Hard diskim çok ısınıyor [ÇÖZÜLDÜ]

Bu konuyu okuyanlar

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Arkadaşlar.
2 tane HDD'm var.
Normal olarak komple bir iç ısısı olmasına rağmen HDD ler aşırı ısınıyor ve sistemi kilitliyor.
PC'nin yan kapağı açık olmasına rağmen HDD lerin takıldığı kasa dahi çok sıcak, arada trik gibi bir ses yapıyor ve sistem donuyor.
Bir çözüm önerebilir misiniz?
Teşekkürler.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Isı sorunu için harddisk soğutucular var işe yarayabilir ama bence ses yapmayada başlamışsa harddisk gidici. Ben olsam önemli dosyalarımı yedeklemeye başlardım.

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Sağol Aykut ama 2 HDD'nin hangisi cırtlar acaba?
Şimdili ses yapmıyorlar ama HDD nasıl ısınabilir onu anlayamadım.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
harddiskte genelde mekanik sıkıntılar olunca kulak tırmalayan sesler gelir ve normalin üstünde ısınır tabi senin diskten gelen sesi tam bilmiyorum, bilsem bile sesten de kesin teşhis konulamaz doğal olarak. Diskler tek tek denenebilir ki zaten yakından dinleyince hangisi olduğu bulunur, fiziksel birşey olmama ihtimaline karşı disk birleştirme hata düzeltme hata bulma vs standart işlemler uygulanabilir, hatta belki harddisklerde bir sorun olmayabilir veri yada elektrik kablolarında ya da boardda bir sıkıntı olabilir vs vs bunlar tek tek denenmeli doğal olarak.

Ama servise gelen bilgisayarlardan gördüğüm harddisk fazla ısınıyorsa ve normal sayılan seslerin dışında ses geliyorsa, sallanıyor yalpalıyorsa o disk gidicidir, hiç beklenmeyen bir anda aniden gidebilir o yüzden ilk olarak yedek almanı önerdim. Nacizane bilgilerim bunlar daha fazla yardımcı olmak isterdim ama görmeden ezbere bu kadar konuşabiliyorum kolay gelsin.:)

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Sevgili Aykut,
HDD'lerde hiç ses yok, sadece arasıra cırk, cırk gibi bir ses yapıp kilitliyordu sistemi.
Giren kablolara dokununca, devamlı sinyal sesi gibi cık, cık, cık gibi bir ses geldi.
Kabloyu çıkartmadan biraz oynatıp, yerine bastırdım.
2 gündür kesilme yok.
Sanırım kablolar oynamıştı.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
dediğim gibi denemeden bilemessiniz:) büyük ihtimalle sorununuzu çözmüşsünüz ucu nispeten kilitlenebilen turuncu sata kabloları da alırsınız bi ara onlar kolay çıkmıyor. Büyük bir olay olmadığına başınıza iş açılmadığına sevindim..
iyi forumlar...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bnmde harddisk im aşırı derecede ısınıyor kendi kendine kapanıyor bilgisayar harddisk in ısınmasıyla ilgili olabilirmi bilgisayarın kpanması

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
bnmde harddisk im aşırı derecede ısınıyor kendi kendine kapanıyor bilgisayar harddisk in ısınmasıyla ilgili olabilirmi bilgisayarın kpanması
Ölçünüzmü sıcaklık değerlerini yazılımlarla? Yani HDD olduğuna eminseniz yukardaki arkadaş gibi aynı sorunu yaşayabilirsiniz. Özelikle sistemin kurulu olduğu disklerin arızalanması,aşırı ısınmasıda sistemin kapanmasına sebep olur.

sorunlu adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Bnm Laptop Aşırı Şekilde ısınıyor orn: yanina 1 bardak su koyuyorum 18 20 dk da ışınıyor su ve bu aralar bnm hard disk bozuldu pc yi açtığımda operation not found diyor du bi kere daha bole bişi oldu hard diski değiştirdik düzeldi ama aynı sorun gene başıma geldi pc çok ısınınca hdd ye zararı oluyormu bu arada bnde soğutucu fan hiç bir şey yok..... yardım edebilirseniz sevinirim

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Artık ssd zamanı gelmiş.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Ssd öncelikle mekanik değil yani içinde sürekli dönen birşey yok ve hddye göre daha hızlı olur. Ama pahalı oluyor bu şey malesef.

sorunlu adam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ssd öncelikle mekanik değil yani içinde sürekli dönen birşey yok ve hddye göre daha hızlı olur. Ama pahalı oluyor bu şey malesef.
ya abi bn laptop a bi fan alsam bu sorundan kurtulurmuyum oncelikle yeni hdd alcam sunduğum fikir nasıl olur. hızlı dönersen sevinirim.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Şimdi bu sıcaklıktan dolayı hdd nin bozulması benim başıma hiç gelmedi ama 55°C nin üstüne çıkmasının iyi olmadığını okumuştum. Güzel soğutan bir soğutucu alırsan faydası olabilir.
Birde harddiskler mekanik şeyler olduğu için düşürmeden etkilenirler. Harddiskin bozulmadan önce laptopu sert düşürmüş olabilir misin?

turgut_ozal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
UP!! LATTOP HARD DİSK NASIL SOĞUTULUR ? BEN ARKA KAPAĞI ÇIKARTIP YELLİYORUM KİLİTLENMEDEN DRIVERLERİ KURAYIM DİYE

domatespilavı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aynı sıkıntı bende de var. laptop oyun oynarken çat diye kapanıyor. Hd tune programından tarattım ve 7-8 tane kırmızı bölge çıktı. Hdd yerine ssd aldık düzelir umuduyla. Ama sonuç yine hüsran. Oyun oynarken ssd sıcaklığı 55e çıkıyor 10dk içinde. sonra da bilgisayarı kapatıyor. ne yapabilirim. bbir fikri olan vvar mı?

domatespilavı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ssd sıfır aldım zaten.
disk olmadan denemek bi yol gösterebbilir.
diski söküp flashh bellekten windows açıp oyun oynatır mı acaba?

domatespilavı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yok yeni değil. o hdd laptopun orjinal hddsi. ssd yeni aldım. hdd yerine ssd taktım.

Reaksiyon puanı
16,118
servise ver o hdd takılı bakımnı yapsınlar hdd değişir.