Htc İçin Root Rehberi

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
5,172
1)BOOTLOADER KİLİDİ AÇMA

HTCdev - Unlock Bootloader adlı siteye girdiğimizde, HTC’nin adım adım hangi işlemleri yapmamız gerektiğini bizlere anlattığını görüyoruz.

Böylece Bootloader'ı açma işlemini 3. parti yazılımlara ihtiyaç duymadan, sadece HTC aracılığı ile yapabileceğiz.

HTC'nin kendi cihazlarındaki Bootloader kilidini kaldırma konusundaki talimatlarına adım adım bakalım. İlk önce htcdev.com adlı siteye bu işlemleri yapmak için girip, üye olmamız gerekiyor. Üyeliği buradaki sayfadan yapabilirsiniz.

Kayıt işlemleri sırasında verdiğimiz mail adresine onay linki gelecek ve ardından o linke tıklayacağız.

Artık hesabımız onaylandı
Şimdi Unlock Bootloader sayfasına gideceğiz.

İlgili sayfanın sağ kısmından kilidini açmak istediğiniz telefonu seçmeniz gerekiyor. HTC Sensation modeline kadar pek çok sürümün olduğunu görüyoruz. Eğer Sensation’dan daha yeni bir modele sahipseniz, All Other Supported Devices kısmını seçmeniz gerekiyor.

Bilgisayara kurulması gerekenler;

1)Google Android SDK
2)Java DK
3)HTC Sync uygulamalarını indirmemiz gerekiyor.

Android SDK’i indirin bir klasöre çıkartın.Diğer indirilenleri de kurduktan sonra işlemlere başlayabiliriz.

1- Telefonu kapatın. Pili çıkartın(çıkabiliyorsa). 10 saniye bekleyin ve geri takın ya da doğrudan çalıştırın.

2- Ses kısma ve güç tuşlarına basılı tutun ve bekleyin. Karşınıza Bootloader menüsü çıkacak.

3- Bu menüden FASTBOOT seçeneğini güç butonuna basarak seçin

4- Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.

5- C diskine Android diye bir klasör açın ve bu klasöre, indirdiğimiz Android SDK dosyasını atın.

6- android-sdk-windows klasörünün içindeki platform-tools klasörüne girin, adb.exe ve AdbWinApi.dll dosyalarını kopyalayın ve Android klasörüne geri gelip, buraya yapıştırın. Daha sonra android-sdk-windows klasörünün içindeki tools klasörüne girin,fastboot.exe dosyasını kopyalayın ve Android klasörüne geri gelip yapıştırın. Eğer ki bu dosyaları klasörlerde bulamıyorsanız internetten indirebilirsiniz.

7- Şim cmd açıyoruz.
8- Açılan cmdye cd c:\android yazın ve enter'a basın.

9- Bir sonraki aşama olarak cd tools yazıp, komut setinden tools klasörünün içine girin. Daha sonra fastboot oem get_identifier_token kodlarını girin ve enter'a basın.

10- Bu komutu girdikten sonra resimdeki gibi uzun bir kod kümesi karşınıza çıkacak. Onu kopyalıyoruz. Nasıl kopyalıyoruz derseniz, CMD ekranına sağ tıklayıp işaretle diyeceksiniz. <<<< Please cut following message>>>> kısmı ile <<<< Identifier token end>>>> kısmına kadar kopyalayacaksınız. Kopyalama için enter'a basmanız yeterli. Unutmayın bu ilk ve sondaki uyarı mesajlarını da kopyalayacaksınız.

11- Oradaki kodu kopyaladıktan sonra buradaki HTCdev sitesine giriyoruz. Step 10 kısımına ise kodumuzu yapıştırıyoruz ve submit diyoruz.

12- Submit dedikten sonra Token Submitted Succesfully mesajı karşımıza çıkıyor. HTC bize bir mail yolluyor ve bu mailde bundan sonra gitmemiz gereken linki bizlerle paylaşıyor. İşte o link. Ayrıca bu mail ile beraber Unlock_code.bin diye bir dosyayı da bizlere yolluyor. Bu dosya HTC tarafından bizim telefonumuz için özelleştirilen bir unlock dosyası.

13- Unlock_code.bin dosyasını C'deki hedef olarak kullandığınız klasöre kopyalayın. Biz tools klasörüne yolladık.

14- CMD ekranına geri geliyoruz ve C:\ Android\ Tools> alanına fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin kodunu giriyoruz.

15- Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonumuzun ekranında Unlock Bootloader? diye bir kısım açılıyor. Ben kilidi açmak istiyorum derseniz üsttekini seçeceksiniz. Hayır vazgeçtim istemiyorum diyorsanızda alttakini seçeceksiniz.

16- Artık telefonunuzdaki açılış ekranındaki kilit tamamen kaldırılmış durumda. İstediğiniz recovery ve ROM dosyasını cihazınıza kurabilirsiniz.

ADIM 2)CUSTOM RECOVERY KURULUMU

1) Devices sitesine giriyoruz ve bizi şu şekilde bir ekran karşılıyor.

2)Buradan ilk önce markayı sonra modeli seçiyoruz.

Ardından karşımıza download linkleri çıkıyor aynı resimdeki gibi avrupa yada amerikadan birini seçin.

Sonra bu linklerden .img dosyası olan en güncel dosyayı indiriyoruz.

1)Ayarlar >ek ayarlar > geliştirci seçeneklerinden usb hata ayıklamayı aktif hale getiriyoruz.

2)Ve sonra minimal adb ve fastboot dosyasını indiriyoruz.

Loading site please wait...

3) Ekli dosyayı görüntüle 27604 yukarıda indirdiğimiz recovery dosyasının adını sdn.img yapın(çok önemli)

4)simdi adb klasörünün içine kopyalayın.

Adb klasörünün yeri : C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot

5)Ses kısma ve güç tuşuna basarak cihazınızı fastboot moda alın.(usb ile cihazınızı bilgisayara bağlamayı unutmayın)

6)Adb klasörüne gidin ve klavyede SHİFT tuşuna basılı tutun farenin sağ tuşuna basın ve aşağıdaki kodları yazın.

Kod:
fastboot flash recovery sdn.img

Tebrikler recovery başarı ile kuruldu.

Download

7)Bu sayfadan önce apk dosyasını sonra .zıp dosyasını indiriyoruz ve cihazda unutmayacağımız bir konuma atıyoruz. Mesela sdcard bunun için uygun

Sonra apk yı yüklüyoruz.

8)Ardından select storage seçeneği ile depolamayı seçiyorız yani dosyamız sd kartta mı dahili hafızada mı...

Ve ardından dosyamızı bulup üstüne tıklıyoruz

9)Sonra swipe to install yazısı yazan mavi çubuğu sağa kaydırıyoruz ve ardımdam reboot diyerek sistemi yeniden başlatıyoruz. Tebrikler cihazınız rootlandı.

Not:Tüm sorumluluk size aittir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
One A9 kullanıyorum. Telefon biraz yavaşladı Lineage OS yüklemek istiyorum ama BoomSound kaybolur diye yapamıyorum :(

Reaksiyon puanı
5,172
One A9 kullanıyorum. Telefon biraz yavaşladı Lineage OS yüklemek istiyorum ama BoomSound kaybolur diye yapamıyorum :(
Eğer lineage kullanmak istiyorsanız aosp romlardada çalışan BoomSound alternatifi yazılımlar var. Ama ben BoomSound suz yaşayamam dersen sana önerim lite romlar kullanman.