İki bilgisayar ağda birbirini görmüyor

Bu konuyu okuyanlar

acemici

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar.
Modemının tek cıkısı olmasından dolayı bır tane swıtch aldım bunları taktım.Modem uzerınden kabloyu swıtche verdım,swıtchden ıkı bılgısayara düz kablo ile bagladım.Umarım dogru yapmısımdır.Ağ baglantılar ıkı bılgısayara yenı ag kur dıyorum,calısma grup ısımlerıde aynı ama ıkısıde bırbırnı görmuyor,ama ınternete baglanıyor?

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
ağ yapılandırmasını yaptıktan sonra makineleri yeniden başlatınız daha sonra ağ bağlantılarından çalışma grubu bilgisayarlarını göster deyiniz ayrıca paylaşım yapmak istediğiniz klasörleride belirleyip paylaşıma açınız muhtemelen olacaktır ben bu şekilde evde 2 pcyi bağladım ve çok rahat kullanıyorum

acemici

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Paylasıma tüm sürücülerimi açtım.Calısma grubplarınıda aynı yaptım.Ağ yapılandırmalarında yaptım ama bılgısayarlar calısma grbunu goster dıyınce kendı ısmini ve paylasıma acılan sürücleri görüyor.Yardım edin.

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Galiba internete çıkabilirsin ama bilgisayarlar birbirini göremez diye hatırlıyorum. Switch değil HUB olması lazım , yada cross kablo olması lazım...

acemici

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cross kablo ile nerden nereye baglayacagım.Yanı swıthden ıkı bılgısayarmı kross kablo yapacagım:( Yoksa modemden swıtchemı?

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
cross olayı farklı sizin yapılandırma ayarlarınızda sorun var bence

acemici

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
souris46 dedi ki:
cross olayı farklı sizin yapılandırma ayarlarınızda sorun var bence

Yapılandırma derken ?

AYdınlatıcı bılgılenırızı almak ıstıyorum

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5

Switch Nedir

Hub Nedir

Cross kablo ile ilgili bilgi

birkaç açıklama mevcut burada size yardımı olur neyi nasıl ne şekilde kullancağınızı anlayabilirsiniz
şimdi çıkmalıyım eve gidince cevap buladıysanız halne resimli açıklamada yapabilirim size kısa bir örnekleme gibi şimdilik hoşçakalın

acemici

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Swıtchden ıkı bılgısayar baglanıyor dıye ben aldım daha bunu gerı vermem ımkansız cunku kutuyu actım?

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
ağ paylaşımı yaptığım network ürünü için LİNK

Yapmanız gereken işlemler

1- ağ bağlantılarım bağlığı altından ev ve küçük işyeri ağı kuru tıklamak pcyi ağa tanımlamak ve daha sonra bir ağ adı belirlemek makineye yniden başlatma isteği gelecek onaylayıp pcyi yeniden açınız

2 diğer pcye giriniz yine aynı yerden ev ve küçük işyeri ağı kuru tıklamak daha sonra pcyi ağa tanımlamak ve ağ adınıda diğer pcde yaptığınız ağ adını yazmak yeniden başlatma kmutuna evet demek ve işte bu kadar

makineler paylaşıma otomotik olarak açıldı.

paylamresminu8.jpg

acemici

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uzman hocam dediğin gibi yaptım bende misal 1 isimli makine ag baglantılarında kendı paylasılmıs paylasılmıs dosyalarını,2 ısımlı bılgısayarda kendı uzerınden paylasılmıs dosyaları goruyor.Ama ıkısıde kendı dosyalarını gormuyor?

Tüm sürücüler paylasıma acık.Calısma grupları aynı.Her ıkısıde ınternete baglanıyor.Ama birbirlerini ağ baglantısı kurdugum halde görmüyorlar.

Sormak ıstedıgım,benım yaptıgım yol su:

Modemden düz kablo ile swithe kablo cektım.Sonra swıthden ıkı bılgısayara düz kablo ile dagıttım.Bu yol dogru dımı?

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
pek anlayamadım ikiside kendi paylaştıklarını göremiyorum diğerinin paylaşıtıklarını mı görüyor??

yani A pc B pc nin paylaşılanlarını görüyor ama A kendi paylaştıklarını göremiyor öyle mi ??

acemici

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Soyle dıyeyım.

A bilgisayar sadece kendı paylasımlarını goruyor.
B bilgisayar sadece kendı paylasımlarını goruyor.

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
sizin şu aldığınız ürün nedir marka model bir yazar mısınız incelemk istiyorum

souris46

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
bu ürün ile dediğiniz çok rahat olması gerekiyor birşey aklıma geldi işletim sistemlerinin ikiside xp mi yoksa vista ve xp mi ?? bazı arkadaşların yazdıklarına göre xp ve vista arası bağlantıda sıkıntı mı ne varmış

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
kasperk gibi virüs progrmaın varsa kesin o engeler virüs yada harici güvenlik duvarını kapat dene....

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Cross bağlantı, iki bilgisayarı ethernetden yada hubdan huba baglantı kurmak için sağlanır.
Yaptığın düz bağlantı doğrudur. Ipleri otomatikmi alıyorsun? Bence bunları iki bilgisayarınıda manuel olarak ata ve iki makineye dostan tracert yada ping at, yanıt veriyormu vermiyormu? Vermiyorsa güvenlik duvarını kapat en son olarak klasör seçeneklerinden "basit dosya paylaşımı kullan" aktif mi?
Kolay Gelsin.

occuplus

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence de basit dosya paylaşımını kapat ve aynı çalışma grubuna ata ikisini de.

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bilgisayarlara gözlük takın, o zaman birbirlerini kesin görürler :D
Şaka bir yana, myefsane nin söylediği gibi bir güvenlik duvarı problemine benziyor. Ağ özelliklerine geldiğinizde sol sekmede ayarı olması lazım. XP'nin güvenlik duvarını kapatınız. Varsa antivirüs güvenlik duvarlarını da kapatınız. Özellikle kaspersky için geçerli!

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
çözümü bulunmuştur belki ama yine de söylim.tabi geçerli bi yöntem olmaya bilir ama bende işe yaramıştı.
iki pc yi normal bir şekilde(ethernet yoluyla) birbirine bağlıyoruz.tabi arada router gibi bişey olcak.sonra ağ bağlantılarından yerel ağ ı buluyoruz.iki kez tıklıyor ve sonrada özelliklere tıklıyoruz.sonra tcp/ip ye tıklayıp "otomatik ip adresi al" demek yerine kendimiz ip yazıyoruz.ben genelde bi pc ye 10.0.0.1 diğerine 10.0.0.2 yapıyorum.alttakine ise 255.255.255.0 yazıyorum.sonra bi yolu paylaşıma açıp ağ bağlatınlarında bu yolun diğer bilgisayarda görünmesini bekliyoruz.tabi beklemek yerine çalıştır a "\\pcnin ağ adı\yol" da yazabiliriz.size kalmış.bu kadar.bende işe yaramıştı.yanlış bi yolda olabilir.tam bilmiyorum.bide ozman nete bağlanmamıştık.nete bağlanırmı bilemem ama tek pc de böyle yapınca nete bağlanmıyo.