İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Bu konuyu okuyanlar

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
sahibinden üzerinden alıyorsanız en çok dikkat etmeniz gerekenler :
1. Temiz kullanılmış olmalı ( çizik vs sıkıntı değil normal kullanımdada oluşuyor derin olmasın kılcal çizik problem değil. Kesinlikle vuruk, kırık olmamalı.
2. Orjinal kutusu, faturası ve garantisi olmalı. ( Servis görüp görmemesi önemli değil. Servis görmüş olması hatta daha iyi diğer türlü siz sıkıntı çekersiniz.
3. Kutu içeriği tam olmalı. ( Kulaklık, şarj aleti dökümanlar vs. )
4. Fiyatı makul bir seviyede olmalı. Mesela sıfır fiyatı 1300 lira olan bir telefon düşünün. 1200'ye koyanlar çıkar uzak durun 100 TL verip sıfırını alırsınız. 1100 TL eh işte idare eder diyelim ama 1000 TL olması gereken fiyattır. 1000 TL'nin altında yukarıda saydığım özellikleri bulabiliyorsanız düşünmeden alın :)
5. Fotoğrafları güzel olarak çekilmiş ilanlara dikkat verin. Fotoğrafları abuk subuk yerde çeken yada hiç fotoğraf koymayan ilanlarda demekki satıcı önem vermiyor pek fazla. Az fotoğraf varsa fazladan fotoğraf isteyin. Gerekirse video isteyin.
* Tabi ki ikinci el almak bir risk. Ben mesela ikinci el aldığımda telefonun servis görmediğini düşünüyordum ama bi baktım ki servis görmüş ama üzülmedim çünkü diğer türlü ben uğraşıcaktım.

tolga26esk26

Asistan
Reaksiyon puanı
43
2.el telefon alırken markasının samsung ve LG olmamasına dikkat etmelisin gerisi hikaye

Yüce Sizer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, bu konuda 2. el telefon alırken dikkat ettiğim konuları ve tecrübeleri sizin ile paylaşacağım. Umarım işinize yarar.

1) Dükkandan alıyorsanız yerimiz yurdumuz belli deseler dahi bir sorun olduğunda kimi yerler kabul etmez bu sebeple faturanızı (dükkan tarafından kesilen) isteyin.

2) Piyasada çok iyi klon telefonlar var hatta o kadar ince işçilik olanlar var ki sadece işlemci özelliklerine bakarak anlaşılabiliyor veya uzun süre kullanımda deformasyondan fark ediliyor, bu sebeple alacağınız telefonun yazılım ve donanım özelliklerini iyice araştırıp öğrenin.

3)Telefonunuzun kayıtlı olup olmadığınızı telefonun IMEI numarası ile BTK nın sitesinden kesinlikle kontrol edin

4) Kutu ve fatura kağıdı üzerinde ki ımei numarası ile cihaz içerisinde *06# ile öğrendiğiniz numaranın aynı olmasına özen gösterin (garantisi süren telefonlar için özellikle)

5) Cihaz mümkünse garantisi ve faturası olan cihaz olmalı.

6) Ölü piksel kontrolü yapın

7) Cihaz çerçevesinde hasar ve darbeleri kontrol edin

8) Batarya gözlemlenebiliyorsa şişme, etrafında renk değişimi, akma vs var ise dikkat edin. İlerine sorun çıkartacaktır.

9) Birisi ile görüşme yaparak telefonun mikrofonunu ve ahizesini kesinlikle kontrol edin.

10) Ön ve arka kamera kontrolü yapın dalgalanma vs var ise sıkıntı olabilir

11) Jack girişi kontrolünü yapın ileride kulaklık kullanmak isterseniz sıkıntı yaşamayın,

12) Şarj aleti orjinalliğini kontrol edin (bir çok dükkan/kişi orjinal ürünleri kendisine saklayıp yan sanayi ürünleri teslim etmeyi tercih eder buna dikkat edin) ayrıca şarj soketin de oynama ve gevşeme var mı bunu kontrol edin

13)Kesinlikle Kimlik bigileri, ulaşılabilecek numaralar ve telefon imei model bilgilerinin bulunduğu satış sözleşmesi düzenleyin.

