Hayat bir çocuğa nasıl anlatılmalı?

Bu konuyu okuyanlar

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Kızı bir yaşına gelen anne, “Ona neler öğretmem gerekiyor, bazen kendimi çok çaresiz hissediyorum” dedi. Sorusu kolaydı ama yanıtı zordu, akıl vermesi basitti ama uygulaması karmaşıktı, ama belki şunları yapabilir:

* Yapabiliyorsan gözyaşlarını tutmamasını öğret, acı çekmeden olgunlaşamayacağını... Kıskanmamayı öğret ona, arkadaşının başarısından mutlu olmayı, birlikte sevinçleri paylaşmayı, içinden “neden ben değil de o?” demeden...

* Kazanmaktan mutluluk duyup içine sindirmeyi ama aynı zamanda kaybetmeyi öğrenmesini öğret. Çünkü bir adım sonrasında görünüşte galip olanları gösterecek hayat ona.

* Her şeyin bir sonu olduğunu öğret. Sahip olduğu bütün değerlerin bir gün keyif vermeyebileceğini... Kazanılan ve harcananın bir sonu olduğunu, gidilen yerlerin zamanla bıkkınlık verebileceğini, her şeyi tüketebileceğini, tüketemeyeceği tek şeyin bilgi olduğunu öğret.

* Kitaplardan keyif almasını, ders çalışmak istemiyorsa zorlanmamasını ama okumayı sevmesini öğret ona. Elbet er ya da geç alacaksın biliyorum ama mümkün olduğunca geç al ona bilgisayarı. Ona kendisi ile kalacağı sakin zamanlar ver, sıkılmayı öğret ona, sıkılıp da kendini yönlendirmeyi bulmasını.

* Doğaya götür onu, hayvanlardan korkmaması gerektiğini öğret. Arıların bizi sokmasından çok, nasıl bal yaptığını anlat. Doğanın kendi içindeki gizemini bulmasına yardımcı ol, yağmurdan sonraki toprak kokusundan keyif almasını sağla.

* Şartlar çok zor olsa da yalan söylememesi gerektiğini öğret ona. Kazandığı elli milyonun piyangodan çıkan beş yüz milyardan çok daha keyifli olduğunu öğret. Alın terine saygıyı öğret ona.

Aşk acısı çekmenin hiç aşık olmamaktan daha güzel bir duygu olduğunu öğret.

* Sevdiklerinin hiçbir zaman çantada keklik olmadığını, dostluğa yatırım yapması gerektiğini, kıymetini bilmeyenlerden uzaklaşmasını öğret ona.

* Müziği sevmesini, sporla barışık yaşamasını.

* İşlerin hiçbir zaman bitmediğini söyle ona, en yoğun zamanda bile kendine vakit ayırması gerektiğini öğret...

* Ama en çok da kendini sevmesini öğret. Kendini sevmezse kimsenin onu sevmeyeceğini... Kendine çiçek almazsa kimseden çiçek beklememesi gerektiğini... Kendine özenli yemekler yapıp sofralar kurmazsa kimsenin onun için yemek hazırlamayacağını...

* Hayatta her şeyden çok kendisinin önemli olduğunu öğret ona...

Can ATAKLI

o_asy

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler "şirine" çok güzel paylaşım.

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
o_asy dedi ki:
Teşekkürler "şirine" çok güzel paylaşım.

Rica ederim o_asy :)

Bende çok beğendim gerçekten güzel ve doğru bir yazı...
yazıdan alıntı yapamıyorum çünkü her satırı her kelimesi güzel ve çok yerinde olmuş...
Ama şunu söyleye bilirim çocuklarımıza bizde dahil önce kendilerini sevmeyi ve hoşgörüyü öğretmeliyiz...! Ve kıskanmamayı...!

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
* Her şeyin bir sonu olduğunu öğret. Sahip olduğu bütün değerlerin bir gün keyif vermeyebileceğini... Kazanılan ve harcananın bir sonu olduğunu, gidilen yerlerin zamanla bıkkınlık verebileceğini, her şeyi tüketebileceğini, tüketemeyeceği tek şeyin bilgi olduğunu öğret.

Mükemmel ^^

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Sahip olduklarının ne kadar değerli olduğunu öğretmeliyiz ki... Bir çırpıda tüketmesin herşeyi...

Teşekkürler JLS. :)

red-bird

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
8
çok doğru ve bir okadar da güzel bir yazı ^^

Son mesajlar