i7 9700 K GTX 1080Ti Lı Sistemde düşük fps sorunu

Bu konuyu okuyanlar

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sistemde anlayamadığım türde bir sorun var FPS her oyunda düşük gösteriyor Nvidia ayarları full performans oyun ayarları LOW da ama hala CSGO Gibi bir oyunda 190-200 fps görüyorum aynı zamanda Streamlabs üzerinden Twitch yayını yapıyorum ve fps 150-140ları görüyor Apex Legends gibi bir oyunda arkada tek bir uygulama bile açık değilken 60-70 FPS leri görüyorum en düşük ayarlarda nedenini çözemedim.. Yardımcı olabilecek varsa fikirlerinizi bekliyorum

Anakart : Gigabyte Z390 GAMING X Intel Z390 4266MHz
İşlemci : Intel Core i7 9700K 3.6 GHz Turbo 5.0 GHz
Ekran Kartı : Msi Gaming X 1080Ti 11 GB
Ram : CORSAIR 8GB (1x8GB) Vengeance
SSD : SANDDİSK 120GB
Soğutucu : Gamepower Iceberg 240 Sıvı Soğutma
Psu : THERMALTAKE Toughpower Grand 750W
Kasa : FRISBY GAMEMAX HAWK
Monitör : MSI 27" OPTIX MAG27C 144HZ 1MS Curved

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Elinde 1080 Ti ve 9700K var ama FHD çözünürlükte ve düşük ayarlarda oynuyorsun düşük FPS almanın sebebi tamamen bu. Bu sisteme 8 GB RAM de olmamış ayrıca. Sistemi yeni topladıysan 1080 Ti almakla biraz hata etmişsin ayrıca RTX 2080 çok daha iyi olurdu.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Monitörü değiştirme şansınız şuan yoksa Nvidia denetim masasından DSR ile oynayıp 2k ya getirebilirsiniz ve tüm oyunları en yüksek ayarda oynayın ekran kartı alsın yükü.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Low da bile yüksek fps alman gerekir.Bi yükseğe al. Daha da düşerse,veya pek değişmezse,sorun tahmin ettiğim gibi başka yerde. Buraya ,sonucu yaz.

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Elinde 1080 Ti ve 9700K var ama FHD çözünürlükte ve düşük ayarlarda oynuyorsun düşük FPS almanın sebebi tamamen bu. Bu sisteme 8 GB RAM de olmamış ayrıca. Sistemi yeni topladıysan 1080 Ti almakla biraz hata etmişsin ayrıca RTX 2080 çok daha iyi olurdu.

Ram 16 olacak diğerinin siparişini verdim.. Yüksek ayarlarda Csgo gibi bir oyun 150-250fps arası geziyor bu ne kadar normal?

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Low da bile yüksek fps alman gerekir.Bi yükseğe al. Daha da düşerse,veya pek değişmezse,sorun tahmin ettiğim gibi başka yerde. Buraya ,sonucu yaz.

En yüksek ayarlara alınca fps 150-250 arası oluyor min 140-130 bile görüyor

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tamam işte. Bunu anlatmak istiyordum. Düşük ayarlarda 190-200 alıyorsun. Yüksek ayarlara alınca, fps artmaz. Daha da düşer.Zaten yazmışsın. 150-200 olmuş.

Problemin var makina, ile ilgili. En önce driver olayı,temiz b format gibi yazılımlar şeyleri düşünmen lazım. İşin kolay kısmı bunlar çünkü.

İkincisi sıcaklık. İşlemcinin soğutması montajında sorun olabilir. Eğer işlemciyi soğıutamazsan ,sorun çıkar. İşlemciden performans alamazsın. Oyunda sıcaklklara baktınız mı.
Üçüncüsü yine işlemci ile ilgili. İşlemcin epey güçlü bi işlemci. i7 8700K dan bile bi tık yukarda. Çok da güç çekiyor.Beslemede sorunlar olabilir.
Şimdi hemen ilk yapılacak hareket ,cinebench R 15 ile işlemcimizi teste sokmak. Alacağı puan bize işlemcimizin çalışmasında bi problem olup olmadığını gösterir. Test çalışırken ,core temp de açık olursa ,çekirdek sıcaklıklarına bakabilirsin.

