İnsan isteyerek sevebilir mi...?

Bu konuyu okuyanlar

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Bi arkadaşım bana: insan isteyerekte sevebiliyormuş demişti. Oysa bana göre seveceğimiz insanı kalbimiz seçer. Bazen düşünüyorum birini sırf sevmek istediğimiz için sevebilirmiyiz.

Bu konuda sizinde düşüncelerinizi merak etmiyor değilim hani :)

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
İnsan istediğini sevebilir fakat istediğine aşık olamaz. Sevgiyle aşk farklı şeylerdir. Kalbin seçtiği aşktır, sevgi değildir.

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
İnsan istediğini sevebilir fakat istediğine aşık olamaz. Sevgiyle aşk farklı şeylerdir. Kalbin seçtiği aşktır, sevgi değildir.
Aşkta sevgiyle beraber oluşmaz mı? Birine ben aşığım ama sevmiyorum diyebilirmiyiz.
Sadece aşk konusunda değil. Biriyle tanışırız bi arkadaş olur bi akraba olur ya çok ısınır severiz yada sevemeyiz. Sevmediğim birini sevmek istiyorum diye sevemiyorum ben.

Bareth Gale

Profesör
Reaksiyon puanı
300
Sen birini sevmek istersin ama Allah kalbine kimin sevgisini koyarsa onu seversin. O kişi kimse sevmek istediğini sana unutturur.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Aşkta sevgiyle beraber oluşmaz mı? Birine ben aşığım ama sevmiyorum diyebilirmiyiz.
Sadece aşk konusunda değil. Biriyle tanışırız bi arkadaş olur bi akraba olur ya çok ısınır severiz yada sevemeyiz. Sevmediğim birini sevmek istiyorum diye sevemiyorum ben.

Diyilebilir, aşk bir anlık olan bir şeydir fakat sevgi bir anlık olan bir şey değildir, kişisel düşüncem tabi bu. Genel bir konuda da kendimden örnek vermem gerekirse sevmek istediğim kişiyi severim, istemediğim kişiyi sevmem :D

siriusblackstr

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
14
sevmek istemekle olacak şey değil be gardaş. Aynı zamanda da isteyerek vaz geçebileceğin bir şeyde değil. sadece kendini kandırmaktan ibaret olur diye düşünüyorum. gerçekten sevmek Allah'ın kalbine düşürmesiyle olur o da zaten kaderdir. selametle gardaşım.

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Diyilebilir, aşk bir anlık olan bir şeydir fakat sevgi bir anlık olan bir şey değildir, kişisel düşüncem tabi bu. Genel bir konuda da kendimden örnek vermem gerekirse sevmek istediğim kişiyi severim, istemediğim kişiyi sevmem :D
Hayret doğrusu:)

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Bir insan hoşuma gidiyorsa ve ben bundan emin isem zamanla onu istediğim için aşık olabilirim. Bence aşkın tanımı sevginin yüksek mertebelere ulaşmasıdır. Birde hayaller ile harmanlanırsa vah vah :)

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Bir insan hoşuma gidiyorsa ve ben bundan emin isem zamanla onu istediğim için aşık olabilirim. Bence aşkın tanımı sevginin yüksek mertebelere ulaşmasıdır. Birde hayaller ile harmanlanırsa vah vah :)
Ben bu düşunceye sahip degilim. Sevmek istedigim için sevemiyorum.
Bir zamanlar bende kimi istersem onu sevebilecegimi zannediyordum. Ama...

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,375
Aşk dediğin şeyi içten kalpten gelir karşılıklı hisler ile iletişim kurarsın bir kere aşık oldumu onu kontrol edemezsin sürekli bağlı kalırsın canının parçası gibi seversin yani isteyerek ortak yönler varsa olumlu bir şekilde anlaşılabiliyorsa o an içten gelen duygular söz konusu olursa o zaman aşık olunabilir

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Herkes için geçerli olmasa da sevilir bence.Örnek olarak görücü usulü evlenip birbirini çok seven insanlar var tanıdıkça seversiniz birini ama günümüzde herkes herkesin a'dan z ye her şeyini bildiği için zor gibi gözüküyor

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Yeterince istediğinizde ve buna karşılıkda bulabilirseniz bence aşk dolu bir hayat geçirebilir insan.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Birini gözüne kestiriyorsun, sonra karşıdaki kişi de seni gözüne kestiriyor. Şanslıysan ya da işler yolunda giderse sol taraf bunu onaylıyor ve en son da gönül ilişkisinin başladığı o kıymetli ana erişiliyor... Özetle kalbin çarpması öz istekten daha fazla önem taşıyor.

