İntihar etmeli miyim?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Inanmak istemeyen inanmaz dinde zorlama yoktur. Konu tartışmaya gidiyor uzarsa konuyu kilitlemek zorunda kalırım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ve son bişey dinde mutluluk vardır. Biz bir salkımken ne kadarda mutluyuz. Çünkü iyiliginde kötülüğünde bir karşılığı olduğunu biliyoruz. Ama sen çöpsüz üzüm gibi savruluyorsun intiharmı etsem diye. Çünkü tutunacak bir dalın yok

Son düzenleme:

yıldıztozu17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Inanmak istemeyen inanmaz dinde zorlama yoktur. Konu tartışmaya gidiyor uzarsa konuyu kilitlemek zorunda kalırım.

Ve son bişey dinde mutluluk vardır. Biz bir salkımken ne kadarda mutluyuz. Çünkü iyiliginde kötülüğünde bir karşılığı olduğunu biliyoruz. Ama sen çöpsüz üzüm gibi savruluyorsun intiharmı etsem diye. Çünkü tutunacak bir dalın yok
Savrulmamın sebebi yalnızlığım,yalnız olunca yaşamak anlamsız oluyor.Ben çok kolay mutlu olabilecek bir insanım,fakat insan olmayınca olmuyor.Boşuna insan sosyal bir varlık dememişler..Şuan sevdiğim dostlarım ve arkadaş gruplarım olsaydı intiharı biran bile düşünmezdim,mutlu şekilde yaşamama devam ederdim. İnsan yalnız olduğunda ne araştırmanın,sorgulamanın,ne sevincin,hüznün,kederin bir anlamı kalıyor.Birileri mutluyken loser olarak yaşamaya çalışmak korkunç..

Tartışalım. Lakin düşüncelerini de göremiyorsun o zaman onlar da yok.
Göremesem bile sana aktarabiliyorum,kendi çapımda ispat edebiliyorum :)

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
10,325
@Belissima ve diğer "Bu arkadaş intihar etmesin" diye çırpınan arkadaşlar!
Siz ne kadar uğraşsanız da nasibi olmayanın çaresi yoktur. Allahın ve bizim âl-i dinimizin ona ihtiyacı yoktur, ama onun Allah'a ve İslam'a çok ihtiyacı vardır. Ne ki bazı insanların çaresi yoktur, şuna inanın ki Hz. Peygamber efendimiz hayata dönüp bu tip bir insanla konuşsa Allah dilemedikçe ona te'sir edemez. Herkes kendi kaderini yaşar. Yolu açık olsun diyelim. Biz bir müslüman olarak söylememiz gereken, tebliğ etmemiz gerekenleri fazlasıyla söyledik. Dedik ki, "Allah'ı içinde barındırmayan bir yürek çöldür, yalnızdır, mutsuzdur ve çaresizdir. Lakin o anlamadı, anlayamadı.

yıldıztozu17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
@Belissima ve diğer "Bu arkadaş intihar etmesin" diye çırpınan arkadaşlar!
Siz ne kadar uğraşsanız da nasibi olmayanın çaresi yoktur. Allahın ve bizim âl-i dinimizin ona ihtiyacı yoktur, ama onun Allah'a ve İslam'a çok ihtiyacı vardır. Ne ki bazı insanların çaresi yoktur, şuna inanın ki Hz. Peygamber efendimiz hayata dönüp bu tip bir insanla konuşsa Allah dilemedikçe ona te'sir edemez. Herkes kendi kaderini yaşar. Yolu açık olsun diyelim. Biz bir müslüman olarak söylememiz gereken, tebliğ etmemiz gerekenleri fazlasıyla söyledik. Dedik ki, "Allah'ı içinde barındırmayan bir yürek çöldür, yalnızdır, mutsuzdur ve çaresizdir. Lakin o anlamadı, anlayamadı.
Dostum sorun inanma eksikliği veya manevi boşluk değil bunu daha önce çok kez belirttim ve ilk mesajda da açıkladım.Bir dine inanmaktan çok gerçek hayatta sosyalleşmeye ihtiyacım var.Sorumda da buna çözüm bulup bulamayacağımı sordum , herkes konuyu dine çevirdi ..

