İlkan resmen Fenerbahçe'de

Bu konuyu okuyanlar

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
İlkan resmen Fenerbahçe'de!

Fenerbahçe ve Galatasaray arasında yaşanan İlkan Karaman savaşında son sözü Türkiye Basketbol Federasyonu söyledi. Federasyon, yaptığı yazılı açıklamada İlkan'ın Sarı-Lacivertli kulüp ile imzaladığı sözleşmeyi tescil ettiğini duyurdu.

karaman600_LR0U3.jpg

Fenerbahçe ve Galatasaray arasında yaşanan İlkan Karaman savaşında son sözü Türkiye Basketbol Federasyonu söyledi. Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, "Sporcu İlkan Karaman hakkında Federasyonumuza ibraz edilen evraklar ve sporcunun durumu mevzuat çerçevesinde değerlendirilmiş olup, ilgili birimlerce incelenmesi sonrası; sporcunun Fenerbahçe Spor Kulübü ile imzalamış olduğu TBF Tek Tip Sözleşmesi’nin tesciline karar verilmiştir.

Fenerbahçe, Galatasaray ve Karşıyaka Kulüplerinin dâhil olduğu ve kamuoyuna yansıyan transfer işlemleri konusunda TBF konunun daha iyi anlaşılabilmesi amacı ile aşağıdaki açıklamaların yapılmasını gerekli ve yararlı görmüştür.

-Sözleşmeli Sporcular Lisans, Tescil ve Transfer Yönetmeliği çerçevesinde Karşıyaka Kulübü 24.08.2011 tarihinde sporcu İlkan Karaman ile TBF kurallarına uygun iki yıllık “Tip Sözleşme” yapmış ve tescil ettirmiştir.
-Karşıyaka Kulübü 12.07.2012 tarihinde bahse konu sözleşme şartlarında yazan hususları değerlendirerek ve yönetmeliklerde öngörüldüğü şekilde sporcunun bonservisini imzalamak sureti ile sözleşmeyi sonlandırmıştır. Durum, KSK tarafından TBF’ye de bildirilmiştir.
-Bu şekilde serbest kalan sporcuların, oyunculuk yapabilmeleri için, Sözleşmeli Sporcular Lisans, Tescil ve Transfer Yönetmeliği’ne uygun olarak herhangi bir kulüp ile TBF resmi ‘Tip Sözleşmesi’ni imzalaması ve Federasyona tescil ettirilmesi gerekmektedir.
-Serbest kalan sporcu İlkan Karaman, bu şekilde mevzuata uygun Tip Sözleşmeyi, Fenerbahçe Kulübü ile 16.08.2012 tarihinde imzalayarak, Federasyona 17.08.2012 tarihinde ibraz etmiş ve anılan sözleşme yapılan incelemeler sonucunda bugün tescil edilmiştir.

Bilindiği üzere; Mevzuat ve Tahkim Kararları gereğince, Federasyon tarafından tescil edilmeyen ve tarafların kendi aralarında ‘özel’ olarak imzaladıkları, ‘Özel sözleşme, özel fesihname ya da özel nitelikteki her türlü evrak’, Federasyon tarafından hukuken dikkate alınmamaktadır. Bugüne kadar bu yönde pek çok uygulama TBF tarafından yapılmıştır. İlgili taraflardan GS Kulübü de buna örnek bir durumu yaşamıştır.

Diğer taraftan T.C. Anayasası’nın, Sporun Geliştirilmesi ve Tahkim başlıklı 59. maddesinin 29.03.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ek Fıkrası’ çerçevesinde, taraflar arasında ortaya çıkacak ‘Özel Sözleşmelere’ dayalı maddi ihtilaflarda, Federasyonlar ancak tarafların tamamının yetki vermesi halinde konuyu inceleyerek karara bağlayabilmekte, bunun dışındaki parasal ihtilaflar, özel sözleşmeye aykırılık, özel sözleşmelerdeki taahhütleri ihlal vb. konularda ‘Adli Yargı Mercileri’ yetkili bulunmaktadırlar. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur" denildi.

