Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim?

Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim?

• Python

• C

• C++

• C#

• Java

• Javascript

• Diğer(Belirtiniz)

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Görüşüme göre
C
C#
JS

---- Mesajlar birleştirildi ----

C sınırsız gibi bir şey zaten.

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bana nedense böyle testlerin önerisine uymak pek doğru gelmiyor. Bence programlama dili öğrenmek isteyen biri, hangi platform için yazılım yapacağına karar verip o yönde araştırma yapıp karar vermesi daha doğru olur. Python bence yaygın bir programlama dili. Bu yüzden hem Türkçe hem de yabancı dil olarak bir sürü kaynak var. Programı yazdıktan sonra denediğinizde hata mı verdi, hatayı arama motoruna kopyala-yapıştır yap, çözüme kolaylıkla ulaşırsın.

Son düzenleme:

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Javascript tabi ki. Piyasanın kralıdır şuan. Geçen yıllardır web yazılımı geliştiren biriyle tanıştım. Yeniden başlasaydınız hangi dilden ve teknolojiden başlardınız soruma;
javascript - css demişti. Sonra biraz kullanımını araştırdım ve sonuç piyasada hakim bir dil.
Big data ve web uygulamaları aldı başını gidiyor. Yönelim böyle.

Ekli dosyayı görüntüle 43486

arkadaş ben bu istatisliklere inanmıyorum çünkü sen herhangi bir uygulamayı gogleye arat her 10 uygulamadan 9 u c++ ile yazılmıştır sen hiç js ile yazılan işletim sistemi gördünmü yada oyun motoru js web için masaüstünde işe yaramaz ben herkeze c++ öneririm çünkü istediklerinize bu dil ile ulaşabiliyorsunuz bazı diller örneğin phyton c++ taki performansı veremez ayrıca web sitesi açmak istiyorsan html ardından asp.net öğren gezdiğim sayfaların çoğu bu dil ile yazılmış

kusura bakmayın c öğrenmek saçmalık c programcısı c++ koduna bi baksa keşke c++ öğreneydim der ağlar ne kadar gereksiz komut varsa c de toplanmış ben c++ programcısı olarak c kodu gördüğümde midem bulanıyor

Son düzenleme:

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
arkadaş ben bu istatisliklere inanmıyorum çünkü sen herhangi bir uygulamayı gogleye arat her 10 uygulamadan 9 u c++ ile yazılmıştır sen hiç js ile yazılan işletim sistemi gördünmü yada oyun motoru js web için masaüstünde işe yaramaz ben herkeze c++ öneririm çünkü istediklerinize bu dil ile ulaşabiliyorsunuz bazı diller örneğin phyton c++ taki performansı veremez ayrıca web sitesi açmak istiyorsan html ardından asp.net öğren gezdiğim sayfaların çoğu bu dil ile yazılmış

kusura bakmayın c öğrenmek saçmalık c programcısı c++ koduna bi baksa keşke c++ öğreneydim der ağlar ne kadar gereksiz komut varsa c de toplanmış ben c++ programcısı olarak c kodu gördüğümde midem bulanıyor
Bir programlama dili seçerken eğer bazı kriterleriniz yoksa 2 soruyu cevaplamanız önemlidir.
1. Piyasanın yönelimi ne durumda?
2. Ben hangi platformda bulunmak istiyorum?

Bir dilin skala durumu sadece kullanımına göre değil desteğine göre de değişebilir. Bir tabloya inanmamak durumu değiştirmiyor.
Bir dil seçip hayatınızın sonuna kadar o dil üzerine gidemezsiniz. Geçişler gerekebilir. İşveren başka bir dile geçmenizi isteyebilir. Dolasıyla tek bir dil üzerinde uzmanlaşıp diğer dillerin yapısını öğrenebilirsiniz.

Piyasanın yönelimi masaüstü tabanlı değil mobil-web arasında. Dolayısıyla burada en doğru tavsiye bence JS veya Javadır.
Javascript frameworklerini öğrenen bir şahıs çok rahat iş bulabilir. Uzmanına bir çok yerde ihtiyaç duyulabiliyor.

ASP.NET e gelince. Ben C# ve ASP.NET üzerine gidiyorum. Ama sıfırdan başlasaydım HTML > CSS > JV şeklinde giderdim.
Bir dilin iyi olması için onunla oyun motoru yazmak yada işletim sistemi geliştirebilmek gibi şartlar koşamayız.
Bir dilin çok fazla kullanılması da onun geleceği olacağı anlamına gelmez. Dolasıyla sizin her 10 uygulamadan 9 u c++ teziniz burada çürüyor.
Basit örnek : PHP çok kullanılır ama bir çok platformda php bitti diyen arkadaşlar çıkar.

Son düzenleme:

Scarneep

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Zengin bir tanıdığım Python'dan parayı kırmıştı. Ama legal bir şey değildi sanırım yaptığı.

jibranahmed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
If you want to get into Cybersecurity I think you should start larking Python.