Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi İçin Ne Düşünüyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

ihalilsertkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Huawei ile Google sorunundan sonra Huawei kendi işletim sisteminin üzerinde çalıştığını duyurdu. Benim ve birçok teknoloji meraklısının aklındaki soruları size de sormak istedim. Sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum.
1-Huawei'nin testlere göre Android'den %60 daha hızlı olduğu söylenen işletim sisteminden beklentileriniz neler ?
2-Huawei'nin işletim sistemi Android arayüzüne benzer ve Android'de bulunan tüm uygulamaları çalıştırıyor olsa kullanır mıydınız ?
3-Sizce üzerine çalışılan bu işletim sistemi Android ve EMUI'a benzer arayüzü mü olmalı mı yoksa farklı bir arayüz mü olmalı ?
Son ve en çok merak ettiğim soru:
4- Huawei'nin yeni işletim sistemi Android tabanlı olsa hangisini kullanırdınız ?

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Huawei yazılım konusunda Androide karşı çok sorun yaşamaz diye düşünüyorum.
Sebebi ise saçma sapan bir ticaret savaşından kaynaklanan bu sorunda ezilen tarafta olan Huawei oldukça fazla destek görecektir ki akıllı telefon piyasasının büyük bir kısmı bu elemanların elinde.
1- Söz konusu yazılım olunca işler değişiyor, bildiğimiz üzere Android arka planda çok fazla gereksiz uygulama çalıştırıyor (tabii neye ve kime göre :D)
Tamamen saf bir yazılım söz konusuysa böyle bir şey mümkün olabilir.
2- Eminim ki aşağı yukarı birbirlerinin çakması olacaktır ki kullanırdım.
3- Aşağı yukarı toplama bir sistem olabilir fakat illaki albenisi olan ekstra özellikler kişiselleştirmeler v.b. şeylerle dikkatleri üzerine çekecektir.
4- Eğer uygulamalardan yana kısıtlama olmazsa sorun olmaz diye düşünüyorum.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Zaman alır ama neden tutmasın mağazada uygulamaları çok olursa ve android e benzerse kullanım açısından bence iş görür

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
İşletim sistemini sıfırdan geliştirmezler, süre yetersiz. Büyük bir ihtimal android'i biraz kendilerine göre modifiye edip, geliştirip yayınlayacaklar. Adını da başka bir şey koyacaklar. Android açık kaynak bir proje olduğu için kimsede ağzını açamayacak. Ne ABD ne de Google

Bu durum aynı Chrome tarayıcısının olayına benziyor. Chrome tarayıcısı Google'ın fakat Chromium projesi açık kaynak bir proje. İsteyen düzenleyip kendi web tarayıcısını yapabilir. Hali hazırda opera, yeni microsoft edge, brave, vivaldi gibi bir çok tarayıcı aslında chromium tarayıcısının geliştirilmesi ile yapılıyor.

Bu android olayı da aynı şekilde. Bizler şuan Google'ın androidini kullanıyoruz fakat açık kaynak andoid'i geliştirip her marka kendi işletim sistemini tasarlayabilir. İyi tarafı ise google play store daki tüm uygulamaları kullanmaya devam edebilirler.

Sonuç olarak bazı kararlılık ve performans sıkıntıları haricinde genel olarak android kullanmaya devam edecek huawei kullanıcıları.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Çıkmadı hatta baslanmadi hatta altyapi çalışmalarına bile baslanmamis sadece fikir ve planlama aşamasında olabilir.
Onumuze somut bir urun gelince düşünürüz.

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Neden olmasın Note 2 telefonumda hala YUNOS kullanıyorum ve hafıza doluluk miktarı %40 - %60 arasında seyrediyor. Note 2 stok romundan 2 kat daha hızlı. Hem kendi mağazası var hem de Google play kullanabiliyor.

Son mesajlar