İnsanlarla iletişim hakkında

İletişimde hitap sizin için hayati önem taşır mı?

• Kullanılan toplam oy
    27

Bu konuyu okuyanlar

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Herkese merhaba canımı oldukça sıkan bir konuda sizlerin de fikrini almak istiyorum.İsyerinde bu konuyla alakalı çok sıkıntı yaşadım hatta bu yüzden artık insanlardan nefret ediyorum.Benim kalbimin iyi olduğunu herkes bilir dürüst biri olduğumu işimi iyi yaptığımı kimseyi kırmadığımı da ancak senin hitap etme şeklinde sorun var diyorlar.İnsanlara sen diyemezsin siz demek zorundasın diyorlar ben nereye gidersem gideyim bu tür şeylere takilmiyorum mesela benim için o kişinin ne derece iyi bir insan olduğu önemli yoksa sen demiş siz demiş ne fark eder ki ben kaymakam değilim vali değilim sıradan herkes gibi bir insanım.Yani hitap dediğin nedir ki insanların yalandan nazik konusma sanatıdır bana göre.Peki siz de böyle ufak detaylara takılır mısınız yoksa sizinle nazik ve düzgün konuşması yeterlimidir kişinin ?

Mustafa Deliktaş

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Size katılıyorum
değil
sana katılıyorum şu anda :)
Gerçekten de haklısın bir kişi saygısızlığa kaçmadığı sürece nasıl rahat ediyorsa öyle bir üslup takınabilir, fakat bizim insanımız küçük gereksiz şeylere takılırlar, yapbozun ufak bir parçasını kusurlu bulduğu için tüm çerçeveyi tamamlayamaz. Olay bundan ibaret diye düşünüyorum ben

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Hitap a bakmayacaksın bence hitap bir sesleniş şeklidir saygı ifadesi değil hey bey amca diye başlayan saygısızlık olduğu gibi buyrun bey amcacım diye saygı ifadeside bulunur. Saygı önce gelir bence yani.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,357
Doğru diyoruzsunuz bende çok sıkıntılar altında yaşıyorum küçük görülüyorum haklı olmama rağmen kısacası onları çok umursama derim

---- Mesajlar birleştirildi ----

Edilen hitaplar saygılı bir biçimdeyse problem yok

Son düzenleme:

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Mesela hoşgeldin diyorum sen hoşgeldiniz demedin ona saygısızlık ettin diyorlar.Bugün müşteri hizmetlerinde çalışan kişiler sanki normal hayatlarında öyle mi iş gereği böyle konuşuyorlar ve hiç samimi gelmiyor bana insanlar yalandan da olsa güzel şeylere ne kadar da meraklı.Yemin ediyorum gayet nazik konuşuyorum sırf 1.çoğul ek cümlenin sonuna gelmedi diye bana saygısız birisin diyorlar.

Hitap a bakmayacaksın bence hitap bir sesleniş şeklidir saygı ifadesi değil hey bey amca diye başlayan saygısızlık olduğu gibi buyrun bey amcacım diye saygı ifadeside bulunur. Saygı önce gelir bence yani.
İşte adamlar saygıyı doğrudan o çoğul ekin gelip gelmemesine bağlıyor hani benim aklım kabul etmiyo böyle bişeyi acaba bende mi sorun var dedim o yüzden açtım konuyu.

Son düzenleme:

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Ben karşımdakinin sen yada siz demesine çok takılmam ancak samimiyetim olmayan insanlara siz diye hitap ederim. Sizli konusmak mesafedir aslında herkesle senli konuşamaz insan o bi samimiyettir sizinde dediğiniz gibi ama bu samimiyeti herkese vermemelisiniz.

