HDD Tune Değerleri Normal mi?

Bu konuyu okuyanlar

POMEM

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar, konuyu doğru yere mi açıyorum bilmiyorum ama size birşey sormam gerekiyor.
Bende 2 tane Seagate marka 2.5 inch 2tb taşınabilir disk var. İçinde ki diskte St2000Lm007 Mobile HDD önbellekte 128 MB
Bu disklerin 1. sini 2015 yılında aldım. 2. sini ise 2 ay önce aldım. Geçen gün HDD Tune değerlerine baktığımda Raw Error Rate vb. değerlerde rakamlar yazıyor. Acaba diskler ne durumda çocuklarımın fotoğraf ve videosunu atıyorum içine ben bu disklere güvenebilir miyim? Özellikle 1. Diske zamanında Low Level Format atmıştım meraktan sanırım toplam 6 defa, bana yardımcı olabilir misiniz. Akıbeti nedir disklerin

eski.JPG

yeni.JPG

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Genel değerlere bakacak olursak gayet sağlıklı görünüyor, CRC error pek riskli ve önemli bir hata değil. Eğer HDD kullanıyorsanız ve verilerin güvenirliğinden emin olmak istiyorsanız badsector taraması yapmanız gerekiyor. Ayrıca sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım için kasa yuva gibi yerde değilde masanın üzerindeyse/yanındaysa sarsmamaya dikkat edin ve düzenli şekilde disk birleştirmeleri yapın. Ürün mekanik olduğu için tam bir sarsılma düşmanı, hele ki çalışır durumdayken en önemli nokta burası.

POMEM

Asistan
Reaksiyon puanı
2
2 diske de yavaş mod ile badsektör taraması yaptım. Usb 3.0' da 8 saat sürdü. Hepsi yeşildi.

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
disk harici disk olsa gerek 2.5" usb kutuyla çalışıyor olmalı düşmeye sarsıntıya karşı hassas olduğu gerçeğini ısıya karşı zaafı olduğunu unutma... bence sağlık durumu iyi... 2TB performansı nasıl? 31~32 derece çalışıyor oda iyi...

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhabalar,
genel olarak bakarsak gayet sağlıklı bir disk...

İyi Forumlar...

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
2 diske de yavaş mod ile badsektör taraması yaptım. Usb 3.0' da 8 saat sürdü. Hepsi yeşildi.
Badsector yoksa sorun yok demektir, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dediğim gibi sarsılmalara karşı dikkat etmeniz gerekiyor.

POMEM

Asistan
Reaksiyon puanı
2
disk harici disk olsa gerek 2.5" usb kutuyla çalışıyor olmalı düşmeye sarsıntıya karşı hassas olduğu gerçeğini ısıya karşı zaafı olduğunu unutma... bence sağlık durumu iyi... 2TB performansı nasıl? 31~32 derece çalışıyor oda iyi...
Performansında bir sorun yok. Testlerde 139 mb/s başlıyor 59 mb/s bitiyor. Yavaş yavaş azalıyor

POMEM

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Herkese teşekkür ederim. Çok sağ olun arkadaşlar.