Hafızamı En Üst Düzeyde Nasıl Kullancam :)

Bu konuyu okuyanlar

ynswtf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Merhaba arkadaşlar,

24 yaşındayım ve web yazılımcısıyım. Uzan zamandır bir problem çekiyorum ve araştırmama rağmen bir türlü çözemiyorum. Mesleğim gereği (Meslektaşlarım Bilir) hafızamı çok fazla kullanmam gerekiyor. Bu konuda yetersiz olduğumu düşünüyorum. Yeni bir yazılıma başladım Pagekit adında şimdi bunun dökümanlarını ezberlemem gerekiyor. Bu yazılım Vue js ve Symfony gibi frameworkleri çok kullanıyor haliyle bunları ezberlemem gerekiyor. Javascript ile aram pek iyi olmadığı için javascript kitabı satın aldım ve bunda işime yarayacak şeyleri ezberlemeye çalışıyorum. Symfony de ORM mantığı sanırım daha çok yoğun Orm mantığını pekiştirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda ingilizce kursuna gidiyorum ve yeni kelimeler ezberlemem gerekiyor. birde üstüne grameri çözmem gerekiyor. Bu bahsettiklerimin hepsini rütin bir şekilde işden çıktıkdan sonra yapmam gerekiyor. Bir gün ara verdiğim vakit isteksizlik ve unutkanlık yaşıyorum. Ne kadar erken yatarsam yatayım sabahları bezgin bir şekilde uyanıyorum. Sabah duş almayı normalde çok severim. Son zamanlarda bırakın duş almayı yüzümü dahi yıkamadan kalkıp gidiyorum. Uyanabiliyorum tek alarm ile ama yatakdan kalkamıyorum ben böyle birisi değilim.

Ara veremiyorum öğrenmeye çünkü ben bir şeylere ara verdiğimde yeni bilgiler geliyor ve ben eskileri bile öğrenememişken yeniler beni zorluyor. işin kötüsü yaptıklarımın üzerinden geçme yöntemini bir türlü çözemiyorum ve unutmaya başlıyorum :D ne yapacam ben ya :D

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,729
Beyin monoton hale döndüğünde bildiğin hamur oluyor. Giren olduğu gibi çıkıyor. Beyin jimnastiği yapmanı öneririm. Kitap okumak, el işi yapmak, sudoku, şu kapalı kutuların içinde ne vardı eşleştirme oyunu gibi şeyler öneririm. Zihni zinde tutuyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
kardeş sen robotlaşmışsın biraz kendine zaman ayır, on işi birden yapma sevdiğinin az bi işi yapsan yeter :) beyini çok yoruyorsun bence artık rahatlaması gerekiyo, kısa süreli de olsa aralar ver veya hafta sonları gezmeye çık, balık tut, sportif aktivitelere katıl...

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Meditasyon yapın, hem zihninizi arındırırsınız hemde biraz olsun yüklerinizden kurtulmanıza yardımcı olur.

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Sabahları sürekli yorgun uyanmak bence normal değil. İlk yapman gereken bir doktora görünüp uyku kalitenin analizini yaptırmak. Misal uyku apnesi varsa bu senin sürekli yorgun hissetmene neden olur, yeterince derin uyuyamıyorsan beynin de yeterince dinlenmez. Böyle durumlarda ne yaparsan yap zihninde tutma ile ilgili sorunlar yaşarsın. Sonrasında vücut dengen de bozulur.
Kod kısmı ile ilgili olarak da ezberlemek her zaman geçici bir çözümdür. Mantığını özümseyip konuyu öğrenmek daha sağlıklı bir yoldur.

ynswtf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Burnumda aslında et var nefes almamı biraz güçleştiriyor sağ bölge için. Doktora gitmedim ama bunun etkisinin çok olacağını söylediler.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Vücut formda olursa zihin de formda olur. Her insanın kendine özgü bir ezber yöntemi vardır misal övünmek için yapmıyorum bunu yanlış anlaşılmasın, benim kulak hafızam çok iyidir duyduğum şeyleri daha çabuk ezberlerim. Sizin de kendinize özgü bir ezber yönteminiz vardır. Bu arada zihninize çok fazla yükleniyorsunuz. Ezber tekrarla olur. Yavaş yavaş, yedire yedire ezberlemeye çalışın. Bütün gününüzü de ezber yapmaya ayırmayın farklı aktivitelerde de bulunun. Son olarak kendinizi çok zorlamayın, 1 haftada olmasın 1 ayda olsun.