Hangi donanım yükseltilmeli ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Mert Alper

Profesör
1060 6GB iş görür. Fakat imkanın varsa 1070 al bir kaç sene sonra çıkacak oyunlarda da kafan rahat olur, yükseltmene gerek kalmaz.

Görkem Say

Arise, Arise Riders of Theoden! Ride now! Death!
Yönetici
Moderatör
Battlefield 5'te ekran kartının 4gb'ı ve Ram'in 7,5 Gb'ı doldurduğunu gördüm. Tabi bu değerler multiplayer modlarda geçerli. Grafik ayarları Medium ve High olarak ayarlıydı. Bir haritada 90Fps'leri alıyordum fakat az da olsa devamlı olarak bir takılma mevcuttu. Başka bir haritaya geçtiğindeyse facia oldu. 30-40 fps'lerde ve sürekli takılmalar yaşayınca ayarlardan hepsini Low seviyesine getirdim.60 Fps yazsa da takılmalar devam etti. Ram'i doldurduğu ve fiyat olarak daha makul olduğu için 8gb daha ram ekleyeceğim. Yine problem devam ederse buraya eklerim. Oldu ki sıkıntı devam etti Gtx 1070 düşünüyorum. Sizce Full Hd bir monitör için 8gb Rami bulunan bir kart gereksiz midir ? 1060 işimi görür mü ?
1070 FHD kartıdır zaten sorun olmaz. 1070 Ti ile 2K çözünürlüğe geçilebilir.

californ1a

Asistan
Merhaba arakadaşlar.

Mevcut donanımım
i5 i8600k intel işlemci
tomahavk anakart
RAm:Kingston HX430C15PB3/8 8GB 3000MHz DDR4 CL15 DIMM XMP HyperX Predator
Ekran kartım :Evga GTX970 SuperClock ACX 2.0 GDDR5 4GB 256Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı
Power 750W 80+ Gold seri
Samung Evo 850 SSD var.
Monitör: Eizo Forris 2421
Win 10 kullanıyorum.

Pubg'de genelde düşük ayarlarda 100 üzeri fps alıyorum lakin çatışma sırasında oldukça düşüş yaşıyorum.
Cod4 de özellikle ayarları ortalamanın altında tutmama rağmen normalde 100 fps üzeri alırken yine çatışma sırasında ani düşmeler takılmalar oluyor ve haliyle bunlar çok can sıkıcı.
Bunun sebebi ekran kartımın yetersizliği midir yoksa ram mi yeterli gelmiyor ? Örneğin Cod4 oyun ayarlarında kartın 4 gb ramini doldurmayıp 3gb'da çalışmasını sağlayacak ayar yapıyorum. Buna rağmen nerede problem çözemedim. Oyun sırasında gpu ve ram kulllanımını gösteren çizelge gibi bir program var mı ?
Eğer ramdeyse probram 600 TL civarı bir ücretle çözebilrim. Lakin karttaysa problem görüyorum ki ikinci elde bile 1080 ti 4000 TL civarlarında çok büyük rakamlar.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Hocam bulabilirsen aynı ramden 1 adet daha al sorunun çözülecektir pubg duruma göre yaklaşık 6-7 gb ram kullanıyor anlık takılmaların sanırım bu yüzden. Birde gpu sıcaklığını kontrol eder misin oyun sırasında
O donanımla orta üst ayarlarda 50 civarı fps alman gerek

antoryum

Üyecik
Evet arkadaşlar. 8 Gb Ram daha ilave ettim ve Fps drop ortadan kalktı. Battlefield 5'te Grand oparation modunda haritalara ve haritaların bölgelerine göre yer yer 15-25 Fps aralağına düşüyor olsa da ( Bunlar ani düşüşler değil ) 75-100 Fps aldığım zamanlarda oldu. Ayarlar High Medium karışık. O modla alakalı bir problem sanırım. Oyun yeni ve güncelleme gelecektir.
BlackOps 4'te ise Ortalama 90 Fps alıyorken oyunun rahatladığını çok net hissediyorum. Çatışma anında fps droplar ortadan kalktı.
Bu arada belirtmek isterim. BattleField 5 16Gb'lık RAM'in 13'ünü dolduruyor. Ekran kartının Vraminin ise 4 Gb'ını da sonuna kadar sömürüyor.
İlginiz için teşekkür ederim.

Son olarak Monitör önerisi yapan arkadaşın tavsiye ettiği monitör oldukça hoşuma gitti. Sizce Eizo'dan Samsung'a geçmek mantıklı olur mu ?

antoryum

Üyecik
Peki Eizo Forris FG2421 modelinden o modele geçmeye değer mi ? 2-3 Sene önce arayıpta bulunamayan ve fiyatları 1700 TL civarında gezinen bir monitördü. Zira şimdi satışta olan monitörü 60 Hz değerinde. FG2421 ise donanımsal 120Hz , yazılım desteğiyle 240 Hz.

californ1a

Asistan
Evet arkadaşlar. 8 Gb Ram daha ilave ettim ve Fps drop ortadan kalktı. Battlefield 5'te Grand oparation modunda haritalara ve haritaların bölgelerine göre yer yer 15-25 Fps aralağına düşüyor olsa da ( Bunlar ani düşüşler değil ) 75-100 Fps aldığım zamanlarda oldu. Ayarlar High Medium karışık. O modla alakalı bir problem sanırım. Oyun yeni ve güncelleme gelecektir.
BlackOps 4'te ise Ortalama 90 Fps alıyorken oyunun rahatladığını çok net hissediyorum. Çatışma anında fps droplar ortadan kalktı.
Bu arada belirtmek isterim. BattleField 5 16Gb'lık RAM'in 13'ünü dolduruyor. Ekran kartının Vraminin ise 4 Gb'ını da sonuna kadar sömürüyor.
İlginiz için teşekkür ederim.

Son olarak Monitör önerisi yapan arkadaşın tavsiye ettiği monitör oldukça hoşuma gitti. Sizce Eizo'dan Samsung'a geçmek mantıklı olur mu ?
Geç gördüm biraz sorununun çözülmesine sevimdim yeni oyunlar bellekleri bolca sömürüyor yeni ram'leriniz hayırlı olsun.

stat counter