HP Z7Y57AA Omen 25" 144Hz Monitör Mini İnceleme

Bu konuyu okuyanlar

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Yaklaşık bir yıldır IPS LG 27" 4K@60hz bir monitör kullanmaktayım. Uzun süredir uygun fiyatlı 2K@144hz g-sync - freesync destekli ekranlar bakınıyorum fakat 2500₺ ve üstü fiyatlara satılmaktalar ve g-sync li olanlar bir iki model hariç 3000₺ üzerinden satılıyorlar. Bunun üzerine full hd 1080p 24- 25" 144hz freesync destekli monitör arayışına girdim.
Olmasını istediğim özellikler sırasıyla;
-1ms
-144hz
-Flicker Free (LG 27" de sıkıntısını yaşıyorum.) ( HP 25" ne sitesin de ne kitapçığında bu özelliğe dair bilgi bulamadım)
-Low blue light
-En az 350cd parlaklık
-Free sync veya G-sync

En uygun fiyata sahip 1500₺ altı iki monitörden biri olan ama flicker free hakkında kesin bir bilgi edinemediğim HP Z7Y57AA Omen 25" 144Hz monitörü satın aldım diğer alternatif ise Viewsonic XG2402 modeli idi. 1" daha küçük fakat flicker free+ pivot ayarı dstekli standa ayağına sahip.

+ Cihazın malzeme kalitesi 10/7.5 mat bir yüzeye sahip ne çok ihtişamlı ne de rüküş
+ Parlaklık 400cd
+ Rakiplerine göre 1" lik büyüklük
+ Sade çok detaylı olmayan görüntü modları
+ Kutudan çıkan HDMI,DP,USB kabloları
+ Fiyat /Performans

- Monitör stand ayağı bir vida ile sabitleniyor fakat monitörün ciddi derecede sağa sola sallanmasına sebep olmuş taşımıyor dense yeridir.
- Monitörün arkasında standart vesa askı desteği yok. Kutudan çıkan aparat ile bu destek sağlanıyor. Açıkçası hem bu aparat hemde standart stand ayağı hiçte güven vermeyen sonradan sıkıntı çıkaracak izlenimi veren klips,çentik tasarımına sahip.
- Omen yazısını olduğu ön alt çerçevenin panelle arasında ciddi boşluk mevcut.
- Tepki süresi 1ms olsada Normal mod da 7ms kitapçık da belirtilmiş. Menüsünde normal,fast,faster ve birkaç seçenek var. Normal den bir mod üstünü seçmek fps,tps oyunlarında görüntü kalitesini bozmaya yetiyor.
- Menü butonları pratik değil
- Pıivot destekli stand ayağı olmaması

Açıkçası görüntü açısından ürünü fazlası ile başarılı bulduğumu belirtmek isterim. Fakat stand ve ön alt çerçeve sorunlarından dolayı iade etmek zorunda kaldım. İade konusunda sadece bu yeterli sebep olabilir mi özellikle stand buna sebep olabilir.