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Birini gözüne kestiriyorsun, sonra karşıdaki kişi de seni gözüne kestiriyor. Şanslıysan ya da işler yolunda giderse sol taraf bunu onaylıyor ve en son da gönül ilişkisinin başladığı o kıymetli ana erişiliyor... Özetle kalbin çarpması öz istekten daha fazla önem taşıyor.
Bide şöyle düşunelim. Biri sizi sevdigini soylüyor ve hiç kötü biride değil. Ama siz onu sevemiyirsunuz. Sevmemeniz için hiç bi sebep yok ama sevemiyorsunuz.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Bide şöyle düşunelim. Biri sizi sevdigini soylüyor ve hiç kötü biride değil. Ama siz onu sevemiyirsunuz. Sevmemeniz için hiç bi sebep yok ama sevemiyorsunuz.
Sevemeyenin ya mazisinde bir kişi yatıyordur ya da tamamen ritim olayı. O çarpıntı yaşanamadıktan sonra bin dereden su götürülsün oluru yok.

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
Bu durum nsandan insana değişir.
Her kişiliğin farklı mizacı vardır. Biri severken biri sevemez, bu çok göreceli bir kavram. İstediği halde çok iyi ve mükemmel insanlar karşısına çıktığı halde ,kalbine dokunamayınca sevemez ki, nasıl sevsin.

Kimine göre sevgi, kimine göre aşk, kimine göre heyecan;; şu sıralar çoğu insan, ne yaşadığını bilmiyor bile..
Sorunun cevabı evet de olabilir, hayır da.

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Sevemeyenin ya mazisinde bir kişi yatıyordur ya da tamamen ritim olayı. O çarpıntı yaşanamadıktan sonra bin dereden su götürülsün oluru yok.
Tam olarak demek istedigim bu

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bu durum nsandan insana değişir.
Her kişiliğin farklı mizacı vardır. Biri severken biri sevemez, bu çok göreceli bir kavram. İstediği halde çok iyi ve mükemmel insanlar karşısına çıktığı halde ,kalbine dokunamayınca sevemez ki, nasıl sevsin.

Kimine göre sevgi, kimine göre aşk, kimine göre heyecan;; şu sıralar çoğu insan, ne yaşadığını bilmiyor bile..
Sorunun cevabı evet de olabilir, hayır da.
Doğru çoğu insan ne yaşadığını bilmiyor bile.

Son düzenleme:

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Birine sevginizin tümünü sunmak asla sizi de aynı şekilde seveceğinin garantisi değildir.
Sevgiye karşılık beklemeyin.
Sadece sevginin karşısıdakinin kalbinde büyümesini bekleyin..
Fakat olmazsa da sizin kalbinizde büyüdüğüne emin olun. Birine sevginizin tümünü sunmak asla sizi de aynı şekilde seveceğinin garantisi değildir. Sizi tatlı kılacak yeterli mutluluğunuz olsun, güçlü kılacak kadar acı deneyiminiz, insan kılacak kadar üzüntünüz , ve sizi mutlu kılmaya yetecek kadar umudunuz olsun çünkü sevgi bir kıvılcım aşk ise bir yangın..

Reaksiyon puanı
68
Aslında iki durumu vardır. Hem isteyerek hemde istemeyerek İsteyerek de sevebilir insan. Çünkü sevmek İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu anlamındadır.Bir insanı görerek veya görmeden de sevebilirsin gördüğün insandan hoşlanıp hoşlanmamak daha kolaydır fakat görmediğin insanı sadece hayallerinde oluşturabilirsin yani onu istersin sonra kalbin ile seversin istemediğin bir şey için hayal veya umut beslemezsin.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Bence sevgide karşılık beklenirse o samimi bir sevgi değildir . Bir insanı bir cümle, bir hareket dolayısı ile sevmeye başlar insan bu bazen aşka dönüşür. Ancak her sevgi aşk olmaz bazen kardeşin gibi seversin. İsteyerek karşıdakini sevemez bence insan.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
bende tanımadığım halde bazı insanları sevmiyorum,uzaklaşıyorum.istesemde sevemıyorum.neden acaba ?

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,375
bende tanımadığım halde bazı insanları sevmiyorum,uzaklaşıyorum.istesemde sevemıyorum.neden acaba ?

Ortak yön bulamamaktan kaynaklanıyor olabilir tabi bunun çekingenlikle alakası olduğunu düşünüyorum aynı şeyi bende yaşıyorum

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
bende herşey kalp kalbe karşı oluyor.yani birini sevdiğimde ,ona kanım ısındığında aynı şekilde de karşımdakide de aynısı oluyor.her ne kadar inkar etmeye çalışılsada bende durum böyle.

Süpürgesiz cadı

Profesör
Reaksiyon puanı
617
Sevginin isteyerek ve ya istemeyerek gibi bi durumu yokmuş. Sevince seviyor işte. :)

Son mesajlar