Ntv Spor

BLacK+

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
bu yönden fenerbahçeyi hep taktir etmişimdir. iyi çalışıyor avukatları vs.. nerde ne açık var buluyorlar, milletin anlaştığı,bitirmek üzere olduğu transferi kapıyorlar..

Reaksiyon puanı
4
insan milli oyuncusunu ezeli rakibine kaptırırmı?galatasaray kaptırıyor.(oldumu furkan bu yorum [MENTION=52555]by efsane[/MENTION])

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ben bu oyuncunun gidişine üzülmüyorum. sonuçta ilk 5 için değil, kadro derinliği için düşünülen bir oyuncu. galatasarayda da, fenerbahçede de benchte oturacak ve dünya çapında yıldızlardan forma kapmaya çalışacak.

bizi ilgilendiren kısmı, verilen sözün tutulmamış olması. federasyondan böyle bir kararın çıkması normal. aksini beklemek hayalcilik olur. galatasaray hakkını mutlaka arayacaktır. bu saatten sonra amaç oyuncuyu geri almak değil, maddi zararı karşılamak olacaktır. ben yönetime güveniyorum. gs yönetimi amatörce iş yapmaz. bekleyelim bakalım. son gülen iyi güler.

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
ben bu oyuncunun gidişine üzülmüyorum. sonuçta ilk 5 için değil, kadro derinliği için düşünülen bir oyuncu. galatasarayda da, fenerbahçede de benchte oturacak ve dünya çapında yıldızlardan forma kapmaya çalışacak.

bizi ilgilendiren kısmı, verilen sözün tutulmamış olması. federasyondan böyle bir kararın çıkması normal. aksini beklemek hayalcilik olur. galatasaray hakkını mutlaka arayacaktır. bu saatten sonra amaç oyuncuyu geri almak değil, maddi zararı karşılamak olacaktır. ben yönetime güveniyorum. gs yönetimi amatörce iş yapmaz. bekleyelim bakalım. son gülen iyi güler.

amatörlüğün kralını yaptı gs yönetimi :) hukuki olarak hiçbi değeri olmayan sözleşmeyle hak iddia etmeye kalktılar bi de :)

http://www.tumspor.com/spor-medyasi/haber/917590-uluctan-gs-icin-olay-sozler-sapsallik

bi de gs açıklama yaptığında "yanlış anons" diye her olayda bu sözü yazan arkadaşlar kendileri yanlış anonsa atladılar:)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Hıncal Uluç iyi değinmiş. Yasalara uymak gerekli.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
amatörlüğün kralını yaptı gs yönetimi :) hukuki olarak hiçbi değeri olmayan sözleşmeyle hak iddia etmeye kalktılar bi de :)

http://www.tumspor.com/spor-medyasi/haber/917590-uluctan-gs-icin-olay-sozler-sapsallik

bi de gs açıklama yaptığında "yanlış anons" diye her olayda bu sözü yazan arkadaşlar kendileri yanlış anonsa atladılar:)
hıncal uluç'un bu tür olaylarda böyle konuşması gayet normal. beni gs yönetimi ilgilendirir. yönetime güveniyorum. tbf nin fb lehine karar vereceği belliydi zaten. aksi mümkün değil. gerekli yerlere başvurular yapılıyor. zamanla ortaya çıkar kim haklı, kim haksız.

daha önce enes kanter olayında ortayı ayağa kaldıran kişilerin, şimdi benzer durumda ilkan için "tabi canım, herkes iistediği takımda oynar" demesi ayrı bir komedi.

ayrıca gs yönetimi ilkanı çok önemseseydi işler bu noktaya gelmezdi. en baştan ilkanla sözleşme yenilenirdi. zaten adamı doğru dürüst tanıyan, bilen yoktu. sadece basketbolu çok yakından takip edenlerin haberdar olduğu bir oyuncuydu. şimdi bir anda gündem oldu. işin içinde gs olmasa kimsenin umru olmaz. :)