.htaccess & Windows ?

Bu konuyu okuyanlar

darkwinter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar

Php ile kodladığımız siteleri Linux sunucumuzdan Windows sunucumuza aktarmak istiyoruz. Fakat bir konuda takıldık. Mevcut sitelerimizde .htaccess ile link saklıyorduk. Örneğin;

www.siteadi.com/andac_detay.php?id=$9856

Şeklindeki linki

www.siteadi.com/andac-huseyin_cakir-2801

halinde kullanıyorduk..

.htaccess ile de:

RewriteRule ^Andac-(.*)-([0-9]+) andac_detay.php?id=$9856

Problemimiz Windows'ta .htaccess'i kullanamıyoruz. Çok araştırma yaptık. Apache kurulu sistemlerde .htaccess'i kullanabiliyormuşuz.

Bizim sistemimiz Win2003 + Plesk 7.5.4 Reloaded

Plesk apache ile çalıştığı için, sistemimizde apache kurulu var saydık. httpd.conf'daki tüm ayarlamaları yapmamıza rağmen bir şeyler ters gidiyor. Win2003 .htaccess ile ilgilenmiyor. Direk siteyi açıyor, dolayısıyla linkler 404 not found hatası veriyor.

404.asp yöntemini de denedim ama pek başarılı olduğum söylenemez. Asp konusunda pek bir bilgim yok.

ISAPI mod_rewriter ları da denedim fakat siteadi.com/xxx diye link verdiğinizde image'leri ve class'ları olmayan "xxx" klasörünün altında arıyor. Bu yüzden sayfanın içeriği görüntülenmesine rağmen abuk sabuk bir şeyler çıkıyor.

Sizden ricam aranızdan birileri Windows + Plesk kurulu sistemlerde .htaccess kullanımı biliyorlar ya da 404.asp ile adres çubuğundaki adresi çekip ayıklayıp aynı url altında başka bir sayfaya yönlendirilmesini biliyorsa yardımcı olmanız.

Not: yönlendirmeleri include ile denedim fakat sayfalar php olduğu için sorun yaşadım. Bir de www.siteadi.com/andac-huseyin_cakir-2801 ||| andac'tan sonrasını alıp yukarıdaki rewrite rule'un amaçladığı gibi yapmak istiyorum.

Bu konu nette çok tartışılıyor. Özellikle Seo yüklemek isteyen site sahipleri ya da wordpres ile ilgilenenler Windows sunucularda problem yaşıyorlar. Fakat gördüğüm kadarıyla tam bir çözüm getirebilen yok, aslında var da anlatabilen yok.

Şimdiden teşekkürler..

darkwinter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
.htaccess ve 404.asp iki yöntem de olmuyor. Acaba 404.php yapıp $uri = $_SERVER["REQUEST_URI"]; ile urlyi çeksem ve ona göre yönlendirmelerde bulunsam olabilir mi? Lütfen fikirlerinizi esirgemeyin..

darkwinter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar buldum çözümü.. Modrewrite diye bir program buldum.. IIS üzerine yüklenen ISAPI ile sorunu çözüyor ve .htaccess dosyalarını okuyor.. Mükemmel çalışıyor.. Tavsiye ederim.. Yalnız program limitli 1000 kere editliyor demo versiyonunda, ondan sonra server'a restart çekmeniz gerekli..Herkes güle güle kullansın :)

Download için:

http://www.micronovae.com/ModRewrite/DownloadPro.html