İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

FOM

Profesör
Onursal Üye
Merhaba.
Çoğu kullanıcı telefonların çoğunun hızlı değer kaybetmesinden dolayı fazla zarar etmemek için ikinci el telefonlara yönelmeye başladı.

Her esnaf telefoncuya güvenilir mi ?
Peki her ikinci el telefona güvenilir mi ?
İkinci el telefon alırken nerelere dikkat etmeliyiz ?

Her esnaf telefoncuya güvenilir mi ?

Çoğu esnaf telefon satarken kendilerini güvence olarak gösterir. Biz on senedir yirmi senedir aynı yerimizdeyiz, yerimiz yurdumuz bellidir gibi cümlelerle müşteri bağlamaya çalışırlar Fakat telefonunuz da bir arıza çıksın geri götürün çoğu arkasında durmaz hatta isde etmek isterseniz 300-400 kesip öyle alabiliceğini söyler. Çoğu iyi dille garantin biziz diyerek size adınıza fatura kesmemeye çalışırki devlete vergi ödemesin ama bu risklidir eğer aldığınız telefon kayıp veya çalıntı bir cihazsa o telefon bir zaman sonra kapanıcaktır ve faturanız olmadığı için ispatlayamacaksınız. Çünkü çoğu telefoncu genelde bir fişin arkasına veya kendi isminin yazdığı kartviziti imzalayıp size verir ve bir sıkıntı olduğunda bununla gel derler. Kendi adımıza fatura kestirmeye çok dikkat etmemiz gerek. Fatura olmafan telefon almamalıyız. Çünkü telefon alıcağımız çoğu zaman kendi oturduğumuz bölgede ki telefonculara gideriz ve buda telefoncuların müşteri bağlamaları için büyük avantajdır çünkü aynı yerin esnafıyız diye bağlamaya çalışırlar.

Peki her ikinci el telefona güvenilir mi ?

Almak istediğimiz telefonu almadan, almaya gitmeden iyice araştırıp her detayını karşılaşabiliceğimiz sorunları öğrenip öyle gitmeliyiz. Telefonun garanti süresine bakıp kontrol etmeliyiz. Varsa telefonu satan kişi faturasıyla beraber sattıysa o faturayıda almayı hatta telefon alırken orjinal faturası olan cihazları almayı tercih etmeliyiz çünkğ telefoncular ikinci el telefon alırken faturalı cihazlara daha çok para veriyorlar. ( tabiki o faturayı almanız kendi adınıza fatura kestirmeyeceğiniz anlamına gelmez, kendi adınızada fatura kestirmelisiniz. )

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

-Öncelikle telefonun kozmatiğine çok dikkat etmemiz gerek;
çünkü telefoncu ikinci el telefon alırken telefonun kozmetiği ne kadar iyiyse o kadar fazla para veriyor.

-Telefonun batarya durumu;
Telefon ikinci el olduğu için telefonu kendi orjinal şarj aleti ile alın ( orjinal kutusuyla alın ve orjinal şarj aletiyle buna aşyağıda bahsedicem. ) telefonu orjinal şarj aletiyle 10-15 dakika şarja takın ve yüzdesine dikkat edin şarj oluş tarzına iyice dikkat edin.

-Telefonun IMEI Numarasını Kontrol Edin;
Alıcağınız cihazın IMEI numarası ile kayıtlı olup olmadığını kontrol edin. Çünkü ikinci el cihazları açmak için IMEI kopyalanmış olabilme durumu var buda ileride telefonunuz kapanabiliceği anlamına gelmektedir. Telefondan *#06# tuşlayıp çıkan numarayla telefonun kutusunda yazan bazı telefonlarında arkasında yazıyor iki numarayı kontrol etmeniz çok önemlidir.

-Telefonun Hoparlörerini Kontrol Edin;
Telefonun çalma sesini çalarak ses çıkışını ve bir kişiyi arayıp hoparlöre alarak hoparlörden gelen sesin kalitesini iyice kontrol edin.

-Telefonun Kemaralarını Kontrol Edin;
Ön kamera ve arka kameradan resim ve video çekip tabiki telefonunda özelliğini öğrenmiştiniz o özellikleri bilerek kamera performansına iyice bakın.

-Telefonun Kulaklık Girişi;
Telefonu kutulu alıcağınız için orjinal kulaklığını takıp kısa bir müzik dinleyin tavsiyem bass içeren bir müzik olması hem kulaklığını kontrol etmiş olursunuz hemde kulaklık performansını.

-Telefonun Ahize performansı;
Telefondan birini arayıp ses denemesi yapın ve mikrofonuna ve gelen sese dikkat edin. Karşı tarafa iyi ses gidiyor mu ve size iyi ses kaliteli ses geliyor mu.

-Telefonun Dokunatik performansı;
Telefonu beş on dakika kullanıp iyice kurcalayıp dokunmatiğini kontrol edin.

-Telefonu Kutulu Faturalı Almaya Çok Önem Gösterin !
Çünkü kutusuz telefona telefoncular yan sanayi kulaklık ve şarj adaptörü koymaktadırlar nu ileride kulaklığın kısa bir sürede bozulucağını ve adaptör yan sanayi olduğu için bataryanıza zarar vereceği anlamına gelir. Aynı zamanda orjinal faturası olan telefon almaya dikkat edin hem garanti süresini tam öğrenmiş olursunuz hemde adınıza da fatura kestirinki telefonda bi sıkıntı çıksa çalıntı olsa belgeniz elinizde olsun.

-Şunuda Unutmayalım Ki !
İçimizden bazı arkadaşlarımız bu kadar şeyi nasıl yapıcaz diye düşünebilir ama şunu aklınızdan çıkarmayın siz para verip alıyorsunuz bu cihazı bedava verilmiyor size o yüzden paranızın karşılığını alın para verip dolandırılmayın.

Bunlara dikkat ederseniz hepimizin iyiliğine olucaktır.

İyi forumlar.

Son düzenleme:
herşeyden önemlisi eski sahibinin sabıkası temiz olmalı yoksa teror,kaçakçı,insan taciri...p...k filansa başını ağrıtır...

Vallaha bizzat kendim yaşadım. Çok bilindik biri hatta websitesi olan bir abiden telefon aldım 1000 TL'ye. Telefon tam onun anlattığı gibi faturalı, orjinal kutulu, 10 günlük tertemiz bir cihazdı hatta kulaklığı ellememişti bile. Faturası da vardı üstelik. IMEI falan kontrol ettim. Bylock yok. Telefonu test ettim. Kısacası hiçbir sıkıntı yok lakin hayal kırıklığına uğradığım tek bir durum oldu o da telefon daha önce servis görmüş. KVK'dan kontrol ettim bir baktım ki Arızalı mekanik parça yenisiyle değiştirilmiştir diyordu. İşte sırf bu sebepten dolayı ikinci el telefon almaya soğudum yani bana söyleyebilirdi servis görmüş olduğunu. Tamam sorun yok cihazda ama dürüst olmak lazım söylesen belki ben almayacaktım? O yüzden bundan sonra ikinci el telefon alırken sahibinden üzerinden yalnızca Kurumsal Firmalardan alırdım. Ha onlarında sıkıntılı olanları var ama iyice araştırıp düzgün olanını bulur ve ondan alırdım.