14) Mümkünse daha önce alışveriş yaptığınız veya güvenli profil oluşturan kişileri tercih edin istemeden kayıp bir telefon alırsanız bir gün polis kapınızı çalabilir.bu durum ile kimse karşılaşmak istemez.

15) Kablosuz bağlantı özelliklerini kontrol edin günümüzde akıllı telefonlarda sadece wifi adaptörü bozulmaları vs gerçekleşebiliyor.

16) Yurt dışı ürünlerde pasaport kayıdını sorgulatmanızı öneririm.

18) Tanıdığınız bir teknik servis varsa veya rica ederek telefonun tamir geçmişini sorgulamanızı öneririm.

19) Almak istediğiniz modelin kronik sorunu var ise kaynaklardan öğrenip alacağınız cihazda olup olmadığını kontrol edin

20) Varsa bildirim ledi kontrolü sağlayın

Yukarıda yazdıklarım benim 2. el telefon alırken dikkat ettiğim aşamalar sizler de eklemeler yapabilirsiniz veya gereksiz olan kısımları çıkartabilirsiniz.

iyi forumlar...
Çok güzel olmuş. 2. El alacaklara baya faydalı olabilir. Eline sağlık

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Şu aralar 2.el almak sıkıntı Bylock olayı yüzünden

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
münkünse 2. el almamak en iyisi... çünkü çalıntı olabilir, bylock olabilir, gizli arızalar, kronik sorunlar olabilir. genelde satıcılar fiyatları sanki sıfır cihazmış gibi satıyolar zaten :) 2.el de bilinmeyen o kadar değişken ve sabit var ki , en iyisi garantili sıfır bir cihaz almalı .

sedat44skr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
öncelikle telefonun garanti durumuna sonra değişeni var mi çizikler var mi darbe deforme durumuna en son donanımların çalışmasına hoparlör kamera ve dokunmatik ekrandaki hissiyat

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
eski sahibi bylockçu olabilir yada kadın satıcısı olabilir ki al başına bela hatta o telefonla devlet büyüklerine küfür edip sövmüşse gene yandın.

Ahmed Aydın ORHAN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
kalan garanti ve bataryanın aşınma seviyesi yani kalan ömrüne ayrıca aldığın kişi telefonla haşir neşir anlamasına teknoloji sevmesine ve iyi bakmasına

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
- İphone için eğer garantili ise apple sitesinden garanti süresini kontrol edebilirsiniz. Bahsedildiği şekilde iphone 5s aldık biradere sorunsuz kullanıyor ve 22 ay garantiydi. Sıfır cihazın 400 TL altına almış olduk.

CheriouR

Doçent
Reaksiyon puanı
213
Merhabalar, bu konuda 2. el telefon alırken dikkat ettiğim konuları ve tecrübeleri sizin ile paylaşacağım. Umarım işinize yarar.

1) Dükkandan alıyorsanız yerimiz yurdumuz belli deseler dahi bir sorun olduğunda kimi yerler kabul etmez bu sebeple faturanızı (dükkan tarafından kesilen) isteyin.

2) Piyasada çok iyi klon telefonlar var hatta o kadar ince işçilik olanlar var ki sadece işlemci özelliklerine bakarak anlaşılabiliyor veya uzun süre kullanımda deformasyondan fark ediliyor, bu sebeple alacağınız telefonun yazılım ve donanım özelliklerini iyice araştırıp öğrenin.

3)Telefonunuzun kayıtlı olup olmadığınızı telefonun IMEI numarası ile BTK nın sitesinden kesinlikle kontrol edin

4) Kutu ve fatura kağıdı üzerinde ki ımei numarası ile cihaz içerisinde *06# ile öğrendiğiniz numaranın aynı olmasına özen gösterin (garantisi süren telefonlar için özellikle)

5) Cihaz mümkünse garantisi ve faturası olan cihaz olmalı.

6) Ölü piksel kontrolü yapın

7) Cihaz çerçevesinde hasar ve darbeleri kontrol edin

8) Batarya gözlemlenebiliyorsa şişme, etrafında renk değişimi, akma vs var ise dikkat edin. İlerine sorun çıkartacaktır.

9) Birisi ile görüşme yaparak telefonun mikrofonunu ve ahizesini kesinlikle kontrol edin.