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bir dine inanmaktan çok gerçek hayatta sosyalleşmeye ihtiyacım var.Sorumda da buna çözüm bulup bulamayacağımı sordum , herkes konuyu dine çevirdi ..
Dünyadaki sevdiğin, ilgi duyduğun herşey -evet herşey- ölünceye kadar senin yanında olacak veya sen onların yanında olamayacaksın. Gelip geçici şeyler için ebedi bir hayatı mahvetmeye ve sonsuz azaba razı gelmek akıllı insanın vereceği bir karar değildir. Kimse bana ilgi duymuyor, yalnızım gibi bahanelerle ALLAH' ın emaneti olan insan hayatına dair kendi kararını vermeye çalışıyorsun. Din yok dedin, senin tercihindir saygı duyarım. O konuya daha fazla girmeyeceğim.

Şu kural da not olarak kalsın: "Zarara rızası ile girene merhamet edilmez."

Dünyadaki 6 milyar insanı düşün o halde;
İnsanlar savaşlar, açlıklar, hastalıklar/salgınlar, soykırımlar ile karşı karşıya kaldığında bile sabredip mertçe mücadele ediyorsa, senin "yalnızım/asosyalim" meselesinin onların yanındaki derecesi nedir ? İnsan -yanında hiç kimse olmasa bile- mücadele edip, kendisine ve çevresine faydalı olması gereken bir varlıktır.

Benim sözlerim bu kadar, konuşmak istersen yine devam ederiz.

Son düzenleme:

seyhmus21

Profesör
Reaksiyon puanı
255
İnanca her zaman saygılıyız allah yoktur diyebilirsin o senin düşüncen kimsenin karışmaya hakkı yoktur ama dinimizde Allah’ın verdiği canı Allah alır sadece ve büyük bir günahtır hem kendini öldürenlerin 90%ı can çekişirken kendilerini öldürdüğü için çok pişman olmaktadırlar kafana sıksan ya da bir yerden atlasan bile büyük acılar yaşayacaksın değer mi Benim güzel kardeşim
Eğer trolluk yapıyorsan da bunca insanı trollemek yakışık almaz ekşi sözlükteki bi şahısta böyle yaptı köprüye çıktı reklamını yaptı ve intihar etmedi

Reaksiyon puanı
57
İnsanlar arkadaş çevrelerini oluşturmaya ortaokuldan başlıyorlar.Arkadaş arkadaşı,muhabbet muhabbeti çekiyor haliyle..Sosyalleşip daha fazla çevre yapmaya müsait oluyorlar,daha bilgili,konuşkan,donanımlı oluyor vb. En çirkinin,en fakirin,en aptalının bile mutlaka bir arkadaşı,dostu var. Senelerin boşa geçiyor,arkadaş ve anım olmadığı için geçen yıllarla ilgili hiçbirşey hatırlamıyor,boşa yaşıyorum sanki.Dışarıya çıktığımda gördüğüm arkadaşlıklar,sevgililer bunlara ulaşamamak çok koyuyor..
En büyük sıkıntım ise internette tanışıp görüştüğüm kızla hiç konuşacak birşey bulamamam.Bu da asosyallikten kaynaklı bir durum olsa gerek..
Onu çok sevdiğim halde konuşamamak çok koyuyor,hep o başlatıyor konuşmaları ben devam ediyorum,olmuyor be..
Yıllarımı boşa yaşamaktansa intihar etmek en iyi çözüm gibi görünüyor

Bende öyleyim hiç bir hedefim yok arkadaşımda yok ama kendimi mutlu edebilecek şeylerle uğraşıyorum buda intihar için aklıma hiçbirşey gelmiyor :) çevremde fesat olan kıskanan insanlar var hiçbirisi umrumda değil.

