşma, whatsapp web daha geç geldi.. Tabiki iphone. Mağazasını çürüttüm bir tek tasarımı iyi

M

Murat Burç

SDN Okuru
iOS İşletim Sisteminin Diğer İşletim Sistemlerinden Farklı Olduğunu Kanıtlayan 10 Özelliği...
1. maddeye katılıyorum.
Fakat diğerleri ile iletisimi REZALET
2. maddeye katılmıyorum bildirim çubuğundan basili tutup wifi ayarlarına gitmek varken neden ayarlara girmek için uğraşayım (3d touch her cihazda yok Ayrıca android bildirim çubuğunu tamamen karşılamıyor. Muzuk atamadigimiz doğru dürüst pcye baglayamadigimiz film atamadigimiz bir işletim sistemi tamamen kısıtlıyor gerçekten kullanıcı dostu mu ?
3. madeeye kısmen katılıyorum güçlü bir mağazası olabilir. Ama android kullanıcısı kıskandıracak kadar da değil
4. maddeye kesinlikle kesinlikle ve tekrar söylüyorum kesinlikle katılmıyorum. 2k ekrandan oynamak varken ne alaka konsol kalitesi ? Smart tenin varsa rahatça tlye yansitabilceginiz bir android telefona takacağınız kol ile güzel bir oyun deneyimini olur. Konsol kalitesi öyle olur böyle değil. Ayrıca iphone seviyesinde donanımı olan androidlerde gayet güzel bir şekilde oyun oynatıyor. Stabilite tarağı ise evet güzel optimize ediliyor ama genellikle full HD ekran altında kalan ekranlari ve hayvanı donanımları ile bir zahmet kaldırsınlar.
5. maddeye katılmamak elde değil evet güncelleme alacak miyim diye bir dertleri yok ama 2 ana güncellemeden sonra gelen ios güncellemelerinin cihaza darbe vurduğu bir gerçek
6. maddeye kısmen katılıyorum evet güvenli olabilir. Ama bir sistem asla hacklenemez değildir. Ayrıca güvenlim konusunda iddia edildiği gibi android cihazlara karşı üstün olduğunu düşünmüyorum.( en azından knox yüklü samsung cihazları ve blacbery cihazlarına karşı)
7. Maddeye kesinlikle asla ve asla katılmıyorum iOS ile ön yüklü tam 39 uygulama gelirken android ile yüklü bakın android diyorum üreticilerin yukledikelrini demiyorum sadece 11 uygulama geliyor. Androidde ta ne zamandan beri uygulamaları devre dışı bırakmak var hatta çoğu uygulamada uygulamanın verililerini temizleyip depolama da az bir yer kaplamasi sağlanabiliyor. Google in arama uygulaması devredeyken 250-300 mblik yer kaplıyordu devre dışı bıraktım verileri temizledim 15 mb kaldı böyle bir olay var mı ios da?
8. Madde evet stabil bir sistem genellikle öldürücü darbeyi güncellemeler vuruyor yoksa daha uzun gidebilir belki
9. Kesinlikle katılmıyorum gerçekten mi 7 ve 7 plusun o çıkıntısi 7 plusun ağır kasası mi muhteşem ayrica 5.5 inçlik 7 plusun 5.7 lik note 4 5 ve 7 den daha büyük olması mı tasarım. Yüzde 65lik ekran kasa oranı ile çerçeve Cumhuriyeti telefonlar mi tasarım
S7 Edge HTC 10 Note 7 Note 5 mi tasarım
10. Kısmen katılıyorum evet uygulamalar önce yükleniyor fakat maddede belirtmeye çalıştığınız gibi devasa bir fark yok
Ve bakın iddia ediyorum dediklerimin tek birine bile itiraz edemezsiniz belki son madde

M

Murat Burç

SDN Okuru
Tasarım tasarım abi tasarım diyor harbi tasarım diyor beyler kör oldum yanlış okumuyorum demi bak valla kör oldum tasarım mi yazıyor orda :D
images-2.jpg