10) Ön ve arka kamera kontrolü yapın dalgalanma vs var ise sıkıntı olabilir

11) Jack girişi kontrolünü yapın ileride kulaklık kullanmak isterseniz sıkıntı yaşamayın,

12) Şarj aleti orjinalliğini kontrol edin (bir çok dükkan/kişi orjinal ürünleri kendisine saklayıp yan sanayi ürünleri teslim etmeyi tercih eder buna dikkat edin) ayrıca şarj soketin de oynama ve gevşeme var mı bunu kontrol edin

13)Kesinlikle Kimlik bigileri, ulaşılabilecek numaralar ve telefon imei model bilgilerinin bulunduğu satış sözleşmesi düzenleyin.

14) Mümkünse daha önce alışveriş yaptığınız veya güvenli profil oluşturan kişileri tercih edin istemeden kayıp bir telefon alırsanız bir gün polis kapınızı çalabilir.bu durum ile kimse karşılaşmak istemez.

15) Kablosuz bağlantı özelliklerini kontrol edin günümüzde akıllı telefonlarda sadece wifi adaptörü bozulmaları vs gerçekleşebiliyor.

16) Yurt dışı ürünlerde pasaport kayıdını sorgulatmanızı öneririm.

18) Tanıdığınız bir teknik servis varsa veya rica ederek telefonun tamir geçmişini sorgulamanızı öneririm.

19) Almak istediğiniz modelin kronik sorunu var ise kaynaklardan öğrenip alacağınız cihazda olup olmadığını kontrol edin

20) Varsa bildirim ledi kontrolü sağlayın

Yukarıda yazdıklarım benim 2. el telefon alırken dikkat ettiğim aşamalar sizler de eklemeler yapabilirsiniz veya gereksiz olan kısımları çıkartabilirsiniz.

iyi forumlar...
Güzel bir konu olmuş. Herkesin bilmesi gerekiyor mutlaka bunları

Mesuttt1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler gereken herşeyi fazlasıyla yazmışsınız

TeknoLee

Doçent
Reaksiyon puanı
135
Şimdi bir de bylock işleri falan çıktığı için ikinci el telefon alırken daha dikkatli olmak lazım bu devirde.

forumçelebi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bugüne kadar 2.el telefon hiç kullanmadım, kullanmam da ! hatta bir ara tarihi eser sayılabilecek eski telefonumu kullandım parasızlık sebebiyle, ama yinede 2.el almadım ! çok şükür şimdi sizden akıllı olmasın var bir tane akıllı telefonum :)
yani kardeş 2.el den uzak dur !
ha bir de eskiden cep telefonu işi yapan bir arkadaşımın bana söylediği söz vardı ; "cep telefonu işi yapıp da sahtekarlık yapmayan adam yok" dediydi ! sen yaptın mı diye sorduğumda "ben de yaptım" diyebilmişti !
2.el telefon işi yapıp da helalinden kazanan arkadaş varsa onu tenzih ediyorum, kusuruma bakmasın !

WellTime54

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,000
Asla almam aldırmam param olsada almam olmasada.Faydalı bilgiler elinize sağlık

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ben ikinci elden aldım telefon ama 10 üründen ancak 5-6 sı sağlam çıkmıştır. eski telefonlar ise daha sağlamlardı. ben şimdi bulsam eski telefonlarımdan bir koleksiyon yapmak için almak durumundayım fakat çok zor bulunuyolar... ve pahalılar da :)

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Teşekkür ederim

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
Çok önemli bir konu.

akumut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Hertürlü giydirenler var

emrejan6363

Asistan
Reaksiyon puanı
105
iphone 8 plus mı s10 mu mu işlemci ve kamera olarak

Reaksiyon puanı
51
bence almadan önce o telefonu kısa süre size vermelerini isteyin bozmadan test edin sıkıntı olursa teslim edin almayın

WellTime54

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,000
Bu arada uzun zamandır sıfır cihazlardan kazanamadıkları paraları 2.elden kazanıyor bu işi yapan tüm zatlar :)

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379
Apple dışında almayın Apple alırsanız da check-up yaptırın. Zaten her şeyi çıkıyor

Kerem KÖYLÜ

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Bilindik yerlerden ve her zaman alisveris yaptimiz yerden almaya dikkat etmwliyiz yada daha uygun fiyata 0 bir telfon almaliyiz