Herşey Kötüye Gittiğinde Hatırlamanız Gereken 8 Şey

Bu konuyu okuyanlar

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Her zaman şükretmemiz gereken bir şeyler mutlaka vardır. Başımıza ne gelirse gelsin, her sabah uyandığımızda sahip olduklarımıza şükretmemiz gerekiyor. Çünkü dışarıda birileri bizim sahip olduğumuzun farkına bile varmadığımız küçük şeyler için büyük savaşlar veriyor.

Gerçek şu ki, mutluluk problemlerimizin olmaması değil, onlarla nasıl baş edeceğimizi bilmektir. Her zaman kaybettiklerinize değil sahip olduklarınıza bakın. Çünkü mesele dünyanın sizden neleri aldığı değil, sizin elinizde kalanlarla neler yaptığınızdır. Her şey kötüye gittiğinde size sahip olduklarınızı hatırlatacak 8 şey sizi mutlu edecek:

1. Acı gelişimin bir parçasıdır

Hayat bazen kapıları yüzümüze kapatır, çünkü ilerlememiz gerekiyordur. Bu o kadar da kötü bir şey değil, zira çoğu zaman itici bir güç ya da zorlayıcı şartlar olmazsa ilerlemeyiz. Zor zamanlar geçirdiğinizde, hiçbir acının sebepsiz olmadığını hatırlayın. Sizi üzen şeye takılıp kalmayın, ancak size ne öğrettiğini de asla unutmayın. Zorlanıyor olmanız başaramadığınız anlamına gelmez. Her büyük başarı, başarıya değer zorluklar gerektirir. Ve iyi şeyler zaman alır. Sabırlı ve pozitif olun. Her şey yoluna girecek, hemen değilse de bir gün.

İki tür acı olduğunu unutmayın: Sizi üzen acı ve sizi değiştiren acı. Her ikisinden de alınacak dersler var.

2. Hayattaki her şey gelip geçici

tumblr_inline_nysct5Ejjw1rwtiaz_500.jpg

Her yağan yağmur elbet durur. Her yaralandığınızda iyileşirsiniz. Karanlıktan sonra daima aydınlık gelir. Buna her gece ve her sabah şahitlik etsek de sürekli unutuyoruz ve karanlık sonsuza dek sürecekmiş gibi inanmayı seçiyoruz. Sürmeyecek. Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez.

Bu yüzden eğer durumunuz yahut hayatınızdaki şeyler iyiyse, tadını çıkarın, çünkü sonsuza kadar sürmeyecek. Eğer durumunuz yahut hayatınızdaki şeyler kötüyse, endişelenmeyin, çünkü o da sonsuza kadar sürmeyecek. Hayatınızın şu an kolay olmaması, gülüp eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Sizi rahatsız eden bir şeylerin olması, tebessüm edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Her an size yeni başlangıçlar ve yeni sonlar sunar. Her saniye 2. bir şans elde edersiniz. Sadece bu şansı iyi kullanmanız gerekir.

3. Endişelenmek ve şikayet etmek hiçbir şeyi değiştirmez

kadin-1.jpg

En çok şikayet edenler en az başarılı olanlardır. Hiçbir şey yapmamaktansa iyi bir şeyler yapmaya çalışmak ve başarısız olmak daha iyidir. Kaybettiğinizde her şey bitmez, hiçbir şey yapmayıp şikayet ettiğinizde her şey biter. Eğer bir şeye inanıyorsanız, denemeye devam edin. Geçmişin gölgelerinin geleceğinizi karartmasına izin vermeyin. Bugünü dün hakkında şikayet ederek geçirmek yarınınızı daha parlak yapmayacak. Harekete geçin. Öğrendiklerinizin hayatınızı geliştirmesine izin verin. Bir değişiklik yapın ve asla arkanıza bakmayın.

Yolculuğunuz boyunca başınıza ne gelirse gelsin, gerçek mutluluğun sorunlarınızdan şikayet etmeyi bırakıp sahip olmadığınız sorunlar için şükretmeye başladığınızda gerçekleştiğini unutmayın.

4. Yara izleriniz gücünüzün sembolleridir

1367502_00e0feb75b2f9a92b4ad8ed57b647f10_640x640.jpg

Hayatın sizde bıraktığı yara izlerinden utanmayın. Yara izi demek açılan yaranın iyileşmesi ve kapanması demek. Yara izi demek, acıyla baş etmeniz, dersinizi almanız, daha güçlü olmanız ve ilerlemeniz demek. Yara izlerinizin sizi esir almasına izin vermeyin. Hayatı korku içinde yaşamanıza sebep olmalarına izin vermeyin. Onları yok edemeseniz de, onlara bakışınızı değiştirebilirsiniz.