Siz karar verin

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Şimdi arkadaşlar ben de bir yorum yapmak istiyorum. İki telefon düşünelim 5S ve Galaxy S4 ve iPhone 5S. İkisi de 2013 tarihinde tanıtılmış cihazlar. S4'e bakıyoruz tamam ekranı baya geniş renkleri de güzel. 4.4.2 kitkat ile çıkmış ama sadece lollipop güncellemesi almış. Güvenlik güncellemeleri ya hiç gelmiyor ya geç geliyor. Bu ne demek tehdit demek açık demek. Güncel yazılımlardan mahrum kalmak demek. 5S'e bakıyoruz iOS 7 ile çıktı şu an iOS 10 ile en güncel halinde. Hem yeni yazılımın yeni özelliklerinden nemalanıyor hem güvenlik güncellemeleri alıyor. Adamlar iOS 9'a zor jb çıkardı 10 için henüz yok. iOS 7 ve 8 çok kolay jailbreaklenebilir. Bir de burdan düşünün bakalım sadece ekran mı yoksa yazılım da önemli mi.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
1. maddeye katılıyorum.
Fakat diğerleri ile iletisimi REZALET
2. maddeye katılmıyorum bildirim çubuğundan basili tutup wifi ayarlarına gitmek varken neden ayarlara girmek için uğraşayım (3d touch her cihazda yok Ayrıca android bildirim çubuğunu tamamen karşılamıyor. Muzuk atamadigimiz doğru dürüst pcye baglayamadigimiz film atamadigimiz bir işletim sistemi tamamen kısıtlıyor gerçekten kullanıcı dostu mu ?
3. madeeye kısmen katılıyorum güçlü bir mağazası olabilir. Ama android kullanıcısı kıskandıracak kadar da değil
4. maddeye kesinlikle kesinlikle ve tekrar söylüyorum kesinlikle katılmıyorum. 2k ekrandan oynamak varken ne alaka konsol kalitesi ? Smart tenin varsa rahatça tlye yansitabilceginiz bir android telefona takacağınız kol ile güzel bir oyun deneyimini olur. Konsol kalitesi öyle olur böyle değil. Ayrıca iphone seviyesinde donanımı olan androidlerde gayet güzel bir şekilde oyun oynatıyor. Stabilite tarağı ise evet güzel optimize ediliyor ama genellikle full HD ekran altında kalan ekranlari ve hayvanı donanımları ile bir zahmet kaldırsınlar.
5. maddeye katılmamak elde değil evet güncelleme alacak miyim diye bir dertleri yok ama 2 ana güncellemeden sonra gelen ios güncellemelerinin cihaza darbe vurduğu bir gerçek
6. maddeye kısmen katılıyorum evet güvenli olabilir. Ama bir sistem asla hacklenemez değildir. Ayrıca güvenlim konusunda iddia edildiği gibi android cihazlara karşı üstün olduğunu düşünmüyorum.( en azından knox yüklü samsung cihazları ve blacbery cihazlarına karşı)
7. Maddeye kesinlikle asla ve asla katılmıyorum iOS ile ön yüklü tam 39 uygulama gelirken android ile yüklü bakın android diyorum üreticilerin yukledikelrini demiyorum sadece 11 uygulama geliyor. Androidde ta ne zamandan beri uygulamaları devre dışı bırakmak var hatta çoğu uygulamada uygulamanın verililerini temizleyip depolama da az bir yer kaplamasi sağlanabiliyor. Google in arama uygulaması devredeyken 250-300 mblik yer kaplıyordu devre dışı bıraktım verileri temizledim 15 mb kaldı böyle bir olay var mı ios da?
8. Madde evet stabil bir sistem genellikle öldürücü darbeyi güncellemeler vuruyor yoksa daha uzun gidebilir belki
9. Kesinlikle katılmıyorum gerçekten mi 7 ve 7 plusun o çıkıntısi 7 plusun ağır kasası mi muhteşem ayrica 5.5 inçlik 7 plusun 5.7 lik note 4 5 ve 7 den daha büyük olması mı tasarım. Yüzde 65lik ekran kasa oranı ile çerçeve Cumhuriyeti telefonlar mi tasarım
S7 Edge HTC 10 Note 7 Note 5 mi tasarım
10. Kısmen katılıyorum evet uygulamalar önce yükleniyor fakat maddede belirtmeye çalıştığınız gibi devasa bir fark yok
Ve bakın iddia ediyorum dediklerimin tek birine bile itiraz edemezsiniz belki son madde

