Hocam, bana 'Din'den bahsetme

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Hocam, bana 'Din'den bahsetme

TV'den bizi 'irşat eden' hoca taifesi (birkaç birinci sınıf adamı dışarıda tuttuğumu peşinen
söyleyeyim) dörde ayrılır.

İlk grup 'kıssacı artist hoca' taifesidir ki, sadece romantik ses tonları ve jestlerle kıssa anlatır,
hisseye bir türlü gelemezler.

İkinci grup 'ilahiyat sınıfında ders anlatan hoca' taifesidir ki, dini öğrencilerine anlattıkları
'teknik' bir mesele olarak aktarırlar. İlahiyat dersinden ne şekil, ne içerik olarak gram farkı
yoktur televizyonda anlattıkları şeyin.

Üçüncü grup 'takıntılı fıkıhçı' taifesidir ki, ortalamayı hiç de ilgilendirmeyen 'kenarda
köşede kalmış' ya da 'sadece ilgilisinin konuşması gereken' fıkıh meselelerini üzerimize
boca ederler.

Dördüncü grup 'tasavvuftan başkası yalan' taifesidir ki, dinin sadece bir cüzünü 'esas' haline
getirerek diğer meselelere gelmeyi bir türlü akıl edemezler.

Aslında suç, bir anlamda ekrana çıkan hocalarımızda da değil. Televizyonun bizatihi
kendisinde...

Pek çok yargım, çeşitli şekillerde değişti, fakat şu yargım seneler içinde hiç değişmedi:

'Televizyondan din anlatılmaz; anlatılamaz!'

Televizyonun 'demokratik' bir aygıt olması, yani evinde televizyon olan herkesin dilediği TV
kanalını seyredebilmesi; bunun böyle olmasının başlı başına en büyük sebebidir.

Televizyonun, kendisini seyreden herkese nikahı düşer. Çünkü 'mahrem' tanımayan bir
aygıttır. Yapısı, varoluşu gereği böyledir bu. Herkese 'eşit mesafede' durduğu gibi, kendisini
seyreden herkesi de 'eşit zeka' ve 'eşit gelişim düzeyi'nde farz eder.

Oysa din eğitimi ve anlatımı kesinlikle tedrici ve seviye gözeten bir meseledir. Karşındaki
insanın düzeyi, daha önce yaşadıkları, memleketi, sosyo-ekonomik statüsü v.b kesinlikle çok
önemlidir.

Televizyondan 'namaz vakitlerindeki şüpheler' konulu bir meseleyi anlatamazsınız mesela.

Zira bu konu, sadece 'ulema' düzeyinde konuşulup tartışılacak bir meseledir. Televizyondan
'kader' bahsini anlatamazsınız mesela. Zira kader bahsi, karşınızdaki insanın kader
meselesindeki her bir 'özel' sorusuna cevap vermenizi gerektirir.

Hele televizyondan 'detaylı fıkıh' anlatmıyor mu hocalarımız, 'işte bittiğimiz andır'
diyorum her seferinde. Fıkıh, kesinlikle kişiye özel bir bilgi alanıdır. Fıkıh kitaplarında cevap
bulamadığınız soru varsa, bir alime bütün şartlarınızı anlatır, cevabınızı öyle alırsınız. O
alimden aldığınız cevap, sizin şartlarınızda olmayan bir başkasını kesinlikle bağlamaz. 'Fıkıh
kitaplarının gördüğü işlevi şimdi televizyon görüyor' diyorsanız, zaten sizinle konuşabilecek
hemen hiçbir şeyim yok.

Peki ama ne yapmak lazım gelir?

Bu sorunun cevabı bende hep çok basit olmuştur: Televizyondan 'din' anlatmak yerine 'din
kültürü ve ahlak bilgisi' anlatmaya başlamak lazım gelir.

'Muhterem' hocamız, 'zekatın hangi şartlarda verilmesi gerektiği, kime düşüp kime
düşmediği, oranları' falan meselesini televizyondan anlatmayacak; 'zekatın niçin verilmesi
gerektiğini ve zekat verildiğinde ortaya çıkan toplumsal sonuçları' anlatacak.