free_agent

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Saygı her konuda olduğu kadar iletişimde de önemli. Resmiyet ile lakaytlık arasındaki dengeyi tutturmak önemli.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Saygı her konuda olduğu kadar iletişimde de önemli. Resmiyet ile lakaytlık arasındaki dengeyi tutturmak önemli.
Evet bende size katılıyorum:) Aslında tanıdığınız yakın olduğunuz kişilere sen denmesi veya yakın kelimeler kullanılması gayet normal ancak arada bir mesafe varsa hele tanımadığınız kişilere siz demek saygıdandır mesela müşteri geldiğinde sen diye hitap eden bir esnaf kasiyer görsem saygısız diye düşünürüm bence toplumda kalıplaşmış güzel bir saygı kuralı 25 yaşındaki birinin 80 yaşındaki teyzeye amcaya direk senli konuşması gördüğümde beni sinir ediyor. Tabi siz kendinizce iyi niyetli söylüyorsunuz ancak karşınızdaki bunu anlamayabilir

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Bende tersi durum var bana siz denmesinden hoşlanmıyorum ayrıca size her siz diyen saygıdan söylemiyor söylemek zorunda olduğu için söylüyor kısacası içinden gelmediği halde bunu söylüyor buda onun gerçekten böyle biri olmadığını kanıtlar.Kısacası ben söze değil söylenme şekline söylerken ne kadar nazik naif söylediğine ve benle ne derece ilgilendiğine bakarım.
Bakın bizim iş yerinde 2 ortak var biri hitaba takılan diğeri başka konulara takılan biri benim işim olunca o başka konulara takılan hocamız müşteriyle ilgileniyordu benim yerime dikkatle dinledim onu.Gayet güzel karşıladı falan sonra deftere yazarken kendisi de ismin nedir diye sordu.Adamın gitmesini bekledim gidince biraz önce adama ismin nedir dediniz dedim yani isminiz nedir demek yerine aynısını ben yapınca sıkıntı oluyor dedim.Bana dedi ki senin hakkında cidden epey şikayet var bu konuda dedim şuan adamla gayet güzel konuştunuz nedir burdaki sorun falan hoca yav tamam sen serbestsin takıl dedi kendince.Yani ben anlamıyorum ülkemiz özellikle de doğu kısmı biraz daha cana yakın insanlardır yani burda bu kadar sizli bizli konuşmak bu ülkenin de bu bölgenin de özüne yakışmıyor.
Bir ara epey uzun süre matrax dinledim bilen bilir zeki kayahan coşkun da bu şekilde konuşan bir sunucu hatta ileri gidip anlatım bozukluğu düzelten biri ama baktığınız zaman diyarbakırlı bir abi bağlanıp o şivesi ile doğal özü ile konuşunca ne kadar da hoşuna gider bunun sebebi ise yine aynı bizim özümüz bu türk insanı böyledir samimi sıcakkanlı bir milletiz biz.Avrupaya özenen entel insanları sevmiyorum bu yüzden biz onlar gibi olmak zorunda değiliz biz böylede güzeliz.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,357
Maalesef olduğumuz halde kalamıyoruz

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Özel sektörü bilemem ama kamu kısmında durumlar daha değişik. Vatandaşımıza ilk konuştuğumuzda sen diye hitap etmez, samimiyeti kurduğumuzda ancak deriz. Müdürümüze sen demez siz veya "müdürüm" diye söze başlarız. Burada önemli olan karşıdakine saygı duyduğunu öncelikle mesaj olarak verebilmek, sonrasında "sen" diye de hitap etmende bi sakınca olmuyor.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Özel sektörü bilemem ama kamu kısmında durumlar daha değişik. Vatandaşımıza ilk konuştuğumuzda sen diye hitap etmez, samimiyeti kurduğumuzda ancak deriz. Müdürümüze sen demez siz veya "müdürüm" diye söze başlarız. Burada önemli olan karşıdakine saygı duyduğunu öncelikle mesaj olarak verebilmek, sonrasında "sen" diye de hitap etmende bi sakınca olmuyor.
Bu yoruma aynen katılıyorum.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,357
Aynen doğru

