İlk Türk Savaş Gemisi: "Heybeliada"

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
İlk Türk Savaş Gemisi: "Heybeliada"

337862.jpg

2 bin ton ağırlığında, 99 metre uzunluğunda, %100 yerli ilk savaş gemisi '
Heybeliada' görüntülendi.

TEHLİKELER ÖNCEDEN TESPİT EDİLEBİLİYOR

Heybeliada'nın kalbini oluşturan Savaş Harekat Merkezinde seyir subayları en ufak gelişmeleri bile elektronik ekranlardan an be an takip ederken gelebilecek tehlikeler önceden tespit edilebiliyor. Oluşturulan radar sistemi sayesinde de Heybeliada'nın radara yakalanma riski en aza indirilebiliyor. Personelin güvenli ve rahat seyir edebilmesi için ise gemide dinlenme salonları ve ev ortamını aratmayacak yatakhane bölümleri bulunuyor. Bunun dışında ilk milli savaş gemisi Heybeliada'nın vurucu gücü ise oldukça yüksek özellikleri barındırıyor.

Gemide verilecek harekat görevlerini icra edebilmek için; Hava, su üstü, su altı ve elektronik harp maksatlı gelişmiş hedef arama ve takip sistemleri, Su üstü ve hava hedeflerine karşı güdümlü mermi ve top sistemleri, su altı hedeflerine karşı torpido sistemi, elektronik destek ve lazer ikaz sistemi ile RF/lazer çıkış yapan radar güdümlü mermiler tespit imkanı ve ileri teknoloji muhabere sistemleri bulunuyor.

TAHRİP GÜCÜ YÜKSEK FÜZELER
Gemide görevli seyir subayları gazetecilere gemiyi gezdirirken detaylı bir şekilde gemiyle ilgili özellikler hakkında bilgi verdi. Üzerinde bir de helikopter pisti bulunan Heybeliada F 511 ayrıca 30 deniz mili hıza ulaşabilme yeteneğine de sahip bulunuyor. Heybeliada F 511 güverte kısmındaki tahrip gücü yüksek füzelerle de düşmana korku veriyor.

kaynak

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Hadi hayırlısı, bakalım uçak gemisini ne zaman görecez.

finisterre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam haberin basligindan bir kere atmasyon oldugu belli. icerigini de okudum tabi ki. bir kere 100% turk olmasi imkansiz cunku bizde motoru, seyrusefer sistemleri, radar ve bilimum beyni olusturan parcalari disardan aliyoruz malesef. cunku bunu uretecek teknolojiye sahip degiliz. Zaten maharet bunlari yapabilmekte. esas muhendislik, iscilik, kalite bunlari uretmekten gecer. Ha derseniz ki dis iskelet turkiyede yapildi o dogrudur. Malesef sadece montaj ulkesiyiz. Yalan haberlerle milleti kandiriyorlar. Keske uretebilsek, zaten o zaman gercekten gercek bir dev olabiliriz. saygilar,

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
hocam haberin basligindan bir kere atmasyon oldugu belli. icerigini de okudum tabi ki. bir kere 100% turk olmasi imkansiz cunku bizde motoru, seyrusefer sistemleri, radar ve bilimum beyni olusturan parcalari disardan aliyoruz malesef. cunku bunu uretecek teknolojiye sahip degiliz. Zaten maharet bunlari yapabilmekte. esas muhendislik, iscilik, kalite bunlari uretmekten gecer. Ha derseniz ki dis iskelet turkiyede yapildi o dogrudur. Malesef sadece montaj ulkesiyiz. Yalan haberlerle milleti kandiriyorlar. Keske uretebilsek, zaten o zaman gercekten gercek bir dev olabiliriz. saygilar,
O geminin savaş ve savunma sistemleri türk yapımıdır ki bir savaş gemisinin en önemli özelliğidir. Motor radar vs sistemleri tüm dünya farklı pazarlardan karşılıyor..

finisterre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam bu biraz turk milletinin zugurt savunması kusura bakma. Kelime anlamı herşeyi Türk parçası olmasidir % 100 un. Kaldı ki bu dedigim onemli parçaların en azından birkaçını biz yapsak yine de tamam. Ama apacik yalan haber bu. Savunma ve savaş sistemleri de açıkça beliryilmemekle beraber Türk yapımı olabileceğine kesinlikle ihtimal vetmiyorum. Ağır ve teknolojik silah uretemiyoruz.

Geminin yapiminda kullanilan ozel yapistiricilar dahi ithaldir. Navigasyon ki can damarlarindan biri ithal. Saçtan yapilan gövde turktur laf yok. Ama bir tane ileri teknoloji Türk yapimi yoktur o gemide.

Bu haberin basligi ilk turk savas gemisi montajlandi olabilirdi. Milleti aptal zannetmesinler. Yoksa biz de isteriz arzu ederiz tabi ki

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Motoru bilmem de radar sistemi bizimdir. Aselsan, tai, tusaş bilmem ne zaten yıllardır radar üreten firmalar. Ben mi yanlış biliyorum? Sitelerinde vardı sanırım. Motor yapmak gemiyi yapmaktan zorsa tabiki ithal edeceksin.

finisterre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Iste bu mantık durduğumuz yerde patinaj yaptiriyor bize. Doğrudur motoru üretmek zaman yatirim ar-ge ve beyin ister. Kolayina kacarsan elin oğlu yapsın parasini verelim alalimdir. İşte yabancılar bunu aşmış, calisip yapiyorlar. Beraber calisiyorum adamlarla, ilk once bizim malimiz olsun mantığı var ki dogrusu da o. Amerika'dan getirdiler ozel kamyonlarini. Şu montajci kafayi atmadikca oteye gidemeyiz.