Default uygulamaları kaldırma özelliği geldi. Buna facetime mail de dahil. Ayrıca uygulama olmazsa sen nasıl kullanacan telefonu? Saysana hadi o 39 uygulamayı? Açıyorum bakıyorum telefonuma gereksiz 10 uygulama mı ne var.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Default uygulamaları kaldırma özelliği geldi. Buna facetime mail de dahil. Ayrıca uygulama olmazsa sen nasıl kullanacan telefonu? Saysana hadi o 39 uygulamayı? Açıyorum bakıyorum telefonuma gereksiz 10 uygulama mı ne var.
Tamam işte o zaman 29 tane yüklesinler.
Mesela blotwareleri ile ünlü samsung
Gereksiz ne uygulaması var kime göre neye göre Office uygulamaları mi gereksiz googlein yüklediği haritalar mi
Senin mantığına göre hareket edersek bende çifter çifter olan uygulamalar hariç hepsi gerekli

M

Murat Burç

SDN Okuru
Şimdi arkadaşlar ben de bir yorum yapmak istiyorum. İki telefon düşünelim 5S ve Galaxy S4 ve iPhone 5S. İkisi de 2013 tarihinde tanıtılmış cihazlar. S4'e bakıyoruz tamam ekranı baya geniş renkleri de güzel. 4.4.2 kitkat ile çıkmış ama sadece lollipop güncellemesi almış. Güvenlik güncellemeleri ya hiç gelmiyor ya geç geliyor. Bu ne demek tehdit demek açık demek. Güncel yazılımlardan mahrum kalmak demek. 5S'e bakıyoruz iOS 7 ile çıktı şu an iOS 10 ile en güncel halinde. Hem yeni yazılımın yeni özelliklerinden nemalanıyor hem güvenlik güncellemeleri alıyor. Adamlar iOS 9'a zor jb çıkardı 10 için henüz yok. iOS 7 ve 8 çok kolay jailbreaklenebilir. Bir de burdan düşünün bakalım sadece ekran mı yoksa yazılım da önemli mi.
iOS 10a jb çıktı sadece jb yöntemini bulan adam yöntemi açıklamadı
Yazılım verme olayı güvenlik hadi öyle olsun darbe vurduğunu saymayaĺim güncellemelerin
Geçmişteki telefonlara bakıp durmayın note 4 ve üstüne bakın note 4 şuan güncelleme ir sürekli alıyor ve alacak xperia z serisi aldı yavaş yavaş güncelleme tarafıda düzeliyor

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Tamam işte o zaman 29 tane yüklesinler.
Mesela blotwareleri ile ünlü samsung
Gereksiz ne uygulaması var kime göre neye göre Office uygulamaları mi gereksiz googlein yüklediği haritalar mi
Senin mantığına göre hareket edersek bende çifter çifter olan uygulamalar hariç hepsi gerekli

Bak işte aynı şeyi söylüyoruz. Bu gereksiz meselesi kişiden kişiye değişir. Bence itunes store gereksiz iken birisi o uygulamadan film satın alıyordur. Borsa uygulaması da gereksiz ama finansla uğraşan kullanıyordur. Çoğu uygulama silinebiliyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bak işte aynı şeyi söylüyoruz. Bu gereksiz meselesi kişiden kişiye değişir. Bence itunes store gereksiz iken birisi o uygulamadan film satın alıyordur. Borsa uygulaması da gereksiz ama finansla uğraşan kullanıyordur. Çoğu uygulama silinebiliyor.
Ben de diyorum ki daha düne kadar kaldıramadığımız bir klasöre toplamak zorunda kaldığımız blotwareleri pişkin pişkin ios 10da kaldırma seçeneği geldi demek az blotware yüklüyoruz demek
Nasıl bir mantık anlamıyorum
Hep samsung üzerinden gidiyorum mesela google play müzik yüklü olduğu için samsung stok yüklediği müzik uygulamasını benim telefonuma yüklememiş apple da yuklemeyebilir
Mesela 7 7 plus 6S 6s plus kullanıcı kulüplerini gezdim keynote garage gibi uygulamaları kaldıracam/gizleyecem diyenler var. Niye bunu yüklüyor yüklemesin AppStore dan isteyen indirsin.
Birde bakıyorum Watch var samsungda da gear var
Yav sanki herkeste akıllı saat var niye yüklüyon
Benim sormak istediğim soru şu mesela 300 mblik on yüklü bir uygulama geliyor onu sildiğin vakit o 300mbi siliyor mu yoksa depolama da tekrar etkinleştirme için o 300mb duruyor mu