Emre Budak

Doçent
Reaksiyon puanı
321
Hitap değil hitap sesleniştir. Etkili iletişim çok önemli. İletişim kurarken göz temasını ayırmayıp kibar bir şekilde karşındakinin konuşmasını bitmesini beklemelesin. Empati çok önemli. Sana denilmesini istemediğin bir şeyi başkasına deme. Onun için konuşma yapmadan 2 kere düşünmek en sağlıklısı.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Bu adamın yazıları zevk veriyor ya :)

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Bazı arkadaşlar değinmiş. Kimisi bu Sen Siz olayına takılır kimisi takılmaz. Mesela ben takılanlardanım :) Siz kelimesinin çok fazla anlamı vardır. Büyüğüne siz dersin üst mevkine siz dersin tanımadığına siz dersin müşterine siz dersin. Bence demelisin. İnsanlar eskisi kadar hoşgörülü değil , bir benzin istasyonuna girdiğinizde hoşgeldiniz değilde hoşgeldin dediğinde bu ne samimiyet ben burda müşteriyim diyebiliyor. Çünkü aslında kendisi de birilerine 'Siz' diyor. Sadede gelecek olursam Gereksiz samimiyetlere gerek yok @Belissima 'nın dediği gibi herkese bu samimiyeti vermeyin sen dediklerinize de haksızlık olmasın :)

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Ben artık siz diyorum ama insanları sevmiyorum güzel bir online oyun bulup oynayacak eskisi gibi asosyal takılacağım şimdiye kadar knight online gibi oyunlar zamanımı boşa harcadı demiştim ama artık pişman değilim insanlar zira çok bozulmuş.Beni anlayan insanların sayısı çok onlar bana yeter yenilerine gerek yok en iyisi böyle uzak olsunlar benden :)

Buda benim bugünkü paylaşımım ;
Teşekkürler knight online teşekkürler kingdoms of camelot teşekkürler hobbits teşekkürler cs 1.4 1.5 1.6 teşekkürler modern combat 5 teşekkürler angel stone.Bunlar zamanında oynadığım online oyunlardı hani zamanımızı boşa harcadı dediğimiz oyunlar.Aslında hiçte boşa harcamamış tam tersine sanal da olsa orda tanıdığım insanlarla daha güzeldi muhabbetler hep en azından oyun da olsa amacımız telaşımız vardı.Böylece biraz daha tatlıydı hayat.Şimdi oyun yok iş güç var birsürü ufak detaya takılan gereksiz insanlar var ve bunlar insanı hem insanlıktan hem dünyadan soğutuyorlar..
Bilgisayar alıp tekrar başlayasım var online oyunlara ve kesinlike anladım ki bir insan ne kadar geç iş hayatına atılmışsa o kadar daha mutludur.

Son düzenleme:

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
Girdiğim bir yerde bana sizli bizli hitap ettiklerinde kesin kazıklamak istiyorlar diye düşünüp resmiyeti aradan kaldıracak bir cümle kurup sonra aradan sıvışıyorum :D

Sana tavsiyem iş yerinde kim sana nasıl davranıyorsa sende ona o şekilde davran... Kafanı da bunlarla yorma! Hayata dair güzel şeyleri gör derim, mesela konuyu buraya taşıyıp oluşturduğun bu konu gibi... Samimiyeti yanlış yerde aramamak lazım.

