i7 128 GB Macbook önerisi

Bu konuyu okuyanlar

mkozlum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Değerli ShiftDelete.Net üyeleri. Size bazı sorularım olacak. Çok uzun zamandır düşünüyorum ve araştırıyorum. Size danışmak ve sormak ta istedim. Ben macbook air i, apple’ın sitesinden almayı düşünüyorum. amacım i7 işlemcili ve 128 gb macbook air almak. Düşüncem de bu 128 gb belleği daha sonra jetdrive larla artırmak. Size 3 sorum var.

1) ssd bellekler belli bir süreden sonra kullanılmaz hale mi geliyor?

2) Macbook air 2018 lerde ssd anakarta lehimli mi?

3) Ben Macbook air alsam, bozulmadan kaç yıl kullanabilirim?

Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
1) Sürekli dolu kullanır ve biçimlendirme yaparsan evet.
2) Bilmiyorum
3)15 sene bile kullanırsın. Lakin şimdinin teknolojisi ileriye yetermi orası şüpheli.

EA14

Doçent
Reaksiyon puanı
190
) ssd bellekler belli bir süreden sonra kullanılmaz hale mi geliyor?

2) Macbook air 2018 lerde ssd anakarta lehimli mi?

3) Ben Macbook air alsam, bozulmadan kaç yıl kullanabilirim?

Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

macbook air cihazı inceleme şansın olursa; yazılımsal olarak aynı donanıma sahip bir windowslu bilgisayardan daha hızlı ve sorunsuz çalıştığını göreceksin. ssd anakarta lehimli değil. fakat değiştirmek biraz maliyetli. 480 gb ssd transcent marka yaklaşık 2000 tl civarı. anakarta lehimli olan ramler. o yüzden bu konuda tecrübesiz kişiler için ram yükseltmesi imkanasıza yakın. macbook air düzgün kullanma ve kullandığın programlara göre bozulmadan arıza vermeden uzun yıllar işini görür, fakat macbook kullanısı olarak sana tavsiyem en az 256 gb olanını alman. transcent jetdrive taktığın zaman bilgisayar onun okuma yazma hızına göre açılıp-kapanması ve işlemleri yavaşlıyor. bende kullanıyorum fakat ihtiyacım olduğu zamanlar takıyorum.

mkozlum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben öğretmenim, şarjı uzun gitsin, wordde pages’te yazılı hazırlayayım, internette gezineyim ve film izleyeyim istiyorum. Bundan önceki windows laptopu 2010 başlarında almıştım. şimdi pat diye kapanıyor ve şarjı yetmiyor. 10 dakika bile gitmiyor. Air alsam bozulana kadar kullanırım diyorum ama en az 10 yıl bozulmasın istiyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bu arada cevaplarınız için teşekkür ederim. İşte tek korkum belli süre sonra ssd nin bozulması. Ssd bozulsa garantisi bittikten sonra apple servisi örneğin 512 gb tını kaça takarlar? Ya da yapıyorlar mı böyle?

Son düzenleme:

EA14

Doçent
Reaksiyon puanı
190
uzun zamandır macbook kullanıcıyım ve daha hiç hdd veya ssd arıza yapmadı. Yalnız apple ürettiği tüm ürünlerine pc yada telefon 500 devir pil ömrü veriyor. yaklaşık 2 günde bir şarj yapsanız batarya 3-4 yıl sonra yenilmesi lazım gerekir. hiç korkmadan alabilirsiniz. size tek tavsiyem orjinal ürünler dışında bilgisayara kurulum yapmayınız. daha fazla sorularınız için forumdan mesaj atabilirsiniz.

mkozlum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
teşekkür ederim sağolun

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Bildiğim kadarıyla SSD'lerin yıpranmaları yazma esnasında oluyor. Ancak kullanılamaz hale gelmeleri çok uzun sürüyor. Muhtemelen o bozulana kadar yeni bir bilgisayar alma zamanınız gelmiş olur.

Not: Samsung 850 Pro 1 TB ile yapılmış ortalama kullanıma yönelik bir hesaplamada, SSD'nin yaklaşık 343 yıl bozulmadan çalışabileceği hesaplanmış. Sanırım HDD'lerden daha güvenilirler. [emoji4]

mkozlum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu bilgi çok iyi oldu, teşekkür ederim