Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. HDD Regenator adlı programla hard diski taratıyorum. Şu an %75,79'da ve 368 tane bad sector buldu. Sizce normal mi? Yoksa kullandığım disk sorunlu mu?
Bad sectorlerin tamamen onarıldığını nasıl anlayabilirim? Bunun için program önerir misiniz?

@Ben Kenobi @__kadıköyRAP__ @FlameWinder

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Bad sector varsa alabildiği alıp o diskden kurtulmanı tavsiye ederim. En sağlıklısı olur. Bad sectörleri Low level format atarak onardığını söyleyenleri gördüm ama deneyimim yok. Genede araştır. Onaranazsan eğer bad sectörlerin olduğu bölümü tespit edip o kısımları izole eden ve o bölümlerde okuma-yazma işlemlerini yapmanı engelleyen yazılımlar mevcut. Bu yazılımlar onarmıyor. Büyümesini engelliyor.
Genede en sağlıklısı bence diski değiştirmen olacaktır. Bu işlerle haşır neşir olan arkadaşlar daha iyi açıklama yaparlar. :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bad sector varsa ya dizüstün çok eskidir ya da çalışır durumdayken fazlaca elinde dolaştırmışsındır ya da çok fazla elektrik kesilmesi sonucu dizüstü kapanması yaşamışsındır ya da çalışırken düşürmüşsündür ya da belki hepsinin payı vardır.
Az önce bunun partition table üzerinden çözme yollarını biraz baktım ama bulamadım, belki vardır ama ben şu an bulamadım.
Çözümü format attığın tipe göre değişiyor.
Windows'ta ve Linux'te farklı programları veya komutları var.
Bundan sonra format atarken hızlı format denilen şeyi unut, hem Windows'ta hem Linux'te yavaş format atmak zorundasın ki bad sektörler algılanıp ona göre dizayn edilsin.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bad sector varsa ya dizüstün çok eskidir ya da çalışır durumdayken fazlaca elinde dolaştırmışsındır ya da çok fazla elektrik kesilmesi sonucu dizüstü kapanması yaşamışsındır ya da çalışırken düşürmüşsündür ya da belki hepsinin payı vardır.
Aslında laptobumda 500 GB Toshiba HDD vardı. Ama hasar aldı ve bozuldu. Şimdi WD markasının 250GB'lık HDD'sini kullanıyorum. Şimdi kullandığım disk daha önceden de kullanıldığı için önceden bad sector oluşmuş olabilir.
Geçenlerde Fedora kurdum. Fedora'yı açınca diskte sorun var gibisinden uyarı veriyordu. Uyarı mesajındaki incele yazısına tıklayınca "disks" penceresi açılmıştı. O pencerede "disk bozulabilir" yazıyordu. Belli ki diskte sorun vardı. Ben de bu sebepten bad sector taraması yaptım ama taramayı tamamlamadan iptal ettim. Taramayı yaklaşık %75'te iptal ettim. 400'ün üzerinde bad sector bulmuştu. Eğerki taramayı iptal etmesem eminim ki daha çok bad sector bulacaktı.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@osos11 Cevabınız için teşekkür ederim. Babamdan birkaç gün önce SSD istemiştim ve babam da SSD'yi sipariş etmiş. İnşaAllah Windows'u SSD'ye kuracağım. Laptobumda 1 tane disk slotu olduğu için şu an için 1 tane disk takabilirim.
Aslında şimdi kullandığım hard diski daha sonra da kullanmak isterim. Peki SSD gelince Windows'u SSD'ye kursam şimdiki bad sector sorunu olan hard diski yedek için kullansam sorun olur mu?
@Ben Kenobi @__kadıköyRAP__

Akif52

Profesör
Reaksiyon puanı
110
Tabiki değil.. Regenerator'u benimde kullanmam lazım nasıl kullanılacagını bi çözeyim...

