i5-7500 Yüksek CPU Kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

Atakan Güney

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi i5-7500 gibi bir CPU ile hiç normal olmayan değerler alıyorum ne yapsam işe yaramadı, hala çok fazla kullanılıyor. Özellikle bu oyunlarda oluyor GTA V gibi eski bir oyunda yüzden aşağı inmiyor bundan dolayı ekran kartı performansını kullanamıyor. Format attım(hemde 2-3 kez), BIOS ayarlarını değiştirdim, tamire gönderdim geldi gene devam ediyor. Yapacak hiç bir yok mu ? Aranızda mutlaka bilen biri vardır.
Sistem özelliklerim:
i5-7500 işlemci
Asus GTX 1060 3GB Dual OC erkan kartı
16GB Dual Channel RAM (8x2 2400MHz)
1TB Harddisk/240GB SSD (Sistem SSD'de kurulu.)
Asus B250F anakart
600W Power Supply
Genel olarak oyunlarda yüksek CPU değeri alıyorum, özellikle oyunlarda coşuyor. Genel olarak hangi oyunda ne kadar dersek:
GTA V 85-100 (Genelde hep 100 oluyor.)
PUBG 50-90 (Bazen 100 oluyor ama nadiren.)
Battlefield 1 90-100 (BF1'in işlemci istediğini biliyorum, ama sizce de bu kadar kullanması normal mi ?)
Genel olarak ağır oyunlarda bu şekilde şahsen aralarında adam akıllı çalışan bi PUBG var, diğerleri hep darboğaz. Sormak istediğiniz bir soru veya detay varsa lütfen sorunuz, cevaplarım. Şimdiden teşekkürler...

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu oyunlar ,özellkle BF1 ,yazdığınız gibi,işlemci ağırlıklı. GTA 5 de ona keza. Bir de üzerine üstlük GTX 1060 kullanıyorsunuz. Ekran kartınız güçlü ve gücünü göstermek için habire işlemciye komut gönderiyor. 4 çekirdek bir işlemci bu kadar olur. Zaten artık güncel oyunlarda çekirdek sayısı çok belirleyici olmaya çoktan başladı ve belirleyici oldu. İşlemci kullanım yüzdesini düşürmek ve işlemciyi darboğaza sokmamak için bol çekirdek veya izlekli işlemciler gerekiyor.
Belki biliyorsunuzdur ama yine de hatırlatayım. Bütün ayarları fulleyin. Genel fps niz biraz düşer ama yük e.Kartına doğru yıkılacağından ,işLemci kullanmım ,biraz rahatlar.

Atakan Güney

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostum, öncelikle yardım ettiğin için teşekkür ederim, meseleye gelecek olursak, adamlar aynı işlemci ve ekran kartı ile benden daha iyi değerler alıyorlar? Ben o kısmı anlayamıyorum işte ve sonuçta bahsettiğimiz işlemci i5-7500 darboğaz olması bu kadar normal mi?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu videoda da yüzde 90-95 gördüğü sahneler var. Tabi düştüğü yerlerde.
Format yazılımsal çarelerden birisi. Onu denemişsiniz. E.kartının driveri önemli Güncelleyin,güncelse,bi önceki sürümlerden deneyin.
Anakartın biosu farkettirebilir. Biosu güncel veya değil ,farketmez,değişik bi başka bios yükleyin.
Windowsun ,sürümler arası ,cpu kullanımını ekilediğini yazanlarda var. O da aklınızda bulunsun.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Son düzenleme:

Atakan Güney

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu videoda da yüzde 90-95 gördüğü sahneler var. Tabi düştüğü yerlerde.
Format yazılımsal çarelerden birisi. Onu denemişsiniz. E.kartının driveri önemli Güncelleyin,güncelse,bi önceki sürümlerden deneyin.
Anakartın biosu farkettirebilir. Biosu güncel veya değil ,farketmez,değişik bi başka bios yükleyin.
Windowsun ,sürümler arası ,cpu kullanımını ekilediğini yazanlarda var. O da aklınızda bulunsun.

Dostum oyun oynarken şunu fark ettim, işlemci 30w çalışıyor bu normal midir?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çok normal. Oyunda ,i5 7500-7600 30-40 watt arası çeker.

Son düzenleme:

Son mesajlar