'Mübarek' hocamız 'orucun sınırları ve sorunları' meselesini gece gündüz magazinleştirmek
yerine 'oruç ibadetinin Müslüman bireydeki etkisi' üzerine konuşacak saatlerce.

Hazreti Hüseyin Efendimizin Kerbela'da çektiği susuzluğu bir çeşit 'sahne performansı'
olarak 45 dakika ağlayarak anlatmak yerine Müslümanların Somali'de açtığı su kuyularının
dini gerekçelerini-sonuçlarını sıralayacak bize.

Hep söylüyorum, bir daha söyleyeyim, yazılı olarak da kayda geçsin. 'Başında bulutla
dolaşan Peygamberimizi(s.a.v) anlatıp durmak' yerine '5 yaşındayken bile hiçbir çöreğini
arkadaşlarıyla paylaşmadan yemeyen Peygamberimizi (s.a.v)' anlatacak.

Kısaca iman hakikatlerini, ibadetlerimizin gerekçelerini-sonuçlarını ve en önemlisi 'İslam
ahlakını' anlatacak bize. Bunları da 'en olmadık' yerlerinden değil 'tam ortasından'
anlatacak.

Şunu da söyleyelim, televizyonda 'din kültürü ve ahlak bilgisi' konuları asla rating almıyor.

Fıkıh tartışmaları, ağlak kıssalar, ramazan magazini dururken kimse 'ilke' dinlemek
istemiyor çünkü. Eh, böyle sosyolojiye de böyle hocalar denk düşüyor demek ki.

Ne diyordu Dostoyevski: 'Televizyona çıkan her sakallıyı hoca zanneden fetvayı googledan
alır!'

kaynak

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tek kelimeyle "muhteşem!" Kalemine sağlık, ne kadar doğru söylemiş....

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Yazı çok güzel sonuna kadar okudum, ah şu tvler varya adamıda öldürür adamıda söndürür.

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
O tv'deki şahıs kim herkes biliyor.O Şahıs iki kelimeyle bütün heryere müdahale edebilme gücünü tüm türkiyeye gösterdi artık yavaş yavaş şeriat kanunları dayatılmaya başlanacak

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
O tv'deki şahıs kim herkes biliyor.O Şahıs iki kelimeyle bütün heryere müdahale edebilme gücünü tüm türkiyeye gösterdi artık yavaş yavaş şeriat kanunları dayatılmaya başlanacak

çok mu korkuyorsun şeyhmus kardeş? :D

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
çok mu korkuyorsun şeyhmus kardeş? :D

Evet niye dersen show tv de 90'lı yıllarda gece kırmızı noktalı filmler yayınlanırdı.Türk filmlerinde sahneler mozaik ya da sansüre uğramazdı.Örn:Türkan Şoray Talat Bulut Sahnesi sansürsüz yayınlanırdı.Hababam sınıfında eşşekoğlueşşek kelimesi ve Aydemir Akbaş filmleri sansüre uğramazdı.Hatırlıyorum Kuzuların Sessizliğini Cine 5'te izlediğim zaman hiç sansür yoktu.Şimdiki platformlarda paralı olmasına rağmen sansürle karşılaşıyorum.

Tv'nin bu gidişatı iyiye gitmiyor.Diziler çok uzun ve özetler can sıkıyo.Sunucuların kıyafetine karışılıyor dizilerde ki dekoltelerede öyle Örn:Muhteşem Sülüman önce hepsi açıktı uyarıdan sonra hepsi kapandı.İnanmayan fotosu var Hürremin

Ekli dosyayı görüntüle 9428

Belki şeriat gelmez ama ona benzer bir şey gelebilir.Ilımlı şeriat:thumbup:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Evet niye dersen show tv de 90'lı yıllarda gece kırmızı noktalı filmler yayınlanırdı.Türk filmlerinde sahneler mozaik ya da sansüre uğramazdı.Örn:Türkan Şoray Talat Bulut Sahnesi sansürsüz yayınlanırdı.Hababam sınıfında eşşekoğlueşşek kelimesi ve Aydemir Akbaş filmleri sansüre uğramazdı.Hatırlıyorum Kuzuların Sessizliğini Cine 5'te izlediğim zaman hiç sansür yoktu.Şimdiki platformlarda paralı olmasına rağmen sansürle karşılaşıyorum.