Radarla ilgili Aselsan belki yazılımını yspiyor olabilir büyük ihtimal. Esas maliyet donanımda. Ama emin degilim yanlis birşey söylemiyim

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22

Silah donanımı:

• 2 x 12.7 mm Aselsan STAMP
Sensörler ve
işleme sistemleri:
GENESIS CMS
Elektronik harp
ve tuzakları:
Aselsan ARES-2N
Tamamı Türk yapımıdır ve bir savaş gemisi için hayati derecede önemlidir (Özellikle GENESIS)..

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
O geminin savaş ve savunma sistemleri türk yapımıdır ki bir savaş gemisinin en önemli özelliğidir. Motor radar vs sistemleri tüm dünya farklı pazarlardan karşılıyor..

tüm dünya farklı pazardan alıyor derken uzaydanmı geliyor?

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
tüm dünya farklı pazardan alıyor derken uzaydanmı geliyor?
Savaş gemisi üreten ülkeler, örneğin ingiltere makinelerini almanya'dan, fransa silah sistemini amerika'dan satın alıyor. Yani kendi ülkesinde üretmiyor ya da iç pazarından karşılamıyor, daha uygun gördüğü başka bir ülkeden tedarik ediyor..

finisterre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dostum tabi ki baska yerlerden alinan olabilir ama en onemli birkac parcan yerlidir bazilari disardan alinmadir bu normal. ben en onemli parcalarin hepsinin disardan alinmasini diyorum.bahsettigin ulkeler motorlari en azindan kendi yapiyor cunku patentleri var.

motoru, navigasyonu, seyrusefer , radar bunlari uretebilecek kapasitede oldugumuzda o gemi 100% turktur.

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
dostum tabi ki baska yerlerden alinan olabilir ama en onemli birkac parcan yerlidir bazilari disardan alinmadir bu normal. ben en onemli parcalarin hepsinin disardan alinmasini diyorum.bahsettigin ulkeler motorlari en azindan kendi yapiyor cunku patentleri var.

motoru, navigasyonu, seyrusefer , radar bunlari uretebilecek kapasitede oldugumuzda o gemi 100% turktur.
Motor hariç diğerlerini üretebiliyoruz, dünyada savaş gemisi yapımında bizim geldiğimi aşama kat ettiğimiz mesafe çok önemli. Bunu başarabilen ülke sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Bu bilgi birikimi ve insan gücüyle senin arzu ettiğin %100 şekilde gemi üretmemiz de çok uzak değil :)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Bir kaç şey buldum paylaşayım.

Denize 2008 yılında indi.
milgem3.jpg

...Yapımına 2007 yılında başlanan Heybeliada F 511korvetinde kullanılan malzemenin yüzde 80'i yerli üreticilerden elde edildi....

Burada epey bir fotoğraf var.

ve sitede bir yorum.
Bazı ek bilgiler
Merhabalar,

Sitenizde, F-511 TCG Heybeliada ile ilgili haberlere geniş yer verdiğiniz için çok teşekkürler. Ama siz bir denizcilik sitesi olarak, diğer gazete ... haberlerinden farklı olmalı ve şu gerekli bilgileri de okurlarınıza vermelisiniz.

a) Bu gemi, Deniz Kuvvetlerimizin İstanbul Tersanesi'nde (eski Pendik Tersanesi),asıl yüklenici Blohm+Voss adlı Alman Gemi Yapım Şirketinin işbirliği ile inşa ediliyor.

b) Bu Milgem serisi korvetin ana projesi, Blohm+Voss adlı bu gemi yapım şirketinin MEKO A-100 adlı projesine dayandırılmıştır. Yani bir çeşit uyarlamasıdır..

c) Bir yazınızda geçtiği gibi, bu korvet, Deniz Kuvvetlerimizin ilk korveti değildir.
Halen Deniz Kuvvetlerimizde, Fransa'dan alınan B sınıfı,6 korvet bulunmaktadır.

d)Bu Milgem projesinde ise, toplam 12 gemi savaş gemisi inşa edilecektir. Bunların 8'i -Ada Sınıfı Korvet- olacaktır. Dün denize indirilen F-511 Heybeliada, bu Milgem projesinin ilk gemisidir.
Geri kalan 4 gemi ise -TF2000 sınıfı Fırkateyn- olarak inşa edilecektir.

Saygılarımla

Bülent BAYRI
İstanbul

heybeliada%20f%20511.jpg

2008 yılına ait tanıtım vidyosu
[video=youtube_share;_gFwMhf4Bak]http://youtu.be/_gFwMhf4Bak[/video]

aagkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Güzel memeleketimde bu tip olumlu gelişmelerin yaşanması bizi mutlu ediyor,aynı şekilde hızla devam ederek çıtayı bi üst seviyeye çıkarırız inşaallah.

Koca Adam

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Bir olumsuzluktur ki almış başını gidiyor!! Begenmedigin bu gemi bile yoktu şimdi bir sürü çalışma yapiliyor hepsi gelişmek adına yapılan şeyler bugün alırsın yarın alıntı olur çalıntı olur her neyse kendin yaparsın ama ne var ki bi aşağılık kompleksine tutulmuslar onu yapamayız buna hiç ulasamayiz bilmem bir sürü lüzumsuz zerzevat söz :( ayrıca once Türk demeyi bileceksin arkadaş ... asıl bu zihniyetten kopmazsan gelismeyi geçtim somurgelik bile sana XXL