Hp pavilion dv5 1170 et bios güncelleme?

Bu konuyu okuyanlar

ahmedx5555

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
slm arkdaslar hdden kaynaklanan bir sorun nedeniyle biosu guncellemek istiyorum cd-rom çalişmiyor usb bellege boot edebilirim. Biosun guncell surumunu nerden nasil indirebilirim tarif ederseniz sevinirim...

ahmedx5555

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/...&dlc=en&cc=us&product=3833976&os=2093&lang=en

Windows Vista 32-bit işletim sistemi kullandığını varsayarak bunu indirmeni öneriyorum. Eğer başka bir işletim sistemi kullanıyorsan şu bağlantıdan kullandığın işletim sistemini seç ve karşına gelen kısımda BIOS bölümünden uyumlu BIOS sürümünü indir.

hocam evet bunu bende buldumda exe biciminde bu suan pcside işletim sistemi kurulu durumda degil usb bellekden açilişda boot fln ediyormuslar

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Hocam sistem olmadan bios 'u güncellemek nasıl mümkün olabilir bilemiyorum. Hem bios'u kullanamıyor musunuz ? Hiç mi işlevsel değil. Çncelikle siz makinaya sistemi kurun daha sonrası arkadaşların da dediği giibi biosunuzu güncellersiniz.

ahmedx5555

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben senin derdini anlamadım ama. :)

Ne kurulu değil? Biraz daha açık yazar mısın?

hocam özet olarak anlatirsak ben hdd bicimlendirme prgrami ile hddlerimi bicimlendirdim sonra elimdeki xp cdsindeki dosyalari usb bellegime boot ederek xp kurudum bilgisayara tam işletim sistemi kurcakdim ki tam o sirada depolama aygiti bulunamadi dedi. Ve bilgisayarciya goturdum biosun guncellenmesi gerekli imiş biz bu sorumlulugu ustlenemeyiz dediler bende kendim yapiyim dedim boyle bir konu ortaya cikdi kisacasi hocam sorunun devamini buyurun :)

ahmedx5555

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam sistem olmadan bios 'u güncellemek nasıl mümkün olabilir bilemiyorum. Hem bios'u kullanamıyor musunuz ? Hiç mi işlevsel değil. Çncelikle siz makinaya sistemi kurun daha sonrası arkadaşların da dediği giibi biosunuzu güncellersiniz.
hocam arkadasa acikladim ordan okursaniz sevinirim

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
hdd bicimlendirme prgrami ile hddlerimi bicimlendirdim

burada herşey normal . harddiskinizi biçimlendirmişsiniz.

sonra elimdeki xp cdsindeki dosyalari usb bellegime boot ederek xp kurudum bilgisayara

bu adımda gayet sağlıklı. xp Cdnizin aynısını usb sürücünüze yedeklemişsiniz. devam edelim..

tam işletim sistemi kurcakdim ki tam o sirada depolama aygiti bulunamadi dedi.

bu kısım . sanıyorum anlatım bozuklukları olasılığı var.

1- işletim sistemi aynı zamanda Windows Xp'nizin diğer adıdır.
2- eğer kurduysanız ki kurdumdemişsiniz, muhtemelen kurulu bir işletimsisteminiz var

Ve bilgisayarciya goturdum biosun guncellenmesi gerekli imiş biz bu sorumlulugu ustlenemeyiz dediler bende kendim yapiyim dedim boyle bir konu ortaya cikdi kisacasi hocam sorunun devamini buyurun

neyin sorumluluğunu alamazlarmış onu anlamadım açıkçası . makinanıza her hangibirşey mi olabilirmiş ? Hocam şimdi siz söyleyin makinada XP yüklü mü değil mi ?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
hocam özet olarak anlatirsak ben hdd bicimlendirme prgrami ile hddlerimi bicimlendirdim sonra elimdeki xp cdsindeki dosyalari usb bellegime boot ederek xp kurudum bilgisayara tam işletim sistemi kurcakdim ki tam o sirada depolama aygiti bulunamadi dedi. Ve bilgisayarciya goturdum biosun guncellenmesi gerekli imiş biz bu sorumlulugu ustlenemeyiz dediler bende kendim yapiyim dedim boyle bir konu ortaya cikdi kisacasi hocam sorunun devamini buyurun :)

Anladım şimdi.

Buyrun: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=2064&lc=en&dlc=en&cc=us&lang=en&product=3833976

ahmedx5555

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
buldum sonunda

BIOS Güncelleme İşlemi İçin Neler Gereklidir? Riskli midir?

