İnsanlar Neden Bağımlı Olur? Bağımlı kişilere nasıl destek olunur?

Bu konuyu okuyanlar

hayatsever

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Her gün karşılaşıyorum illaki bir bağımlı insan ile bunun nedeni yaşadığım konum diyeceğim ama değil başka yerlerde de karşılaşıyorum bu insanlarla...

Sonra oturup ciddi ciddi araştırdım. Bir insan neden bağımlı olur? Bağımlı olan insan bağımlılığından nasıl kurtulur diye? İnsanların bağımlı olmaları genelde psikolojik ve çevresel faktörler olarak değerlendiriliyor. Çevresinde dışlanan ve özgüveni düşük olan kişiler, kendilerini kanıtlamak veya kendilerini psikolojik anlamda daha rahat hissetmek için bu maddeleri kullanmaya başlıyor. Çevresel faktörde de aynı şey oluyor. Kişinin herhangi bir sıkıntısı yoksa bile arkadaş çevresi gibi nedenler madde kullanımına neden olabiliyor.

Sonrası malum bağımlı oluyorlar ve bir çoğu bağımlılığından kurtulamıyor. Bağımlılığından kurtulanlar ise mutlaka bir danışmandan veya bir kurumdan destek alıyor. Ailenin ve yakınların desteği de çok önemli!!!

Ailesinin destek olduğu ama uzman bir destek alamadığı için hayatını kaybeden Cem gibi her gün onlarca insan hayatını kaybediyor. Eğer biz toplum olarak destek olmazsak, umursamazsak bu insanlar ölmeye devam edecek. Ülkemizde bağımlılıkla mücadele eden kurumların olduğunu bilmek güzel. Yeşilay tam da bu konu özelinde bir projeyi hayata soktu. İsmi Bi'Liran Var Mı? muazzam bir proje olmuş. Bugün bu insanlara sahip çıkmak destek olmaz bizim görevimiz. Onların eline bir lira sıkıştırmakla onlara destek olmuyoruz aksine daha çok içinde bulunduğu bataklığı batırıyoruz. Bu insanalara gerçekten destek olmak için Yeşilay gibi kurumlara destek olmalıyız.

Bağımlı bir insan için hiç bir yere destek verdiniz mi? Destek olmadıysanız lütfen aşağıdaki videoyu izleyin!