M

Murat Burç

SDN Okuru
Eski derken özellikle aynı tarihte çıkan cihazlardan örnek verdim. 5S de baya eski bir telefon.
Senin darbe vurma dediğin 4 4s gibi telefonalrda işler. O trlefonlar da ömrünü doldurdu zaten.
İPhone 5 ios 10.1 sürümü Siriye girdim
Sirinin ayarlarına gir diye komut verdim 9 saniyede girdi evet yalan yok belki biraz zhizli saydım diyelim 7 saniye hadi 6 saniye vurulmayan darbe bu mu
Düşün bu cihaz ios 7-8 de kalsa böyle yapar mı

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Ben de diyorum ki daha düne kadar kaldıramadığımız bir klasöre toplamak zorunda kaldığımız blotwareleri pişkin pişkin ios 10da kaldırma seçeneği geldi demek az blotware yüklüyoruz demek
Nasıl bir mantık anlamıyorum
Hep samsung üzerinden gidiyorum mesela google play müzik yüklü olduğu için samsung stok yüklediği müzik uygulamasını benim telefonuma yüklememiş apple da yuklemeyebilir
Mesela 7 7 plus 6S 6s plus kullanıcı kulüplerini gezdim keynote garage gibi uygulamaları kaldıracam/gizleyecem diyenler var. Niye bunu yüklüyor yüklemesin AppStore dan isteyen indirsin.
Birde bakıyorum Watch var samsungda da gear var
Yav sanki herkeste akıllı saat var niye yüklüyon
Benim sormak istediğim soru şu mesela 300 mblik on yüklü bir uygulama geliyor onu sildiğin vakit o 300mbi siliyor mu yoksa depolama da tekrar etkinleştirme için o 300mb duruyor mu

Telefonumu aldığımda garageband imovie falan vardı. 3.5 Gb işgal altındaydı sildim kurtuldum o alan da açıldı hafızada.

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Bu yazıyı apple fan yazmış olmalı çoğuna katılmıyorum ve sebeplerini de sayfalarca yazacak değilim sadece güncelleme konusuna değinirsek telefonu güncelledikten sonra telefonunuz oldukça eski yeni sistemimizi düzgün stabil şekilde kullanmak için lütfen en güncel telefonumuzu alın diye uyarı çıktı bende iOS ne yazık ki böyle

hasanalicelen

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Androidçiler iPhone culara saldıracağına kendi sistemlerinin güzel yanlarını yazsalar daha iyi olmazmıydı?

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
iPhone 6 ve 7'yi başka marka üretmiş olsa idi tasarımına millet neticesi ile gülerdi. :)

Takipcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bakalm düşünüyorum ne alsam diye.

52SakocaN52

Müdavim
Reaksiyon puanı
738
Androidçiler iPhone culara saldıracağına kendi sistemlerinin güzel yanlarını yazsalar daha iyi olmazmıydı?