Halden bilmeyene halini anlatma derler ya onun gibi... "EGO" insanları teslim almış, ufak tefekler de kaybolmuşlar. Üzücü ama onlarda gerekli çünkü neyin doğru neyin yanlış olduğunu değerlendirme şansı elde ediyorsun.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Buda benim bugünkü paylaşımım ;
Teşekkürler knight online teşekkürler kingdoms of camelot teşekkürler hobbits teşekkürler cs 1.4 1.5 1.6 teşekkürler modern combat 5 teşekkürler angel stone.Bunlar zamanında oynadığım online oyunlardı hani zamanımızı boşa harcadı dediğimiz oyunlar.Aslında hiçte boşa harcamamış tam tersine sanal da olsa orda tanıdığım insanlarla daha güzeldi muhabbetler hep en azından oyun da olsa amacımız telaşımız vardı.Böylece biraz daha tatlıydı hayat.Şimdi oyun yok iş güç var birsürü ufak detaya takılan gereksiz insanlar var ve bunlar insanı hem insanlıktan hem dünyadan soğutuyorlar..
Bilgisayar alıp tekrar başlayasım var online oyunlara ve kesinlike anladım ki bir insan ne kadar geç iş hayatına atılmışsa o kadar daha mutludur.
Girdiğim bir yerde bana sizli bizli hitap ettiklerinde kesin kazıklamak istiyorlar diye düşünüp resmiyeti aradan kaldıracak bir cümle kurup sonra aradan sıvışıyorum :D

Sana tavsiyem iş yerinde kim sana nasıl davranıyorsa sende ona o şekilde davran... Kafanı da bunlarla yorma! Hayata dair güzel şeyleri gör derim, mesela konuyu buraya taşıyıp oluşturduğun bu konu gibi... Samimiyeti yanlış yerde aramamak lazım.

Halden bilmeyene halini anlatma derler ya onun gibi... "EGO" insanları teslim almış, ufak tefekler de kaybolmuşlar. Üzücü ama onlarda gerekli çünkü neyin doğru neyin yanlış olduğunu değerlendirme şansı elde ediyorsun.
Bu sanırım en beğendiğim yorum oldu :)
Beni üzen sadece bu değil adamların sırf para için sadece müşteriye önem vermesi tabiri caizse neredeyse ayaklarına kapanması hoş değil.Mesela benim için o bizim kardeşimiz diyorlar sadece buranın çalışanı değil ama mesela bir müşteri beni şikayet ettiği zaman onlara biz onu biliyoruz kalbini de temizliğini de zaten öyle olmasa almazdık yine de sizinle kibar konuşmuş biz kendisini işe alırken sadece bunu tembihledik kendisine hitaba çok takılmadık ama siz yine de rahatsız oluyorsanız kendisine uygun dille söyleyin oda gereken anlayışı gösterecektir.Gibi bir açıklama mesela kardeşim demenin lafta kalmadığını gösterir.Hepte gelenlere burda aile ortamı var diyorlar külliyen yalan aile ortamı falan yok.A101 gibi kurumsal yerlerde bu tarz şeyleri baştan belirtiyorlar sende ona göre kendini hazırlayıp işe başlıyorsun tabiki orda aynısını o zaman da yaparsam ben haksızım çünkü zaten kabul ettin.Ancak bizim iş yerinde sen dürüst birisin bu bile bize yeter diyorlardı alırken zaten sigorta yok anlaşma yok bişey yok yani sıradan bir elemansın zamanla her istediklerini en ince ayrıntısına kadar yaptım ama insanlar güzeli bulunca kusursuzu arar ya bunlarınki de o misal.Bana diyor ki ben sadece burası için demiyorum sen böyle yaparsan toplumda da yer edinmezsin falan.Ben ona söylemedim ama burda yazayım toplumun bu kadar çivisi çıkmışken zaten benim gibi insanları herkes seviyor benimsiyor ortamlarda çünkü burası küçük yer eğer kötü bişey yapmışsanız bilinir duyulur e benim kimseye zararım dokunmamış tersine yararım dokunmuştur bugün birçok insan bana dükkanını emanet edip gidebilir ben zaten istesemde kötü olamayan bir insanım.Ha gerçekten onun dediği gibi olacaksa da olmasın zaten hitapla insanların kulu kölesi olmakla bir yerlere geleceksem hiç gerek yok asosyal olmayı yeğlerim ben :)
Ben konuşurum sizli bizli zor değil şuan öyle yapıyorum da ama kendilerini eskisi gibi sevmiyorum konuşmuyorum artık çünkü eleştirilebiliriz de eleştiririz de yeri geldiği zaman ancak eleştirildiğimiz zaman bunu kabul edip çıkarım yapıp kendinimizi düzeltmek olgunluğumuzu gösterir ancak bunu sadece ben yapıyorum bunu fark ettim ve ben benden isteneni yaptığım zaman ama aynısını karşıdan göremediğim zaman o kişiden soğurum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,095
En iyisi ne sen deyin, ne siz deyin.

