Hangi bsd yi onerirsiniz

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Birde kusura bakmayın son bir soru soracağım sonuçta linux ta Unix çekirdeği var benim merak ettiğim konu root olayı Unix turevlerin dede root yetkisi alma olayı varmı mesela ubuntunun kurulum esnasında bir parola kullaniliyor ucbirimden sudo password root yazdığım zaman önce kurulum esnasında kullandığım şifre yi yazıyorum entere basıyorum yeni şifreyi istiyor yazıyorum entere basıyorum yeni şifreyi yeniden gir diyor tekrar yazıyorum entere basiyorum root oluyorum bsd türevleri de durum nasil
Aslında sadece bsd değil de, linux dünyasında da root şifresi ayrıdır ve sudo yetkisi kendi şifrelenle root ayrıcalığını almanı sağlar. Sadece Ubuntu türevleri kişiye root şifresi vermez, sudo ile iş yapmasını ister.

Bsd için Türkçe bir forum var esasında, kendisini felâsife isimli şeker gibi bir adam idare ediyordu.
Gerçekten de iyi bir siteymiş.
Screenshot_2018-07-09-12-43-12-1.png

Aslında sadece bsd değil de, linux dünyasında da root şifresi ayrıdır ve sudo yetkisi kendi şifrelenle root ayrıcalığını almanı sağlar. Sadece Ubuntu türevleri kişiye root şifresi vermez, sudo ile iş yapmasını ister.
Linux ve BSD bildiğim kadarıyla Unix değil, Unix benzerleridir. Bu doğru bir bilgi mi?

Doğru, Unix ayrıca bir işletim sistemidir aslında. Bsd de linux da bir çeşit Unix taklididir diyebiliriz kabaca.
Şu an işteyim ama şöyle bir yazı buldum yazıyı tam okumadım ama birde siz bakın (
Ne gerçek bir UNIX® 'mi?
BSD işletim sistemi bir kopya deðildir, fakat temelde UNIX® 'in atası sayılan AT&T'nin işletim sisteminin kaynak kodundan oluşur. Ayrıca bu kod System V UNIX® 'in de atasıdır. Bu durum sizi belki şaşırtmış olabilir. Yada AT&T hiç bir zaman kaynak kodunu vermemiş olmasına raðmen bu nasıl olabilir?
AT&T UNIX® 'inin açık kaynak kodlu olmadıðı doðrudur ve kopya hakkı düşünüldüðünde BSD kesinlikle birUNIX® deðildir fakat diðer taraftan AT&T diðer projelerden ve özellikle Berkeleydeki California Üniversitesi Computer Science Research Group (CSRG -Bilgisayar Bilimi Araşatırma Grubu)undan AT&T UNIX® 'e bir çok kod dahil ettiði düşünülmelidir. 1976 'dan başlayarak CSRG yazdıkları yazılımı içeren teyp 'leri daðıtarak bunu Berkeley Software Distribution ya da BSD olarak nitelendirdi.
BSD ilk sürümleri asıl olarak kullanıcı programlarından oluşuyordu ta ki dramatik bir şekilde CSRG karşılılı olarak DARPA (Defence Advanced Projects Research Agency) ile aðlarındaki (ARPANET) iletişim protokollerini güncellemek için sözleşme imzalayana kadar. Bu yeni protokol İnternet Protokolü daha sonra da TCP/IP olarak adlandırıldı. BSD nin asıl geniş alanlara yayılmış sürümü 1982 de piyasaya sürülen 4.2 BSD 'dir.
1980 'lerde bir çok küçük çaplı işletim sistemi şirketi piyasaya çıktı. Ve birçokları kendi işletim sistemlerini yazmak yerine UNIX® işletim sistemini lisanslamayı tercih ettiler. Özelde SUN Microsystems 4.2BSD temelli UNIX® üzerinde deðişiklikler yaparak SunOS™ adıyla lisansladı. AT&T UNIX® 'in ticari olarak satılmasına izin verince, çok kısa bir süre içinde System V adını alacak System III isimli küçük uygulamalarla satışa başlandı. System V networking uygulama ve bileşenlerini içermiyordu, bu sebeble piyasaya sürülen bir çok uygulama BSD 'den özellikle að teknolojileri alanında TCP/IP protokolünü kullanmaya başladı. Bunun yanında csh kabuðu vevi editörünü de kendi sistemlerine dahil etti. BSD 'den alınan bütün bu eklentilere Berkeley Extensions adı verildi.
Piyasaya sunulan BSD kasetleri AT&T kaynak kodu ve gerekli olan olan UNIX lisansını içeriyordu. 90larda CSRG'a ayrılan fon azalınca grup kapanma ile karşı karşıya kaldı ve bazı grup üyeleri AT&T 'nin kodunu içermeyen BSD Açık kaynak kod olarak daðıtılan kodlarını daðıtmaya karar verdi ve buNetworking Tape 2 ya da kısaca Net/2adı verilen daðıtım ile gerçekleşti. Net/2 tam anlamıyla bir işletim sistemi deðildi çünkü yaklaşık olarak %20 oranındaki kernel kaynak kodu eksikti. CSRG üyelerinde William F. Jolitz geriye kalan %20 lik kodu yazarak 1992'de 386BSD ismiyle piyasaya sürdü. Aynı zaman zarfında eski CSRG üyelerinden oluşan bir grup Berkeley Software Design Inc. adı verilen işletim sisteminin betasını piyasaya sürdüler ve bu işletim sisteminin adı daha sonra BSD/OS olarak deðiştirildi.
386BSD hiçbir zaman güvenilir bir işletim sistemi olamadı. Onun yerine 1993 yılında iki ayrı proje doðdu. Bunlar: NetBSD ve FreeBSD. NetBSD 93'ün başlarında tamamlandı ancak FreeBSD 'nin ilk versiyonu yılın sonuna kadar hazır durumda deðildi. Bu süre içerisinde kodu devam ettirilmekte güçlük çekilince karışıklıðı önlemek ve yönetimi kolay kılmak için ayrıldı. Projeler farklı amaçlar gütmeye başladı. 1996 'da NetBSD 'den ayrılarak doðan OpenBSD doðdu.) Kaynak: BSD Nedir?