Tv'nin bu gidişatı iyiye gitmiyor.Diziler çok uzun ve özetler can sıkıyo.Sunucuların kıyafetine karışılıyor dizilerde ki dekoltelerede öyle Örn:Muhteşem Sülüman önce hepsi açıktı uyarıdan sonra hepsi kapandı.İnanmayan fotosu var Hürremin

Ekli dosyayı görüntüle 9428

Belki şeriat gelmez ama ona benzer bir şey gelebilir.Ilımlı şeriat:thumbup:

ah be yeğenim şu korktuğun şeylere bak, belli ki yaşın çok genç olmalı...
iyisi mi sen derslerine çalış, yorma kafanı böyle ufak-tefek işlerle...
zorlamayla şeriat gelmez hiçbir zaman, korku üzerine inşa edilen hiçbir rejim de ayakta durmaz zaten.
bu işler eğitimle olur, gönülle olur, insanlar toplum olarak Allahtan korkar günahtan uzak dururlarsa o zaman gelmiş olur şeriat.
bundan da kimse gocunmaz zaten.

şunu unutma, bizi ALLAH yarattı, kainatı da!
herşeyin en iyisini bilen odur, en doğrusunu da...
ondan gelen her ne varsa, doğrudur, haktır.
insanın, toplumun yararınadır muhakkak.
korkulacak bişey yok.
müsterih ol sen.:)

cocuklukhali

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ah be yeğenim şu korktuğun şeylere bak, belli ki yaşın çok genç olmalı...
iyisi mi sen derslerine çalış, yorma kafanı böyle ufak-tefek işlerle...
zorlamayla şeriat gelmez hiçbir zaman, korku üzerine inşa edilen hiçbir rejim de ayakta durmaz zaten.
bu işler eğitimle olur, gönülle olur, insanlar toplum olarak Allahtan korkar günahtan uzak dururlarsa o zaman gelmiş olur şeriat.

şunu unutma, bizi ALLAH yarattı, kainatı da!
herşeyin en iyisini bilen odur, en doğrusunu da...
ondan gelen her ne varsa, doğrudur, haktır.
insanın, toplumun yararınadır muhakkak.
korkulacak bişey yok.
müsterih ol sen.:)

Televizyondan din anlatılmaz, anlatilamaz. Yazıyor ya aynısı burda da geçerli. Bilgisayardan(akıllı telefon vs.) din anlatilmaz, anlatilamaz. Kendinizi yormayin herkes düşüncesini diretecek. Forumda şimdiye kadar o kadar tartışma oldu DİN ile alakali, hangi birisinde bir taraf diğer tarafa HAKLISIN dedi? Hiçbirinde. O yüzden bence böyle tartismalara girmeye gerek yok. Herkesin düşüncesi kendine (Bunun gibi hassas konularin tartismalarinda kimse boyun eğmez). Ortamı gerip insanlarin birbirinden sogumasina sebep olan tartışmaları acmamanin daha uygun olduğunu düşünüyorum.
Not:Bende din hakkinda sizin gibi düşünen biriyim. Size karşı olduğum için yazdığımı düşünmeyin.

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İşte tam olarak bundan dolayı şeriat değil,hukuk olmalı,devlet laik olmalı...Siz "bizi Allah yarattı" derken başka bir vatandaş "biz tesadüfen olduk" diyebilmeli...Hepimiz insanız ve en mutlak olan şeyde mantığımız.Mantık çerçevesinde ahlak kuralları oluşturup beraber yaşayabilmeliyiz.Sen dinini "özgürce" yaşarken başkasıda dinsizliğini "özgürce" yaşayabilmeli.Hem zaten dine göre onların cezası Allah katında verilmeyecek mi?Bizim bu dünya için başka problemlerimiz olmalı,dini devlet veya hocalar değil,tek tek birey olarak öğrenmek için çabalamalıyız,öğrenmek istemeyene saygı çerçevesinde...Muhafazakar olmak veya ahlaklı olmak müslüman,hristiyan veya musevi olanın tekelinde değildir.Herkesin kendine göre bir muhafaza ve ahlak anlayışı vardır,devlet bir çatı altında ve mantık çerçevesinde denetçi ve tüm farklılıkların paydasında bir anayasa çıkartmalı ve "yoldan çıkanlara" gerekli yaptırımı uygulamalı.Benim düşüncem budur.