direk sözünüzü söyleyin kasmaya gerek yok. Bende öyle bir durumla karşılaştığım zaman direk sözümü söylerim sensiz-sizsiz. :D Nasıl anlıyorsa anlayacaktır.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,357
En iyisi ne sen deyin, ne siz deyin.

direk sözünüzü söyleyin kasmaya gerek yok. Bende öyle bir durumla karşılaştığım zaman direk sözümü söylerim sensiz-sizsiz. :D Nasıl anlıyorsa anlayacaktır.

:D çok mantıklı bende direk lafa dalıyorum

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Diyorum ya yazılar morfin gibi...

Birde abi bende böyle bir oyun yükleyip hikayesini zevkle oynamak istiyorum ama o eski duygular nerde....

Son düzenleme:

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Konuyu hortlatalım sevgili forum üyeleri lütfen ankete katılınız bu arada güncel fikrim aynı ama eskisi gibi takmıyorum bana söylenen şeyleri bide tartışmak yerine he haklısınız diyip kapatıyorum böylece kavga edecek sebep kalmıyor kafam da rahat oluyor.Zaten o ortama artık kendimi ait hissetmiyorsam zamanla da ayrılıyorum en güzeli ?

Reaksiyon puanı
5,171
Bir hitabet dili vardır genel kabul gören. Samimiyetten uzak ancak iş gören bir uslup. Açıkcası ben atıyorum Türk Telekom a gittiğimde hoşgledin geç otur bakalım halledelim şu işini gibi bir tavırla karşılaşırsam karşımdaki ne kadar samimide olsa bunu garipserim. Bu tarz kurumsal işletmelerde olması gereken her şey kuralına göre olmalı. Ancak ne bileyim çarşıda döner yemeye yada çay ocağında çay içmeye gittiğimde insanların samimi davranması hoş bir şeydir.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
19 uma gireceğim ama en az 5 yıldır mecburi şartlar dışında asla konuşmuyorum çünkü insanlar beni görmüyor.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
Görmüyorlar derken nasıl yani anlamadım

Aşağıda yazılı olanlar,kendi yaşadığım tecrübelerden aktarılmıştır.
maalesef böyle durum var,arkadaş orada taklada atsa görmezler,hani derler ya karanlık bölge,kapsama alanı dışı ,bende bazen yaşadığım oldu bu durumları,ne kadar anlatılsa da yaşamak lazım ,anlamak için.
hangi sektörde çalışıyorsun bilemiyorum,ben çok farklı işlerde çalıştım,ortama göre hareket ettim,ama en hareketli olanı,inşaat sektörü oldu,senin yaşadığın sıkıntılar,sorunlar,sen,biz,onlar,falan,filan,kibardı,kabaydı yoktur,her türden insan vardır,kimsede lafını esirgemez,hatta şalter attı mı,bey ,mey dinlemezler.
sıkma canını,salla gitsin,bazen işi deliliğe vuracaksın,ben bekar iken milletin çekindiği müdür olsun, şef olsun ,transit giderdim,millet ne yapıyorsun derdi,güler geçerdim,ha sonuç mu,valla dokunan olmuyordu,olmadığı gibi de ağızları açık bakarlardı.
ufak tavsiye-eğer iş den çıkarırlar korkun olduğunu bilirlerse tepene binerler,her türlü kullanmaya kalkarlar,işinin ustası ol,takla at,bekarsan ,sallarsın.
Evliysen iyi iş bulana kadar he de geç ortama uy,zamanı bulunca eyvallah etme çek git,sen ,siz gibi bit,pireyle uğraşacaklarsa bu iş bitmez.
kuralım ise
peygamberimizin o güzel sözüne binaen
hiç ölmeyecek gibi dünya için, yarın ölecek gibi ahiret için çalış
hiç gitmeyecekmiş gibi işine sarıl,az sonra gidecekmiş gibi de rahat takıl