Mevlana’nın da dediği gibi, “Yara ışığın girdiği yerdir.” Acı çekmek en güçlü ruhları doğurur, dünya üzerindeki en güçlü karakterler yara izleriyle doludur. Yara izlerinizi başardığınızın, hayatta kaldığınızın bir işareti olarak görün.

5. Her küçük zorluk ileriye doğru bir adımdır

Sabırlı olmak sadece beklemek değildir, sabırlı olmak hayallerine ulaşmak için çalışırken verdiğin emeklere değeceğini bilmek ve olumlu bir tavır sergilemektir. Eğer deneyecekseniz, sonuna kadar gidin. Diğer türlü başlamanın bir anlamı yok. Bu bir süre rahatlığı ve düzeni kaybetmek anlamına gelebilir; bir süre istediğinizi yiyemeyebilir, istediğiniz yerde uyuyamayabilirsiniz. Bir süre konfor alanınızı terk etmek ve ilişkilerinizden fedakarlık yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Ancak bütün bu zorluklar sizi ileriye doğru taşıyacak adımlardır. Ve her adımda hayal ettiğinizden daha çok daha iyi hissedeceksiniz.

6. Diğer insanların olumsuzlukları sizin probleminiz değil

Olumsuzluklar etrafınızı sardığında olumlu olun. Etrafınızdakiler sizi alt etmeye çalıştığında gülümseyin. Diğer insanların olumsuz tavırlarının sizi değiştirmesine izin vermeyin. Alınganlık yapmayın, diğer insanların olumsuz tutumlarının sizden değil onlardan kaynaklandığını hatırlayın.

Hepsinden önemlisi, size yeterince iyi olmadığınızı söyleyen insanları etkilemek için değişmeyin. Daha iyi bir insan olmak ve daha iyi bir geleceğe sahip olmak için değişin. İnsanlar ne yaparsanız yapın, ne kadar iyi yaparsanız yapın konuşmaya devam edecekler. Başkaları hakkında endişelenmektense kendiniz için endişelenin. Bir şeye gerçekten inanıyorsanız onun için mücadele etmekten korkmayın.

7. Olacak olan olur

ece16b96-a214-4de7-84fb-6411bbc06ce3.jpg

Gerçek kudret, ağlayıp şikayet edecek bir sürü şeyiniz olsa bile, gülümsemeyi ve hayatınıza şükretmeyi tercih etmektir. Her zorlukta bir hayır vardır, ancak görmek için gözünüzü ve gönlünüzü açmanız gerekir. Olmayacak duaya ise amin denmez, ancak kendi kendinize deli olursunuz. Bir noktada işleri akışına bırakmanız gerekir.

Sonuçta hayatınızı sevmek, mutluluğu bulup kaybetmek, hatıraları anmak, tecrübeyle öğrenmektir. Hayat uzun bir yolculuktur. Endişelenmeyi, keşfetmeyi, her adımınızdan şüphelenmeyi bırakın. Gitmek istediğiniz yere gidemeyebilirsiniz ama eninde sonunda varmanız gereken yere varacaksınız.

8. Yapacağınız en iyi şey devam etmektir

Düştüğünüzde kalkmaktan, tekrar denemekten, tekrar sevmekten, tekrar yaşamaktan ve tekrar hayal etmekten korkmayın. Zor derslerin kalbinizi katılaştırmasına izin vermeyin. Hayatın en anlamlı dersleri genellikle en kötü zamanlardan ve en kötü hatalardan öğrenilir. Hayatınızda kötüye gidebilecek her şeyin kötüye gittiği, ve o bataklıkta sonsuza kadar kalacağınızı hissettiğiniz zamanlar olacaktır. Ancak vazgeçmeyi düşündüğünüzde, bazen bir şeylerin iyiye gitmeden önce kötüye gitmesi gerektiğini hatırlayın. Bazen en iyiye ulaşmak için en kötü yollardan geçmeniz gerekir.

Evet, hayat zor, ama siz daha zorlusunuz. Her gün gülecek gücü, farklı ama güzel hissedecek cesareti, başkalarını da güldürecek neşeyi kendinizde bulun. Değiştiremeyeceğiniz şeyler için stres yapmayın. Basit yaşayın, çok sevin, dürüst olun, azimle çalışın ve devam edin.

Son düzenleme:

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Eğer acıların zevki olsaydı benden daha mutlu insan olmazdı.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Gerçekler ise bunlar! : Birilerinin peşlerinde olduğunu bilmeliler!