Ayrıca oyunlarda msı afterburner veya placylaw programı ile e.kartı kullanım yüzdelerine baktınız mı. yüzde 99 olması lazım genellikle. .

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Tamam işte. Bunu anlatmak istiyordum. Düşük ayarlarda 190-200 alıyorsun. Yüksek ayarlara alınca, fps artmaz. Daha da düşer.Zaten yazmışsın. 150-200 olmuş.

Problemin var makina, ile ilgili. En önce driver olayı,temiz b format gibi yazılımlar şeyleri düşünmen lazım. İşin kolay kısmı bunlar çünkü.

İkincisi sıcaklık. İşlemcinin soğutması montajında sorun olabilir. Eğer işlemciyi soğıutamazsan ,sorun çıkar. İşlemciden performans alamazsın. Oyunda sıcaklklara baktınız mı.
Üçüncüsü yine işlemci ile ilgili. İşlemcin epey güçlü bi işlemci. i7 8700K dan bile bi tık yukarda. Çok da güç çekiyor.Beslemede sorunlar olabilir.
Şimdi hemen ilk yapılacak hareket ,cinebench R 15 ile işlemcimizi teste sokmak. Alacağı puan bize işlemcimizin çalışmasında bi problem olup olmadığını gösterir. Test çalışırken ,core temp de açık olursa ,çekirdek sıcaklıklarına bakabilirsin.

Ayrıca oyunlarda msı afterburner veya placylaw programı ile e.kartı kullanım yüzdelerine baktınız mı. yüzde 99 olması lazım genellikle. .
Hemen testlerini yapıp paylaşıyorum

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
CS Go sorunlu bir oyun kıstas olduğunu düşünmüyorum. Zaten ekran kartına yerine işlemciye yük bindiren bir oyun. Sorun dediğim gibi yüksek ihtimal FHD çözünürlükte oynanmasından çünkü 1080 Ti 4K kartı ki gelip FHD çözünürlükte oynamak kartı kullanmamaya yol açıyor. Yinede ilk önce testlerin yapılıp sürücülerin doğruluğunu tespit etmek daha iyi.

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

CS Go sorunlu bir oyun kıstas olduğunu düşünmüyorum. Zaten ekran kartına yerine işlemciye yük bindiren bir oyun. Sorun dediğim gibi yüksek ihtimal FHD çözünürlükte oynanmasından çünkü 1080 Ti 4K kartı ki gelip FHD çözünürlükte oynamak kartı kullanmamaya yol açıyor. Yinede ilk önce testlerin yapılıp sürücülerin doğruluğunu tespit etmek daha iyi.
Test sonucu burada

Ekli dosyalar

• t1.png
    t1.png
    202.5 KB · Görüntüleme: 603

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Olması gerekenden biraz düşük 1530 civarı olmalıydı.. cİNEBENCHİ çok hızlı tamamlamıştır. Çok güçlü olduğu için.Tam ısınamadan yani.Sıcaklık konusunda tam emin olmak için,oyun anında cpu sıcaklığına bi bakmak gerekir. playclaw basit bi program. yüklersen,oyun ekranında sıcaklık ve diğer bilgileri görürüz.

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Olması gerekenden biraz düşük 1530 civarı olmalıydı.. cİNEBENCHİ çok hızlı tamamlamıştır. Çok güçlü olduğu için.Tam ısınamadan yani.Sıcaklık konusunda tam emin olmak için,oyun anında cpu sıcaklığına bi bakmak gerekir. playclaw basit bi program. yüklersen,oyun ekranında sıcaklık ve diğer bilgileri görürüz.

söylediğiniz programı indiriyorum

Ekli dosyalar

• t2.png
    t2.png
    43.1 KB · Görüntüleme: 374

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ekl dosyadaki değer cpu sıcaklığımı ,94 derecelere çıkmış.

