İç savaştaki Suriye'den patates ithal edecek kadar düştük.

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Patates yiyemiyoruz ya şu ülkeye bak ne hale geldik hadi yönetimi savunanlar , suriyelileri savunanlar söylesin niye yiyemiyoruz ? :D

kilicbaligi

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Geçmiş senelerde binlerce, yüz binlerce ton patatesin depolarda kaldığı haberlerini anımsıyorum da, nereden nereye...

İthalatı desteklemek için yazmıyorum ancak açıklanan ithal patates miktarı çok abartılacak düzeyde değil.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son dönemde satış fiyatlarında ciddi artışlar olan patates konusunda Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 1’ini geçmemek kaydıyla Suriye’de Türkiye’nin kontrol altına aldığı bölgeden ithalatın serbest bırakıldığını, bu kapsamda TL bazında 4 bin ton patates ithal edildiğini söyledi.
Ekim alanlarındaki azalış, küresel ısınma, mevsimsel etkiler, hastalık vb şeyler neden olarak gösterilebilir. Üretim ne seviyede olur bilmiyorum, fiyatlar hasat zamanlarında bir şekilde dengelenecektir diye düşünüyorum.

"İç piyasada yükselen ... fiyatlarını dengelemek için ...'dan ithal ettik." Boşlukları siz doldurun, bu gibi açıklamaları artık kaç kere duyduğumu hatırlamıyorum. Artık kulak da tırmalamıyor bu söylem.

Ancak;

Sorgulanması gereken bir nokta var:

"Yıllardır iç savaş yaşayan ülkeden özellikle kimyasal saldırıların olduğu iddia edilen bölgede yetiştirilen patatesin ithal edilmesinde gıda güvencesi ile ilgili ciddi tereddütlerimiz bulunmaktadır."
"Tarım ve Hayvancılık Bakanı'na bizim de sorularımız vardır. Söz konusu patateslerin ülkemize girmeden akredite bir kuruluş tarafından analizleri yapıldı mı? Patateslerin yetiştirildiği bölgedeki toprak ve su analizleri yine akredite bir kuruluş tarafından yapıldı mı? Gerek patateste gerekse toprak ve suda kimyasal kalıntı veya ağır metaller mevcut mu? Yapıldığını umduğumuz analizlerin sonuçları kamuoyu ile ne zaman paylaşılacak?"
diyor TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Toprak. bkz.

honline

Profesör
Olayı fazla abartmayın Suriye'de Suriyeli mi kaldıki hepsi burda maaşallah, suriyeliler oradaki haklarını burada yiyor bu ithalat sayılmaz.
Konyalı bilim adamları uçan patates üretiminde son aşamaya geldiler, mübarekler bi hafta on gün idare edin öldünüz mü yahu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
stat counter