Öncelikle sabırlı olmalısınız. BIOS güncelleme işlemi, eğer kurallara uyulmaz ise riskli bir iştir. Kurallara uyarsanız gayet basit bir işlem. Eğer anakartınızın üreticisinin sayfasında yazılanlara harfiyen uymazsanız, BIOS yazılma işlemi başarısız olarak sisteminiz tekrar açılmayabilir. Sözün özü, BIOS Güncelleme olaylarına girişmeden önce, anakart üreticinizin yazdığı uyarılara iyice uyun. Piyasadaki popüler anakart markaları için ayrı ayrı güncelleme işlemlerini beraber gerçekleştireceğiz; dolayısıyla olayın mantığını kavramanız açısından önemli olur diye düşünüyoruz.​

Gerekli olan ve bilmeniz gereken şeylere topluca bir göz atalım:
- Anakartınızın Markası & Modeli
- Anakartınızın Üreticisinin Web Sitesi
- Anakartınız için gereken BIOS dosyaları ve sistem disketi

INTEL Anakartlar

Intel, hemen hemen tüm yeni anakartlarında Phoenix BIOS kullanıyor. Phoenix BIOS, başta da belirttiğimiz üzere, genelde markalı PC’lerde kullanılan bir BIOS markası. Ve Phoenix BIOS, anakartınızın markasını belirleyebileceğiniz kod numaraları da sunmuyor. Ama, eğer INTEL marka anakarta sahipseniz, açılışta INTEL anakarta sahip olacağınız gösteren koskocaman bir logo ile karşılaşacaksınız. Modelini ise “CTRL+ALT+EXC” tuş kombinasyonunu kullanarak POST ekranına geçtiğinizde en üstte göreceksiniz.
INTEL, BIOS Güncelleme olayında diğer markalara göre biraz daha değişik bir yol izliyor. Örneğin tek dosya indiriyorsunuz, ve bu dosyayı açtığınızda, karşınıza bir kaç dosya çıkıyor. Ve bunların bazıları tekrar açılıyor. Bakalım nasılmış…

1. Önce sistemi boot edebilecek bir disket hazırlamamız gerekiyor. Bunun için Win9x kullanıyorsanız, disket sürücünüze boş bir disket koyup, Başlat-Programlar-MS-DOS komut istemi yolunu izleyip, format a:/q/s komutunu verin. Bu şekilde bir sistem disketimiz olmuş oldu. PC’yi bu disket ile açmamız gerektiğinden, BIOS’a girip BOOT menüsünden, boot sırasında birinciliği disket sürücünüze verin. Böylece sistemi disketten boot edebileceğiz.

2. Yukarıdaki kutucuktan, INTEL Anakartlar için olan BIOS dosyaları bölümünden, anakartınız için olan BIOS dosyasını çekin. Bu dosyayı sabit diskinizde ayrı bir dizine koyduktan sonra, üzerine çift tıklayın ki dosya açılsın. Çift tıkladıktan sonra “Bios.exe” ve “Mk_bootz.exe” adında iki dosya çıkacak.

3. “Bios.exe” dosyasına çift tıklayın açılan dosyaları diskete kopyalayın.İngilizce biliyorsanız, buraya açılan Readme.txt dosyasını okumanızda fayda var.

4. Yeni disketimiz ile sistemi açmadan önce, BIOS’a girip tüm ayarları bir kenara not etmenizde fayda var.

5. Intel bizim için farklı bir açılış disketi hazırlamış; ekrana gelen menüde Enter tuşuna basın.

6. “Update Flash Memory From a File” seçeneğini seçin.

7. “Update System BIOS” seçeneğini seçin.

8. Yeni BIOS dosyanızın ismi sorulacak. Buraya güncellenecek BIOS dosyasının ismini yazın. İşlem bitene dek bekleyin ve işlem bittiğinde disket sürücüden disketi çıkartarak bilgisayarı başlatın ve BIOS’a girin. Not aldığınız ayarları tekrar düzenleyin.

umarim bu bilgi işinize yarar.​

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Tamam hocam da ben şunu anlayamadım hala sistem varmı yokmu bu makinanın içinde :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Tamam hocam da ben şunu anlayamadım hala sistem varmı yokmu bu makinanın içinde :)

Sistem yok işte. Sistem kurmaya çalışıyor zaten. Sabit diskinin içinde veri yok. Şimdi işletim sistemi kurmaya çalıştığında da BIOS sorunu ile karşılaşıyor. BIOS sürümünü güncellediğinde sorun ortadan kalkacak.

Düzenleme: USB bellekten sistem yüklemeye çalışmış ve anladığım kadarıyla BIOS'unun USB bellekten başlatma seçeneği bulunmamakta. Bu sebeple BIOS güncellemesi yapmak istemiş.

Son mesajlar