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekl dosyadaki değer cpu sıcaklığımı ,94 derecelere çıkmış.
Evet 100 dereceyi bile görüyorum yanlız şöyle bir durum var üstünde sıvı soğutucu var ve anakartın arkasında işlemcinin olduğu bölmede herhangi bir ısınma yok yani 100dereceleri gören bir ısınma yok ( eski işlemcim r5 2600x normalde 60 dereceyi geçmezdi ve fanları o halde bile sıcak üflerdi sıvı soğutucunun şuan i7 de fanlardan üfleyen sıcak bir havada yok ama neden 100dereceleri gösterdiğini çözemedim )

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
E işte durum anlaşıldı. İşlemcin 100 derecelere çıkınca throottling yapar ve hızını düşürür,soğuyayım diye.tABİ SENDE ARTIK O İŞLEMCİDEN Bİ HAYIR BEKLEME.

Sıcaklığı anakarttan falan anlayamazsın. Sıvı soğutma onu yetiştirmeye çalışır Zaten 100 dereceye gelince ,hız düşünce,işlemcinde soğur. Grafiktende görülüyor.
Yani sorunun sıcaklık. 1080p,de ekran kartın kullanılır.Yüksek fps ni alırsın. 2k veya 4k da,e.kartı kullanımın birazdaha yükselebilir ama fps değerin düşer.

Sıcaklığı çözmemiz lazım.

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
E işte durum anlaşıldı. İşlemcin 100 derecelere çıkınca throottling yapar ve hızını düşürür,soğuyayım diye.tABİ SENDE ARTIK O İŞLEMCİDEN Bİ HAYIR BEKLEME.

Sıcaklığı anakarttan falan anlayamazsın. Sıvı soğutma onu yetiştirmeye çalışır Zaten 100 dereceye gelince ,hız düşünce,işlemcinde soğur. Grafiktende görülüyor.
Yani sorunun sıcaklık. 1080p,de ekran kartın kullanılır.Yüksek fps ni alırsın. 2k veya 4k da,e.kartı kullanımın birazdaha yükselebilir ama fps değerin düşer.

Sıcaklığı çözmemiz lazım.
sıvı soğutucuyu söküp tekrar monte ettım sıvı sogutucu calısır durumda

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anladım ama ,sıvı soğutucunun çalışır olması için içndeki pompanın durumu/devri nasıl acaba. Pompa çalışmıyor olabilir. Devrini ,aida 64 gibi bi program ile görebiliyormusun.

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anladım ama ,sıvı soğutucunun çalışır olması için içndeki pompanın durumu/devri nasıl acaba. Pompa çalışmıyor olabilir. Devrini ,aida 64 gibi bi program ile görebiliyormusun.
10 dakikadır oynuyorum şuanda tamam cpu 49 derece üstünü görmedi ekran kartı ve cpu kullanımı sureklı bu şekilde ve fps göründüğü gibi sürekli düşük en yüksek ayarlarda 1080p

Ekli dosyalar

• t3.png
    t3.png
    82.3 KB · Görüntüleme: 344

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anladım,sıcaklık düşmüş. Şu an iyi.
Başka bi oyunda dene bakalım Şöyle güncel oyunlardan birisi ile.

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anladım,sıcaklık düşmüş. Şu an iyi.
Başka bi oyunda dene bakalım Şöyle güncel oyunlardan birisi ile.

