iOS bir uygulamaya ait verileri tamamıyla siliyor mu ?

Bu konuyu okuyanlar

yilmazcanyigit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
1_ycMrJKxMenneIREMyerlHg.jpeg

9 Ocak 2007 tarihinde ilk iPhone tanıtılması ile beraber mobil işletim sistemi olan iOS hayatımıza girdi.

Toplum içerisinde güçlü,stabil ve güvenli olarak anılan iOS işletim sisteminde insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik pek çok özellik mevcut. Her yeni güncelleme ile birlikte bu özellikler daha da geliştirilmekte. Bu özelliklerden bir tanesi ise bildirim . Peki nedir bu bildirim ? Aslında bildirimi birden çok tanım ile açıklayabiliriz. Bu tanımlardan birine örnek verecek olursak :

“Bir uygulamanın gerçekleşen bir işlemi ya da herhangi bir olayı kullanıcıya anlık olarak iletmesidir.”

Sanırım güzel bir tanım oldu :).

Bildirimler aslında birden çok kategoride bulunmakta. Bunlara “Push” ve “Local” olarak ayırabiliriz. Bununla ilgili detaylı bilgiye şuradan erişebilirsiniz: Local and Remote Notification Programming Guide: APNs Overview

Bu konuda detaya inmek istemiyorum. Yazı çok fazla uzuyor ve bir an önce sadede gelmek istiyorum. :).
Apple’in müşteri ve ürün güvenliği üzerine araştırmalar yaptığım için Xcode üzerinden sürekli projeler oluşturuyorum. Bu projeleri sürekli yeni Bundle Identifier ile oluşturuyorum. Buda bazen Bundle Identifier ile ilgili maksimum limite ulaşmama neden oluyor.

1_WI-ufwxCYHBvPDs2YBo_Ug.png

Böyle bir sorun yaşadığımda mecbur olarak varolan bir projeye devam etmek zorunda kalıyorum ya da daha önce oluşturmuş olduğum Bundle Identifier ile yeni proje oluşturuyorum.
Bir süre önce kendim için Local Notification(Yerel Bildirim) kullanan gelişmiş hatırlatma uygulaması yazdım ve bunu Apple’ın şuan göz bebeği olan iOS 12 işletim sisteminde kurdum. Ufak tefek hatalar vs. derken mecbur olarak hatalar düzeltip, uygulamayı tekrar build edip birkaç kez yeniden kurmak zorunda kaldım. Bu sırada uygulamadaki rozetin hiçbir şekilde kaybolmadığını gördüm.

Rozet (Badge) Nedir ?

rozet.jpeg
Badge kısaca tanımlamak gerekirse uygulamaların üzerinde yer alan numaralardır. Yine bununla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler şuradan alabilir: badge - UNNotificationContent | Apple Developer Documentation
Bunu farkettikten sonra tertemiz bir proje oluşturdum. Bunu tekrar denedim. Sonuç başarılı !
Sorunu “UNMutableNotificationContent” ( UNMutableNotificationContent - UserNotifications | Apple Developer Documentation ) ile üretebilirsiniz!
Örnek:
Swift:
 //SWIFT
 let elma = UNMutableNotificationContent()
 elma.title = "Appleee"
 elma.subtitle = "abc"
 elma.body = "helloworld"
 elma.badge = 1
 let ab = UNTimeIntervalNotificationTrigger(timeInterval: 6, repeats: false)
 let istek = UNNotificationRequest(identifier: "timerDone", content: elma, trigger: ab)
 UNUserNotificationCenter.current().add(istek, withCompletionHandler: nil)

Son Durum:
Sorunu Apple Ürün Güvenliği ekibine ilettim. Bunun bir güvenlik sorunu olarak görmediklerini söylediler.

Ekran Resmi 2018-08-18 21.57.40.png

Yani:
Cihazınız üzerinde sildiğiniz uygulamalar tamamen silinmiyor. Fakat iOS uygulamayı silmeden önce uygulamayla ilgili tüm verilerin silineceğini söylüyor.

a.jpeg