seyhmus21

Müdavim
Reaksiyon puanı
255

Doğru diyosun ne güzel dedin işte bilinen olay patlak verince bende patladım.Şeriat bizi bozarBu mesele bizi aşar.Herodot ağaya sormak lazım:thumbup:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
İşte tam olarak bundan dolayı şeriat değil,hukuk olmalı,devlet laik olmalı...Siz "bizi Allah yarattı" derken başka bir vatandaş "biz tesadüfen olduk" diyebilmeli...Hepimiz insanız ve en mutlak olan şeyde mantığımız.Mantık çerçevesinde ahlak kuralları oluşturup beraber yaşayabilmeliyiz.Sen dinini "özgürce" yaşarken başkasıda dinsizliğini "özgürce" yaşayabilmeli.Hem zaten dine göre onların cezası Allah katında verilmeyecek mi?Bizim bu dünya için başka problemlerimiz olmalı,dini devlet veya hocalar değil,tek tek birey olarak öğrenmek için çabalamalıyız,öğrenmek istemeyene saygı çerçevesinde...Muhafazakar olmak veya ahlaklı olmak müslüman,hristiyan veya musevi olanın tekelinde değildir.Herkesin kendine göre bir muhafaza ve ahlak anlayışı vardır,devlet bir çatı altında ve mantık çerçevesinde denetçi ve tüm farklılıkların paydasında bir anayasa çıkartmalı ve "yoldan çıkanlara" gerekli yaptırımı uygulamalı.Benim düşüncem budur.

belli ki john locke ve adam smith'in müridisin! :D

Doğru diyosun ne güzel dedin işte bilinen olay patlak verince bende patladım.Şeriat bizi bozarBu mesele bizi aşar.Herodot ağaya sormak lazım:thumbup:

herodot amca nalları dikeli asırlar oldu be yeğen! :D

endiresli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aaahhh ah şeriatın ne olduğunu bir bilsen iple çekersin şeriatı. ama bu toplum öyle bir hale getirildiki öyle bir narkozlandıki ben hem müslüman olduğunu iddia ediyor hem şeriata küfr ediyor. şeriat kuranın ta kendisi.

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
babaaa büyüksüüün !! (anlamayanlar için; emek teknesi dizisinden bir replik)

ayrıca heridot cevdet ölmedi o baba dedikleri öldü. hasan kaçan yaşıyor hala :)

endiresli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şeriattan korkan arkadaşlar şeriat hakkında ne biliyorsunuz hangi maddesinden korkuyorsunuz bir kaç madde de olsa bi yazarsanız çok aydınlanırım. isterseniz faydalarını sıralasam forumlara sığmaz. bir kaç maddesini yazayım.
1. faiz haramdır.
faiz olan bir sistem sürekli fakirden zengine doğru bir sömürü var. şeriatta bunun yerine ne var zekat var peki zekat'ı kim kime verebilir? zengin fakire verebilir şu adalete bakarmısınız. faiz fakirden zengine doğru akıyor zekat ise zenginden fakire doğru.

2. alkol haramdır
her zaman görmüyormuyuz alkolün insanları nasıl zavallılaştırdğını, ne kadar komik ve bir okadarda acınacak duruma getirdiğini. sarhoş olup karısını döven hatta öldüren. (hadis. ümmetimin en hayırlısı eşleri ile iyi geçinen) birde karşılaştırma. şeriatın kadına verdiği değer ile sapık zihniyyetin kadına verdiği değeri kıyaslayın. aslında sapık zihniyyet kadın özgürlüğünü savunmuyor kadına ulaşmanın özgürlüğünü savunuyor.

3. hırsızlık/kul hakkı nın haram olması.
peri hırsızlığı kim savunabilir yada şeriatın olduğu bir ülkede herkes tok olacağı için neden ihtiyac duyulsunki.

