i7 7700K Isınma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Akasa Venom 120mm sıvı soğutma kullanıyorum. (Bu işlemci için yetersiz ama 240mm için kasamda yer yok ne yazık ki) İşlemcim boşta 50-60 derece arası sıcaklığa ulaşıyor. Bilgisayarı ilk açtığımda soğutucunun fanı deli gibi dönüyor, belli ki dengesiz bir ısınma var. Hiç fark etmez, herhangi bir oyunu açtığımda 100 dereceye ulaşıyor. Termal macunu yeniledim, olmadı. Pompadan da biraz yüksek ses geliyor. Sizce sorun ne olabilir? Uyarsa evdeki i7 950'nin hiç kullanılmamış stok soğutucusu ile bir deneme yapacağım. Olmazsa soğutucu alma düşüncem var, ne önerirsiniz?

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Hayır, OC yapmadım. XMP açık, onun da işlemciyle ilgisi yok.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Tamamen kapalı sistem, müdahale edemiyorum.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
İyi soğutamıyor diyeceğim de 100 derece de olmaz ki bence başka bir sorun var veya soğutucu gerçekten 0 etki ediyor. 120mm olup işini çok iyi yapan soğutucularda var ama bu garip olmuş.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
İşlemci kullanımına bakıyorum en fazla %60, 80-90'ı hayal bile edemiyorum.
Zaten Akasa içime hiç sinmemişti alırken. Olmazsa normal soğutucu alacağım, sıvı soğutma beni açmadı.

Reaksiyon puanı
16,118
İşlemci kullanımına bakıyorum en fazla %60, 80-90'ı hayal bile edemiyorum.
Zaten Akasa içime hiç sinmemişti alırken. Olmazsa normal soğutucu alacağım, sıvı soğutma beni açmadı.
radyatörün üstünde etiketin altında tıpa olması gerek onu sök anti freez koy sıvısı az ondan ısınıyor cpun...

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Parçaları söktüm, yeniden taktım, şimdilik normale döndü ısı değerleri. Oyunda da 74 derecenin üzerine çıkmadı. Sorun nedir anlamadım açıkçası. Bakalım birkaç gün gözetim altında bu şekilde çalıştıracağım.

Reaksiyon puanı
16,118
radyatörün üzerinde tıpa yok mu? olmadı içinde ki sıvıyı boşatlt yıka alkolle yeni likid koy.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Hava sirkülasyonu da çok önemli unutma.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Parçaları söktüm, yeniden taktım, şimdilik normale döndü ısı değerleri. Oyunda da 74 derecenin üzerine çıkmadı. Sorun nedir anlamadım açıkçası. Bakalım birkaç gün gözetim altında bu şekilde çalıştıracağım.

Bi dk ya. Masaüstü diyoruz burada. 74 derece nedir? Bi tuhaflık var. Benim laptop'ım oyundayken 74 derecelerde. (i7 7700HQ, GTX 1070)

Dea

Profesör
Reaksiyon puanı
35
İşlemci Soğutmada Etkili Yöntemlerden Biri Delid Uygulaması Ama Zor

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Hava sirkülasyonunda sorun yok. Önde iki 14cm, arkada bir (sanırım) 16cm fan, bir de 14cm sıvı soğutma fanı var. Arada engel de yok.
Radyatörü tekrar söktüğümde inceleyeceğim.
Delid işlemini ilk aldığım günden beri düşünüyorum, 7700K ısınma konusunda çok dertli bir işlemci.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Sorumlusu Intel ne yazık ki. Kaç dolarlık işlemcide lehim yerine slikon kullandı yıllarca. Ayrıca fabrikadan çıkan 1 işlemci öbürünü tutmuyor. Kimi işlemcilerin performansı öbürlerine göre bariz fark ediyor ve bunun kodlarını da aynı yapıyor. Markalara da bu işlemcilerden sattığı oluyor. Intel hiçbir zaman sevdiğim bir firma olmadı zaten. Karanlık işleri çok, müşteri odağı az.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Peki bu aynı sorun i9 9900K'larda da mı var ya da muhtemel? Yani en azından laptop'taki i7 7700HQ'da yok böyle bir durum ama işkillendim. Masaüstü için alacağım da i9 9900K'yı o nedenle...

