HDD Bölme Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Denemek amaçlı olarak Windows 7 kurmak istiyorum. Fakat D sürücüsünde yeterli alan yok. Partition Magic ve Acronis gibi çeşitli programlar denememe rağmen D sürücüsündeki alanı genişletemiyorum. Bu sürücüyü kaldırıp merge yaparak C ile birleştirdim. Fakat C sürücüsünü küçültmeye kalktığımda max. küçültme 8 GB olabiliyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar yok mu yardımcı olabilecek birisi?? :unsure:

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Konuyu daha açıklayıcı anlatabilir misiniz ?

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Şu an bilgisayarımda iki tane sürücü var C ve D. D sürücüsü bilgisayarı aldığımda recovery bölümü olarak geldi ve 8 GB. Denemek amaçlı olarak Windows 7 yi D sürücüsüne kurmak istiyorum fakat 15 GB gibi boş bir alan lazım. D sürücüsünü silerek C ile birleştirdim ve 40 GB bir bölüm yapmayı denedim fakat C üzerinden küçültebileciğim max. alan 8GB'ı geçemiyor. Bunu format atmadan yapma şansım var mı? Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Cevabınız için teşekkürler

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar bir çözüm önerisi olan var mı?

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
bilgisayarım sağ tık yönette disk yönetimine gel ve c 'yi sağ tıkla. birimi küçültü seçip küçültmek istediğin miktarı yaz ve sonra d yi sağ tıkla birimi genişleti seçip boş alanı d ye al. bu kadar basit

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
1- Deneme amaçlı istediğiniz işletim sistemini vmWare adında bir program ile halledebilirsiniz.

2- Ben yerinizde olsam Recovery dosyalarının olduğu kısma asla dokunmazdım. Sisteminiz çöktüğü durumda recovery kısmını kullanıp sisteminizi onaracaksınız.

3- Sisteminiz vista ise hdd yi yukarıdaki ardaşın dediği gibi programsız bölmeniz mümkün.

4- Ben kendimce şunu da ekleyeyim. Eğer vista ise, kaldırın. Ki ben öyle yaptım. Çünkü Xp 'li hali makinamın daha hızlı ve kullanılabilir. Win 7 için herhangi bir bilgi sahibi değilim.

Kolay gelsin

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Şu an bilgisayarımda iki tane sürücü var C ve D. D sürücüsü bilgisayarı aldığımda recovery bölümü olarak geldi ve 8 GB. Denemek amaçlı olarak Windows 7 yi D sürücüsüne kurmak istiyorum fakat 15 GB gibi boş bir alan lazım. D sürücüsünü silerek C ile birleştirdim ve 40 GB bir bölüm yapmayı denedim fakat C üzerinden küçültebileciğim max. alan 8GB'ı geçemiyor. Bunu format atmadan yapma şansım var mı? Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Cevabınız için teşekkürler

Sana önerim, Partition Magic gibi bir program kullanman. Disk Yönetimi'ne pek güvenme. Partition Magic gibi programlar sana istediğini verebilir.

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Acronis Disk Director Suite 10 kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.
Eğer C de yaklaşık 8 GB veri varsa 8 GB tan küçük olamaz.

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bilgisayarım sağ tık yönette disk yönetimine gel ve c 'yi sağ tıkla. birimi küçültü seçip küçültmek istediğin miktarı yaz ve sonra d yi sağ tıkla birimi genişleti seçip boş alanı d ye al. bu kadar basit

Bu kadar basit olduğunu bende biliyorum arkadaşım. Sanırım sen soruyu anlamadın. Aynı şekilde bende yapıyorum fakat küçültmek istediğim alan belli bir miktarı geçmiyor. Ben 40 GB'lık bir alan oluşturmak istiyorum ama oluşturabildiğim alan 8 GB ı geçemiyor.

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
1- Deneme amaçlı istediğiniz işletim sistemini vmWare adında bir program ile halledebilirsiniz.

2- Ben yerinizde olsam Recovery dosyalarının olduğu kısma asla dokunmazdım. Sisteminiz çöktüğü durumda recovery kısmını kullanıp sisteminizi onaracaksınız.