4.zina yı yasaklıyor şeriat.
bu gün yaşanan hastalıkların altında zina ve fuhuş yatmıyormu. zinayı savunan biri varmı yada varsa kendi karısı yada kardeşinin bu işi yapmasını kabul edebilirmi?
ÖYLEYSE ŞERİATTAN NEDEN KORKUYORSUNUZ.
yada bizim bilmediğimiz bir şey varsa hangi yönünden korkuyorsunuz söyleyin bizde bilelim.

somagiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İslam Hukuku'nda (Günümüz İran veya Arabistan'dan bahsetmiyorum) ''Siz "bizi Allah yarattı" derken başka bir vatandaş "biz tesadüfen olduk" diyemeyeceğini mi sanıyorsunuz? Efendimiz bizzat kendi mescidinde müslüman olmayan kişilere ibadet izni vermiştir bundan haberiniz var mı? Ama siz böyle düşünmekte haklısınız, suç bunu cümle aleme bu şekilde reklam edenlerde... Aaaaaaaah ah....

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
şeriattan korkan arkadaşlar şeriat hakkında ne biliyorsunuz hangi maddesinden korkuyorsunuz bir kaç madde de olsa bi yazarsanız çok aydınlanırım. isterseniz faydalarını sıralasam forumlara sığmaz. bir kaç maddesini yazayım.
1. faiz haramdır.
faiz olan bir sistem sürekli fakirden zengine doğru bir sömürü var. şeriatta bunun yerine ne var zekat var peki zekat'ı kim kime verebilir? zengin fakire verebilir şu adalete bakarmısınız. faiz fakirden zengine doğru akıyor zekat ise zenginden fakire doğru.

2. alkol haramdır
her zaman görmüyormuyuz alkolün insanları nasıl zavallılaştırdğını, ne kadar komik ve bir okadarda acınacak duruma getirdiğini. sarhoş olup karısını döven hatta öldüren. (hadis. ümmetimin en hayırlısı eşleri ile iyi geçinen) birde karşılaştırma. şeriatın kadına verdiği değer ile sapık zihniyyetin kadına verdiği değeri kıyaslayın. aslında sapık zihniyyet kadın özgürlüğünü savunmuyor kadına ulaşmanın özgürlüğünü savunuyor.

3. hırsızlık/kul hakkı nın haram olması.
peri hırsızlığı kim savunabilir yada şeriatın olduğu bir ülkede herkes tok olacağı için neden ihtiyac duyulsunki.

4.zina yı yasaklıyor şeriat.
bu gün yaşanan hastalıkların altında zina ve fuhuş yatmıyormu. zinayı savunan biri varmı yada varsa kendi karısı yada kardeşinin bu işi yapmasını kabul edebilirmi?
ÖYLEYSE ŞERİATTAN NEDEN KORKUYORSUNUZ.
yada bizim bilmediğimiz bir şey varsa hangi yönünden korkuyorsunuz söyleyin bizde bilelim.

Bir kitapçıya gidip İlhan Arsel' in "Şeriyat ve Kadın" isimli kitabını alıp okumanızı tavsiye ediyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bir tane şeriatla yönetilen düzgün ülke olsaydı belki inanırdık laflarına. mesela şeriat, yönetim şekli değil. mesele yönetenler. sizin şeriatınızda kul hakkı yiyen, haram yiyen gırla olur. günümüzden pekte farklı olmaz hatta belki daha kötü olur. önce insanların büyük bir kısmının yahut yönetenlerin büyük bir kısmının bazı şeyleri özümsemesi gerekiyor.

bu ülke kafa yapısı olarak milyona bölünmüş. senin a dediğine b diyen çok, başkasının b dediğine z diyen çok. benim gözlemlediğim şeriatı sizin de kavrayamadığınız. bu ülkede arap örf ve adetlerini din sanan akıllı çok. bu ülkede şeriat baskıcı rejim olur, diktatörlük olur.