Reaksiyon puanı
2,554
Herşeyin kötüye gitmesi rutin oldu bişeyler iyi gidince artık korkar oldum acaba hayat bunun intikamını nasıl alacak benden diye hiç şaşırtmaz hemen de alır zaten.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Her şeyin olumsuz ve olumlu yönü var. Hep olumlu yönlerini görmek, önünüzü görmenizi engeller. Hep olumsuz yönleri görmek sizi karamsarlığa iter. Her iki yönü de dengeli değerlendirebilmek gerek.

langame19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Ben genellikle şöyle düşünürüm; hayat kısa tadını çıkar. Zaten hepimiz öleceğiz işin sonunda. Hatırlanacak şeylerimiz; verdiğimiz eserler, işlerimiz olacak. Unutulup gideceğiz, hiçbir şey için üzülmeye değmez. Pes etmeye değmez. Pes etme, uğraşarak daha iyi ol. Zaten unutulup gideceksin. Hatırlanmak için kendini geliştir, temel oluştur ve büyük bir eser ortaya çıkar. Zaten kişiliğini öok da önemsemeyecekler. Yeter ki hatırlanmak için bir çağ başlat.

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Ne zaman insanlarla bir bağ kurmaya çalışsam hep başarısız oluyorum. Hep arkaplandayım. Çoğu arkadaşımın sevgilisi var. En iyi arkadaşım olarak gördüğüm adamla neredeyse 4 aydır görüşmüyorum. 18 yaşındayım hiçbir zaman sevgilim olmadı. Hiç kimse beni çekici bulmadı ama onları suçlamıyorum. Çünkü ben değersizim ve artık ölümün 50 yıllık yalnız bir hayat yaşamaktan daha iyi olduğunu kabullenmeye başlıyorum.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Ne zaman insanlarla bir bağ kurmaya çalışsam hep başarısız oluyorum. Hep arkaplandayım. Çoğu arkadaşımın sevgilisi var. En iyi arkadaşım olarak gördüğüm adamla neredeyse 4 aydır görüşmüyorum. 18 yaşındayım hiçbir zaman sevgilim olmadı. Hiç kimse beni çekici bulmadı ama onları suçlamıyorum. Çünkü ben değersizim ve artık ölümün 50 yıllık yalnız bir hayat yaşamaktan daha iyi olduğunu kabullenmeye başlıyorum.
Ne macera işte. Yalnız kurt olarak hayat ile tek başına mücadele ediyorsun. Ölmeden önce bir dünyayı gez ve gör.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127

Bakarsınız bir mucize olur ve hiç olmadık bir anda size değer veren sizi sürekli düşünen birileri çıkar. Karamsar olmayın.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Her şey iyiye gidiyorsa veya her şey kötüye gidiyorsa, bir problem vardır.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Her şey iyiye gidiyorsa veya her şey kötüye gidiyorsa, bir problem vardır.

Mümkün, ama çözümüde vardır. Neyi düşünürseniz bir müddet sonra ona inanmaya başlarsınız. Hatalarda birşeydir. Kendinize bir dur dersiniz, sonunu iyi hazırlama fırsatı elde edersiniz. Her halükarda iyi düşünmek işlerin iyi gitmesini isteriz. Belkide sorunumuz budur.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Gençlerimiz sürekli bilgisayar yada telefon başında oturmaktan dünyadan kopuyor ve bunalıyorlar. Tabiattan uzaklaşan insanlar gerçeklik duygusunu yitirir ve pasifleşir. Ara sıra ormana gidip, tabiat ile başbaşa kalmak herkese iyi gelir.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Gençlerimiz sürekli bilgisayar yada telefon başında oturmaktan dünyadan kopuyor ve bunalıyorlar. Tabiattan uzaklaşan insanlar gerçeklik duygusunu yitirir ve pasifleşir. Ara sıra ormana gidip, tabiat ile başbaşa kalmak herkese iyi gelir.

Katılıyorum. İnsan kendini bulmalı.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Hepimiz sorumluluk almalıyız sistem düzgün çalışmıyor...

Nancy Fancy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Gülümse… Yarın, daha kötü olacak. Kendinizi iyi hissediyorsanız kaygılanmayın, geçer.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Hala bencillik yaparak kendinize mutlu olmanın peşindesiniz. Yapmayın!

Reaksiyon puanı
2,554
Hayatın her yerinde karşımıza çıkan stres bence en büyük etken stresle başa çıkmayı öğrenen kişiler bence en mutlu kişilerdir.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Bir zamanlar saat'imi ve cep telefon'umu hafta sonu evde bırakır ve kimsenin beni bulamayacağı yerlere gider, örgür takılırdım. Bunu benim dışımda bir kişinin daha yaptığını fark ettim. Teknoloji insan üzerinde baskıyı artırıyor. Avrupalılar senede bir kaç kez tatile çıkar ve iş hayatının stres'inden kurtulur. Mutlu olmak herkesin kendi elinde. Kendinizi ara sıra mutlu edin. Bazen değişiklik iyi gelir.