3- Sisteminiz vista ise hdd yi yukarıdaki ardaşın dediği gibi programsız bölmeniz mümkün.

4- Ben kendimce şunu da ekleyeyim. Eğer vista ise, kaldırın. Ki ben öyle yaptım. Çünkü Xp 'li hali makinamın daha hızlı ve kullanılabilir. Win 7 için herhangi bir bilgi sahibi değilim.

Kolay gelsin

Cevap için teşekkürler. Zaten Recovery DVD si hazırladğım için o bölümü sildim ve C sürücüsü ile birleştirdim. Bende uzun süre Xp kullandım fakat görsellik açısından sınıfta kaldığını düşünüyorum. Vista ise performans açısından sınıfta kalıyor. Windows 7'nin hem hız hemde performans açısından iyi bir işletim sistemi olduğunu düşünüyorum.

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Bu kadar basit olduğunu bende biliyorum arkadaşım. Sanırım sen soruyu anlamadın. Aynı şekilde bende yapıyorum fakat küçültmek istediğim alan belli bir miktarı geçmiyor. Ben 40 GB'lık bir alan oluşturmak istiyorum ama oluşturabildiğim alan 8 GB ı geçemiyor.

bende 100 gb kadar küçültebiliyor. yereldiskin boyutuyla ne derece orantılı bilmiyorum. partition magic ile istediğin gibi azalıp ya da arttırabilirsin. yalnız normalden biraz uzun sürüyor partition magic ile alan genişletme.

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Pekala. Görselliğe önem veriyorsanız amenna. Bende sizin gibi söylüyordum. Ancak basit başımı ağrıtan son zamanlarda git gite beni çileden çıkaran saçma sapan hatalar , vistanın şu halinin beni ne kadar sinirlendirdiğinin farkındalığını sağladı.

Umarım dilediğinizi Win 7 'de bulursunuz. İyi şanslar

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Acronis Disk Director Suite 10 kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.
Eğer C de yaklaşık 8 GB veri varsa 8 GB tan küçük olamaz.

Bende bu güne kadar Acronis kullanıyordum ve hiçbir sorunla karşılaşmamıştım. Kullandığım harddisk 250 GB ve C sürücüsünde yaklaşık 80 gb boş alan var. Harici disk kullandığım için zaten bilgisayar boş fakat anlayamadığım konu belirttiğim gibi max. bir külüçtme alanı olması. Cevabınız için teşekkürler

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Pekala. Görselliğe önem veriyorsanız amenna. Bende sizin gibi söylüyordum. Ancak basit başımı ağrıtan son zamanlarda git gite beni çileden çıkaran saçma sapan hatalar , vistanın şu halinin beni ne kadar sinirlendirdiğinin farkındalığını sağladı.

Umarım dilediğinizi Win 7 'de bulursunuz. İyi şanslar

Aynı hatalarla bende karşılaşıyorum ve inanın insanın canını çok sıkıyor :thumbdown: Umarım Win 7 çok daha farklı olur. yardımınız için teşekkürler

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bende 100 gb kadar küçültebiliyor. yereldiskin boyutuyla ne derece orantılı bilmiyorum. partition magic ile istediğin gibi azalıp ya da arttırabilirsin. yalnız normalden biraz uzun sürüyor partition magic ile alan genişletme.

Partition magic i daha önce xp de kullanmıştım ve işlem uzun sürmesine karşın memnundum. Vista dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyorum ama bana verdiği hatada yerel disk c nin kullanımda olduğunu söylüyor. Ne yaptıysam düzelmedi. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Partition magic i daha önce xp de kullanmıştım ve işlem uzun sürmesine karşın memnundum. Vista dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyorum ama bana verdiği hatada yerel disk c nin kullanımda olduğunu söylüyor. Ne yaptıysam düzelmedi. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

8.0 kullanıyorsanız vistayı desteklemiyor olabilir. 8.5 ile resimli anlatmaya çalıştım. bir sorun vermedi işlemlerde.

http://ul.to/ttoopt bu linkten resimleri indirebilirsiniz.

apsisx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
senin ilacın disk birleştirme, yap ayırabileceğin bölümün arttığını göreceksin... disk birleştirmeyi windowstanda yapabilirsin http://www.piriform.com/defraggler bu programlada yapabilirsin. bende aynı sorunu yaşamıştım. mantığını merak edene izah edebilirim, tabi arkadaştada olursa:)

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
8.0 kullanıyorsanız vistayı desteklemiyor olabilir. 8.5 ile resimli anlatmaya çalıştım. bir sorun vermedi işlemlerde.

http://ul.to/ttoopt bu linkten resimleri indirebilirsiniz.