öncelikle bu şeriat ülkelerinin yanlışları belirlenmeli ve alimler çıkartılmalı. daha sonra her şeyin bir adı konmalı. gidip arap nasıl yapıyor diye ondan alınmamalı. bu ülkede sizin arzuladığınız şeriat nedir bilmem ama olması gereken 100 seneden önce bir mucize olmazsa olmaz. öncelikle herkes kendine yardım etmeli. dünya genelinde müslüman milletlerin halkı daha kul hakkı nedir ne değildir bunu bilmiyor. bu onların hatası mı, değil.

daha bugün pasaport kontrol de bir tanesi önüme atladı. ben sesimi çıkarmadım, çıkarmam da. amenna ben bunun hakkını sormam da. ama biz müslümanlar daha hassas olmalıyız. başkalarını yok sayıp hakir görmek her şartta büyük yanlıştır. ben belki sormuyorum ama en ufak şeyden cıngar çıkaran var. böyle insanlara hak geçirmemek lazım.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Gayri muslim lere saygı deyiyor herkes saygı tamam da onlar bize zerre kadar saygı duymuyor en büyük örnek bu forum ve tüm web din konusu açılınca hemen ateistler İslam i değerlere küfür etmeye başlıyor kişilerin yaptığını dine mal ediyorlar ibadet şekillerine tevhide din eksenli bütün herşeye hakaret unsuru ile yaklaşıyorlar ondan sonra her yerde çırtlak çırlak bağırıyorlar Ha biz çokmu sütten çıkmış ak kaşıkmiyiz değil ama ilk fitne ateşini yakıp geri çekiliyor lar

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Gayri muslim lere saygı deyiyor herkes saygı tamam da onlar bize zerre kadar saygı duymuyor en büyük örnek bu forum ve tüm web din konusu açılınca hemen ateistler İslam i değerlere küfür etmeye başlıyor kişilerin yaptığını dine mal ediyorlar ibadet şekillerine tevhide din eksenli bütün herşeye hakaret unsuru ile yaklaşıyorlar ondan sonra her yerde çırtlak çırlak bağırıyorlar Ha biz çokmu sütten çıkmış ak kaşıkmiyiz değil ama ilk fitne ateşini yakıp geri çekiliyor lar

Ne konuda saygı bekliyorsun?Dine küfredenin cezasını Allah verir.Benim demek istediğim Kuran'ı devlet işlerinde kullanmak,şirktir.Mutlak sonuç buna çıkar,bu büyük gücü eline geçiren her zaman ama her zaman kendi nefsi için bir takım ekleme ve çıkarmalar yapar yapmıştır.Siz kutsal kitabın bozulmasından yanaysanız devlet yönetiminde şeriat olarak kullanılmasından taraf olursunuz...Din kişisel bir olgudur.Kişi kendi inancını yaşar,bunu devlet politikası haline getirirseniz yozlaşma kaçınılmazdır.Bu yüzden ahlak önemlidir,ahlak iki şekilde verilir biri döverek,ikincisi eğiterek...Kişi kendi varlığının ne olduğunu ve nereye gitmek istediğini belirlediği zaman ahlakınıda oluşturur.Bu konuda özgür olan bireyler yetişmeli.Bırakın ateist olsun ama kendi olsun,o içindeki sorulara o şekilde cevap buluyorsa kendini öyle mutlu hissediyorsa beni ilgilendirmez.İslam dini örnek olarak yayılmış bir dindir.Yani inananlar sorularına bu dinde cevap bulmuş ve mutluluğa ermiştir,mutsuz ve hezeyan içindeki insanlar bu mutlu ve mesut insanları görerek bu dine geçmişlerdir.Bugün yapılan yanlışta bana kalırsa budur.Aslında çok derin ve her yönüyle ele alınması gereken bir durum...
Devlet dine karışırsa insanlar cevap aramak yerine afyonunu alıp kenara çekilmeyi tercih eder,çünkü devlet doğası gereği baskıyla öğretir.
Ayrıca fitne denilen şey tek taraflı olmaz,içinde huzursuzluk olan insanlar fitneye kapılır,kapılma!

