Hepsiburada.com’u Kim Satın Alıyor? [İnceleme]

Bu konuyu okuyanlar

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
[h=1]
Walmart2.jpg
[/h]
Uzunca bir süredir piyasada alttan alta konuşulan bir meseleyi incelemek ve bu konuda duyduklarımızı paylaşmak için böyle bir yazıya ihtiyaç var gibi görünüyor.

Amazon.com’un Hepsiburada.com ile ilgilendiği eminim birçok insanın kulağına gitmiştir. Son 3 aydır ayyuka çıkan bu duyumlar birçok insan tarafından arkadaş ortamlarında konuşuluyordu zaten.

Gelin ben size Hepsiburada.com ile aslında hangi büyük şirketin ilgilendiğini söyleyeyim: dünyanın ciro bazında en büyük şirketi olan Wal-Mart.

Çok güvenilir bir kaynaktan duyduğumuza göre Wal-Mart, Hepsiburada.com’u satın alma adına bazı çalışmalarda bulunmuş ve hatta tam da şu anda
Hepsiburada.com’un defterleri inceleniyor bile olabilir. Yani sürecin geldiği nokta, “due dilligence” olabilir.

Tüm bunların yanında, Hepsiburada.com geçtiğimiz aylarda (hem de halen) birçok “private equity” (özel sermaye) firması ile de görüşüyordu zaten.

Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un, kimi politik sebeplerden dolayı Türkiye pazarına çok uzun zamandır sıcak bakmadığını düşünürdüm (Amazon.com’un Çiçeksepeti’ne yatırım yapması konusunda ise işin içinden halen çıkamadım). O yüzden de Amazon.com’un, değeri 700-800 milyon dolar gibi görünen Hepsiburada.com’a ve Türkiye pazarına bu kadar güçlü bir şekilde girmesine çok inanmak gelmedi içimden.

Wal-Mart’ın ise, geçtiğimiz aylarda Türkiye’den ilk büyük satın almasını yapmasının ardından (Wal-Mart, Türkmen Grup’a bağlı GAAT isimli şirketi satın almıştı, fiyatı açıklanmadı), Hepsiburada.com’u satın almak istemesinin akla yatkın olduğunu da düşünmeden edemiyorum.

Ancak, tam da o sırada Amerikan şirketlerinin denizaşırı ülkelerde yaptığı satın almalarla ilgili de düzenlemelerde bulunan meşhur (tartışılan) “Patriot Act” (vatanseverlik yasası) devreye giriyor. Çünkü Patriot Act’e göre satın alması yapılacak olan şirketin defterlerinin üzerinden Amerikan istihbaratı da geçiyor, bunun sebebi ise para aklama, terörist faaliyetlere para aktarmak, devletlerle ilişkiler gibi kilit noktalarda kontrollerin yapılması gerekliliğinden ileri geliyor.

Hepsiburada.com’un bünyesinde olduğu Doğan Grubu’nun politik duruşu ve hükümetle olan ilişkileri konusunda bizim sosyalmedya.co olarak bir parantez açmamız hem doğru hem de mümkün değil. Ancak Hepsiburada.com’un dünyanın ciro bazında en büyük şirketine satılması durumunda ortaya çıkacak olan başarı hikayesine aşık olmamak da elde değil.

Alıntı

Son mesajlar