Harddisk LED ışığı yanmıyor CPU 100 e ulaşıyor deli gibi davranıyor

Bu konuyu okuyanlar

EFSN61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bilgisayarım; i7 işlemci DELL inspiron 3000 series 4GB ram 120GB SSD 2GB tümleşik ekran kartı WİN7.
Sonrunum yeni başladı bilgisayarı açtığımda harddisk led'inin yanmadığını gördüm sadece açılırken yanıyor sonra yavaşça tamamen sönüyor bilgisayar çalışıyor ama oyun yani grafik gerektiren işlerde takılmalar oluyor filmler de mesela tek anlık takılmalar ve anlamsız şekilde CPU 100'e ulaşıp iniyor format attım sorun devam etti harddisk değiştim yinede fayda etmedi çok sinir bozucu birisi yardım edebilir mi lütfen :(

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Merhabalar;

BIOS kısmından Dıagnostic ile donanım testi yapar mısınız?

Crally

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarım; i7 işlemci DELL inspiron 3000 series 4GB ram 120GB SSD 2GB tümleşik ekran kartı WİN7.
Sonrunum yeni başladı bilgisayarı açtığımda harddisk led'inin yanmadığını gördüm sadece açılırken yanıyor sonra yavaşça tamamen sönüyor bilgisayar çalışıyor ama oyun yani grafik gerektiren işlerde takılmalar oluyor filmler de mesela tek anlık takılmalar ve anlamsız şekilde CPU 100'e ulaşıp iniyor format attım sorun devam etti harddisk değiştim yinede fayda etmedi çok sinir bozucu birisi yardım edebilir mi lütfen :(

Her zaman böyle şeyler tozlanma yüzünden olur. Git bir bilgisayarcıya baktır derim. Eğer ki bilgisayarcı sana işlemci değiştir der ise onu dinlemelisin dostum istersen bir kaynak atıyorum, oradan daha detaylı bir şekilde oku
Kaynak;CPU %100 de!(Sorun Çözülmüştür Anlatım vardır) - Eski Windows Sistemleri Forumu

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Kusura bakmayın tam olarak bilmediğimden nasıl yapabileceğimi söyleyebilir misiniz ? :(
BIOS menüsüne girmek için tıkladığınız zaman orada Dıagnostic seçeneği olması gerek.Yoksa Dell in kendi yazılımları var bunlara bakabilirsiz.Donanım kaynaklı bir sorun varsa tespit edilecektir.

Her zaman böyle şeyler tozlanma yüzünden olur. Git bir bilgisayarcıya baktır derim. Eğer ki bilgisayarcı sana işlemci değiştir der ise onu dinlemelisin dostum istersen bir kaynak atıyorum, oradan daha detaylı bir şekilde oku
Kaynak;CPU %100 de!(Sorun Çözülmüştür Anlatım vardır) - Eski Windows Sistemleri Forumu
Laptop olduğuna göre işlemci değiştirme şansı kalmıyor zaten.

EFSN61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bilgisayarı yakın zamanda temizledim zaten ama işlemci değiştirme meselesi büyük bir olay değil mi durup dururken o kadar ağır bir hasar nasıl alabilir

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Bilgisayarı yakın zamanda temizledim zaten ama işlemci değiştirme meselesi büyük bir olay değil mi durup dururken o kadar ağır bir hasar nasıl alabilir
Hocam zaten Laptop kullanıyorsunuz.İşlemcinizin değişebilme olasılığı belki %5 tir ona da değmez zaten.CPU kullanımının %100 olmasının donanımsal bir sorunu olmaz.İşlemci ya çalışır ya çalışmaz zaten.O yüzden dediğim gibi siz Dıagnostic ile HDD gibi parçalarda sorun var mı bunları bir kontrol edin.Yoksa yazılım için başka çözümlere bakarız.

EFSN61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hocam zaten Laptop kullanıyorsunuz.İşlemcinizin değişebilme olasılığı belki %5 tir ona da değmez zaten.CPU kullanımının %100 olmasının donanımsal bir sorunu olmaz.İşlemci ya çalışır ya çalışmaz zaten.O yüzden dediğim gibi siz Dıagnostic ile HDD gibi parçalarda sorun var mı bunları bir kontrol edin.Yoksa yazılım için başka çözümlere bakarız.

Anladım yorumunuz için teşekkür ederim de "Dıagnostic" bir yazılım mı yani tarama işlemini nasıl yapacağım

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Anladım yorumunuz için teşekkür ederim de "Dıagnostic" bir yazılım mı yani tarama işlemini nasıl yapacağım
Dell in kendi sitesinden yapabilirsiniz.

1.jpg

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
i7-7700hq ve i5-7300hq cpu soketli değil lehimli...

EFSN61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15

Bilgisayarı yeniden başlattım f12 ye basınca dediğiniz yeri buldum ve yaptım bataryada hata verdi o da takmıyorum
20180224_235406.jpg

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bataryayı tak bataryasız kullanma yanarsa bataryasız kullanman garanti dışı bırakır.

EFSN61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
bataryayı tak bataryasız kullanma yanarsa bataryasız kullanman garanti dışı bırakır.
Anladım teşekkür ederim uyarınız için belki de tüm sorunlar bu yüzden ama bana bataryasız kullanmak daha iyidir bataryanın ömrü bitmez denmişti

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Anladım teşekkür ederim uyarınız için belki de tüm sorunlar bu yüzden ama bana bataryasız kullanmak daha iyidir bataryanın ömrü bitmez denmişti
o nalet bataryayı buzdolabına koysanda durduğu yerde ölüyor kullanman gerek %90 şarş yeter dell kontrol de iyi.

EFSN61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
o nalet bataryayı buzdolabına koysanda durduğu yerde ölüyor kullanman gerek %90 şarş yeter dell kontrol de iyi.
Peki o zaman teşekkür ederim tekrar peki bu harddisk ışığının yanmaması hakkında bir neden biliyor musunuz ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
hdd'yi söküp tekrar takıp dne olmadı başka hdd takıp dene.

EFSN61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
hdd'yi söküp tekrar takıp dne olmadı başka hdd takıp dene.

Dediğinizi denedim yaptım hdd yi söküp taktım olmadı format attım olmadı başka bir hdd denedim o da olmadı yani hdd led yanmamaya her 2 şartta da devam ediyor

originalldesi

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Merhabalar, sorununuz sürücü olabilir energy manager falan isimli bir uygulama var ise onu kurmanızı tavsiye ederim o işe yarayabilir belki :)

Son mesajlar