Apex Legends uçak inişi 70 fpsleri görüyor lootlanırken ve fıghta gırdıgınde yer yer 90-85 genel 100 üstü ama bu bile az değilmi benmi yanlış düşünüyorum daha kötü işlemci aynı ekran kartlarıyla daha yüksek fps alıyor insanlar youtubede izliyoruz testlerini ( CPU Sıcaklığı max 61 gördü apexte)

Ekli dosyalar

• t4.png
    t4.png
    6.7 KB · Görüntüleme: 594

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Normal bence. peki gpu kullanım yüzde olarak bu oyunda yüzde kaç.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
yüzde 96 GPU,y ani ekran kartı kullanımı gayet iyi. Onda sorun yok. işlemci sıcaklığı olayı da çözüldü.
Driveri güncel mi e.kartının.
Bi de olmazsa e.kartını test edelim.3DMark fire strike testi yapıp ,puanı görelim.

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
yüzde 96 GPU,y ani ekran kartı kullanımı gayet iyi. Onda sorun yok. işlemci sıcaklığı olayı da çözüldü.
Driveri güncel mi e.kartının.
Bi de olmazsa e.kartını test edelim.3DMark fire strike testi yapıp ,puanı görelim.
Tamam yapıp atıyorum hemen

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Graphic scoru ve test 1,2 fps leri tam olması gereken değerlerde.
Makinada şu an donanımsal sorun yok. Tek sorun sıcaklıkdı. 100 derece de nasıl kullandın,gerçekten durum kötüymüş.l.Onu da, çözdük.

Driverin güncel değilse,onu da bi güncelle. En son olarak da temiz bi format ,akılda takıntı bırakmaz.

dogusemrekoc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Graphic scoru ve test 1,2 fps leri tam olması gereken değerlerde.
Makinada şu an donanımsal sorun yok. Tek sorun sıcaklıkdı. 100 derece de nasıl kullandın,gerçekten durum kötüymüş.l.Onu da, çözdük.

Driverin güncel değilse,onu da bi güncelle. En son olarak da temiz bi format ,akılda takıntı bırakmaz.
Driverler dediğiniz nedir acaba ben geforce exp indirip ekran kartını güncelledim win 10 güncellemelerini yaptım anakart biosunu güncelledim harici varmı birşey çok hakim değilim malesef

Ekli dosyalar

• f2.png
    f2.png
    186.3 KB · Görüntüleme: 416

Hasan Arslannn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sistemde anlayamadığım türde bir sorun var FPS her oyunda düşük gösteriyor Nvidia ayarları full performans oyun ayarları LOW da ama hala CSGO Gibi bir oyunda 190-200 fps görüyorum aynı zamanda Streamlabs üzerinden Twitch yayını yapıyorum ve fps 150-140ları görüyor Apex Legends gibi bir oyunda arkada tek bir uygulama bile açık değilken 60-70 FPS leri görüyorum en düşük ayarlarda nedenini çözemedim.. Yardımcı olabilecek varsa fikirlerinizi bekliyorum

Anakart : Gigabyte Z390 GAMING X Intel Z390 4266MHz
İşlemci : Intel Core i7 9700K 3.6 GHz Turbo 5.0 GHz
Ekran Kartı : Msi Gaming X 1080Ti 11 GB
Ram : CORSAIR 8GB (1x8GB) Vengeance
SSD : SANDDİSK 120GB
Soğutucu : Gamepower Iceberg 240 Sıvı Soğutma
Psu : THERMALTAKE Toughpower Grand 750W
Kasa : FRISBY GAMEMAX HAWK
Monitör : MSI 27" OPTIX MAG27C 144HZ 1MS Curved

Dostum sorunu bende yaşıyorum..
W10 Pro kullanıyorum,
9700k ve 1080 Tİ var bende de.

Ama benim sadece CS:GO da Fps sorunum var.
Diğer oyunlar normal. Çözümü bulabildiin mi?
Bulduysan ve paylaşırsan çok sevinirim..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Doğuşemre sanırım sorun çözülmüş gibiydi. Onun, bütün oyunlarda sorun vardı. Sizin sadece cs go da,ise oyunla ilgilidir. Bu Oyunla sık uğraşanlar yardımcı olurlar sanırım.