- - - Mesaj Güncellendi - - -

belli ki john locke ve adam smith'in müridisin! :D

John Locke belki benim müridimdir:)Başka bir mekan da yada zamanda...:)

endiresli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir kitapçıya gidip İlhan Arsel' in "Şeriyat ve Kadın" isimli kitabını alıp okumanızı tavsiye ediyorum.
kardeşim sen aklın varsa kendin değerlendir şeriat demek kuran demektir. ne benim söylediklerimi dikkate al ne ilhan arselin bahsettiğiniz kitabını. kaynak bendende ilhan arseldende çok yakın sana. o kitabı okuyacağıma ana kaynak olan kuran ı okurum. sanada tavsiye ederim.

endiresli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
NİSA SURESİ: 37. Ayet:
-(Erkekler kadınları gözetip kollayıcıdırlar.Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara öğüt veri,sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın.Bulundukları yerden başka yere gönderin,onları dövün.) ( bahsettiğiniz kitaptan alıntı) yalaaaannn koskoca bir yalan ama sen bana inanma türkçe meali olan bir kuranı aç iyice bir oku gerçekten o sözler varmı yokmu. eğer herkes kuran'ı kerimi okumuş ve anlamış olsaydı bu kuran düşmanları bu iftirayı atamazlardı.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
[MENTION=296752]hidoriumen[/MENTION], kafan karma karışık belli ki!
yazdıkların karman çorman.
izah etmeye çalıştığın kavramlar hakkında net bilgilere sahip değilsin.
bu yüzden ki seninle polemiğe girmek istemiyorum.
zira konunun kilitlenmesi, yahut silinmesi ufacık bir kıvılcıma bakıyor.
iyisi mi sen yoluna, biz de kendi yolumuza...
zira internet üzerinde din tartışmak beyhude bir gayret, maalesef ki!

Snipertr

Müdavim
Reaksiyon puanı
6

hiç endişelenme tasalanma kardeşim. islamın en güçlü olduğu dönemde bile diğer din mensupları kendi şeriatları gereği yargılanıyordu. yani islam en güçlü döneminde bile diğerlerini ezmedi ve hatta incitmedi bile. ama diğerleri gücü ele geirdiğinde islama yapmadıkları zulum kalmadı. ve merak etme hala daha islam alemi mazlum müslümanlar mazlum. ne zaman müslüman zulümden kurtulursa emin ol o zaman sen de insan gibi yaşayacaksın.

PetyrBaelish

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Cübbeli Ahmet Hoca'nın üzerine hoca tanımam arkadaş. :D

latifix

Asistan
Reaksiyon puanı
2
dostum konya televizyonlarında nurettin yıldız çıkıyor o bütün bunların dışında, adam resmen yaşadığımız kapitalist düzenin islamla hiç alakasını olmadğını anlatıyor, ne zaman dinlesem her türlü konuda çok yanlış yaşadğımızı düşünüyorum... adamın anlattığı gibi bir islamı yaşamak için ya bu düzenden tamamen çıkmak gerekiyor yada zaman makinasi bulup geçmişe yolculuk etmek :)

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@hidoriumen, kafan karma karışık belli ki!
yazdıkların karman çorman.
izah etmeye çalıştığın kavramlar hakkında net bilgilere sahip değilsin.
bu yüzden ki seninle polemiğe girmek istemiyorum.
zira konunun kilitlenmesi, yahut silinmesi ufacık bir kıvılcıma bakıyor.
iyisi mi sen yoluna, biz de kendi yolumuza...
zira internet üzerinde din tartışmak beyhude bir gayret, maalesef ki!

Aslında kafam karma karışık değil,çok şeyi az kelimeyle anlatıp geçmek istedim o kadar.Biraz üzerinde düşünürseniz bi yerlere varabilirsiniz.Tabiki siz kendi yolunuza ben kendi yoluma,o konuda herhangi bir gocunmam asla olmaz.İnternet üzerinden veya başka birşey üzerinden din tartışmaya hiç gerek yok bence...Kitap ortada alır okursun,anladığını yaparsın,samimiyetle!Tam olarak dediğimin özünde bu var.Sonrasını Allah bilir...Ayrıca kullandığım her kavramın farkında ve bilincindeyim,bu konuda en ufak bir kaygınız olmasın.(ikinci cevabı size yazmamıştım ama üzerinize alınmışsınız belki bu yüzden size karmaşık gelmiş olabilir.)

MrFantastic

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Adamın dibisin çook güzel bir yazı olmuş yüreğine ve emeğine sağlık...

Son mesajlar