Reaksiyon puanı
16,118
Peki bu aynı sorun i9 9900K'larda da mı var ya da muhtemel? Yani en azından laptop'taki i7 7700HQ'da yok böyle bir durum ama işkillendim. Masaüstü için alacağım da i9 9900K'yı o nedenle...
çünkü notebook versionu o metal plakasız ondan sorunu yok.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
çünkü notebook versionu o metal plakasız ondan sorunu yok.

zzzzz. Ama arkadaş bu nasıl iş ben anlam veremiyorum. Her zaman param olsun en iyisini alayım derdim. Şimdi param var en iyisini alma diyen bir dünya insan var. Ben böyle işin t...... :d

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
9. nesil slikon yerine lehim ile geldi. 9900K işlemcisini de öyle normal soğutucuyla soğutamazsın ama 1000 TL civarı iyi bir çift fanlı sıvı soğutucu alman lazım lakin bence Ryzen 3. nesil bekle. Yıl 2019 hala 14 nm işlemci yapıyor adamlar.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
9. nesil slikon yerine lehim ile geldi. 9900K işlemcisini de öyle normal soğutucuyla soğutamazsın ama 1000 TL civarı iyi bir çift fanlı sıvı soğutucu alman lazım lakin bence Ryzen 3. nesil bekle. Yıl 2019 hala 14 nm işlemci yapıyor adamlar.

O zaman doğru tercih yapmışım: CORSAIR HYDRO SERİSİ™ H100i V2 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ - Vatan Bilgisayar

1545166282648.png

7nm olayı çok iyi ama Ryzen bana uzun değerlendirmelerim sonrası artık güven vermiyor. Sakat ürün olduğu için değil. Ryzen genellikle bütçesini aşağıda tutan kişilerin yüksek performansa erişme tutkusunu karşılayan bir firma. Intel ise pahalı, abartılı ama kaliteli ve daha performanslı. Ha şu 7nm olayı ise Ryzen'i gerçekten kaçırdığı onlarca treni bu sefer yakalama sürecine soktu ama yine de Intel i9 'a şu an daha yakınım.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
O zaman doğru tercih yapmışım: CORSAIR HYDRO SERİSİ™ H100i V2 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ - Vatan Bilgisayar

Ekli dosyayı görüntüle 59285

7nm olayı çok iyi ama Ryzen bana uzun değerlendirmelerim sonrası artık güven vermiyor. Sakat ürün olduğu için değil. Ryzen genellikle bütçesini aşağıda tutan kişilerin yüksek performansa erişme tutkusunu karşılayan bir firma. Intel ise pahalı, abartılı ama kaliteli ve daha performanslı. Ha şu 7nm olayı ise Ryzen'i gerçekten kaçırdığı onlarca treni bu sefer yakalama sürecine soktu ama yine de Intel i9 'a şu an daha yakınım.
Aslına bakarsan 8700K rakibi 2700X. Performans karşılaştırmalarına bakarsan tekli çekirdekte aralarında çok fark olmamasına rağmen çoklu çekirdek performansında 2700X çok öne geçiyor. Ayrıca ürünün içinde 400 TL değerinde RGB soğutucu veriyor ki bu da sistemi başta kurarken 1000 TL sıvı soğutucuya para vermekten kurtarıyor. Birde 8700K ürününün 3100 TL seviyesinde olduğunu ele alırsak yaklaşık 1500 TL kara geçiyorsun sistemi kurarken hemde performans farkı olmaksızın. Intel yıllarca tekel gibi çalıştı piyasaya hükmetti güven duygusunun nedeni tamamen budur. Nokia pazardayken Samsung firmasının yüzüne bakılmadığı gibi.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Aslına bakarsan 8700K rakibi 2700X. Performans karşılaştırmalarına bakarsan tekli çekirdekte aralarında çok fark olmamasına rağmen çoklu çekirdek performansında 2700X çok öne geçiyor. Ayrıca ürünün içinde 400 TL değerinde RGB soğutucu veriyor ki bu da sistemi başta kurarken 1000 TL sıvı soğutucuya para vermekten kurtarıyor. Birde 8700K ürününün 3100 TL seviyesinde olduğunu ele alırsak yaklaşık 1500 TL kara geçiyorsun sistemi kurarken hemde performans farkı olmaksızın. Intel yıllarca tekel gibi çalıştı piyasaya hükmetti güven duygusunun nedeni tamamen budur. Nokia pazardayken Samsung firmasının yüzüne bakılmadığı gibi.

Öncelikle şimdi diyeceklerimi Intel AMD iddialaşmasını giriyormuşum gibi algılamamanı diliyorum. :D Çünkü bilmiyorum, acemiyim ve sadece bu olayları yeni okumakta olan biriyim. Bir forumda şöyle bir cevap görmüştüm ve günlerden yaptığım araştırmalar neticesinde derinlerde bir yerlerde sezdiğim bir şeyi somut olarak söyleyen kıdemli bir üye bulmuştum: "Biz Ryzen'i bütçe kısıtı bulunanlara öneriyoruz. Bütçe kısıtı olmayanlara Intel'i öneriyoruz. Bazı şeyler halen anlaşılmamış." Elbette bu yorum çok genel ve bazı durumlarda geçersiz olabilir. Fakat şu da var: "AMD neredeyse tamamen Intel'in patentli teknolojilerini Intel'den izin almak suretiyle kullanmakta". Dolayısıyla sezgilerim ve ufak bilgilerim doğrultusunda Intel'e yakınım. Ama ahh keşke tamamen emin olsam hangi seçim daha akıllıca diye :D

Konuya dönecek olursam şayet caymazsam ve i9 9900K alıp ısınma sorunu yaşarsam Intel benim için bitmiştir :D

intel herzaman çok ısınır...