yıldıztozu17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İnanca her zaman saygılıyız allah yoktur diyebilirsin o senin düşüncen kimsenin karışmaya hakkı yoktur ama dinimizde Allah’ın verdiği canı Allah alır sadece ve büyük bir günahtır hem kendini öldürenlerin 90%ı can çekişirken kendilerini öldürdüğü için çok pişman olmaktadırlar kafana sıksan ya da bir yerden atlasan bile büyük acılar yaşayacaksın değer mi Benim güzel kardeşim
Eğer trolluk yapıyorsan da bunca insanı trollemek yakışık almaz ekşi sözlükteki bi şahısta böyle yaptı köprüye çıktı reklamını yaptı ve intihar etmedi
Ben ciddi şekilde sorunumu anlattım,yazımda herhangi bir trolllük yok.Silahla kafaya sıkılan intiharlarda acı sadece 1 saniyeliğine hissediliyor sanırım.Beyin yaşamsal faaliyetlerini çok kısa süre içinde durdurup kendini kapatıyor ..Acı kısmı pek sıkıntı değil,sadece bu durumdan kurtulup kurtulamayacağım hakkında kararsızım, çözüm önerilerinizi bekliyorum .. :)

Lexa Silverhand

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Yeni arkadaşlar edinmeye bak . Allah yarattı sadece Allah alsın . Olmazsa evde kal internetle devam et .

yıldıztozu17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yeni arkadaşlar edinmeye bak . Allah yarattı sadece Allah alsın . Olmazsa evde kal internetle devam et .
Ah keşke internetle devam edebilsem sosyal hayatıma.. :) Hayat beni ya değişmeye ya da ölmeye zorluyor gibi,sanki doğal seleksiyonla eleniyorum ya da yeni duruma adapte olmaya çalışıyorum.. Yazımda da nasıl ve ne şekilde yeni arkadaşlar edinebileceğimi sormuştum, çözüm önerilerini bekliyorum :)

Lexa Silverhand

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Ah keşke internetle devam edebilsem sosyal hayatıma.. :) Hayat beni ya değişmeye ya da ölmeye zorluyor gibi,sanki doğal seleksiyonla eleniyorum ya da yeni duruma adapte olmaya çalışıyorum.. Yazımda da nasıl ve ne şekilde yeni arkadaşlar edinebileceğimi sormuştum, çözüm önerilerini bekliyorum :)
Eski arkadaşınla barışmaya çalış Olmuyorsa sosyal yerlerde takıl . Arkadaş senin için en önemli şeydir

yıldıztozu17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Eski arkadaşınla barışmaya çalış Olmuyorsa sosyal yerlerde takıl . Arkadaş senin için en önemli şeydir
Eski arkadaşlarla görüşme şansım pek yok,hemen hepsiyle bağımız koptu.Sosyal yerler demişsin,bu sosyal yerlere biraz örnek verebilir misin?

Alper__

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Dostum görmüyormusun kendine bir arkadaş bile bulamadım diyorsun bak biz bile senin için uğraşıyoruz gel arkadaşların var artık kopa bu dünyadan :)

Reaksiyon puanı
10,325
Dostum sorun inanma eksikliği veya manevi boşluk değil bunu daha önce çok kez belirttim ve ilk mesajda da açıkladım.Bir dine inanmaktan çok gerçek hayatta sosyalleşmeye ihtiyacım var.Sorumda da buna çözüm bulup bulamayacağımı sordum , herkes konuyu dine çevirdi ..

Bak güzel kardeşim, işte senin de anlayamadığın mevzu tam burası. Neden insanlar konuyu din bahsine getiriyor diye düşünmedin, düşünemedin. O güzel yürekli arkadaşların hepsi çok çok iyi niyetle sana ınandılar, sana yardım etmek istediler. Ve sana çok doğru reçeteler sunmaya çalıştılar. Çünkü senin için yazılabilecek hiçbir reçete onlarınki kadar müessir olamaz. Neden biliyor musun?