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Tabiki değil.. Regenerator'u benimde kullanmam lazım nasıl kullanılacagını bi çözeyim...
HDD Regenerator programını indirin. Programın full olması gerekiyor yoksa onarmaz. Programı çalıştırıyosunuz REGENERATION kısmını tıklayın start process under windows sekmesini tıklayın karşına çıkan yere hayır deyin evet derseniz bios ortamına geçiyo ve cd ye yazmak gerekiyor bu nedenle hayır kısmını tıklıyoruz diskimizi seçiyoruz. Buradan sonrası biraz karışık ben kolay yoluyla anlatayım. 2 enter sonra 1 enter (Scan and Repair). Bu da yaklaşık 1 gün sürüyo program bittiği zaman tekrar diskinizi HD TUNE ile taratın. Bad sectorler gider yada 1 tane kalır. Şimdi burda dikkat edicemiz hd tune ekranında her sektör 190 mb bad sektör nerde var ise hesaplamalarınızı yapıp diskinizi bölüceksiniz arızalı kısmı saklıcaksınız diğer kısımlarıda aktif ediceksiniz. Bunda da Easeus Partition Master 8.0.1 Home Edition veya MiniTool Partition Wizard Home Edition programını kullanın. Saygılarımla...
Not: Alıntıdır. Kaynak: [çözüldü] Harici diskte bad sector

Son düzenleme:

Akif52

Profesör
Reaksiyon puanı
110
HDD Regenerator programını indirin. Programın full olması gerekiyor yoksa onarmaz. Programı çalıştırıyosunuz REGENERATION kısmını tıklayın start process under windows sekmesini tıklayın karşına çıkan yere hayır deyin evet derseniz bios ortamına geçiyo ve cd ye yazmak gerekiyor bu nedenle hayır kısmını tıklıyoruz diskimizi seçiyoruz. Buradan sonrası biraz karışık ben kolay yoluyla anlatayım. 2 enter sonra 1 enter (Scan and Repair). Bu da yaklaşık 1 gün sürüyo program bittiği zaman tekrar diskinizi HD TUNE ile taratın. Bad sectorler gider yada 1 tane kalır. Şimdi burda dikkat edicemiz hd tune ekranında her sektör 190 mb bad sektör nerde var ise hesaplamalarınızı yapıp diskinizi bölüceksiniz arızalı kısmı saklıcaksınız diğer kısımlarıda aktif ediceksiniz. Bunda da Easeus Partition Master 8.0.1 Home Edition veya MiniTool Partition Wizard Home Edition programını kullanın. Saygılarımla...
Not: Alıntıdır. Kaynak: [çözüldü] Harici diskte bad sector

Arkadaş dvd ile başlatarak yapmamı söyledi.. O şekilde denedim bulmuyor benim bad sector çok küçük zararsız ve 1 tane ama kastırıyor işte.. Chromun yer yer çöktüğü oldu durduk yere eskiden huyu değildir..

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Chromun yer yer çöktüğü oldu durduk yere eskiden huyu değildir..
Chrome'un çökmesinin başka sebepleri olabilir. Ram'iniz veya işlemciniz yetersiz geliyor olabilir. Revo Uninstaller gibi bir programla Google Chrome'u kaldırıp tekrar yüklerseniz sorununuz çözülebilir. CCleaner adlı temizlik programını da kullanabilirsiniz.

Akif52

Profesör
Reaksiyon puanı
110
Chrome'un çökmesinin başka sebepleri olabilir. Ram'iniz veya işlemciniz yetersiz geliyor olabilir. Revo Uninstaller gibi bir programla Google Chrome'u kaldırıp tekrar yüklerseniz sorununuz çözülebilir. CCleaner adlı temizlik programını da kullanabilirsiniz.

Daha önce huyu değil dedim, sorunun kaynağı belirlendi HDD...

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Wd 250 diyorsun çok eski :). Sana birde şunu deyim. Toshibanın arızalanmasına hiiiiç şaşırmadım.