İnan haklı da olabilirsin haksız da. Çünkü etrafta bir yığın gürültü var ve doğru hangisi bilmek çok emek gerektiriyor sanırım. Mesela senin dediğinin tam aksini birisi şurada demiş:

https://www.quora.com/Why-do-AMD-processors-produce-more-heat-than-Intel-processors

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Ben zaten Ryzen-Intel karşılaştırması için söylemiyorum bildiklerimi anlatıyorum o yüzden öyle anlamadım merak etme :D 20.000 TL veya daha fazla bütçe varsa bende i9-9900K öneririm ama bu bütçenin altında Ryzen peki neden? 9900K'ya uygun anakartıyla, belleğiyle, soğutucusuyla ve kalan tüm parçalarla birlikte buna uygun birde monitör bu fiyatın üstüne çıkıyor ama 2700X ile 2080 Ti sistem toplamak yaklaşık 16-17.000 TL civarı tutuyor hemde lükse kaçarak. 9900K da çok ileri bir işlemci olduğu için öneriyorum yoksa diğer işlemcilerine bakmam açıkçası. Ryzen 3. nesilde 7 veya 10 nm işlemciler getirir tek çekirdek performansında da öne geçmeye başlarsa vah o zaman Intel'in haline. Ryzen anakartlarda soket ömrünü de unutmamak lazım. Intel kafaya göre soket değiştiren bir firma.

Reaksiyon puanı
16,118
tablette intel var o bile çoşuyor...
Screenshot_2016-06-19-00-27-31.png

çok ısınca restart yapıyor soğutucu uydurdum ona...

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Ben zaten Ryzen-Intel karşılaştırması için söylemiyorum bildiklerimi anlatıyorum o yüzden öyle anlamadım merak etme :D 20.000 TL veya daha fazla bütçe varsa bende i9-9900K öneririm ama bu bütçenin altında Ryzen peki neden? 9900K'ya uygun anakartıyla, belleğiyle, soğutucusuyla ve kalan tüm parçalarla birlikte buna uygun birde monitör bu fiyatın üstüne çıkıyor ama 2700X ile 2080 Ti sistem toplamak yaklaşık 16-17.000 TL civarı tutuyor hemde lükse kaçarak. 9900K da çok ileri bir işlemci olduğu için öneriyorum yoksa diğer işlemcilerine bakmam açıkçası. Ryzen 3. nesilde 7 veya 10 nm işlemciler getirir tek çekirdek performansında da öne geçmeye başlarsa vah o zaman Intel'in haline. Ryzen anakartlarda soket ömrünü de unutmamak lazım. Intel kafaya göre soket değiştiren bir firma.

Aynen. Ryzen'i şu an coşturacak şey o bahsettiğin mimariye sağlıklı bir şekilde geçmesi ve Intel'de olmayan soket ömrü garantisi.... Ancak bilgiyi teyit ettiğin için teşekkürler. Şu an Intel i9 9900K'ya daha da yakınım. :)

tablette intel var o bile çoşuyor...
Ekli dosyayı görüntüle 59287
çok ısınca restart yapıyor soğutucu uydurdum ona...

"Isınınca restart yapıyorum soğutucu uydurdum ona"

Abi yarıla yarıla güldüm ya o son sözüne :D Muhteşem. :)

O resme gelecek olursak aslında tablette doğal ya. Mantıken tablet sonuçta ince bir şey. Intel işlemci de güçlüyse ısınması çok doğal. Hani laptop desek masaüstü desek fan'ları var vs... ama tablet o.

Reaksiyon puanı
16,118
Aynen. Ryzen'i şu an coşturacak şey o bahsettiğin mimariye sağlıklı bir şekilde geçmesi ve Intel'de olmayan soket ömrü garantisi.... Ancak bilgiyi teyit ettiğin için teşekkürler. Şu an Intel i9 9900K'ya daha da yakınım. :)

"Isınınca restart yapıyorum soğutucu uydurdum ona"

Abi yarıla yarıla güldüm ya o son sözüne :D Muhteşem. :)

O resme gelecek olursak aslında tablette doğal ya. Mantıken tablet sonuçta ince bir şey. Intel işlemci de güçlüyse ısınması çok doğal. Hani laptop desek masaüstü desek fan'ları var vs... ama tablet o.
tablet cpusu ile notebooklar dar hemde 10 sl 64 var onlarda hometech bile var...