Şimdi senin evinde televizyon var, ona kim kumanda ediyor? Sen!
Niye? Çünkü onu senin gibi bir insan yaptığı için kumandası senin elinde...
Evinde bir cihaz arıza yaptığında kime müracaat ediyorsun? O konuda uzmanlaşmış servise yahut kişilere... Lakin sonuçta o kişiler de eğitimlerini, bilgilerini o cihazı yapan şirketin yahut mühendisin cihaz ambalajına koyduğu kullanım kılavuzu doğrultusunda size yardımcı olabildiği malumdur.

Şimdi konumuza dönersek... Sen, "Bende bir arıza var" diyorsun. Bu arkadaşlar da normal olarak tıpkı o cihazların arızasında olduğu gibi seni yapan, hayata getiren, sana o aklı, vücudu yapan, tasarlayan kudretin kullanma kılavuzundan yol göstermeye çalıştılar. Sen de ısrarla "Bunun dinle bir alakası yok" diyorsunuz. Tamam biz seni anladık ama sen bizi anlayamadın. Sana dedik ki: Televizyonunu sen kumanda ediyorsun, çünkü onu yapan sensin, yani bir insan. Ama insan denen cihazı yapansa Allahtır ve onun arıza tamir kılavuzu onun gönderdiği dinin kapsamı içindedir. Sen din deyince sadece namaz, oruç, hac vs. türünden ibadet zannettiğin için o noktada takılı kalıverdin. Yukarıda def'aten söylediğim gibi bir kez daha söyleyim. Din insanı mutlu kılmak için gelmiştir, sen de mutlu olmak istemiyor musun? Biz sana ibadet yaparak, namaz kılarak mutlu ol da demedik. Allahı, daha doğrusu seni yaratanı, sana o aklı, kara kaşı, kara gözü, elini, ayağını, gözünü, kulağını veren, tasarlayanı tanırsan huzur bulacağını, mutlu olacağını... Allaha dost olan herşeye dost olur, Allahı seven herşeyi sever düsturlarını anlatmak, hatırlatmak istedik.

Ne ki sen bozuk plak gibi hep aynı şeye takıldın. Ben dinsizim, durumumun dinle bir alakası yok vs. Tamam, yolunu çizmişsin zaten, "Ben bu reçeteyle yolumu düzeltmek istemiyorum" diyorsun, eyvallah. O yüzden arkadaşlarımıza "Boşu boşuna uğraşmayın" dediydim zaten. Bu iş nasip işidir, nasibi olmayana, daha doğrusu Allahtan yüz çevirene Peygamber bile gelse fayda veremeyeceğini anlatmaya çalıştım. Ve yine de aynı şeyleri söylüyorum.

mrdeltoid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Ben de senin gibiyim 18 yaşındayım. Ama benim sıkıntım gelecek kaygısı aileden gelme bir zenginliğim yok fakirim derslerim de iyi değil ve üniversite kazanamayacağımı biliyorum ve bu beni aşırı üzüyor. Çünkü benim için üniversite okuyamamak demek ömür boyu asgari ücrete talim etmek demek ve ben bu düşünceden nefret ediyorum. Bu düşünceden dolayı ne adam akıllı ders çalışıyorum ne de bir aktivite yapıyorum. Ot gibi yaşıyorum şu an ve çok yakında intihar edecek gibi hissediyorum.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ben de senin gibiyim 18 yaşındayım. Ama benim sıkıntım gelecek kaygısı aileden gelme bir zenginliğim yok fakirim derslerim de iyi değil ve üniversite kazanamayacağımı biliyorum ve bu beni aşırı üzüyor. Çünkü benim için üniversite okuyamamak demek ömür boyu asgari ücrete talim etmek demek ve ben bu düşünceden nefret ediyorum. Bu düşünceden dolayı ne adam akıllı ders çalışıyorum ne de bir aktivite yapıyorum. Ot gibi yaşıyorum şu an ve çok yakında intihar edecek gibi hissediyorum.
Derslerim iyi değil deme çalış en azından olmadı yapamadım de. Hiçbir şey yapmadan olmadı etmedi deme.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Rızkı veren okul değil, diploma değil.
Rızkı veren Allah.
Dilediğine dilediği kadar verir.
Gelecekte ne olacağını bilmiyorsun sadece baştan Allah’a yüz çevirmiş umutsuzluğa kapılmışsın.
Asgari ücret almak hayat şartları açısından zordur ama ayıp değildir, kusur değildir.
Helal yolla ekmeğini kazanıyorsan, sırtında bir kıyafet, başının üzerinde bir çatı varsa şükretmeyi bileceksin.

