İOS 12.0 Yazılım güncelleme sorunu

Bu konuyu okuyanlar

abdullahmercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Herkese merhabalar. Bende İphone 7 Plus 128 GB. cep telefonu var. Uzun süredir sorunsuz bir şekilde kullandım. Taki bir ay önce gelen İos 12.0 yazılım güncellemesine kadar. Problem şu : İphone ların bazı versiyon ve modellerinde ( İster Türkiye'de alınsın isterse yurt dışı pasaport kayıtlı olsun fark etmiyor ) Türkçe karakter okumama sorunu var. Yani ekranı seslendir dediğimizde telefon ekranındaki yazıları Türkçe okuyamıyor. Her ne yaptıysam Olmadı. İos merkezi aradım birlikte bir çok yol denedik yine olmadı. Videosunu çekip yollamamı istediler, bende çekip yolladım. Sonra sorunun yazılım sorunu olduğu anlaşıldı. İlk güncelleme ile düzelir dediler fakat ilk güncelleme geldi. Sorun aynı şekilde devam ediyor. Sizde kendi telefonunuzdan bu sorun varmı - Yokmu deneyebilirsiniz.
İphone Telefonunuzdan : Ayarlar - Genel - Erişebilirlik - Konuşma - Seçimi Seslendir ve Ekranı Seslendir yeşil şekilde işaretli olsun - KONUŞMA HIZI olan yerdeki çizgiyi hafifçe sağa veya sola çekerek seslendirme hızını ayarlayabilirsiniz. ( eğer cihazınız sorunlu ise konuşmayı hiçbir şekilde anlayamazsınız. Normal ise gayet net anlarsınız. söylenen kelime ' Seçimi seslendir. Seçilen içeriği seslendirir. ' )
Bu son ayarda Sesler Türkçe Yelda'ya ayarlı.
Umarım sizlerinde cep telefonlarınızda bu sorun yoktur.
Hepinize saygılarımla...

iphone 6 S

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı sorun bende ve tanıdığım birinde de var ios 12 yüklemeden önce böyle bir sıkıntı yoktu ekranı seslendir dediğimde metindeki türkçe karakterleri ve anlayamadığım boşlukları okuyamıyor anlamsız sesler çıkartıyor nasıl düzeltebiliriz bilmiyorum ilk güncelemeden sonra düzelmedi.

abdullahmercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sizin yapabileceğiniz hiç bir şey yok. Telefonunuzun ayarları ile ilgili bir sorun değil. Ben bütün yolları denedim. Tek çare yeni bir yazılım beklemek ve Türkçe karakter okuma özelliğinin gelmesini ummaktır. Ayrıca İphone 6 - 7 - 8 - X ....vb hiç fark etmiyor. Versiyonu Türkçe diye ithal edilmemişse aynı sorun diğer modellerde de çıkıyor. Ben bunu bir zat farklı modellerde de gördüm. Bekleyeceğiz bakalım...

abdullahmercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Aynı sorun bende ve tanıdığım birinde de var ios 12 yüklemeden önce böyle bir sıkıntı yoktu ekranı seslendir dediğimde metindeki türkçe karakterleri ve anlayamadığım boşlukları okuyamıyor anlamsız sesler çıkartıyor nasıl düzeltebiliriz bilmiyorum ilk güncelemeden sonra düzelmedi.
YAZILIM SORUN DÜN İTİBARI İLE DÜZELTİLDİ. BİLGİNİZ OLSUN...

Yönetigram

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar
benim sorunum halen devam ediyor Abdullah Mercan bey bende de geçen hafta yazılım güncellemesi oldu ama sorunum bir türlü çözülmedi sizinki nasıl çözüldü acaba ?

abdullahmercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ekranı okuma özelliği şu şekilde düzeldi. En son yazılım güncellemesi 12.0.1 geldi. Fakat ekranı okuma özelliği yine sorunluydu. Taki geçen hafta kendi kendine ekranı düzgün okumaya başladı. Sanırım ekran okuma özelliği internet üzerinden yapıyor. Buda Apple merkez tarafında ( bu hatayı forumlara yaza yaza ) hata görüldü ve düzeltildi diye tahmin ediyorum. Çünkü en son yazılım güncellemesinden sonra sorun devam ederken bir anda kendi kendine düzelmesi benim aklıma bunu çağrıştırdı.

Yönetigram

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende de 12.0.01 güncellemesi oldu ama an itibariyle devam ediyor.Peki bana tavsiyeniz nedir?

abdullahmercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Size tavsiyem. 1 - İphone Türkiye merkezini arayıp durumu anlatın 2 - Biraz daha bekleyip düzelmesini ummak. Eğer bunlar olmaz ise cihazı degiştirmenizi tavsiye edrim.

abdullahmercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Eger garantisi varsa Tabiki değiştirmeleri gerek. Çünkü elinizdeki cihaz Türkçe karakterleri okumuyor. Bu kullanıcı hatası değil. Ama aynı cihazın farklı bir versiyonu okuyor sonuçta bu bir hata, hatasını da firmanın telafi etmesi gerekir diye düşünüyorum. Siz ilk önce Apple merkezle bir görüşün konuyu anlattıktan sonra düzelmezse değişim talebinde bulun ..

Yönetigram

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, bana da Web üzerinden güncelleme önerdiler. Yedek almam sorun olduğu için yapamadım.
Yeni güncellemeyi bekliyorum belki düzelir.

abdullahmercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Maalesef aynı sorun ben de yine nüksetti iphone merkez size söylediklerini banada söylediler yok bilgisayarı takın yok iTunes üzerinden güncelleyin falan filan. Hepsini denedim yine aynı yine aynı değişen bir şey yok Apple bu hatasını düzeltmeli yoksa kullandığım cihazı değiştirmek zorunda kalacağım

Yönetigram

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abdullah bey aynı şeyleri bana da söylediler.
Peki bu sorundan dolayı cihazı değiştirirler mi?
Herhangi bir belge fatura vs. İstiyorlar mı?
Değişim Al eskiyi ver yeniyi şeklinde mi oluyor?

abdullahmercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Cihazın garantisi varsa değiştirmek zorundalar ama garantisi bittiyse mesela benimki bu şekilde inan değişip değişmeyeceğini bilemiyorum biraz daha bekleyelim bir yazılım güncellemesi daha gelsin onda da düzelmezse Apple'dan cihaz değişimi isteriz oda olmasa cihazı satar ikinci el başka bir üst model bir cihaz alırız. Biraz daha bekliyelim derim..