Akşam trueos kuracağım fakat root nasıl olacağım bilgi sahibi olan varmı

Halktan Biri

Guru Guru
Yönetici
Moderatör

kmurat

Profesör
Kurulum esnasında root ve kullanıcı şifrelrini sen ekliyorsun. Sudo da ek olarak mevcut. (Öyle hatırlıyorum) görünüm biraz sade ve bash değil csh varsayılan olarak destekleniyor. Program seçenekleri biraz kıt (bence).

Halktan Biri

Guru Guru
Yönetici
Moderatör
GNU / Linux varken, geçmeniz için hiçbir neden yokken macera arıyorsunuz. :D
Gentoo'yu mu denesem? Gerçi Arch açılmıyordu, Gentoo da açılmazsa (yani boottan sonra siyah ekranda kalma hatası verirse)
Linux'ta bir iki dağıtım dışında dağıtım seçiminde çekingen davranabilirim. :)

Gentoo'yu mu denesem? Gerçi Arch açılmıyordu, Gentoo da açılmazsa (yani boottan sonra siyah ekranda kalma hatası verirse)
Linux'ta bir iki dağıtım dışında dağıtım seçiminde çekingen davranabilirim. :)
En iyisi sanal makinede deneyin. Yoksa büyük bir hayal kırıklığıyla karşılaşabilirsiniz, benden söylemesi. :p

Halktan Biri

Guru Guru
Yönetici
Moderatör
Şu an 2 trueos indirdim trueos 18.06 ve 2.6 GB Lik trueos 18.03 indirdim Türkçe bir kaynak bulamadım kurulum için şu an trueos 18.03 trueos yazısında takılı kaldı

---- Mesajlar birleştirildi ----

Live CD de istenilen kullanıcı adı ve parolayı bilen varmi

Son düzenleme:

kmurat

Profesör
Sanal maina olarak Virtualbox kullanın. Tabii son sürümü olsun.

olmadı tüm hevesim kaçtı trueos 18.06 yikurdum Bluetooth ve grafik hatası aldım ekran ucbirimden açıldı gelde moralin bozulmasın

Burdan shift delete yöneticilerine bir ricam olacak tamam freebsd bizi aşar konusunda uzman olanlar için ama trueos olsun veya pcbsd olsun ev PC leri ne kurulabilen bsd türevleri içinde bir bölüm açılsın muhakkak freebsd kullanan konusunda uzman kişilerde bu siteyi takip ediyordur yani yol gösterecek kişiler muhakkak vardır buraya bsd türevleri içinde bir bölüm açılsın 😉

Linux ve BSD bildiğim kadarıyla Unix değil, Unix benzerleridir. Bu doğru
Doğru, Unix ayrıca bir işletim sistemidir aslında. Bsd de linux da bir çeşit Unix taklididir diyebiliriz kabaca.
Burdan shift delete yöneticilerine bir ricam olacak tamam freebsd bizi aşar konusunda uzman olanlar için ama trueos olsun veya pcbsd olsun ev PC leri ne kurulabilen bsd türevleri içinde bir bölüm açılsın muhakkak freebsd kullanan konusunda uzman kişilerde bu siteyi takip ediyordur yani yol gösterecek kişiler muhakkak vardır buraya bsd türevleri içinde bir bölüm açılsın 😉
İkisi de Unix benzeri sistemler. Ubuntu'dan memnunsanız bence Ubuntu'da kalın.

stat counter