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Aşağıda yazılı olanlar,kendi yaşadığım tecrübelerden aktarılmıştır.
maalesef böyle durum var,arkadaş orada taklada atsa görmezler,hani derler ya karanlık bölge,kapsama alanı dışı ,bende bazen yaşadığım oldu bu durumları,ne kadar anlatılsa da yaşamak lazım ,anlamak için.
hangi sektörde çalışıyorsun bilemiyorum,ben çok farklı işlerde çalıştım,ortama göre hareket ettim,ama en hareketli olanı,inşaat sektörü oldu,senin yaşadığın sıkıntılar,sorunlar,sen,biz,onlar,falan,filan,kibardı,kabaydı yoktur,her türden insan vardır,kimsede lafını esirgemez,hatta şalter attı mı,bey ,mey dinlemezler.
sıkma canını,salla gitsin,bazen işi deliliğe vuracaksın,ben bekar iken milletin çekindiği müdür olsun, şef olsun ,transit giderdim,millet ne yapıyorsun derdi,güler geçerdim,ha sonuç mu,valla dokunan olmuyordu,olmadığı gibi de ağızları açık bakarlardı.
ufak tavsiye-eğer iş den çıkarırlar korkun olduğunu bilirlerse tepene binerler,her türlü kullanmaya kalkarlar,işinin ustası ol,takla at,bekarsan ,sallarsın.
Evliysen iyi iş bulana kadar he de geç ortama uy,zamanı bulunca eyvallah etme çek git,sen ,siz gibi bit,pireyle uğraşacaklarsa bu iş bitmez.
kuralım ise
peygamberimizin o güzel sözüne binaen
hiç ölmeyecek gibi dünya için, yarın ölecek gibi ahiret için çalış
hiç gitmeyecekmiş gibi işine sarıl,az sonra gidecekmiş gibi de rahat takıl
Her satırı çok değerli bu yazının önce dandik bi spor salonunda çalıştım ardından saha işinde çalıştım adres tespiti için en son da bimde çalıştım.Gerçekten o kadar doğru ki bu işe ihtiyacın olduğunu çok belli edince ve herşeye susunca tepene biniyorlar keşke herkes bunun bilincinde olsa.Ben bekarım ve aynen dediğini yaptım zamanı gelince de eyvallah etmedim zaten bu yüzden evliliğe de soğuk bakıyorum ne zaman huzurlu bir iş ortamı olursa o zaman sıcak bakarım.Benim bu konuyu açmamın sebebi yani öyle bir haldeyiz ki trajikomik bir durum adam bildiğin cahil okul okumamış medeniyet namına insanlık namına bişey katmamış hayat ona.Sadece biraz konuşmasına dikkat ediyor diye tabi müşteri ile konuşurken oda kendini zarif medeni sanması insanların o kadar komik ki bu ben gülüp geçiyorum artık çünkü bunlar eğer gerçekten zannettikleri gibi olsaydı herkesle öyle konuşurdu elemanını da insan yerine koyardı.Ben çizgimi bozmadım çok şükür her zaman normal konuşurum zaten çok egolu insanlar dışında kimseyle sorun yaşamadım.Herkesin görüşüne saygı duyarım ama ben ne kadar resmi yer olursa olsun içten buyrun kardeşim hoşgeldin şöyle buyur bi çay ikram edelim sana tarzı konuşmayı buyrun beyefendi hoşgeldiniz şöyle buyrun bi çay ikram edelim size tarzı konuşmaya tercih ederim.Çünkü ben 2. yazdığım tip konuşmada kendimi rahat hissetmiyorum hepimiz sıradan insanlarız bu kadar kasmaya gerek yok bence.

Son mesajlar