Yardımınız için çok teşekkürler. Zaten bende de 8.5 var fakat duyduğuma göre bu sürüm orjinal değilmiş. Yani Partition Magic 8.0 son sürüm ve sitesinde de olması tuhaf bir durum. Acronis Disk Director Suite programını kullandım biraz ve gayet güzel fakat demo versiyonu nasıl aktif hale getirebileceğimi bulamadım. Elimde anahtar var fakat girebileceğim bir yer yok. Cevabınız ve resimler için ayrıca teşekkürler

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
senin ilacın disk birleştirme, yap ayırabileceğin bölümün arttığını göreceksin... disk birleştirmeyi windowstanda yapabilirsin http://www.piriform.com/defraggler bu programlada yapabilirsin. bende aynı sorunu yaşamıştım. mantığını merak edene izah edebilirim, tabi arkadaştada olursa:)

Yardım için sağol. Program şu an çalışmakta. Umarım faydası olur. Bu arada mantığı anlatırsan sevinirim :)

apsisx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yardım için sağol. Program şu an çalışmakta. Umarım faydası olur. Bu arada mantığı anlatırsan sevinirim :)

harddiskimiz bildiğiniz gibi yuvarlat bi disk, datalar diskin üzerinde farklı alanlara yazılabiliyor. atıyorum mp3 ün yarısı başta yarısı sonda, böyle olunca mp3 açılırken geç açılıyo, aynı şey windows açılırkende olabiliyor datalar farklı noktalarda olduğu için windows açılımı uzuyor. ve senin durumunda datalar toplam 40 gb yer kaplamasa bile az bi data diskin farklı noktalarında yazılmış olduğundan windows ayıracak bölüm açamıyor kendine. karışık oldu ben bile anlamadım:) örnek vermek gerekirse eşyalar katlanmadan doldurulmuş bi çantada yer olsa bile bi futbol topu konulamaz ama çanta katlanarak düzenli bi şekilde doldurulursa sıra sıra o top sığar:p

ultrAslan91

Doçent
Reaksiyon puanı
5
harddiskimiz bildiğiniz gibi yuvarlat bi disk, datalar diskin üzerinde farklı alanlara yazılabiliyor. atıyorum mp3 ün yarısı başta yarısı sonda, böyle olunca mp3 açılırken geç açılıyo, aynı şey windows açılırkende olabiliyor datalar farklı noktalarda olduğu için windows açılımı uzuyor. ve senin durumunda datalar toplam 40 gb yer kaplamasa bile az bi data diskin farklı noktalarında yazılmış olduğundan windows ayıracak bölüm açamıyor kendine. karışık oldu ben bile anlamadım:) örnek vermek gerekirse eşyalar katlanmadan doldurulmuş bi çantada yer olsa bile bi futbol topu konulamaz ama çanta katlanarak düzenli bi şekilde doldurulursa sıra sıra o top sığar:p

Anlatmak istediğini çok iyi anladım. Yardımın için teşekkürler. Şu an birleştiriyor. Umarım işe yarar :)

coco35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar 280 gb harddiskim vardı partition ile bölme işlemi gerçekleştirirken hdd de yeğenim kapama tuşuna bastığı için laptop (acer aspire 5536) kapandı.açtığımda ise 4096mb total memory görmekte.bu sorunu nasıl çözebilirim.ayrıca laptop açılmıyor da.acil yardım ederseniz çok sevinirim.

apsisx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
normal bi windows dvd si ile format atmayı denedinmi.

Son mesajlar