Hızlı, Temiz ve Stabil

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


ferhataydın

Üyecik
Katılım
15 Nis 2012
Mesajlar
12
Puanları
1
Eğer bir Windows kullanıcısıysanız, zaman zaman bilgisayarınızın yavaşladığını hissetmiş, takılmalar-donmalar, virüsler ve çözmekte zorlandığınız sorunlarla karşılaşmışsınızdır. 4 adımda stabil bir işletim sistemi ve dertsiz tasasız bir kullanıcı deneyimi için tavsiyelerime kulak verin. Pişman olmayacaksınız.

1- Olmazsa Olmaz Güvenli Yazılımı

Yaklaşık on yıl boyunca ücretsiz antivirüs programları (Avira, Avast, AVG, Comodo vb.) kullandım fakat en iyi deneyimlerim hep ücretli olanlardı. Güncelleme sıklıkları ve geniş kapsamları ile özel verilerinizin güvende olacağından emin olabilirsiniz. Hem eskisi gibi bu yazılımlar dudak uçuklatacak ücretlere sahip değiller. Önce kendinizi ve sonra iki arkadaşınızı daha iknâ edin. Üç kullanıcı olan sürümlerinden alın. İki hamburger fiyatına en az 1 yıl boyunca bilgisayarınız güvende olsun.

2- Yasal Olmayan Programlardan Uzak Durun

Dürüst olma zamanı! Bir çoğumuz bir zamanlar crackli ve illegal yollardan elde edilen lisanslara sahip programlar kullanmıştır. Fakat bir dakika. Yüzlerce dolar ücretlere sahip olan programları lisanslamak için kullandığınız crackler “temiz ellerden” mi çıkmıştır? Neden bu crack işleminden önce “Lütfen antivirüs yazılımızı kapatın ve bu dosyayı Yönetici olarak çalıştırın” gibi uyarılar mevcuttur, bir düşünün. Çünkü tamamına yakını bilgisayarınıza sızan trojanlardan ibarettir. Hemen hemen her ücretli yazılımın bir ücretsiz benzeri mevcuttur. Alternatiflere yönelmeyi deneyin. Crackli programlar kullanmayın.

3- Temizlik Yapmayı Unutmayın

İnternette yaptığınız gezintiler, kurup kaldırdığınız yazılımlar ve bazı güncellemeler bilgisayarınızda gereksiz dosyalar bırakır. Zamanla biriken bu dosyalar hard diskinizin dolmasına, kullandığınız programların ve sisteminizin yavaşlamasına neden olur. Bu yüzden benim önerim; haftada bir defa, ücretsiz olan Ccleaner ile bilgisayarınızı temizlemenizdir. Böylece hem kısa hem de uzun vadede temiz bir sisteminiz olacaktır.

4- Sürücülerinizin Güncelliği

Eğer lisanslı bir Windows kullanıyor ve Windows'unuzun Update özelliği “otomatik-açık” konumundaysa, işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olabilirsiniz. Peki ya driverlarınız? Eğer eski sürüm driverlara sahipseniz, çeşitli sorunlar ile karşılaşmanız işten bile değil. “Ne yapmalıyım?” diyorsanız, yine bu konuda da işinize yarayacak ücretsiz yazılımlar mevcut. Benim tavsiyem Driver Booster 3. Ücretli olan sürümünden farkı, driverları elle tek tek indirip kurmanızdır. Sorun değil, güncel bir bilgisayar için beş dakika zaman ayırılabilir.

Programlar için: CCleaner - Driver Booster 3

Yazar: Ferhat Aydın
 

ferhataydın

Üyecik
Katılım
15 Nis 2012
Mesajlar
12
Puanları
1
Hızlı stabil bir pc için en iyisi TEMİZ KURULUM.
Haklısın fakat örnek vermem gerekirse şu an kullandığım Dell marka Inspiron 15 model dizüstü bilgisayarımı 3 yıl önce aldım. Burada bahsettiğim basit ve prtaik yöntemler ile cihazıma 3 yıldır format atmadan, hızlı ve stabil bir şekilde kullanıyorum.
 
Katılım
4 Nis 2016
Mesajlar
23
Puanları
3
Konum
Sivas
Haklısın fakat örnek vermem gerekirse şu an kullandığım Dell marka Inspiron 15 model dizüstü bilgisayarımı 3 yıl önce aldım. Burada bahsettiğim basit ve prtaik yöntemler ile cihazıma 3 yıldır format atmadan, hızlı ve stabil bir şekilde kullanıyorum.
haklısın fakat her bilgisayarda olmayabilir. bazıları driver sorunu verebilir.
 
Üst
stat counter