Reaksiyon puanı
16,118
Rabbimin hiç bir kulu gereksiz değildir öyle bir durum olamaz...

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Sen önce bi asgari ücretli işi bul da gerisi kolay insanlar artık asgari ücretli iş bile bulamıyor.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Zaten bu düşünce yüzden bu halde değil miyi, aynen rızkını veriyordur kesinlikle. 5 çocuklu olup asgari ücret alan bir adama da veriyordur.
Vermiyor mu? Biz ne zaman Allah'ın varlığını unutan bir toplum olduk? Herkesin rızkını Allah verir, ama çalışmayana vermez. Ne ekersen onu biçersin. Sen şimdi okumadın diye de suçu Allah'a atarsın. Ama bu da senin suçun. Sen çalışma, çabalama, uğraşma olmayınca suçlu Allah ne güzel. Senden daha çok çalışan, emek veren varken Allah niye sana versin ki?

mrdeltoid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Vermiyor mu? Biz ne zaman Allah'ın varlığını unutan bir toplum olduk? Herkesin rızkını Allah verir, ama çalışmayana vermez. Ne ekersen onu biçersin. Sen şimdi okumadın diye de suçu Allah'a atarsın. Ama bu da senin suçun. Sen çalışma, çabalama, uğraşma olmayınca suçlu Allah ne güzel. Senden daha çok çalışan, emek veren varken Allah niye sana versin ki?
Amacım kimseyi aşağılamak değil aşağı yukarı 2 3 sene sonra ben de aynı durumda olacağım. Asgari ücretle çalışan bir insan yaşayamaz bu ülkede yaşasa bile borç içinde yaşar. Haklısın çalışmıyorum ama bunun sebebi ilkokuldan beri okuduğunu anlama problemim, sosyal fobi gibi bir çok etken var derslerim sürekli düşüktü ortaokulda hiç teşekkür almadım ve şuan haliyle çalışsam bile hiç bir verim alamıyorum. Ben ne kadar çalışırsam çalışayım hiç bir zaman iyi bir üniversite kazanamayacağım. Gidip hakkari üniversitesinde okursam da yine işsiz kalacağım. Madem allah beni çok seviyordu neden beyinsiz, fakir, çirkin biri olarak yarattı?

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Amacım kimseyi aşağılamak değil aşağı yukarı 2 3 sene sonra ben de aynı durumda olacağım. Asgari ücretle çalışan bir insan yaşayamaz bu ülkede yaşasa bile borç içinde yaşar. Haklısın çalışmıyorum ama bunun sebebi ilkokuldan beri okuduğunu anlama problemim, sosyal fobi gibi bir çok etken var derslerim sürekli düşüktü ortaokulda hiç teşekkür almadım ve şuan haliyle çalışsam bile hiç bir verim alamıyorum. Ben ne kadar çalışırsam çalışayım hiç bir zaman iyi bir üniversite kazanamayacağım. Gidip hakkari üniversitesinde okursam da yine işsiz kalacağım. Madem allah beni çok seviyordu neden beyinsiz, fakir, çirkin biri olarak yarattı?
Allah seni böyle yaratmadı, sen kendini bu hale getirdin. Okumadan, çalışmadan kendini gerizekalı atfediyorsun. Allah seni akıllı, sağlıklı bir birey olarak yaratmış. Okuduğumu anlamıyorum diyorsun, çözümü yok mu? Allah beni sevsin diyorsun ama seni sevmeyen Allah değil ki sensin.
Şunu da artık bilin rica ediyorum bizi allahın yaratması bizi robot yapmaz, çünkü robot olsaydın seçim hakkın olmazdı...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...