Hard diskte bozuk alan

Bu konuyu okuyanlar

CMNSL1907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam...harrdiskte bozuk alan dan kaynaklandığını düşündüğüm mavi ekran uyarısı alıyorum..buna ne yapılabilir...acil bilgi lütfen

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Mavi ekran daha çok ram'den kaynaklı bir sorundur :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Peki ramleri degtiştirsek mavi ekran sorunu ortadan kalkar mı?

Ayrıca hard diskte bad sector sorunu giderilebilir bi sey mi, yoksa yenisini mi almam gerek..:confused1:

CMNSL1907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki ram'leri değiştirsek sorun ortadan kalkar mı? ayrıca hdd bad sector düzeltilebilir bişey mi, ileride problem yaşarmıyım?

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
RAMTEST tarzı programlarla ramleri test edebilirsiniz almadan önce. Bad sectorde bazı yazılımlarla belli bir seviyeye kadar düzeltiliyor. HDTune Pro tarzı programlarla bad sector olup olmadığını kontrol etmelisiniz yine. Eğer çıakrsa yazılımlarla (3. parti yazılımlar yada HDD üreticisinin kendi yazılımları) ile uzun süren taramalar ile bad sectorlü bölümleri saklayıp kullanabilirsiniz. 1 senedir bad sectorlu HDD mi bu şekilde kullanıyorum.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
1. Mavi ekran RAM + mainboard'dan ya da bilgisayara takılı düzgün çalışmayan bir karttan kaynaklanabilir. Kimi vakit ise hatalı bir driver, dolayısıyla bilgisayara baştan işletim sistemi kurulması sorunu giderebilir. Ama HD yüzünden mavi ekran almazsın.
2. HD'deki hata bad sektör ise bir süre daha kullanmaya devam edebilirsin. Ama en nihayetinde o hard diskin yolcu anlamına geldiği bu durum. İçinde film saklıyorsan kesinlikle kullanmaya devam et. Ama içinde senin için önemli döküman, film ya da resim var ise mutlaka yedeğini al derim.

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
HDD içinde blue screen hataları alınabiliyor. 0x07 hata kodunun hdd bed sectorlerle ilgisi vardı.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
İşletim sisteminin olduğu yerde bozulma varsa belki.... Windows 95-98 döneminde ise belki... ama Windows XP Service Pack 3 yüklü bilgisayarımda hard disk için blue screen almadım. Düzelteyim bozuk sektör için almadım, bozuk sektör ile bozuk hard disk arasında da fark var. Bozuk hard disk evet mavi sektöre sebep olabilir ama eğer hard disk düzgün çalışıyor ise -bozuk sektör dışında - mavi ekrana düşürmemesi gerekir.

Son mesajlar