Hızlı trenin güzergahı belli oldu!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
İstanbul tren yolculuğunu 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren Hattı'nda çalışmalar sürerken, TCDD hızlı trenin hangi yerleşim birimlerinde duracağına açıklık getirdi.

130727_guzergah_hizli_tren.hlarge.jpg

Hattın 29 Ekim'e yetişmesi için çalışmalar sürerken Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın bazı bölümlerinde ray döşeme çalışmaları tamamladı. Hattın en önemli geçiş noktalarından biri olan ve üzerinde 9 tünel 10 köprü, 22 menfez tadilatlarının yanı sıra 28 yeni menfez ve 2 altgeçidin de inşa edileceği 56 kilometrelik bölümünde işler büyük ölçüde kolaylaşırken, bazı bölümlerde traversler de döşeniyor.

Son dönemde Yüksek hızlı Tren'in hangi istasyonlarda duracağını yönelik soru işaretleri belirirken, bu konuda bazı milletvekilleri de soru önergeleri verdi. Bir süre önce açıklama yapan Kocaeli Valisi Ercan Topaca'nın, "Hızlı Tren Gebze İzmit istasyonlarında kesinlikle duracak" açıkladı. Ancak buna rağmen hızlı trenin özellikle Gebze istasyonunda durmayacağı yönünde açıklamalarda bulunuldu.

TCDD Genel Müdürlüğü de bu iddialar üzerine yaptığı açıklamada, Yüksel Hızlı Trenin duracağı istasyonları açıkladı.

Açıklamada, Kocaeli'nin Gebze ve merkez ilçe İzmit istasyonlaranın yanı sıra Sakarya'nın Arifiye ve Pamukova, Bilecik ve Bozüyük istasyonlarında trenin duracağı kesin olarak açıklanmış oldu. Yüksek Hızlı Tren'in duracağı bu istasyonlarda, hızlı trene uygun düzenleme çalışmaları devam ediyor.

ntvmsnbc

lauset

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Konuyu gündeme taşımak içinmidir nedir anlayamıyorum ya GEBZE gibi biryerde trenin durmaması gibi bir durum olamazki.

By_Artvin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnşallah bir an önce biter de bize de binmek nasip olur. :)

Bir de tahmini ücretler hakkında da açıklama yapılsa iyi olur. 7 TL'ye Haydarpaşa-Adapazarı gidiyorduk. Tren olmayınca otobüse 23 TL bayılıyoruz. ( 7 TL olmasını beklemiyorum ama otobüsten yine ucuz ve rahat olur. )

Theurer

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ben demiryollarında çalışıyorum. 10 gün önce Bilecik tarafındaydım ve alt yapı çalışmaları halen devam ediyordu. Benim bildiğim kadarıyla 29 ekimde hükümet açacak hattı sonrasında bi süre deneme amaçlı çalışılacak sonrasında yolun durumu değerlendirilerek gereken düzenlemeler yapılıp yolcu kullanımına açılacak. ülkemizde bu sistem çok hızlı ilerlemekte :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
ülkemizde bu sistem çok hızlı ilerlemekte :)

En son Bolu Tüneli'nde ve 5 yıldan fazladır devam eden Hızlı Tren projesinde bunu teşhis ettik gerçekten. Mesela ben en son 2007'de Ankara'dayken "önümüzdeki aylarda" bitecekti hızlı tren, hatta iş için İstanbul-Ankara arasında 2008'de de olsa kullanırız diyordum. Adana'nın 10 yılda bitemeyen "metromsu" projesi gibi. Bu arada TCDD'nin hızlı tren sayfasında bir "Tarihçe" bölümü var, yanlış anlaşılmasın, bizim tarihçemiz değil, onu pek olumlu bulmadığımız için Japonya ve Avrupa'nın tarihçesi konulmuş oraya. :)

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
biraz daha dogu taraflarına çekseler direk istanbuldan konyaya veya eskişehire varmı bilmiyorum

Theurer

Doçent
Reaksiyon puanı
2
biraz daha dogu taraflarına çekseler direk istanbuldan konyaya veya eskişehire varmı bilmiyorum
Devam eden Sivas projesi var, amaç ordanda Erzurum a inmek. Eskişehir in devamı İzmir, Konya nın devamı Antalya düşünülmekte. Tamaman bittiğinde İstanbul dan binip Erzurum a kadar gidilebilecek hızlı trenle

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Adı hızlı tren de... Köy otobüsü gibi heryerde duruyor. Saçmalık. 6 durakta 30-45 dakika arası zaman kaybedecek. Adı da hızlı tren olacak..

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ist-ank arası bu kadar durakmı olurmuş bu ne böyle dolmuşmu her yerde dur kalk saçma bir seçim olmuş

ahmtyks

Asistan
Reaksiyon puanı
2
BURSA-İSTANBUL arası olmayacak mı ???? bilen varsa söyleyebilir mi ?

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
10'a yakın istasyon olacak galiba.
O kadar istasyonla da istediği kadar "Yüksek Hızlı Tren" olsun havadan başka bir şey değil.

CyberShot

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[h=2][h=1]Ankara-İstanbul arası 3 saate iniyor[/h]Türkiye nüfusunun yüzde 40'ının yaşadığı 14 şehir, 5 yıl içinde hızlı tren hattıyla birbirine bağlanacak. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı ise yıl sonunda hizmete girecek.
130731_tren1.hlarge.jpg

ANKARA - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın yıl sonunda hizmete gireceğini söyledi.
Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen iftarın ardından konuşan Binali Yıldırım, Türkiye'nin demiryolu yatırımları ile ilgili bilgi verdi.
Yıldırım, “Bu yıl sonundan itibaren Ankara–İstanbul arasındaki hızlı treni işletmeye alacağız. Ve böylece Türkiye’nin iki büyük kentini birbirleriyle birleştirmiş olacağız” dedi.

[/h]14 İLDE YÜKSEK HIZLI TREN
5 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yüzde 40'ının yaşadığı 14 şehrin Yüksek Hızlı Tren Hattı ile birbirine bağlanacağını açıkladı.

Yıldırım, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye'nin nüfus olarak yüzde 40'ına tekamül eden 14 büyükşehrini hızlı tren ağıyla birbirine bağlamış olacağız” diye devam etti.
Bakan Yıldırım'ın bahsettiği 14 il, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Konya, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, Kırıkkale, Sivas ve Yozgat.
Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın merkezi başkent Ankara olacak.
Binali Yıldırım bugüne kadar 1100 kilometre hızlı tren hattı yaptıklarını söyledi.

ntvmsnbc

Son mesajlar