Her zaman aynı şeyi yaparlar. DAndroidçiler. Pardon Android demek istedim. Adam iyi yanlarını yazmış. Diğerleri saldırmış. Sonra fan diye başkalarına derler. Adamlar kazma kürekle bekliyor sen nediyon:)

M

Murat Burç

SDN Okuru
Her zaman aynı şeyi yaparlar. DAndroidçiler. Pardon Android demek istedim. Adam iyi yanlarını yazmış. Diğerleri saldırmış. Sonra fan diye başkalarına derler. Adamlar kazma kürekle bekliyor sen nediyon:)
Cevap verdik saldırmadik yazının yanlış yerlerini belirttik

52SakocaN52

Müdavim
Reaksiyon puanı
738
Diğerlerinin içine seni katmadım bile. Sen niye alınıyon.

hasanalicelen

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Güzel olan kısmına güzeldir deseler belki eleştirilerinin bir değeri olabilir. Ama anamuhalefet partisi gibi davranırlarsa doğru olan kısmınında bir değeri kalmıyor. Yani hak namına değilde tarafgirlik hesabına bir eleştiriden öteye gidemiyor. Maalesef

M

Murat Burç

SDN Okuru
Güzel olan kısmına güzeldir deseler belki eleştirilerinin bir değeri olabilir. Ama anamuhalefet partisi gibi davranırlarsa doğru olan kısmınında bir değeri kalmıyor. Yani hak namına değilde tarafgirlik hesabına bir eleştiriden öteye gidemiyor. Maalesef
Ben söylenenlerin haklı olduğu yerlere katıldım zaten mesela 1. Maddede diğer Apple cihazları ile iyi demiş evet gayet iyi bir ekosistem var takdir edilesi bir ekosistem
(Macbook pro - iphone 7 serisi lighting-type c karmaşası istisna )
Sonra ekledim diğerleri ile iletisimi rezalet
taraflı yorum yaptığımız yok

hasanalicelen

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Ben söylenenlerin haklı olduğu yerlere katıldım zaten mesela 1. Maddede diğer Apple cihazları ile iyi demiş evet gayet iyi bir ekosistem var takdir edilesi bir ekosistem
(Macbook pro - iphone 7 serisi lighting-type c karmaşası istisna )
Sonra ekledim diğerleri ile iletisimi rezalet
taraflı yorum yaptığımız yok

Siz üzerinize almayın umumi bir kaide söyledim.

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Tamam da arkadaşım her tezin bir anti tezi vardır. Muhalif her zaman olunacak. Niye olumsuz taraflarını dile getirince zorunuza gidiyor? Ayfon benim hayatta kullanamayacağım bir sistem. Bak dikkatini çekerim kullanmayacağım demiyorum. Kullanamayacağım diyorum arada büyük fark var. Siz bu son derece kısıtlı, tuhaf sistemi kullanmaya ve Apple tarafından her zaman kazıklanmaya alışmışsınız. Size doğruları göstermemiz mümkün değil. Çünkü sistemli bir şekilde gözleriniz kör edilmiş görmeniz mümkün değil. Zaten sizin gibiler olmasa bu Apple nereden para kazanacak?

Apple aslında bu Ayfondan önce Microsoft tarafından kurtarılmış bir firma idi. Yıllar öncesinde batıyordu. Steve Jobs, kankası Bill Gates tarafından kurtarıldı. Bir efsaneye göre bu Apple'ın hissesinin bilmem kaçta kaçı Bill Gates'in (Yada Microsoft'un derler şehir efsanesi midir nedir bilemem?) Diyeceğim o dur ki bu adamlar babamızın oğlu değil. ABD'nin kukla kullanıcı geliştirmek için üzerinde çalıştığı proje firmalarıdır. Bak bu Facebook'ta öyle. Person Of Interest diye bir dizi var adamlar dünyayı izlemek için tezgah kurmuşlar bu dizinin bazı bölümlerinde anlatıyordu. İstersen hangi bölümünde anlatıyordu onu da bulurum.

Ben bu bilişim dünyasında herkesi bilinçlendirmeye çalıştıkça millet babasının firması gibi sahipleniyor. Aslında babasının firması olsa böyle sahiplenmez. :D
Trajik bir durum. Aksini yapana da asıl siz fanboy'sunu falan diyorsunuz. Uyanmak istemiyorsanız siz bilirsiniz uyumaya devam edin. Ben görevimi yapayım da.