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
@Halktan Biri @Akif52
Bad sectörlü müdahale edilmemiş bilgisayara bağlı Windows'un gördüğü herhangi bir Hdd bilgisayırın teklemesinden açılmamasına kadar problem oluşturabilir. Windows daha açılış ekranında hdd kontrolü yapıyor. Eğerki hdd çalılır ancak yanıt veröezse saatlerce açılış ekranında bekler durursunuz. Diyelimki açıldı, bu seferde yavaşlamalar, ani donmalar yaşayabilirsiniz. Gördüğüm çoğu bilgisayar bu şekilde. Bad sectörü olup mutlu mesut yaşayan daha görmedim. :)
Benim başımada ilginç bir durum geldi. 500'lük hdd bad sectör deryası olmuş. Windows her açılışta bozuk hdd uyarısı veriyordu.SMART hatalarına baktığımda bad sektör olduğunu gördüm. Bilgisayar ya hiç açılmıyor, açılış ekranında kalıyor ya da çok yavaş takıla takıla çalışıyordu. Hdd yi uygun bi şekilde yeniden bölümlendirdim. 2 ay kadar sonra windows gene hata verip yavaşlamaya başladı. Gene tarattım ve mevcut bad sectörlerin arada boş blok olmadan büyüdüğünü gördüm. Bende yedek alıp kaldırıp attım. 3-5 çekiçledim. Mıknatıslarını çıkardım. Diskide çekmeceye attım. Gerisi çöpe. :)
Bence bad sectörlü hdd kullanılmaz.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Tavsiye etmem. Mümkün mertebe sağlam Hdd kullanmak gerek. Nitekim yedeklemenin amacıda işi sağlama almak değil mi?
Bad sectörlü Hdd bugün çalışır, yarın çalışır ama öbürsü gün? Ya yazdıklarını okuyamaz duruma gelirsen ve elinde başka yedek yoksa...
Biraz karamsar oldu farkındayım ama başıma geldi, başkasının başına gelmesin istiyorum. Çok ağır bir olay!
Genede size kalmış. Her bad sectörlü Hdd hemen bozulacak ya da bad sectörlü blok / bloklar büyüyecek diye bir kaide yok.

epalo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yedeklerini alıp, yeni disk almak gerek.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
benim de elime çok eski bir bilgisayar geçti. bad sektörde rekor kırıyor :D 1000'i geçti %2 de :D yalnız laptop çalışıyor. low level format atacam son çare deneme olarak , bakalım işe yarayacak mı ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Disk hatalarının bir çok türü var. İki ana türü var. Birincisi yazılımsal bozulam (Onarılabilir) diğeri donanımsal bozulma (Onarım imkânı yok)
Yazılımsal hatalar S:M:A:R:T ile veya düşük seviye biçimlendirme ile giderilebilirler. Donanımsal bozulmalar bilgisayarın diğer bileşenlerini de dolaylı olarak bozabilirler. Genelde dosya yedekleme için kulmakta sakıncası yok, ancak bir süre sonra bazı dosyalar orijinal halini yitirebilirler. Önemli dosyaların yedeklenmesi için tavsiye etmem.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
low level format işlemini çok zor da olsa başlatabildim bakalım işin sonu hayır olacak mı :)

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
low level format tamamlandı fakat işe yaramadı, windows kurulumadı. tek çare yeni bir hdd almak :)

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
hocam ubuntu yu yüklemeye çalışmıştım olmamıştı ama live cd ile birkez daha deneyeceğim.

Reaksiyon puanı
16,118
ve acımasız gerçekler bad sektor silinmez,onarılmaz yok sayılır tabi buna neden olan hdd'nin okuma,yazma kafası sağlamsa genelde dikey bir darbe ile disk yüzeyine gelişi güzel çarpmasından oluyor...

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
kafa vurma sesi gelmiyor, çok sessiz ve hdd tanınıyor sadece format atılamıyor ama low level formatı live cd xp ile atabildim de işe yaramadı...

ubuntunun 2014 versiyonu vardı bende eski, yalnız ön yükleme ekranında hata verdi. yüklemedim , ön yükleme ekranında hata verdi . şimdi son versiyonu indirip, yükleyecem.
--- Gönderi Güncellendi ---
yalnız hocam şimdi bu şöyle dedi : ubuntu-16.04.2-desktop-amd64.iso bu 64 bit sürümü mü ? bana 32 bit lazım...

Reaksiyon puanı
16,118
kafa vurma sesi gelmiyor, çok sessiz ve hdd tanınıyor sadece format atılamıyor ama low level formatı live cd xp ile atabildim de işe yaramadı...

ubuntunun 2014 versiyonu vardı bende eski, yalnız ön yükleme ekranında hata verdi. yüklemedim , ön yükleme ekranında hata verdi . şimdi son versiyonu indirip, yükleyecem.
--- Gönderi Güncellendi ---
yalnız hocam şimdi bu şöyle dedi : ubuntu-16.04.2-desktop-amd64.iso bu 64 bit sürümü mü ? bana 32 bit lazım...
pcb'yi değiştir pcbden oluyor belki...32bit kurma 64bit daha iyi .